Rady a tipy, ako vybrať darček pre novorodenca

10205

Riešite práve dilemu, aký darček pre novorodenca vybrať?  Narodenie dieťaťa je mimoriadny okamih, ale vybrať vhodný darček pre novorodenca môže byť niekedy pre nás tvrdým orieškom. Pozrite si niekoľko tipov a rád, vďaka ktorým vyberiete perfektný darček pre novorodenca aj vy.

Stojíte pred neľahkou úlohou. Vybrať  správny darček pre novorodenca, ktorý by mal byť praktický a potešiť mamičku. Prvým krokom, ktorý môžete spraviť, je priamo sa opýtať novopečených rodičov. Keď dostanete jednoznačnú odpoveď, čo by chceli, môžete ísť darček pre novorodenca bez obáv kúpiť.

Ale, čo v prípade, keď odpoveď bude vyhýbavá, alebo chcete prísť so skutočným prekvapením? Veríme, že po prečítaní nášho článku, dokážete poľahky sami vybrať perfektný darček pre novorodenca.

Užitočné rady pri výbere darčeka pre novorodenca

Pri výbere darčeka pre novorodenca  si najskôr stanovte výšku vašej investície. Nebojte sa, že za málo peňazí nekúpite hodnotný dar. Ponuka detského sortimentu je obrovská, a tak vybrať darček pre novorodenca v akejkoľvek cenovej relácii dnes už nie je žiadny problém.

Skúste popremýšľať, aký darček by ste pri narodení dieťaťa chceli dostať vy.


Feedo.sk: Bannery

Aj keď kupujete darček pre novorodenca, majte na pamäti, že dieťatko nevníma že dostalo skvelý darček, preto pri výbere venujte pozornosť týmto kritériám:

  • praktický prínos pre dieťa;
  • vysoká kvalita;
  • výber vhodnej veľkosti;
  • pre dieťa maximálne bezpečný.

Darček musí byť bez toxických látok, dráždivých častí. Mal by byť bez alergiu vyvolávajúcich látok, pretože novorodenec je bez imunity a akýkoľvek alergén môže vyvolať neželané zdravotné komplikácie. Všímajte si, či váš darček pre novorodenca neobsahuje malé časti, ktoré by dieťa mohlo ľahko prehltnúť a udusiť sa.

Nekupujte drahé veci, ak nemáte istotu, že váš dar dieťa a rodičia skutočne využijú.

Tiež odporúčame overiť si, či rodičia sami daný produkt nekúpili, resp. ho neočakávajú od niekoho iného. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii a kúpe zbytočného daru.

Pri výbere darčeka pre novorodenca nemusíte riešiť otázku pohlavia, najmä v prípade, keď neviete či náhodou mamička nemá averziu voči ružovej alebo modrej farbe. V obrovskej ponuke určite nájdete kúsky v neutrálnych farebných odtieňoch.

Darček pre novorodenca nevyberajte na poslednú chvíľu.

Pokiaľ nemáte čas riešiť nákup darčeka pre novorodenca, stále môžete darovať peniaze v obálke alebo nákupnú poukážku, ktorá bude príjemným a určite užitočným darom.

Darčeky pre novorodenca, ktorým sa radšej vyhnite

Nie vždy darček pre novorodenca, ktorý vyzerá nádherne, spraví radosť aj rodičom. Mnohokrát sa to vôbec netýka ceny alebo nevhodnej zvolenej farby, ale dôvodom sklamania rodičov býva vysoké zdravotné riziko daru.

Mnohé produkty nie sú vhodné pre novorodenca. Sú lapačmi prachu, spúšťačom alergických reakcií alebo obsahujú malé časti, ktoré by dieťatko mohlo vdýchnuť či prehltnúť.

Nevhodný darček pre novorodenca

Pri návšteve novorodenca sa radšej vyhnite týmto darčekom:

Kytica kvetov

Aj keď je krásna, mnoho detí okamžite reaguje na výraznú vôňu a peľ.

Plyšové hračky

Plyšové hračky sú dokonalým zberačom prachu a vôbec nie sú vhodné pre deti do 6 mesiacov.

Plienková torta

Je pravda, že vyzerá prekrásne, ale rozbalené plienky rýchlo absorbujú prach a špinu z okolia a môžu byť následne príčinou vzniku nepríjemnej plienkovej dermatitídy. Myslite na to, že hygienické produkty by mali byť sterilné a použité ihneď po vybratí z obalu.

Rodičia budú viac spokojní s balením plienok v darčekovom papieri.

Oblečenie v malej alebo veľkej veľkosti

Darovať oblečenie, ktoré je dieťatku už malé, vás môže dostať do pomykova, pretože príjemný praktický darček sa rýchlo stane nepoužiteľným. Tiež prísť pozrieť novorodenca s oblečením pre dvojročné dieťa, nie je práve najlepší nápad.

Keď už chcete darovať detské oblečenie, opýtajte sa mamičky, akú veľkosť dieťatko práve nosí. Odporúčame však aj v takomto prípade kúpiť oblečenie o 1-2 veľkosti väčšie. Oblečenie pre deti vyberajte také, pri výrobe ktorých boli použité iba prírodné materiály.

Vyhnite sa bizarným motívom, kúskom, ktoré sa komplikovane zapínajú alebo sú zdobené korálkami, guličkami a inými prvkami, ktoré môže dieťa odtrhnúť a vložiť do úst.

Knihy o výchove detí

Väčšina mladých matiek a oteckov  knihu o výchove bude považovať za nevhodný možno až urážlivý dar. Ruku na srdce, chceli by ste dostať dar, ktorý pochybuje o vašich rodičovských schopnostiach? Verte, že keď budú potrebovať rady o výchove, nájdu si potrebné informácie aj sami.

Detské pokrmy

Ovocné šťavy, rôzne výživy a kaše dieťa nebude potrebovať skôr ako od 6. mesiaca. Tiež sa vyhnite nákupu sušeného mlieka, pretože vybrať to správne majú problém aj samotní rodičia.

Detská kozmetika

Pokožka dieťatka je veľmi citlivá. Niektoré detičky neznášajú akýkoľvek druh kozmetiky, preto nákup tejto položky prenechajte radšej rodičom.

Cumlíky a fľašky

Keď mamička svoje dieťatko dojčí, fľašky na mlieko a čaj momentálne vôbec nepotrebuje. A nie každé dieťa chce cumlík, takže tento druh darčeka, dieťatko a mamička nemusia vôbec využiť.

Detské topánky

Dieťa prvé topánky bude potrebovať až v období jedného roka. Doma deti zvyčajne začínajú chodiť v ponožkách a papučkách. Odhadnúť, ako bude noha dieťaťa v priebehu roka rásť, je takmer nereálne.

Detská ohrádka a cestovná postieľka

Aj keď sa vám zdá kúpiť ohrádku či cestovnú postieľku ako dobrý nápad, prediskutujte ho najskôr s rodičmi, pretože mnohí ľudia v zásade neplánujú využívať detskú ohrádku ani cestovnú postieľku.

Chodítka a hopsadlá

I keď chodítka boli ešte pred niekoľkými rokmi boli veľmi populárne, v súčasnosti ich mnohí rodičia odmietajú, pretože ich používanie má zlý vplyv na vývoj dieťaťa.

Detské váhy

Kúpa detských váh sú zbytočne vyhodené peniaze. Dieťatko je do 6 mesiacov svojho veku pravidelne raz za mesiac vážené lekárom. Skúste sa obzrieť po darčeku, ktorý rodičia určite využijú.

Autosedačka a kočík

Pravdepodobne obe položky už rodičia pre svoje dieťatko majú. A verte, výberu autosedačky aj kočíka venujú náležitú pozornosť z hľadiska bezpečnosti, kvality aj z praktickej stránky, preto na tento typ darčeka radšej zabudnite.

V zozname nežiaducich darčekov pre novorodenca sú hračky pre väčšie detibábiky a autá všetkých veľkostí, stavebnice, kočiariky pre bábiky, trojkolky, odrážadlá… Skôr, ako sa s nimi dieťa začne hrať, prejde ešte veľa času. Navyše zaberajú veľa miesta a sú skutočným magnetom pre prach. Mladá matka, verte mi, aj bez ich čistenia má stále čo robiť.

27 tipov na darček pre novorodenca

Častou otázkou, ktorá sa pretriasa pri výbere darčeka pre novorodenca, je hodnota daru. Samozrejme, hodnota daru zavisí od vašich finančných možností a od vzťahu k obdarovaným. Určite sa hanbiť nemusíte ani za symbolický a lacný darček, pretože v domácnosti s bábätkom určite nájde svoje praktické a mnohokrát dlhoročné využitie.

Tip na darček pre novorodenca

Keď chcete kúpiť drahší darček pre novorodenca, ale finančne vám to nevychádza, môžete sa s ostatnými členmi rodiny alebo priateľmi poskladať. Hojdacie kresielka, jedálenské stoličky, baby monitory nemusia byť pre novopečených rodičov cenovo dostupné, ale týmto spôsobom môžete splniť ich sen.

1. Osuška

Darček pre novorodenca osuška
Osušky pre bábätká

Osuška patrí medzi mimoriadne užitočné veci a zaručene nebude stáť nepoužitá v skrini. Vyberte osušku veľkých rozmerov, navrhnutú špeciálne pre batoľatá – s pohodlnou kapucňou.

Zvláštnu pozornosť venujte materiálu výrobku – tkanina by mala byť veľmi jemná, na dotyk príjemná s vynikajúcimi absorpčnými vlastnosťami. Preto vyberte veľmi jemnú prírodnú tkaninu, ktorá dobre absorbuje vodu.

Výber je teraz obrovský. Osušky pre bábätká sú veľmi roztomilé, v rôznych farbách a motívoch.

2. Deka

Deka je darčekom, ktorú obdarovaná mamička určite ocení. Bude ju používať niekoľko rokov v detskej postieľke, kočíku ale tiež v autosedačke. Opäť je veľmi dôležitý materiál, z ktorého je deka vyrobená. Uprednostnite mäkkú vlnu, bavlnu, bambusovú priadzu.

Ak viete háčkovať alebo pliesť, krásnym a originálnym darčekom pre novorodenca bude vlastnoručne zhotovená deka.

3. Prvé hračky pre bábätko

Pre harmonický rozvoj dieťaťa sú hračky jednoducho nevyhnutné.  Dieťa bude potrebovať hrkálky, hryzátka, závesné hračky, hračky do vane, pyramídy, kocky mäkké knižky.

V žiadnom prípade nekupujte lacné čínske plasty vyrobené z nekvalitného plastu a zdraviu škodlivých farbív. Takéto hračky sú pre dieťatko veľmi nebezpečné.

Prvé hračky pre bábätko musia byť vysoko kvalitné a maximálne bezpečné v jasných farbách, jednoduchých tvarov, ľahké s pohodlnou rukoväťou. Predpokladá sa, že prvé farby, ktoré dieťa začína rozlišovať, je žltá a červená.

NÁŠ TIP: Veľmi dobrú ponuku detských potrieb a hračiek pre novorodencov nájdete v eshope FEEDO.sk

4. Posteľná bielizeň do postieľky

V detskej postieľke bude dieťatko tráviť v prvých mesiacoch života väčšinu dňa, a preto je posteľná bielizeň, obliečky, plachty, nepremokavý chránič, ochranné hniezdo ideálny darček pre novorodenca. Stačí vybrať posteľnú bielizeň v jasných farbách a z prírodných tkanín, ktoré sú vzdušné.

Darček pre novorodenca obliečky do postieľky
Detské obliečky do postieľky Little Birds

5. Spací vak pre novorodencov

Väčšina detí počas spánku veľmi rýchlo ostáva bez prikrývky, a preto patrí spací vak k praktickým darčekom pre novorodenca. Mamička ním získa istotu, že dieťatku počas spánku nebude zima, neprechladne a tiež budú obaja pokojne spať.

Detský vak na spanie darček pre novorodenca
Spacie vaky pre bábätká

6. Prvý pohárik alebo sada na kŕmenie

Prvých 6 mesiacov uplynie rýchlo a pre čas prvých príkrmov mamička s radosťou vytiahne prvý pohárik, tanierik, misku a lyžičku pre malého papáča. Poháriky a sada na kŕmenie musí byť vyrobená zo špeciálnych, nerozbitných materiálov. Prikloňte sa k jasným farbám s roztomilým detským motívom. Lyžička aj pohárik musia mať pohodlnú rukoväť, aby ich dieťatko ľahko uchopilo do svojich malých dlaní a samozrejme musia byť ľahké.

7. Súprava podbradníkov

Verte či nie, podbradníkov nikdy nie je dosť. Mamička uvíta podbradníky v každej veľkosti a z rôznych materiálov. Textilné podbradníčky pomôžu pri slintaní, ktoré sprevádza prerezávanie zúbkov, naopak pri kŕmení sa stanú neoceniteľné podbradníky z PVC s dlhými rukávmi.

8. Detské oblečenie

Neviete odolať krásnemu oblečeniu pre bábätko? Potom určite nekupujte veľkosť 56. Dieťatko v prvých týždňoch rýchlo rastie a oblečenie v tejto veľkosti by mu bolo malé možno už počas vašej návštevy.

9. Nočná lampička

Keďže s narodením dieťatka sa mení celý chod domácnosti a režim mamy, veľmi praktickým darčekom bude nočná lampička, ktorá poskytne dostatok tlmeného svetla pre prebaľovanie či kŕmenie. Pokojne môžete siahnuť po lampičke s milým detským motívom, lebo neskôr sa zaručene stane súčasťou detskej izby.

Darček pre novorodenca-lampička
Darček – nočná lampička

10.Rámiky a albumy na fotografie

Od prvých dní rodičia s radosťou fotografujú svoje dieťa, preto rámiky a albumy na fotografie budú skvelým darčekom pre zachovanie spomienok na krásne chvíle s dieťatkom.

Fotorámik-darček pre novorodencov
Fotorámik Koláž

11. Kniha spomienok

Váš darček sa stane nádherným miestom zaznamenávania malých aj veľkých zmien v živote dieťatka. Rodičia si do nej môžu zaznamenať všetko dôležité. Kedy vyšiel prvý zúbok, prvé slová, kroky, nástup do školky, školy,….

12. Dekoratívna krabica na hračky

Praktická krabica alebo box na odkladanie hračiek je milým a praktickým darčekom, ktorá bude mať v domácnosti svoje pevné miesto niekoľko rokov. Keďže bábätko musí mať svoje hračky neustále čisté, vyberte krabicu s vekom a veselým detským motívom.

Len malé upozornenie, nekupujte obrovský kontajner, pre prvé hračky pre bábätko stačí aj krabica menších či stredných rozmerov.

13. Vankúš na dojčenie

Darček pre novorodenca relaxačný vankúš

Vankúš využijú nielen dojčiace mamičky, ale všetky mamičky, pretože jeho využitie je skutočne všestranné. Vankúš plnený drobnými polystyrénovými guľôčkami alebo z pamäťovej peny ocení mamička už počas tehotenstva. Pri dojčení poskytuje potrebnú oporu bábätku aj mamičke, znižuje počas dojčenia zaťaženie chrbta.

Použiť sa dá aj miesto hniezda do postieľky, ochranu pre dieťatko spiace na veľkej posteli alebo ako podložku pre dieťatko, ktoré trápi reflux.

14.Ergonomický nosič, šatka na nosenie detí

Užitočný darček pre aktívne mamičky. Vďaka ergo nosiču či šatke na nosenie bábätiek sa rodičia s bábätkom dostanú aj na miesta, ktoré sú pre kočík nedostupné. Moderné adaptácie ergo nosičov a šatiek umožňujú matke pohodlne cestovať MHD, nakupovať, ísť na túru alebo venovať sa domácim prácam.

Pri výbere ergo nosiča alebo šatky na nosenie detí sa spýtajte mamičky na jej názor a preferencie, pretože nie je ergo nosič ako nosič, a pre dieťatko treba vybrať taký, ktorý nepoškodí jeho kĺby a chrbticu a v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

15. Kolotoč nad postieľku

Kolotoč nad postieľku je mnohokrát prvá hračka pre bábätko. Je skutočne na vás či vyberiete jednoduchý drevený kolotoč, kolotoč s mechanickým natáčaním alebo kolotoč nad postieľku na batérie nielen s melódiou ale aj svetelnými efektmi. Samozrejme, čím viac funkcií, tým vyššiu cenu za kolotoč nad postieľku zaplatíte.

Nezabudnite, kupujete darček pre novorodenca, preto hračka musí byť vysoko kvalitná a vyrobená z bezpečných materiálov.

16. Hudobný a svetelný projektor

Svetelný projektor mnohokrát doplnený o príjemne znejúce melódie dokáže vytvoriť nádhernú atmosféru pred spaním.

Darček pre novorodenca hudobný projektor
Chicco projektor Dúhová kocka

17. Deka na hranie

Deka na hranie patrí ku krásnym ale aj veľmi praktickým darčekom pre novorodenca. Dieťatko na nej strávi hodiny zábavy, ale zároveň deka na hranie prispieva aj k rozvoju dieťatka, najmä ak je deka vyrobená z rôznych materiálov a hracích prvkov, ktoré podporujú hmatové, vizuálne vnímanie dieťatka.

Darček pre novorodenca deka na hranie
Darček pre bábätko – deka na hranie

18. Lehátko alebo elektronická hojdačka pre deti do 6 mesiacov

Lehátko alebo elektronická hojdačka je darček pre novorodenca, ktorým spravíte mamičke veľkú radosť a dieťatku poskytne nové podnety potrebné pre jeho vývoj. Mama bude môcť v lehátku pri varení, upratovaní presúvať dieťatko z miestnosti do miestnosti a mať ho stále pod dohľadom.

Hojdacie kresielko darček pre novorodenca

V elektronickej hojdačke príjemné vibrácie, jemné hojdanie pomôžu upokojiť nepokojné dieťatko. Hudobný panel, visiace hračky dieťatko na určitú dobu zabavia.

Vyberte ľahké, pohodlné modely, ktoré mamička ľahko prenesie z miestnosti do miestnosti, s polohovateľnou sedačkou. Lehátka a hojdačky s plastovým pultíkom môžu poslúžiť pri prvých príkrmoch namiesto jedálenskej stoličky.

19. Baby vysielačky

Matky, ktoré majú takéto zariadenie, sú veľmi spokojné. Samozrejme, nie každý žije vo veľkom dome, v ktorom nie je počuť plač dieťaťa z druhej miestnosti. Ale, mama nemôže byť pri dieťatku 24 hodín denne a určite bude oveľa viac pokojnejšia počas spánku dieťaťa. Detské vysielačky oslobodia mamičku od potreby neustále kontrolovať spiace a neskôr hrajúce sa dieťa v inej miestnosti.

Aby ste vybrali vhodné detské vysielačky a váš darček pre novorodenca bol skutočne užitočný, prečítajte si Ako vybrať detské vysielačky pre bábätko

20. Jedálenská stolička

Detská jedálenská stolička ako darček pre novorodenca bude nepostrádateľným pomocníkom rodičov pri kŕmení dieťaťa. Vybrať ideálnu detskú stoličku pre dieťa vám pomôže náš článok: Detská jedálenská stolička: Na čo si dať pozor pri výbere

Praktické darčeky do domácnosti

S príchodom malého drobčeka mnohí rodičia pri jeho starostlivosti ocenia aj praktické darčeky. 

Zvlhčovač vzduchu darček pre novorodenca

21. Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu pomáha udržať v byte ideálne podmienky pre dieťa. Nielenže nasýti vzduch vlhkosťou, ale tiež ho zbaví mikróbov, prachu a umožní reguláciu teplotného režimu.

22. Tyčový mixér

Tyčový ponorný mixér sa stane nepostrádateľným pomocníkom pri mixovaní polievok a omáčok v prvom období prikrmovania.

23. Smoothie mixér

Smoothie mixér mamička využije pre rýchlu prípravu lahodných, prírodných na vitamíny bohatých štiav a ovocného či zeleninového pyré pre dieťa.

24. Parný hrniec

Každá mama chce dať dieťatku len to najlepšie a práve zdravé jedlo z potravín, ktoré si zachovávajú všetky potrebné vitamíny a živiny, bude môcť variť v parnom hrnci. Navyše tento technologický zázrak ju odbremení od státia pri sporáku.

Originálny darček pre novorodenca

25. Súprava na odliatok, otlačok

Súprava pre výrobu sadrových odliatkov a odtlačkov malej detskej rúčky a nôžky ostane nádhernou spomienkou pre rodičov aj v období, keď si ich dieťatko založí vlastnú rodinu.

Darček pre novorodenca súprava na otlačok
Sada Magic box Squirrel

26. Darčekový kupón na profesionálne fotenie

Krásne spoločné rodinné fotografie s bábätkom potešia novopečených rodičov, preto darčekový kupón na profesionálne fotenie je úžasný darček pre novorodenca.

27. Hande made výrobky

Ručne upletená deka, fusak, uháčkovaná hračka či svetrík, rovnako aj interaktívna textilná knižka alebo hracia deka sú darčekom, ktorým nič nepokazíte, práve naopak radosť z vlastnoručne vyrobeného darčeka býva ešte väčšia.

Originálny darček pre novorodenca

Len si pamätajte, že použitý materiál: priadza, textília musia byť vhodné pre novorodenca. V žiadnom prípade nesmú pichať, byť príliš chlpaté, obsahovať malé časti.  Váš výrobok by sa mal jednoducho čistiť a nepúšťať farby.

Aký darček pre novorodenca by potešil váš? Dostali ste už nevhodný darček pre novorodenca? Na vaše odpovede sa tešíme v komentároch.

4.2/5 - (12 votes)

3 KOMENTÁRE

  1. treba vyberat prakticke darčeky. Hlavne take u ktorych viete, že ich mamička dietatka oceni. napriklad bio kozmetiku

  2. ked boli moje deti novorodenci, nechala som im spravit profi fotky a z nich pobrazky, plakety do skla z onglazz a je to skvela pamiatka

Comments are closed.