Na pohľad krásna hračka môže predstavovať pre dieťa skrytú hrozbu. V rôznorodej ponuke hračiek pre deti, žiaľ, nájdeme aj hračky, ktoré môžu nielen ohroziť ale aj vážne poškodiť zdravie dieťa. Prečítajte si, ako rozpoznať bezpečné hračky od tých, ktoré sú pre dieťa potenciálne nebezpečné.
Hračka má dieťa nielen zaujať a potešiť, ale musí byť pre dieťa bezpečná. Ak chcete kupovať dieťaťu skutočne bezpečné hračky, musíte pri ich výbere myslieť na niekoľko dôležitých kritérií.
Odborníci bijú na poplach, pretože každá tretia hračka na trhu nespĺňa kritériá kvality, hygieny alebo bezpečnosti, čím sa stáva pre dieťa potenciálne nebezpečná. Až 40 % hračiek, vyrobených zväčša v Číne, obsahuje nebezpečné ftaláty, ktoré môžu vážne poškodiť zdravie detí. Preto je také dôležité vedieť, ako pre dieťa vyberať bezpečné hračky.
Aké kritériá musia spĺňať bezpečné hračky pre deti?
Kvalitný materiál
Bezpečné hračky sú vyrobené zo silných, nerozbitných a kvalitných materiálov. Hračku by ste mali vedieť ľahko vyčistiť a vydezinfikovať. Bezpečné hračky neabsorbujú vlhkosť. Spoje hračky musia byť pevné.
Vyhnite sa kúpe hračiek z plyšu a prírodnej kožušiny, pretože sa v nich zhromažďuje nielen prach ale aj baktérie, ktoré môžu vyvolať rôzne alergické reakcie a infekcie.
Uprednostnite hračky vyrobené z prírodných materiálov, ako bavlna, ľan, drevo, bambus a iných prírodných materiálov. Bezpečné hračky vyrobené z ekologických materiálov nepoškodzujú zdravie dieťa a majú tiež dlhú životnosť.
Vyhnite sa nákupu hračiek vyrobených z PVC . Polyvinylchlorid sa prakticky nerozkladá, ale po niekoľkých rokoch používania začne uvoľňovať do ovzdušia toxické zlúčeniny chlóru. Okrem toho hračky z PVC často obsahujú ťažké kovy a bisfenol A, ktoré môžu poškodiť zdravie dieťaťa.
Neprítomnosť toxických látok
Samozrejme, krásne žiarivé farby sú na pohľad príjemné, ale tiež sú znakom používania veľkého množstva chemických prísad, ktoré sú zriedka neškodné. Bezpečné hračky nesmú obsahovať žiadne ftaláty, olovené farby, polyvinylchlorid, bisfenol,…
Predpokladá sa, že ftaláty majú schopnosť hromadiť sa v tele, čo nepriaznivo ovplyvňuje hormonálny vývoj dieťaťa, prácu obličiek a pečene.
Prítomnosť zdravie ohrozujúcich chemikálií dokážete zistiť aj čuchom. Pokiaľ hračka výrazne páchne, je s veľkou pravdepodobnosť vyrobená z toxických látok, a preto ju dieťaťu nedávajte.
Bezpečné hračky nepáchnu a nevyblednú.
Oblé tvary
Bezpečné hračky majú všetky hrany oblé, bez ostrých vyčnievajúcich častí, na ktorých by sa dieťa mohlo poraniť.
Prirodzené farby
Hračka by mala byť v prirodzených farbách, pretože farby hračky vplývajú aj na detskú psychiku. Dokázalo sa, že vnímanie dieťaťa sa vytvára už v ranom veku, preto dieťaťu kupujte hračky, ktoré neporušujú u dieťaťa vnímanie skutočného sveta.
Neexistujú predsa žiadne ružové slony, červené krokodíly a podobne.
Vyhnite sa veľmi výrazným farbám, s veľkou pravdepodobnosť obsahujú škodlivé chemické látky a na 2. strane môžu dieťa vystrašiť. Farba nesmie z hračky púšťať ani sa odlupovať.
Odborníci odporúčajú dávať deťom hračky vo farbách dúhy a vyhnúť sa hračkám vo farbách čiernej a výrazne červenej.
Hračka by mala byť čo najviac reálna
Deti by mali mať len hračky, ktoré sú podobné skutočným zvieratám, predmetom alebo ľuďom, aby si dieťa dokázalo vyvodiť analógiu.
Psychológovia neodporúčajú kupovať deťom rôznych netvorov a mutantov, pretože takýto typ hračiek môže mať negatívny dopad na detskú psychiku.
Jemný a príjemný zvuk
Akýkoľvek zvuk, ktorý hračka vydáva, nesmie dráždiť sluch a vydesiť dieťa, pretože príliš hlasné a chaotické zvuky môžu spôsobiť úzkosť, depresiu a iné odchýlky od normálneho vývoja.
Keď kupujete zvukovú hračku, vypočujte si všetky melódie a uistite sa, že dieťa sa nebojí. Okrem toho venujte pozornosť aj množstvu zvukových efektov, pretože v tomto prípade platí, že menej je viac.
Hračka musí zodpovedať veku dieťaťa
Pri výbere hračky si všímajte výrobcom odporúčaný vek dieťaťa, pre ktoré je určená hračka. Odporúčaný vek musí byť uvedený na obale hračky. Pri nákupe cez internet by mal byť uvedený v popise výrobku.
Deťom do 3 rokov nedávajte hračky určené pre staršie deti. Takáto hračka môže pre malé dieťa predstavovať veľké nebezpečenstvo. Dieťatko môže prehltnúť malé časti a udusiť sa.
Prepracované detaily
Bezpečné hračky sú tie, ktoré majú prepracované všetky detaily.
Hračky pre najmenších by mali byť vyrobené bez malých častí, ktoré by dieťa vedelo odtrhnúť, odlomiť alebo odhryznúť.
Extra pozornosť venujte elektronickým hračkám so svetelnými a zvukovými efektmi a pravidlám ich fungovania. Kryt na batérie musí byť skrytý. Všetky spojovacie prvky musia byť pevné.
Značenie hračky
Hračka pre deti musí mať na obale jasné a zrozumiteľné značenie, ktoré musí obsahovať:
- názov hračky,
- názov krajiny, v ktorej sa hračka vyrába,
- názov a miesto výrobcu (dovozcu-oprávnenú osobu), kontaktnú adresu,
- minimálny vek dieťaťa, pre ktoré je hračka určená alebo piktogram označujúci vek dieťaťa,
- materiálové zloženie,
- spôsob údržby,
- podmienky skladovania, ak je to potrebné,
- dátum výroby (mesiac, rok);
- podmienky skladovania (ak je to potrebné),
hygienické, bezpečnostné opatrenia pri manipulácii s hračku, - výstražné štítky,
- montážny návod.
Ak povinné údaje na obale hračiek chýbajú, resp. sú nečitateľné, s veľkou pravdepodobnosťou nekupujete bezpečné hračky.
Bezpečné hračky určite nie sú hračky za podozrivo nízku cenu a tiež ich s malou pravdepodobnosťou kúpite na trhu.
Ak chcete, aby sa vaše dieťa malo len bezpečné hračky, pozrite si ponuky overených značiek a obchodov, kde všetky výrobky podliehajú povinnej certifikácii a prísnej kontrole kvality.
Dôverujte, ale skontrolujte
Skôr, ako dáte hračku dieťaťu, pozorne ju prehliadnite. Všímajte si, či nie sú na hračke trhliny, či má oblé hrany, nemá drsný povrch a vyčnievajúce časti, na ktorých by sa dieťa mohlo poraniť.
Posúďte, ako pevne sú upevnené odnímateľné časti, najmä kolesá, korálky, šité oči, nosy atď. Dokáže ich vaše dieťa odtrhnúť?
Mimochodom, pokiaľ ide o chrastítka, pravidlá sú ešte prísnejšie: musia byť odlievané bez odnímateľných častí.
Ak dokonca aj tie najmenšie detaily vyvolajú u vás pochybnosti, hračku nekupujte, resp. v prípade, že ste ju objednali cez internet, potom využite svoje právo na odstúpenie od zmluvy a hračku predajcovi vráťte.
Aj keď vaše dieťa veľmi túži po nejakej hračke, myslite na to, že dieťa nedokáže objektívne posúdiť jej kvalitu a potenciálne nebezpečenstvo.
Aké sú bezpečné hračky?
Bezpečné hračky majú správny tvar, krásny vzhľad, fungujú bez problémov a spĺňajú hygienické, kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky. Dôveryhodní výrobcovia dávajú svoje produkty pravidelne testovať, pretože vedia, že do rúk deťom patria len bezpečné hračky.
V dopravných hračkách, ako odrážadlá, trojkolky,… sú kolesá pevné, kvalitné, ľahko sa otáčajú a nesmú vypadnúť.
Maľované drevené hračky, ako pyramídy, vkladačky, puzzle, stavebnice, kocky,….po kontakte s vodou nepúšťajú farbu.
Bezpečné hračky z kovu majú všetky časti pevne spojené. V kovových stavebniciach sú všetky diely bez deformácií a ostrých rezných hrán. Spojovacie skrutky a matice majú dobré závity, jednoducho sa dajú naskrutkovať a odskrutkovať.
Bezpečné hračky z plastu sú pevné, vydržia aj pády z výšky. Nie sú deformované, nepáchnu a nepúšťajú farbu. Hrany majú oblé, aby sa dieťa počas hry nezranilo.
Nafukovacie hračky v nafúknutej forme majú správny tvar a mali by byť stabilné na rovnom povrchu.
V textilných hračkách je pevná výplň rovnomerne rozdelená v tele hračky a udržuje správny tvar hračky. Bezpečné hračky z textílie viete oprať bez toho, aby sa hračka poškodila.
Ak chcete, aby vaše dieťa malo len bezpečné hračky, pri ich výbere sa riaďte nielen normami a odporúčaniami ale aj vlastným zdravým rozumom.
TIP: hračky odporúčame vyberať v overených internetových obchodoch: feedo.sk, alza.sk, market24.sk
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.
Napíšte nám do komentáru, aké sú vaše skúsenosti s kvalitou a bezpečnosťou hračiek.
rozhodne bezpečnou hračkou su stavebnice tehlicky pre deticky
tiež preferujem kvalitne a bezpečne hračky, stavebnice