Čo kúpiť pre novorodenca? Detská výbavička do pôrodnice aj domov

13093

Vaše tehotenstvo sa prehuplo do 2. polovice a vy stále viac rozmýšľate nad tým, čo kúpiť pre novorodenca? V radostnom očakávaní dieťatka a pri pohľade na množstvo krásnych vecí pre bábätko by sme najradšej kúpili všetko. No, nákup detskej výbavičky nemusí zruinovať váš rodinný rozpočet. Pripravili sme pre vás zoznam, čo kúpiť pre novorodenca a bez čoho sa pokojne zaobídete.

Rodičia majú tendenciu pri nákupe detskej výbavičky doslova podľahnúť nákupnému ošiaľu. Obrovské množstvo vecí pre novorodenca na nás priam kričí: „ Potrebuješ aj mňa!“  a vy, po narodení dieťatka, postupne zistíte, že ste z nakúpenej detskej výbavičky veľa vecí využili minimálne alebo vôbec.  Ak patríte k tým, ktorí nevedia, čo kúpiť pre novorodenca, a chcete sa vyhnúť zbytočným výdavkom pozrite si náš zoznam vecí, čo kúpiť pre novorodenca.

V minulosti sa otázka, čo kúpiť pre novorodenca, neriešila. Nič dopredu sa nepripravovalo, lebo podľa povier to prinášalo nešťastie. Dnes, v dobe keď je budúca mamička aj dieťatko v bruško pod pravidelným dohľadom lekára, na povery môžete zabudnúť. Pre dieťatko si základnú detskú výbavičku nakúpte ešte pred jeho narodením, pretože nákup v strese sa nevypláca. Nakoniec, už do pôrodnice si potrebujete pre bábätko zobrať nevyhnutné veci.

Čo kúpiť pre novorodenca do nemocnice

V dnešnej dobe sú pomery v každej pôrodnici iné, v mnohých vám počas pobytu poskytnú pre bábätko košieľku aj zavinovačku, preto na všetko, čo pre bábätko do nemocnice potrebujete, sa opýtajte vopred svojho pôrodníka.

Veci do pôrodnice si pripravte niekoľko týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu do tašky. Nespoliehajte sa na to, že máte stále dosť času, aby ste všetko zbalili. Dieťatko sa môže na svet prihlásiť aj skôr a baliť sa v panike, vám určite nepôjde tak jednoducho.

Čo kúpiť pre novorodenca do pôrodnice

Hygienické potreby

Aj keď ste rozhodnutá používať látkové plienky, do nemocnice potrebujete balenie jednorázových plienok pre detičky s hmotnosťou 2-5 kg.  Na zadoček bábätka potrebujete krém proti zapareninám, ktorý kúpite v drogérii alebo v lekárni, a 1 balenie vlhčených utierok.

Pre ošetrenie pupčeka sa niekoľko rokov používali sterilné gázové štvorčeky a lieh, ale podľa najnovších výskumov sa necháva pupček novorodenca hojiť prirodzene.  I keď kúpa liehu a sterilnej gázy nie je veľká položka, o tom či ich budete potrebovať, sa informujte v pôrodnici.

NÁŠ TIP: Ak chcete do pôrodnice nakúpiť všetko na jednom mieste skúste si pozieť ponuku napríklad na FEEDO.sk

Deka

Telíčko novorodenca si ešte nedokáže regulovať teplotu tela, a preto pre bábätko budete do nemocnice potrebovať ľahkú deku.

Čo kúpiť pre novorodenca na oblečenieOblečenie

  • 2x bavlnené body s dlhým rukávom vo veľkosti 56
  • 2x ponožky
  • 1x bavlnená čiapočka
  • 1-2x bavlnené dupačky
  • 1x bavlnený svetrík
  • 2-3 bavlnené plienky
  • 1 bavlnená osuška

Na cestu domov z pôrodnice

Autosedačku potrebujete pri preprave bábätka domov a v aute ju musíte mať. Pokiaľ auto nemáte, autosedačku samozrejme kupovať nemusíte, stačí, keď si ju na cestu z nemocnice požičiate. Ale pozor, autosedačka musí byť v kategórii 0+, a v aute musí byť upevnená v proti smere jazdy.

Na cestu domov v období, keď je vonku už chladnejšie, pre bábätko zabaľte tiež teplejšiu čiapočku, teplejší svetrík, overal alebo fusak do autosedačky.

Čo kúpiť pre novorodenca domov

Ešte pred príchodom nového človiečika by ste mali mať doma nakúpené nevyhnutné veci, bez ktorých sa pri opatere o novorodenca nezaobídete. Neodporúča sa nechávať nákup základných položiek až po príchode z pôrodnice. Dôvodov je niekoľko:

  • nikdy dopredu neviete, ako dlho pobudnete v nemocnici a ako sa budete po pôrode cítiť
  • o bábätko sa budete starať vy, a nákup otecka či starých rodičov nie vždy dopadne podľa predstáv matky
  • novorodenec je bez imunity a citlivo reaguje na všetky dráždivé podnety, preto potrebuje mať pripravené vypraté a ožehlené oblečenie a veci, s ktorými príde do priameho kontaktu
  • cca týždeň po príchode z pôrodnice sa s bábätkom von nedostanete

Čo kúpiť pre novorodenca na spanie

Vaše bábätko bude v prvom mesiaci spať asi 17-18 hodín, preto potrebuje útulné a bezpečné miesto na spanie.

Detská postieľka alebo kolíska

Detskú postieľku alebo kolísku potrebujete v prípade, keď ste pevne rozhodnutá, že dieťatko nebude spať s vami. Pred jej kúpou zvážte, kde ju budete mať umiestnenú.

Klasické detské postieľky sa vyrábajú v 2 základných rozmeroch 120*60 cm a 140*70 cm a je určená pre deti do 3 rokov, resp. s hmotnosťou 15 kg. Ideálnym riešením je postieľka s polohovateľným roštom, aby ste sa k bábätku nemuseli hlboko nakláňať.

Čo kúpiť pre novorodenca na spanie

Keď chcete mať v noci bábätko bližšie a vaše možnosti v spálni vám umožňujú postieľku prisunúť k manželskej posteli, potom si vyberte detskú postieľku s odnímateľným roštom.

Mnohokrát sa však detská postieľka stane nepotrebným a nevyužívaným kusom nábytku, odkladacím miestom hračiek, oblečenia a zberačom prachu.  Vstávať niekoľkokrát za noc je únavné, a preto mnoho mamičiek rieši spánok dieťatka pre ne pohodlnejším spôsobom. Dieťatko spí pri mame.

Mama sa lepšie vyspí, pretože nemusí okamžite k bábätku vstávať a dieťatko sa pri nej cíti bezpečne. Nehovoriac o tom, že zástancovia prirodzeného rodičovstva tvrdia, že pre novorodencov spoločný spánok pozitívne ovplyvňuje rozvoj duševných schopností dieťaťa a rozvoj imunity.

Kolíska

Svoje výhody má aj kolíska pre bábätko. Zaberá menej miesta ako postieľka, jednoduchšie ju v byte v prípade potreby premiestnite a bábätko sa v nej mnohokrát rýchlejšie upokojí jemným kolísaním. Žiaľ, využijete ju len krátke obdobie, práve kvôli jej rozmerom. Navyše, ďalšou a pomerne veľkou nevýhodou je, že rozmery kolísok sú rôzne, a preto sa veľmi ťažko kupuje vhodná posteľná bielizeň, akom plachty a obliečky.

Matrac do detskej postieľky

Či už ste sa rozhodli pre drevenú alebo cestovnú postieľku, potrebujete do nej kvalitný matrac. Ten vyberajte podľa veľkosti postieľky. Odborníci odporúčajú pre bábätko vybrať matrac z prírodných materiálov, ako kokos, pohánka, bambus alebo matrac z pamäťovej peny. Najdôležitejším kritériom je jeho kvalita a priedušnosť.

V prípade, že ste rozhodnutá používať monitor dychu, potom venujte pozornosť aj hrúbke matraca.

Posteľná bielizeň

Čo kúpiť pre novorodenca do postieľky

Do postieľky potrebujete kúpiť  kvalitnú posteľnú bielizeň, najlepšie zo 100% bavlny, ktorá je priedušná a hypoalergénna. Budete potrebovať 3 kusy plachty, 3x obliečky do postieľky.

Posteľnú bielizeň potrebuje mať dieťatko vždy čistú, teda spočiatku ju budete meniť minimálne 1x týždenne a potom musíte myslieť aj na to, že počas spánku sa stávajú „ malé nehody“, ako precikaná plienka a vy musíte mať pripravenú náhradnú bielizeň na prevlečenie.

Skvelou vecou je nepremokavý chránič matraca, ktorý ochráni matrac pred zašpinením a premočením. Ale pozor, vyberte taký, ktorý prepúšťa vzduch, aby nedochádzalo k nadmernému poteniu dieťatka.

Vankúš dieťatko do roka až 2 nebude vôbec potrebovať, ale zvyčajne sa paplón predáva len v súprave s vankúšom.

Pre novorodenca odporúčame kúpiť aj jednu perinku. Využijete ju pri návštevách, keď si vaši príbuzní budú chcieť zobrať drobčeka do náručia.

Baldachýn nad postieľkou síce vyzerá nádherne, ale je len zberačom prachu. Navyše zabraňuje prúdeniu vzduchu do postieľky, a tak môže mať negatívny vplyv na kvalitu spánku a celkové zdravie dieťaťa. Novorodenec nepotrebuje v postieľke ani ochranné hniezdo, pretože mu nehrozí, že by sa o bočnice postele buchlo.

Nočná lampička s tlmeným svetlom

Využijete ju v noci pri kŕmení i prebaľovaní dieťatka. Môžete ju kúpiť aj s detským motívom a neskôr ju tak využijete v detskej izbe.

V prípade, že ste rozhodnutá, že dieťatko bude spať s vami,  ušetríte, pretože dieťatko bude potrebovať len vlastnú prikrývku, resp. spací vak. V extrémnych horúčavách stačí, keď dieťatko prikryjete bavlnenou plienkou.

Čo kúpiť pre novorodenca na kúpanie a na hygienu

Keďže k základnej starostlivosti o bábätko patrí prebaľovanie a kúpanie, pozrime sa, čo skutočne budete potrebovať.

Vanička alebo vedierko na kúpanie

Pre novonarodené dieťa je vanička alebo vedierko na kúpanie oveľa pohodlnejšie a útulnejšie ako veľká vaňa. Navyše, dieťatko je bez imunity, a preto na kúpanie potrebuje hygienicky čisté prostredie. Aj dôkladne umytá vaňa nie je pre dieťa dostatočne sterilná.

Keďže vaničky na kúpanie sú vyrobené z plastu, venujte pozornosť údajom, kde bola vyrobená. Plast musí byť pevný a nesmie obsahovať toxické látky.

Z mojich osobných skúseností  je na kúpanie novorodeniatka ideálne vedierko na kúpanie. Dieťatko je pri kúpaní pokojné, pretože je v polohe ako v maternici, manipulácia s vedierkom pri vylievaní vody je oveľa jednoduchšia ako s vaničkou. Vedierko na kúpanie tiež zaberá menej miesta. Čo sa týka doby jeho používania, používali sme ho cca rovnako dlhú dobu ako vaničku pri starších dcérach.

Za vedierko na kúpanie však zaplatíte o niečo viac ako za detskú vaničku.

Pri kúpaní novorodenca najmä v prvých týždňoch sa vám zíde teplomer do vody. V ponuke detských obchodov nájdete aj podložku na kúpanie dieťatka v plastovej alebo textilnej verzii, ale môj osobný názor je, že ju vôbec nevyužijete. Ako správne držať dieťatko pri kúpaní vám ukážu v pôrodnici a kým prídete domov, bude z vás mama-profesionálka.

 Osuška

Pre novorodenca potrebujete 3 veľké osušky. Vyberajte osušky z prírodných materiálov, ako bavlna alebo bambus s vysokou savosťou, najlepšie v bielej farbe.

Špongie ani rukavice na umývanie nebudete potrebovať, vystačíte si vlastnou rukou.

Hygienické potreby pre novorodenca

Kozmetika pre novorodenca

Pre jemnú pokožku novorodenca nepotrebujete nič iné ako čistú vodu a mastičku proti zapareninám. Pokiaľ ste s dieťatkom doma, vyhnite sa aj používaniu vlhčených utierok pri utieraní zadočka. Prúd vlažnej vody je pre jemnú pokožku bábätka oveľa lepší.

Plienky

Vaše dieťatko bude v prvých mesiacoch rásť neuveriteľne rýchlo, preto nekupujte do zásoby veľké množstvo jednorázových plienok v najmenšej veľkosti. Bavlnené plienky využijete aj pri používaní jednorázových plienok, napríklad v postieľke a v kočíku pod hlavičkou dieťatka, pri utieraní slín, grckaní či v lete ako prikrývku. Odporúčame vám z nich kúpiť 10 ks.

Keď ste rozhodnutá, že chcete baliť dieťatko do bavlnených či bambusových plienok, musíte ich kúpiť 60 kusov + plienkové nohavičky( poštolky).

Prebaľovacia podložka alebo stôl na prebaľovanie

Pokiaľ nemáte peňazí na rozhadzovanie pri prebaľovaní si vystačíte aj s jednorazovými podložkami, ktoré zakúpite v lekárni. Pevnú prebaľovaciu podložku s malými nožičkami môžete uložiť na komodu či postieľku. Ale pozor, v takomto prípade, dieťatko na nej nikdy nenechávajte bez dozoru.  Ak vám to vaše financie a priestor v byte umožnia, môžete si kúpiť aj stôl alebo komodu na prebaľovanie, no ich využitie je zvyčajne veľmi krátkodobé.

Z hygienických potrieb budete potrebovať ešte teplomer na meranie teploty, nožničky so zaobleným hrotom na strihanie nechtov, nosnú odsávačku. Lacnejšia je manuálna, za model, ktorý sa napája na vysávač, zaplatíte viac. Pri kolikách sa u nás osvedčila retrográlna hadička. Nezabudnite na prací prášok určený na pranie detského oblečenia.

Oblečenie pre novorodenca

Pri kúpe oblečenia pre novorodenca vyberajte vysoko kvalitné veci ušité z bavlny v bielej farbe alebo v jemných pastelových odtieňoch. Zoberte do úvahy ročné obdobie narodenia vášho drobčeka a jeho predpokladanú pôrodnú váhu.  V lete určite nepotrebujete ihneď kupovať napríklad zimný overal.

Čo kúpiť pre novorodenca na oblečenie

V žiadnom prípade  pre novorodenca nekupujte oblečenie z vlny a syntetických materiálov, ktoré jemnú detskú pokožku dráždia. Navyše oblečenie zo syntetiky je nevzdušné a detská pokožka pod ním nedýcha.

Vyhnite sa tiež kúpe veľkého množstva oblečenia, pretože vaše dieťatko porastie rýchlo. Takže pre novorodenca budete potrebovať:

  • dlhorukávové bavlnené body alebo košieľky so zaväzovaním na boku (5 x veľkosť 56, 5 x veľkosť 62)
  • bavlnené dupačky alebo overal (6 x veľkosť 62)
  • 2 bavlnené čiapočky (50-56)
  • hrubá čiapka pre bábätko, ktoré sa narodí v zime
  • 3-4 kabátiky vo veľkosti 62
  • kombinéza pre bábätko, ktoré sa narodí v zime
  • 4 páry ponožiek
  • vak na spanie – nie je povinný, pretože dieťatko môže spávať aj v dupačkách alebo v dupačkovom overale

Pre bábätká narodené predčasne odporúčame detské oblečenie vo veľkosti 56-58.

Neodporúčame kupovať oblečenie, ktoré sa zapína vzadu. Ideálne sú dupačky so zapínaním vpredu po celej dĺžke a tiež medzi nožičkami, čo vám zjednoduší prebaľovanie.  Pri detskom body vyberajte také, ktoré má pri krku zapínanie, resp. predný a zadný diel nie sú napevno zošité, ale sa v oblasti pliec prelínajú. Väčší otvor sa cez hlavičku dieťatka ľahšie prevlieka.

Bavlnené plienky, osušky, posteľnú bielizeň  a oblečenie pre novorodenca vždy po kúpe dôkladne operte v prášku pre bábätká a vyžehlite aj z vnútornej strany.

Polodupačky nie sú pre novorodenca vhodné do obdobia, kým sa mu nezahojí pupček, pretože guma môže práve túto oblasť pritlačiť a dráždiť. Tiež nepotrebujete bavlnené rukavičky, aby sa dieťatko nepoškriabalo, pretože nechtíky dieťatku môžete ostrihať už v 2. týždni, poprípade si kúpte 2-3 body, na ktorých viete rukáv pretiahnuť na dlaň dieťatka a ochránite ho pred poškriabaním tváričky.

Čo kúpiť pre novorodenca na kŕmenie

Čo potrebuje novorodenec na kŕmenieZásobovať sa dopredu veľkým množstvom fliaš na mlieko a cumlíkov nemá význam. Keď ste rozhodnutá dojčiť a nebudete mať s dojčením žiadne problémy, vôbec ich nevyužijete. Plne dojčené dieťa nepotrebuje piť ani vodu ani čaj.

Niektoré nemocnice majú v zozname do pôrodnice uvedenú už aj odsávačku mlieka. Kúpiť si ju síce môžete, ale možno ju vôbec nevyužijete.

V prípade, že ste rozhodnutá, že dojčiť nebudete, na začiatku vám postačia 2 fľaše na mlieko. Cumlíky na fľaše kupujte, tie, ktoré sú určené veľkosťou pre novorodenca, majú anatomický tvar a ventilček-bočný otvorček na vzduch)

Keďže dieťatko po narodení berie D vitamín v kvapkách, kúpte si dopredu jednu malú plastovú lyžičku.

Pre novorodenca môžete kúpiť  1-2 dudlíky, ale môže sa stať, že ich bude úplne odmietať.

Pri dojčení budete potrebovať 2-3 pohodlné podprsenky na dojčenie, vatové tampóny do podprsenky. V prípade, že máte vpadnuté bradavky, dojčenie vám uľahčia silikónové prsné nadstavce. Mnohé mamičky si nevedia vynachváliť vankúš na kŕmenie.


Feedo.sk: Ppc

Čo kúpiť pre novorodenca na hranie

Prvé 4 týždne vaše bábätko väčšinu dňa prespí. Potrebuje nakŕmiť, prebaliť a vašu prítomnosť. V procese adaptácie na nové prostredie v prvom mesiaci života v podstate nepotrebuje žiadne hračky.

Čo kúpiť pre novorodenca na prechádzky a cestovanie

Detská autosedačka pre novorodenca

Detská výbavička a čo kúpiť novorodenecaDetskú autosedačku pre novorodenca potrebujete už pri ceste z pôrodnice, bez nej dieťatko v aute nesmiete prepravovať. Autosedačka musí byť v aute upevnená presne podľa predpisov bezpečnostnými pásmi alebo pomocou isofixu, preto pri jej výbere venujte pozornosť aj spôsobu upínania v aute.

Autosedačku typu vajíčko môžete kúpiť samostatne alebo ako súčasť trojkombinácie, v ktorej sa nachádza hlboký kočík a jeho športová verzia a detská autosedačka. Keďže verím, že bezpečnosť vášho dieťatka je prvoradá, pri kúpe detskej autosedačky nepozerajte na cenu, ale na jej kvalitu a kritériá bezpečnosti. Pomôcť si môžete nezávislými testami detských autosedačiek.

Pre väčšie pohodlie dieťatka odporúčame vyberať detskú autosedačku so strieškou a zmenšovacou vložkou pre novorodenca. K autosedačke si môžete ešte dokúpiť pláštenku do dažďa a pre dieťatko narodené v zime aj fusak do autosedačky.

Niektorí výrobcovia detských kočíkov nám ponúkajú aj hlboké vaničky, v ktorých môžete novorodenca v aute prepravovať. Ale pozor, tento typ vaničky musí byť vyslovene výrobcom označený ako vhodná náhrada autosedačky pre novorodenca. Pokiaľ však máte už jedno dieťatko doma, je pre vás táto verzia z priestorového hľadiska nepraktická, pretože vanička s novorodencom zaberie na zadných sedadlách takmer všetko miesto.

Kočík

Kočík patrí v detskej výbavičke k najdrahším položkám. Jeho výberu by ste mali venovať náležitú pozornosť a zohľadniť každý detail. Kočík musí byť vyrobený z kvalitného materiálu šetrného k životnému prostrediu, jeho dno musí byť hladké a pevné, aby neprišlo k deformácii chrbtici dieťaťa. Konštrukcia, ale aj dizajn kočíka by mali najviac vyhovovať vám ako mame, pretože práve vy v ňom budete dieťatko voziť najčastejšie.

Jedným z veľmi dôležitých kritérií je aj hmotnosť kočíka. Kočík s nízkou hmotnosťou oceníte pri cestovaní MHD, pri jeho skladaní do auta a najviac v prípade, keď bývate v paneláku bez výťahu a kočík s dieťatkom budete musieť sama vynášať na poschodie.

Druhým,no nie menej dôležitým kritériom sú rozmery kočíka v rozloženom, ale tiež v zloženom stave. Budete sa s kočíkom zmestiť do výťahu? Bude sa vám zmestiť do kufra auta?

Pri kúpe kočíka sa informujte, či je jeho súčasťou pláštenka do dažďa či sieťka proti hmyzu. V chladnom období budete do kočíka určite potrebovať deku či prechodný fusak. Pre dieťatko narodené v zime musíte kúpu zimného fusaku zaradiť do povinnej detskej výbavičky.

feedo - kočíky

Detská šatka na nosenie alebo nosič

Detská šatka na nosenie detí je pre novorodenca ideálna. Dieťatko pri nosení v šatke počuje zvuky maminho srdca, ktoré pozná ešte z maternice, čím získava pocit absolútneho bezpečia a pohodlia.

Šatka na nosenie detí do detskej výbavičkyVýhody baby šatky:

  • Nosením dieťatka v baby šatke nie ste ničím obmedzovaná.
  • Máte voľné ruky, no napriek tomu neprerušíte kontakt s dieťatkom.
  • Dostanete sa kdekoľvek. Nemusíte riešiť úzke dvere. Prosiť v čakárni u lekára iné mamičky, aby vám postrážili kočík. Môžete chodiť na výlety, prechádzky do prírody či menej náročné túry.
  • Pri dojčení vám babyšatka vytvára prirodzenú ochranu, a tak sa nemusíte ostýchať dojčiť ani na verejnosti.
  • Aj tá najkvalitnejšia detská šatka na nosenie detí vás bude stáť oveľa menej ako najlacnejší kočík.

Neponáhľajte sa s nákupom a aj na základe nášho zoznamu si ešte pre nakupovaním  odpovedzte na otázky typu: Kde bude bábätko spávať? Či ho chcete voziť v kočíku alebo nosiť výlučne v baby šatke? Koľko chcete, resp. si môžete dovoliť minúť na kúpu detskej výbavičky.

Takže, čo kúpiť pre novorodenca už viete, ale samozrejme detskú výbavičku si môžete rozšíriť o ďalšie veci a zariadenia, ktoré nám ponúka moderná doba.

Zoznam ďalších vecí pre novorodenca

Nižšie uvedený zoznam vecí a zariadení vy ani vaše dieťatko nevyhnutne nebudete potrebovať, ale mnohé z nich dokážu starostlivosť o novorodenca zjednodušiť.

Či chcete tento základný a samozrejme výlučne orientačný zoznam vecí, čo kúpiť pre novorodenca, rozšíriť alebo nakúpiť len nevyhnutné minimum záleží len na vás. V mnohých rodinách sa na nákupe detskej výbavičky podieľajú budúci starí rodičia, súrodenci aj priatelia, a preto mnohé veci zo zoznamu sa môžu stať pre vás a vaše dieťatko krásnym darčekom.

Odporúčané obchody pre nákup potrieb pre novorodenca:
FEEDO.sk
Alza.sk

Verte, mnohí z tých, ktorí sa spolu s vami tešia na vaše bábätko, hľadajú v obchodoch či na internete, čo kúpiť pre novorodenca. Tak im jednoducho dajte malý tip, aký darček by vás potešil.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi.

4.9/5 - (21 votes)

8 KOMENTÁRE

  1. nielen oblečenie, ale aj kozmetiku. Detska pokožka je vlemi citliva a jemná, preto je poztrebna kozmetika bez chemie. Ja som davala a stale dama svojim detom bio kozmetiku

  2. doplnam nuk nature sense ako idelanu flasu (podla nasej malej) na prikrmovanie pripadne na odlahcenie prechodu z kojenia na flasku – cumel je vytvarovany na styl prsnika a tahanie krasne simuluje dojcenie a sedi babatku krasne do ruky

  3. kludne aj nejake mliečko do zasoby. Ja som to spravila a urobila som len a len dobre, lebo som mliečko nemala a deti vyrastali na umelom mliečku

  4. je toho vela, čo takto male babatko potrebuje. Tiež sme robili velke nakupy a hlavne som vyberala obchody, kde budu mat velky vyber všetkeho, aby som nakupila vela veci na jednom mieste

  5. nabytok a všetky potrbne veci som kupovala z jednoho obchodu a je to pre mna prijemnejšie vybrat všetko na jednom mieste, než lietat medzi roznymi obchodami

Comments are closed.