5 tipov, ako vybrať ideálne detské oblečenie

2786

Každá mama chce pre svoje dieťa to najlepšie a je prirodzené, že pri nákupe oblečenia pre svoje dieťa siaha po moderných a štýlových kúskoch. Napriek tomu, že dnes si môžeme detské oblečenie vyberať z obrovskej ponuky, jeho výberu by sme mali venovať skutočne veľkú pozornosť. Prečítajte si, ako vybrať ideálne detské oblečenie, v ktorom sa vaše dieťa bude cítiť úžasne.I keď sa na prvý pohľad zdá, že kúpiť detské oblečenie je jednoduchý proces, mnohí rodičia pri nákupe detského oblečenia v snahe obliekať dieťa podľa najnovších módnych trendov zabúdajú na tie najzákladnejšie atribúty, ktoré musí oblečenie pre dieťa spĺňať – kvalitu a pohodlie.

Ako vybrať ideálne detské oblečenie

Detské oblečenie patrí do kategórie tovarov, na ktoré sa vzťahujú osobitné požiadavky. Nevhodne zvolené detské oblečenie môže vyvolať nepohodlie až podráždenosť dieťaťa, alebo dokonca spôsobiť rôzne podráždenia pokožky. Aby ste pri výbere ideálneho oblečenia pre vaše dieťatko nemuseli stráviť hodiny zháňaním informácii, spísali sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám zjednodušia výber a nákup oblečenia pre vaše dieťa.

1. Venujte pozornosť kvalite detského oblečenia

Keďže pokožka detí je veľmi citlivá, detské oblečenie musí spĺňať stanovené normy. Žiaľ, nie všetci výrobcovia dbajú na kvalitu a zdravie detí, a preto je na rodičoch, aby pri výbere detského oblečenia boli obozretní.

Len kvalitné detské oblečenie je zárukou zdravia vášho dieťaťa.

Pri nákupe detského oblečenia venujte pozornosť kvalite tkaniny a kvalite šitia. Jednotlivé diely odevu musia byť kvalitne zošité. Stehy na oblečení pre bábätká by mali byť z vonkajšej strany oblečenia, aby nedráždili pokožku dieťatka.

Oblečenie musí byť pevné, odolné voči predratiu. Koniec koncov, musí vydržať množstvo praní  a zaťažkávajúcich  testovaní pri pestrých aktivitách vášho dieťaťa.

Ubezpečte sa, že detské oblečenie nepáchne. Silný chemický zápach poukazuje na prítomnosť nepovolených farbív a chemických prísad, ktoré môžu vyvolať najmä u detí mnohé ochorenia. Farba pri potení, dotyku mokrou rukou i pri praní nesmie púšťať.

Vedľajšími účinkami nekvalitných farieb na detskom oblečení sú okrem rôznych kožných ochorení aj bronchiálna astma či pretrvávajúca alergická nádcha.

Všetko detské oblečenie musí byť certifikované, označené symbolom kvalitného výrobku. Všímajte si vždy na štítku informácie o podielu bavlny a syntetických materiálov.

Malé množstvo chemických vlákien je povolené len vo vonkajšom oblečení pre batoľatá.

Vyberajte detské oblečenie ušité z prírodných materiálov

Dieťa by malo nosiť len oblečenie vyrobené z prírodných tkanín. Prírodné materiály pri kontakte s pokožkou sú pre dieťa príjemné. V chladnom období hrejú a sú schopné udržiavať teplo, naopak v lete chladia, dobre absorbujú prebytočnú vlhkosť, umožňujú pokožke dýchať, podporujú cirkuláciu vzduchu.

Detské oblečenie pre najmenšie deti

Vyhýbajte sa syntetickým materiálom

Vyhnite sa nákupu detského oblečenia, ktoré je vyrobené zo syntetickej textílie. Detské oblečenie vyrobené z umelých syntetických materiálov neprepúšťa vzduch, pokožka „ nedýcha“, čo môže u detí vyvolávať nepríjemné pocity, spôsobiť nadmerné potenie, svrbivé vyrážky, ba dokonca alergické reakcie.

Pri syntetických tkaninách sa často používajú chemické farbivá, ktoré vyvolávajú rozmanité kožné ochorenia. Čím menej umelých materiálov sa v detskom oblečení nachádza, tým menšie je riziko vzniku neželaných zdravotných komplikácií.

I keď deti rýchlo rastú a kupovať veľmi drahé oblečenie nemá opodstatnenie, uprednostnite vo vašom výbere kvalitu pred nízkou cenou. Stojí za to, vybrať detské oblečenie overených značiek, pretože aj to, na pohľad, najkrajšie oblečenie sa môže po prvom praní zmeniť na obyčajnú handru.

2. Dbajte na pohodlie a komfortné nosenie

Druhým, no nie menej dôležitým pravidlom, pri výbere detského oblečenia je pohodlie a komfort. Oblečenie nemá brániť dieťaťu v pohybe a pri hrách. Detské oblečenie by malo byť pre dieťa maximálne pohodlné a komfortné, preto vyberajte oblečenie pre deti vo voľných strihoch.

Veľmi tesné oblečenie, rovnako aj pevne stiahnuté gumy či šnúrky narúšajú  cirkuláciu krvi. U dieťa spôsobujú nervozitu a v niektorých partiách môžu dokonca viesť k vzniku odrenín, ktoré dieťa štípu a bolia.

Detské oblečenie by malo tiež jednoduché zapínanie. Pri obliekaní najmenších detí vám obliekanie a zapínanie pôjde oveľa rýchlejšie a staršie dieťa, ktoré sa učí byť samostatné, sa bude tešiť zo svojich malých úspechov pri obliekaní.

Pri výbere detských búnd a overalov vyberajte výrobky, ktoré sú odolné voči vetru i prepúšťaniu vody. Zároveň bundy a kombinézy musia byť pre dieťa pri ich nosení ľahké.

3. Všímajte si nebezpečné dekoratívne prvky

Osobitnú pozornosť venujte detailom detského oblečenia. Detské oblečenie nesmie obsahovať žiadne dekoratívne prvky, ako šnúrky, mašle, gombíky, ktorými by si dieťa mohlo ublížiť alebo sa vážne zraniť. Gombíky a všetky upínacie cvoky, patenty musia byť na odeve pevne uchytené, aby ich dieťa nevedelo odtrhnúť a prehltnúť. Silno stiahnuté gumičky a šnúrky sa môžu zarezávať až do pokožky dieťaťa, preto gumičky a šnúrky na detskom oblečení nesmú dieťa tlačiť.

4. Nebojte sa farieb, kombinujte

V ponuke internetových obchodov ako aj v kamenných predajniach nájdete široký sortiment detského oblečenia v rôznych farbách. Napriek tomu, že stále platí zaužívaný stereotyp vo farebnosti, nemusíte sa ho pridržiavať. Obrovské farebné spektrum vám dáva príležitostí pre uplatnenie vašej kreativity.

Keď vaše dieťa uprednostňuje určité farby na detskom oblečení, rešpektujte to.

Detské oblečenie by malo byť esteticky príjemné. Niektoré detaily sú štýlové, iné zvyšujú pohodlie dieťaťa, preto pri kúpe detského oblečenia neberte do úvahy len moderné trendy, ale tiež komfort pri nosení. Pozornosť  venujte aj potlači. Vyberajte aplikácie bez strašidelných výjavov, pretože farby a dekoratívne detaily detského oblečenia majú vážny vplyv na vývoj dieťaťa a rôzne aspekty jeho života.

Psychológovia preukázali, že farba oblečenia ovplyvňuje duševný vývoj dieťaťa, preto sa vyhýbajte tmavým farbám. Pri výbere detského oblečenia dbajte na každý detail.

Jednotlivé časti detského odevu môžete farebne zladiť v odtieňoch hnedej a béžovej, zelenej, dievčatkám vykúzlite kúzelné kombinácie z odevov v bielej, ružovej či fialovej farbe. V ponuke internetových obchodov si zaručene vyberie krásne detské oblečenie každá mama.

5. Detské oblečenie vyberajte v správnej veľkosti

Aby bolo detské oblečenie úhľadné a dieťa sa v ňom cítilo príjemne, pri výbere sústreďte pozornosť  na veľkosť.  Pri výbere správnej veľkosti sa orientujte podľa veku dieťaťa, jeho výšky a celkovej fyzimónie tela. Pri výbere veľkosti detského oblečenia choďte zlatou strednou cestou – detské oblečenie nesmie byť dieťaťu malé, aby sa v ňom necítilo stiesnene, ale tiež ani príliš veľké, aby sa v ňom nestrácalo a neobmedzovalo ho v pohybe.

Deti rýchlo rastú, preto najmä pri kúpe zimného oblečenia vyberajte veľkosť o číslo väčšiu. Môže sa stať, že odev, ktorý je dieťaťu dobrý v novembri, mu bude po mesiaci malý.

Ako vybrať správnu veľkosť detského oblečenia

Pri výbere detského oblečenia si môžete pomôcť veľkostnou tabuľkou.

Tabuľka veľkostí detského oblečenia

Jednotlivé vývojové fázy detského organizmu majú však svoje vlastné špecifiká, ktoré musíme zohľadniť aj pri výbere detského oblečenia.

Oblečenie pre deti do troch rokov

V prvom roku života dieťa rýchlo rastie a naberá na hmotnosti. Môže sa stať, že niektoré „ kúsky“ bude mať oblečené len niekoľkokrát. Vo veku od jedného do troch rokov sú deti neustále v pohybe a ich telo funguje naplno. Požiadavky na oblečenie pre deti sú v tomto období veľmi prísne.

Detské oblečenie pre deti do 3 rokov musí:

  • pohlcovať vlhkosť
  • prepúšťať vzduch  – „ dýchať“
  • byť mäkké a jednoduché
  • umožniť dieťaťu voľný pohyb
  • byť dokonale zošité, bez hrubých a dráždivých dielov
  • byť vyrobené z prírodných tkanín, pretože detská pokožka v tomto období veľmi citlivo reaguje na syntetické materiály, ktoré môžu vyvolať podráždenie a alergické reakcie
  • ľahko sa obliekať i vyzliekať
  • bez detailov, ktoré by dieťa vedelo odtrhnúť, odhryznúť a následne prehltnúť
  • byť v jemných farbách

Detské oblečenie pre deti vo veku od štyroch do siedmich rokov

Toto vývojové obdobie charakterizuje intenzívny rast (najmä od 5 do 7 rokov). V porovnaní s predchádzajúcim obdobím je pohyb dieťa rozmanitý, zložitejší a koordinovanejší. Detské oblečenie pre deti tejto vekovej kategórie musí spĺňať vysoké hygienické požiadavky, pretože oblečenie by malo poskytnúť najpohodlnejšie podmienky pre fungovanie tela.

Vyhnite sa odevom zo syntetických materiálov, umelých koží. Použitie chemických vlákien je prípustné len na vonkajšom oblečení, za predpokladu dobrej priedušnosti materiálu.

Štýlové detské oblečenie

Oblečenie pre deti vo veku ôsmich až dvanásť rokov

Vo veku ôsmich až dvanástich rokov dieťa stále intenzívne rastie. Zvyšuje sa jeho hmotnosť a objavujú pohlavné rozdiely. Vzhľadom k slabosti svalového a kostrového systému dieťaťa (najmä chrbta a chrbtice svalov), deti nie sú schopné dlho udržať správnu polohu tela, čo vedie k zhoršeniu držania tela a zakrivenie chrbtice. Deti uprednostňujú športové a pohodlné oblečenie. Keďže so sexuálnym dozrievaním začínajú intenzívne pracovať potné žľazy, uprednostnite oblečenie z prírodných materiálov, ktoré pomáha regulovať teplotu tela a potenie.

Obliecť dieťaťu oblečenie zo syntetických materiálov, je ako navliecť ho do igelitovej tašky.

Detské oblečenie od trinástich do pätnástich rokov

Dĺžka tela sa zvyšuje v dôsledku rastu končatín, čo spôsobuje oneskorenie vo vývoji svalov, preto sa u adolescentov zhoršuje koordinácia pohybov adolescentov. Telesné i psychické zmeny, ktorými prechádza telo v tejto vývojovej fáze, priamo vplývajú aj na výber oblečenia. Deti v tomto veku chcú byť nezávislé. V snahe byť „ in“ si vyberajú štýlové módne oblečenie, pohodlné športové kúsky alebo si tvoria svoj vlastný štýl.

Detské oblečenie pre teenegerov

Každý kúsok detského oblečenia sa podieľa na formovaní osobnosti dieťaťa. Oblečením dokáže dieťa vyjadriť svoje emocionálne rozpoloženie, životný štýl.

Bez ohľadu na to, či oblečenie pre dieťa vyberáte z dlhodobého hľadiska, nezabudnite, že dieťa sa v ňom musí cítiť príjemne a pohodlne. Nakoniec, kúpené veci má nosiť vaše dieťa a vy ako milujúci rodič chcete pre neho len to najlepšie.

Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom ;).

4.8/5 - (6 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here