Hračky pre bábätká vyberajte opatrne

3191

Rodičia v očakávaní nového člena rodiny pri nákupoch kočíka, postieľky, oblečenia a ďalších vecí pre bábätko často nakúpia aj množstvo hračiek. Po niekoľkých dňoch po narodení dieťatka pochopia, že pri výbere prvej hračky urobili chybu. Pozrime sa teda spolu, ako vyberať prvé hračky pre bábätká.

Pre zdravý vývoj dieťaťa nie je dôležitá len prítomnosť a pozornosť rodičov či strava, ale aj vhodná hračka. Hračky pre bábätká sú nielen hlavnou formou ich zábavy, ale tiež jedinečným prostriedkom pre osvojovanie si prvých zručností, prostriedkom skúmania a učenia. Ale, ktoré hračky sú pre dieťatko do 6 mesiacov najlepšie?

Baby Ono hračky pre bábätká

Dieťa vo svojom vývoji prechádza niekoľkými fázami, počas ktorých si osvojuje určité zručnosti, získava nové poznatky.  Obzvlášť intenzívne sa dieťa vyvíja v prvých šiestich mesiacoch života a práve v tomto období je žiaduce, aby ste výberu hračiek pre bábätká venovali náležitú pozornosť. Správne zvolenou hračkou pomôžete dieťaťu pri rozvoji myslenia, motorických schopností a zmyslových zrakových, sluchových a hmatových vnemov.

Ako a podľa čoho vybrať hračky pre bábätká?

1. Hračky pre bábätká vyberajte podľa veku

Vek dieťatka je pre výber hračky tým najjednoduchším a najspoľahlivejším kritériom. U väčšiny detičiek prebieha vývoj v rannom veku rovnakým tempom , preto možno vekovú predispozíciu zovšeobecniť.

Obdobie do šiesteho mesiaca je pre každého človeka nesmierne dôležité. Rozvíjajú sa vtedy motorické schopnosti, zmysly a vnímanie. Vhodnou hračkou vieme vývoj dieťaťa podporiť. V každom mesiaci sa cibrí iný zmysel či schopnosť. Obdobie do šiestich mesiacov môžeme rozdeliť do troch vývojových fáz, ktoré nám pomôžu pri výbere hračiek pre bábätko.

Hračky pre bábätká do 1. mesiaca

Hračky pre bábätká – novorodencov sú prakticky bezvýznamné. Tak malé bábätko sa ešte nedokáže sústrediť, udržať pozornosť a poriadne vnímať predmet. Pre novorodenca je všetko nové.  Každá minúta prináša pre neho nové objavy a pocity. Samostatne dýcha, prijíma potravu, kúpe sa, mama ho nosí zrazu v náručí… A tak v prvom mesiaci dieťatko potrebuje len matkinu pozornosť.

Kým si novorodenec na všetko zvykne, vytvorte mu príjemné prostredie, prihovárajte sa mu a čo najviac sa ho dotýkajte. V tomto vývojovom štádiu ho zaujmete vaším vlastným pohybom a hovoreným slovom. Hračky plnia v 1. mesiaci novorodenca len estetickú funkciu. Pomáhajú vám vytvoriť pre dieťatko útulné a príjemné prostredie v postieľke.

Kvalitné hračky pre bábätká

Hračky pre bábätká od 1 do 3 mesiacov

Dieťatko rastie minútu po minúte, vyvíja sa. Vie rozpoznať hlas mamy, začína sa otáčať za zvukom a vnímať svoje okolie zrakom. Keďže dieťatko v postieľke aj v kočíku leží, jeho pozornosť upúta kolotoč nad postieľku s visiacimi hračkami (peknú ponuku kolotočov nájdete na bambino.sk) , závesná hrazdička, špirála a jednoduché hračky, ktoré nad ním visia. Hračky pre bábätká v tomto období vyberajte v jasných farbách a jednoduchých tvarov.

I keď mnohé hračky pre bábätká žiaria farbami, vydávajú zvuk a pohybujú sa, pre vaše bábätko to môže znamenať až príliš veľa podnetov. Dieťatko z nich môže ostať unavené a podráždené. Vyskúšajte preto nad postieľku zavesiť len jednoduchú hračku bez hudby. V tomto vývojovom období platí – menej je viac.

Po štyroch týždňoch sa dieťatko stáva zvedavé a oveľa pozornejšie. Bábätko síce ešte nevie do rúčky nič uchopiť, môžete mu čas spestriť 3-5 minútovým hrkaním hrkálkou. O pár týždňov sa dieťa naučí uchopiť veci v rúčke a hrkálka bude príjemným spoločníkom vášho dieťatka (peknú ponuku hrkálok nájdete napríklad tu).

Ak si však všimnete, že dieťa sa zvukov hrkálky bojí, odložte ju na určitý čas a o pár dní vyskúšajte inú.

Je veľmi dobré, keď sa hračka skladá z niekoľkých rôznych častí. Dáva dieťatku nové možnosti pre skúmanie jeho vnemov. Tvrdou časťou si bude tlačiť na ďasienka, do mäkkej hryzkať a cuckať ju.

Odborníci v tejto vývojovej fáze odporúčajú dať dieťatku k hre 2-3 hrkálky, hrkálky na ruky, nohy a prvé hudobné hračky s jemnými a nie veľmi hlasnými melódiami. V snahe spestriť zábavu aj prostredie, mnohí rodičia siahajú po hracej deke s hrazdičkou a závesnými hračkami, ktoré vytvárajú dieťatku nové podnetné prostredie.

A v tejto dobe je dôležité dať dieťaťu hračky rôznych tvarov, veľkosti a štruktúry, ako tkanina, drevo, guma, plast. Jasné detaily a rôzne formy chrastítka stimulujú vnemy a myslenie dieťaťa.

Hračky pre bábätká vo veku 4 – 6 mesiacov

Bezpečné hračky pre bábätká

V tomto veku začína drobec bľabotať. Vydáva jednoduché zvuky a hlásky. Dieťatko udrží svoju pozornosť už omnoho dlhšie. Preto sú v tom čase pre rozvoj dieťatka najvhodnejšie hračky vydávajúce jednoduché zvuky.

Hračky vydávajúce zvuky ho v tomto období nesmierne zaujímajú a prispievajú k rozvoju zrakových, hmatových a sluchových vnemov. Dieťatko už dokáže predmety lepšie uchopiť a intenzívne ich ochutnáva.

Keď sa dieťa naučí hračky alebo predmety uchopiť, začne sa zaujímať o to, čo robia. Fascinuje ho pohyb – posúvanie, točenie, kotúľanie a vyhadzovania hračiek. Vo veku 5-6 mesiacov dieťa objavuje svoje schopnosti hračky posúvať, klepkať kladivkom. Snaží sa vsunúť kocky do otvorov. Rozvíja sa jemná motorika.

Dieťaťu môžete ponúknuť hračky vydávajúce zvuky (pískajúce knižky, zvieratká, hryzadlá,…), prvé detské knižky, jednoduché zatĺkačky a vkladačky, kocky, hrkajúce gule.

Vyhnite sa kúpe plyšových hračiek. Tým, že dieťa hračky vkladá do úst, plyšové hračky sa stávajú zdrojom množenia mnohých baktérií a plesní.

Odporúčame si pozrieť ponuku hračiek pre bábätká na Bambino.sk, Feedo.sk alebo market24.sk. Dobré skúsenosti máme aj s nákupom na Hej.sk.

2. Dbajte na bezpečnosť hračky

Kvalita a bezpečnosť je pre každú matku azda tým najdôležitejším faktorom. Dieťatko je ešte maličké, krehké. S hračkou trávi množstvo času, chytá ju, máva ňou, oblizuje ju a dáva do pusy. Ak dáte dieťatku nevhodnú hračku, môže sa zraniť.

Žiaľ, nájdu sa tiež obchodníci a výrobcovia, ktorí nám ponúkajú cez internet lacné, ale necertifikované hračky. Pri ich výrobe sa zvyčajne používajú toxické plasty alebo tkaniny, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie aj život dieťatka.

Vždy radšej siahnite po hračkách známych značiek – Fisher Price, Smoby, Tiny Love …, ktoré sa špecializujú na výrobky a hračky pre bábätká. Okrem toho, že ich výrobky spĺňajú všetky európske normy a štandardy, dávajú svoje produkty pravidelne testovať a kontrolovať, pretože im záleží na vysokej kvalite a bezpečnosti ich produktov.

Bezpečné hračky pre bábätká sú :

  • vyrobené z vysoko kvalitného a trvanlivého materiálu
  • bez ostrých hrán, rohov a malých častí, ktoré by dieťatko vedelo vdýchnuť alebo prehltnúť
  • vyrobené bez možnosti niečo uvoľniť či odtrhnúť, preto venujte pozornosť lepeným aj šitým spojom
  • bez nepríjemného alebo príliš sladkého zápachu, ktorý poukazuje na prítomnosť zdraviu škodlivých látok
  • označené symbolom bezpečného výrobku

I keď za kvalitu a bezpečnosť hračky nesú hlavnú zodpovednosť výrobcovia, skôr ako dáte hračku vášmu dieťatku, poriadne ju skontrolujte.

 3.  Zvoľte vhodný materiál hračky

Nielen rozvojová funkcia, ale aj bezpečnosť a hmotnosť hračky sa odvíja od materiálu, z ktorého je vyrobená. Bábätko má v rannom veku veľmi slabý úchop. Hračka mu z rúčky ľahko vypadne a pri nevhodnej váhe sa ňou môže poraniť. Pre bábätká vyberajte hračky, ktoré sú ľahké a viete ich jednoducho udržiavať čisté.

Hračky pre bábätká sa vyrábajú z rôznych materiálov: plast, guma, drevo, rôzne druhy textílií.

Hračky pre bábätká Fisher Price

Plastové hračky pre bábätká

Ak sa rozhodnete kúpiť plastovú hračku, skontrolujte pevnosť plastového materiálu. Prednosť dajte flexibilnejšiemu mäkkému plastu, ktorý je odolnejší. Skontrolujte, či sú všetky časti hračky hladké a pevne zliate.

Gumové hračky pre najmenších

Pri gumových hračkách si všímajte ich vôňu – nesmú výrazne ostro páchnuť ani sladko voňať. Guma musí byť dostatočne pevná, aby ju dieťa nevedelo prehryznúť. Gumové hračky sú veľmi obľúbené pri hrách vo vode.

Aby ste predišli vzniku plesní, gumové hračky po kúpaní vždy starostlivo vysušte.

Textilné hračky pre bábätká

Ak uvažujete nad kúpou hračky z textílie, vyberajte také, ktoré viete aspoň raz za dva alebo tri dni vyprať bez poškodenia jej vzhľadu. Textilné hračky pre bábätká musia byť pevne zošité. Nesmú obsahovať dlhé šnúrky, gombíky, ktoré znamenajú pre dieťa riziko udusenia. Pri dotyku s vodou i pri praní nesmú púšťať farby.

Plyšové hračky

Plyšové hračky nie sú vhodné pre novorodencov!

Po prvé, nemajú žiadny rozvíjajúci sa prvok, to znamená sú prakticky zbytočné z hľadiska vývoja a rozvoja. Po druhé, v plyšových hračkách sa hromadí prach a pre dieťa bez imunity môžu byť zdrojom alergií a rôznych respiračných ochorení.

Drevené hračky pre najmenších

Drevené hračky pre bábätko

Drevo ako prírodný, ekologický a veľmi trvácny materiál zaznamená svoj boom aj pri výrobe hračiek pre bábätká. Pri kúpe drevených hračiek dávajte pozor na štruktúru. Drevo musí byť úplne hladké s mierne zaoblenými rohmi a hranami. Farebný náter nesmie púšťať farbu a musí byť bez akýchkoľvek chemických látok.

4. Hračky pre bábätká musia mať jednoduchý tvar

Tvar hračky pre deti do pol roka by mal byť vhodný pre nerozvinutú motoriku a zároveň úplne bezpečný. Pre detské vnímanie sú najlepšie zaoblené tvary výrazných farieb. Najlepšou voľbou sú hračky, ktoré dieťatko dokáže ľahko v dlani uchopiť.

Prvé hračky pre bábätká

Hračky pre bábätká musia byť bez ostrých hrán. Z hľadiska bezpečnosti sú veľkým až život ohrozujúcim rizikom malé časti, ktoré by dieťatko mohlo prehltnúť.

Pred tým, ako dáte hračku svojmu drobcovi, sa dôkladne  presvedčte či neobsahuje malé časti, prípadne kusy plastu, ktoré sa môžu pri hre odlomiť.

Ak volíte hračku so zvukom na batérie, dajte pozor aby bol ochranný kryt poriadne zaskrutkovaný. Dieťatko je nesmierne zraniteľné.

Pri hre a manipulácii s nesprávnou hračkou môže dôjsť k prehltnutiu malých častí, zaduseniu alebo porezaniu.

5. Nezanedbávajte hygienu hračiek

Deti objavujú svet ústami takže je úplne jasné, že každá hračka putuje na prvom mieste tam, preto hračky pre bábätká musíte pravidelne vhodne dezinfikovať. Priebežne ich umývať čistou vodou. Vyhnete sa tak neželaným zdravotným komplikáciám. V záujme svojho dieťatka hygienu nikdy nezanedbávajte.

Prečítajte si tiež:

Cestovná postieľka – potrebujete ju?
5 tipov, ako vybrať ideálne detské oblečenie
Chodítko pre dieťa: Aké, prečo a kedy?

5 základných pravidiel výberu hračky pre bábätká

  1. Nekupujte hračky pre bábätká neznámych výrobcov, aj keď sú oveľa lacnejšie.
  2. Hračku pre dieťa kupujte podľa veku, ktorý odporúča výrobca. Pri nákupe v obchode ho  nájdete na obale hračky, pri nákupe cez internet tento údaj uvádza každý seriózny predávajúci.
  3. Skontrolujte pevnosť a kvalitu plastu, spojov, pri textilných látkach kvalitu šitia. Vyhnite sa ostro a sladko páchnucim hračkám.
  4. Skontrolujte, či hračka neobsahuje žiadne malé časti, ktoré by dieťa mohlo náhodne prehltnúť. Mnoho hrkálok a hryzátok vyrobených z nekvalitných materiálov dieťa dokáže roztrhnúť, rozhryznúť alebo prasknúť. Následne dieťa môže prehltnúť náplň, ktorá je vo vnútri.
  5. Skontrolujte štítok- všímajte si informácie o materiáli a použitej farbe. Mnoho farieb vyvoláva alergiu alebo dokonca otravu dojčiat.

Hračky pre bábätko do kočíka a postieľky

Aké hračky sú vhodné pre deti do šiestich mesiacov?

Pre správny vývoj dieťaťa zohrávajú hračky pre bábätká dôležitú úlohu. Väčšina moderných vývojových hračiek pre bábätká sa skladá z niekoľkých rozmanitých prvkov( hrkálka, hryzátko, hudobná hračka, závesná hračka… a spája v sebe niekoľko funkcií pre rozvoj jemnej motoriky a zmyslového vnímania.

S ohľadom na fyziologické vlastnosti dieťaťa, rozvoj sústredenia a pozornosti, vnímania farieb v prvých mesiacoch života, uprednostnite hračky s jednoduchými jasnými kontúrami v jasných farbách v odtieňoch červenej a oranžovej.

Hudobný kolotoč na postieľku – prvá hračka bábätiek

Prvá hračka vášho bábätka s najväčšou pravdepodobnosťou nebude klasická hrkálka, ale detský kolotoč na postieľku.

Detský kolotoč na postieľku je univerzálne vzdelávacia hračka pre novorodenca. Rozvíja sluch, pozornosť, schopnosť sústrediť sa na objekty a stimuluje pohybovú aktivitu. Pomáha dieťaťu naučiť sa otočiť hlávku, bábätko sa učí vnímať farby a jednoduché tvary. Tichá, príjemná melódia, zvuky prírody prispievajú k rozvoju sluchu a pôsobia na dieťatko upokojujúco.

Detskí psychológovia a pediatri odporúčajú zavesiť detský kolotoč na postieľku dieťa už v prvom týždni jeho života.

Detský kolotoč na postieľku pevne upevnite vo výške 30 cm od dieťaťa. Pri výbere uprednostnite jasné farby a jednoduché tvary závesných hračiek. Melódie by nemali hrať  príliš hlasno.

V ponuke nájdete detské kolotoče s nočným svetlom, automatickým prehrávaním melódie alebo svetelným projektorom. Tieto modely od svetoznámych značiek, ako Smoby, Tiny Love, Fisher Price, Chicco, Bright Starts sú však drahšie. Lacnejšími, no stále kvalitnými, variantmi sú detské kolotoče Baby Ono, Baby Fehn, NUK, Tiamo.

Pozrite si ponuku kolotočov nad postielku

Hrkálky, chrastítka, hryzátka

Približne v 2. mesiaci začne dieťatko reagovať na hrkálku. V 4. mesiaci sa rozvíja jeho schopnosť veci v dlani uchopiť, držať ich a neskôr si dokáže hračky samo vziať. Hračky pre bábätká v tomto období musia byť preto maximálne bezpečné a kvalitné. Dieťatko všetko dáva do pusy, olizuje a saje, preto všetky hračky pre bábätká musíte vedieť jednoducho vyčistiť.

Hrkalky a hryzačky pre babätko

Koľko hrkálok dieťa potrebujete?

Pre novorodenca stačí aj jedno. Postupne pridávajte ďalšie hračky pre bábätká v nových farbách, tvaroch a textúrach. Dieťatko tak získa nové podnety pre skúmanie a rozvoj zmyslov.

K dispozícii máme špeciálne hrkálky, chrastítka pre bábätká v rôznych tvaroch a farbách, počnúc od klasických hrkálok, cez činky, krúžky, hrkajúce gule a autíčka až po hrkálky kombinované s hryzadlami. Kvalitné a cenovo dostupné hrkálky, chrastítka a hryzátka nájdete pod značkou Simba, Canpol Babies, Baby Ono, Bright Starts.

Ako prvú dajte dieťatku jenoduchú a ľahkú hrkálku, ktorú bude vedieť držať a pri manipulácii s ňou si neublíži.

Pri prerezávaní zubov ponúknite dieťatku hryzátka s rôznou textúrou, ktorá im po pritlačení bude masírovať navreté ďasná. Obľúbené sú chladivé hryzátka, ktoré vkladáte do chladničky a tekutina v nich následne chladí detské ďasienka.

Hračky pre bábätká hryzátka

Pri používaní hryzátok dbajte na ich hygienu. Pravidelne ich umývajte pod prúdom čistej teplej vody, hračky z textílií perte, pretože imunitný systém vášho dieťatka reaguje veľmi citlivo na všetky choroboplodné látky.

Nikdy nedajte dieťatku hrkálky a hryzátka, ktoré už niekto používal. Pri chladiacich hryzadlách si všímajte aj dátum spotreby, ktorý musí byť vyznačený na obale.

Pozrite si ponuku hrkáliek a hryzátok

Závesné hračky na kočík, autosedačku a postieľku

Závesné hračky pre bábätká

Závesné hračky pre bábätká na kočík, autosedačku a postieľku zohľadňujú ako dieťa rastie a vyvíja sa. Spočiatku slúžia ako ozdoba, neskôr ako stimulátor zraku. S hudobným mechanizmom poslúžia pri rozvoji sluchu. Závesné hračky na kočík a postieľku s rôznymi druhmi textúry poslúžia pri rozvoji hmatových vnemov.

Veľký výber kvalitných závesných hračiek nájdete pod značkami: Tiny Love, Bright Starts, Chicco, Baby Ono, Lamaze, Taf Toys, Canpol babies, BamBam. Závesné hračky pre bábätká viete zavesiť na kočík, postieľku, autosedačku alebo nad prebaľovacím pultom. Nájdete medzi nimi rôzne zvieratká, kvetinky, bábiky, zvončeky ale tiež farebné špirály.

Závesnú hračku vždy upevnite v optimálnej vzdialenosti od očí dieťaťa – teda cca 50 centimetrov, aby ju dieťa dokázalo vnímať, ale zároveň aby nepôsobila rušivo na jeho nervový systém.

Závesné hračky pre bábätká na kočík a autosedačku

Pozrite si pekné závesné hračky

Hracia deka pre deti

Mnohé deti sa v posteli začnú pomerne rýchlo nudiť. Novým a bezpečným miestom sa pre nich môže stať detská hracia deka s oblúkom, na ktorom visia závesné hračky. Hracie deky nájdete v ponuke v rôznych tvaroch a farebných prevedeniach, od tých najjednoduchších až po detské hracie deky so svetelnými a zvukovými efektmi.

Populárnymi sú hracie deky Tiny Love, Bright Starst, za ktoré však zaplatíte pomerne vysokú cenu alebo potom lacnejšou alternatívou sú hracie deky značky Baby Ono. Detské hracie deky sú vhodné pre dieťatko od narodenia cca do jedného roka.

Ak je dieťatko spokojné v postieľke, hojdacom kresielku alebo ho zaujala hrazdička so závesnými hračkami, potom zvážte, či detskú hraciu deku skutočne potrebujete.

Mäkké knižky

Hračky pre bábätká mäkká knižka

Mäkké knižky by sme mohli pokojne zaradiť k chrastítkami. Sú ľahké, ideálne pre najmladšie deti a kombinujú niekoľko funkcií. Jednoduché obrázky, pískanie alebo hrkanie, visiace hryzátko poskytujú deťom množstvo nových podnetov pre ich rozvoj.

Mäkké knižky nájdete vyrobené z gumy a slúžia ako kniha s obrázkami a hračka do vody, alebo vyrobené z mäkkej tkaniny. Látkové knižky sú určené zvyčajne pre deti od 6 mesiacov.

Hudobné a zvukové hračky pre bábätká

Prvými zvukovými hračkami dieťatka sú hrkálky a detský kolotoč na postieľku. Svoju rolu vo vývoji dieťatka však zohrávajú aj ďalšie zvukové a hudobné hračky pre bábätká. Ale pozor, zvukové hračky musia vydávať príjemný melodický zvuk. Dieťatko ich musí vedieť pohodlne chytiť, preto sa vyhnite veľkým a ťažkým hračkám.

Pri zvukových hračkách vyberajte hračky s rôznymi textúrami povrchu. Pomôžete tým rozvíjať hmatové vnímanie a stimuláciu jemnej motoriky rúk.

Neskôr dieťatku ponúknite jednoduché hudobné nástroje – bubon, tamburína, xylofón s veľkými tlačidlami, ktoré budú vaše dieťatko sprevádzať niekoľko rokov. S vašou aktívnou účasťou hudobné hračky rozšíria detské obzory. Pomôžu mu rozvíjať sluchové a hmatové vnímanie, chápať súvislosti medzi zatlačením tlačidla a vydaným zvukom či blikajúcim svetielkom.

Bez ohľadu na to, aké veľké množstvo krásnych a inovatívnych hračiek vášmu dieťatku kúpite, pre jeho vývoj v prvých mesiacoch života je najdôležitejšia vaša prítomnosť, častý kontakt a komunikácia. V hrách dieťaťa zohrávate najdôležitejšiu rolu.

Aj tá najkrajšia a najdrahšia hračka zostane len kusom plastu, keď dieťatku neukážete ako sa s ňou má hrať.

Ukazujte, vysvetľujte a hrajte sa spolu s dieťatkom. Hračka bude pre dieťa zaujímavá len vtedy, keď bude vedieť ako sa s ňou hrať.

Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom.

4.9/5 - (9 votes)