Detská kuchynka: Akú vybrať a na čo si dať pozor?

6760

Detská kuchynka patrí k obľúbeným darčekom pre deti. Chcete urobiť aj vy radosť vášmu dieťaťu detskou kuchynkou? Aby ste pre vaše dieťa jednoducho a rýchlo vybrali tú najlepšiu detskú kuchynku, prečítajte si všetko, čo pred jej kúpou potrebujete vedieť.

Detská kuchynka patrí medzi darčeky, ktorý rozžiari oči každému dieťatku a stane sa miestom nekonečnej zábavy. V obchodoch a ponuke e-shopov nájdete skutočne pestrú ponuku detských kuchyniek.

Kuchynky plastové a drevené, malé i veľké, so zvukovými a svetelnými efektmi, ale aj s tečúcou vodou. Avšak, mnoho rodičov, ktorí chcú kúpiť kvalitnú a zaujímavú detskú kuchynku za dobrú cenu, ostáva v tejto obrovskej ponuke  zmätených. Takže, ako vybrať kvalitnú a pre dieťa zaujímavú kuchynku na hranie?

Detská kuchynka: Akú vybrať?

Detské kuchynky sa líšia dizajnom, rozmermi, príslušenstvom a samozrejme cenou, preto mnohí rodičia rozmýšľajú nad tým, akú kuchynku na hranie dieťaťu kúpiť. Pri výbere detskej kuchynky sú teda dôležitými kritériami, ktoré by ste mali zobrať do úvahy:

 • materiál;
 • veľkosť;
 • zvukové efekty;
 • vzhľad;
 • príslušenstvo;
 • cena

1. Materiál

Takže prvým dôležitým kritériom je materiál. Detské kuchynky sa dnes vyrábajú z plastu, drevotriesky alebo dreva. Na otázku, či lepšia drevená detská kuchynka alebo plastová, neexistuje jednoznačná odpoveď.

Drevená detská kuchynka

Drevená detská kuchynka je vynikajúca voľba pre tých rodičov, ktorí uprednostňujú len prírodné materiály. Drevo je ekologický, netoxický a veľmi trvácny materiál.

Drevená detská kuchynka je vhodná, vďaka pevnej konštrukcii, pre deti od 1 do 4 rokov. V tomto veku deti nedokážu využívať interaktívne funkcie, ktoré ponúkajú mnohé plastové kuchynky na hranie. V prípade, že sa má hrať s detskou kuchynkou viac detí, potom sa prikloňte ku kuchynke z dreva, ktorá určite odolá náporu aj niekoľkých detí.

Detská kuchynka drevená
Woody drevená kuchynka Lily

Plusy

 • Drevená detská kuchynka je pevná, stabilná, teda pri hre nehrozí, žeby ju dieťa nejakým spôsobom prevrhlo.

Mínusy

 • Medzi mínusy patrí vysoká cena, veľká hmotnosť a nedostatok interaktívnych vlastností. Teda drevená detská kuchynka nemá zvyčajne svetelné ani zvukové efekty.
 • V porovnaní s plastovými kuchynkami sa drevené kuchynky na hranie vyznačujú jednoduchším dizajnom a menším počtom doplnkov na hranie, ktoré síce viete dokúpiť samostatne, ale  za drevené doplnky do kuchynky zaplatíte viac ako za tie, ktoré sú vyrobené z plastu.

Pozrite si viac drevených kuchyniek

Pri nákupe detskej kuchynky z dreva, venujte pozornosť kvalite opracovania a použitým farebným náterom. Drevená detská kuchynka musí mať úplne hladký povrch, zaoblené všetky hrany, spojovacie prvky nesmú dieťa v nijakom prípade zraniť. Farby použité na kuchynke musia byť vodou riediteľné a nesmú obsahovať žiadne toxické látky, ktoré by mohli ohroziť zdravie dieťaťa.

Plastová detská kuchynka

Vo väčšine prípadov sú detské kuchynky vyrobené z plastu. Plastová detská kuchynka púta pozornosť detí už na prvý pohľad. Plastové kuchynky hýria žiarivými farbami, mnohokrát ich zdobí motív obľúbenej rozprávky, detaily, ako rúra, umývačka, chladnička, drez s kohútikom, tečúca voda, blikajúci sporák, svetelné a zvukové efekty, ktoré pozornosť detí priťahujú ako magnet.

Smoby detská kuchynka so zvukmi
SMOBY 311304 Kuchynka Super Cheff Deluxe elektronická

Pri výbere plastovej kuchynky na hranie však musíte skontrolovať kvalitu materiálu a všímať si aj najmenšie detaily.

Plastová detská kuchynka nesmie mať žiadne ostré hrany, malé časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť a nesmie výrazne páchnuť. Výrazný ostrý zápach symbolizuje prítomnosť toxických látok, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie dieťaťa.

Plusy

 • Plastová detská kuchynka je pomerne lacná. Ale pozor, cenu ovplyvňuje niekoľko faktorov, ako výrobca, rozmery, prítomnosť interaktívnych funkcií, množstvo doplnkov na hranie v balení.
 • Veľmi realistický dizajn, pretože plastová detská kuchynka je mini kópiu skutočných kuchynských liniek.
 • Na výber máte širokú farebnú škálu, rozprávkové motívy, detské kuchynky rôznych rozmerov, jednoduché alebo elektronické.
 • Zvyčajne bohaté príslušenstvo.
 • Detskú kuchynku z plastu v prípade potreby jednoducho vyčistíte. Dieťa sa v nej môže hrať s vodou, a to bez rizika, žeby sa poškodila.

Mínusy

 • Vysoké riziko poškodenia. Plast je náchylný na prasknutie.
 • Nízka stabilita, pretože v porovnaní s drevom je plast veľmi ľahký, a tak pri hre môže kuchynku dieťa ľahko zvaliť.
 • Veľké množstvo malých detailov, ktoré predstavujú riziko predovšetkým pre deti do 3 rokov.
 • V prípade, že kupujete hračku od neznámeho výrobcu, môžete kúpiť výrobok, ktorý obsahuje zdraviu škodlivé látky, ako ftaláty, olovo, ortuť,…

Pozrite si najobľúbenejšie detské plastové kuchynky

Detská kuchynka z drevotriesky

Kuchynky z drevotriesky sú pomerne lacné, ale materiál, z ktorého sú vyrobené, nie je pre hru detí bezpečný. Stlačené piliny sú lepené živicou, z ktorej sa uvoľňujú škodlivé toxické zlúčeniny. Ak predsa len chcete kúpiť pre dieťa detskú kuchynku z drevotriesky, potom vyberajte výlučne len tie, ktoré spadajú do triedy E1 s nízkym obsahom formaldehydu.

Vizuálne alebo akýmikoľvek inými prostriedkami, nie je možné v domácom prostredí  určiť triedu použitej drevotriesky. Typ drevotriesky vedia posúdiť  iba v laboratóriu

Miestnosť, do ktorej ste poskladanú kuchynku z drevotriesky umiestnili, dobre vyvetrajte.

2. Rozmery

Detské kuchynky na hranie sa odlišujú aj rozmermi. V ponuke nájdete malé detské kuchynky, ktoré viete položiť na stôl či policu, ale tiež veľké kuchynky, ktoré vám v miestnosti môžu zabrať aj viac ako 1 meter plochy. Preto pri výbere detskej kuchynky si vopred premyslite, kde hračku chcete umiestniť a koľko miesta pre ňu v izbe môžete vyčleniť.

Malá detská kuchynka
Dohany Detská kuchynká 76cm

Menšie modely sú vhodné pre najmenšie deti, pretože zvyčajne neobsahujú malé nebezpečné detaily. Staršie deti potešíte veľkou elektronickou kuchynkou.

Okrem dĺžky a hĺbky je veľmi dôležitým parametrom, výška pracovnej dosky. Detská kuchynka pre najmenších má zvyčajne výšku pracovnej dosky od 40 do 45 cm. I keď sa vám to na prvý pohľad môže zdať málo, uvedomte si, že ročné dieťa meria cca 80 cm, dvoj až trojročné okolo 90 cm. Teda výrobcovia rozmery hračky prispôsobujú veku dieťaťa.

Pre staršie deti nájdete detské kuchynky, ktoré majú výšku pracovnej dosky od 45 do 55 cm.

Mini detská kuchynka

Pre malé dieťa je lepšie kúpiť mini-verziu kuchynky na hranie, vyrobenú v pestrofarebnom prevedení. Napriek malým rozmerom väčšina z nich má rúru, sporák, drez a riadiky na hranie. Navyše prvá detská kuchynka vás nebude stáť veľa.

Na výber máte množstvo farebných variantov v dievčenských tónoch ale aj v chlapčenských farbách. Radosť dievčatku zaručene spraví detská kuchynka s rozprávkovým motívom, ako Máša a medveď, Frozen, Hello Kitty.

Dieťa sa dokáže zahrať aj s verziou, keď je detská kuchynka umiestnená v malom prenosnom kufríku. Je to ideálna možnosť pre tých, ktorý chcú síce splniť sen dieťaťu, ale nemáte v byte priestor navyše alebo dostatok financií.

Veľká detská kuchynka

Veľká detská kuchynka je ideálny darček pre staršie dieťa. Ale pozor, všímajte si jej celkové rozmery v rozloženom stave, pretože jednotlivé modely sa veľmi líšia. Veľkú detskú kuchynku môžete dnes už kúpiť aj v rohovej zostave, s prístupom z oboch strán alebo s možnosťou, že si jednotlivé diely usporiadate podľa vašich preferencií.

Viac kuchyniek

V tejto kategórii už nájdete plastové kuchynky so svetelnými a zvukovými efektmi, tečúcou vodou, ktoré robia hru detí viac skutočnou. Samozrejme, čím viac interaktívnych funkcií, tým je cena za hračku vyššia.

3. Vzhľad

Dnes výrobcovia vyrábajú detské kuchynky pre deti od 2 do 10 rokov.  Moderná detská kuchynka je realistickou kópiou skutočnej kuchynskej linky. Mnohé z nich majú otvárateľnú rúru na pečenie, umývačku riadu, drez s tečúcou vodou.

Kuchynku na hranie máte možnosť si vyberať z množstva farieb a prevedení. Aby však detská kuchynka bola skutočne darčekom, ktorým premeníte tajný sen vášho dieťaťa na skutočnosť, pri jej výbere zohľadnite preferencie dieťaťa.

Túži malá kuchárka po ružovej kuchynke? Tak určite nekupujte hračku v zeleno-modrej kombinácii, pretože radosť sa môže premeniť na ľútosť a darček ostane nevyužitý niekde v kúte.

4. Funkčnosť

Vo všeobecnosti platí, čím menšie dieťa, tým menej funkcií by mala detská kuchynka mať. Najmenšie deti nedokážu pri hre na kuchára využiť svetelné ani zvukové efekty. Navyše, väčšina detských psychológov sa domnieva, že interaktívne funkcie brzdia fantáziu a kreativitu detí v hre.

Samozrejme, čím je dieťa staršie, tým viac napodobňuje rodičov a v hre rolí má elektronická detská kuchynka svoje obľúbené miesto.

Elektronická detská kuchynka

Detská kuchynka so svetelnými a zvukovými efektmi robí hry detí veľmi reálnymi. Súčasťou mnohých elektronických kuchyniek sú svietiaca rúra, umývačka riadu vydávajúca zvuk, sporák so zvukom bublajúcej vody, chladnička a rôzne domáce spotrebiče, ako kávovar, gril, mikrovlnka,…

Detská kuchynka s vodou a zvukom

Ak máte záujem o multifunkčnú verziu kuchynky na hranie, potom vám odporúčame detskú kuchynku so svetlom, zvukom a tečúcou vodou. V ponuke nájdete elektronické kuchynky s vodou od výrobcov Smoby, Klein, Little Tikes.

Elektronická detská kuchynka Tefal French Touch Bubble

Veľkej obľube sa teší detská kuchynka Tefal French Touch Bubble od značky Smoby. Smoby detská kuchynka Tefal French Touch Bubble so zvukmi varenia a funkciou bublajúcej vriacej vody je vhodná pre deti od 3 rokov.

Smoby detská kuchynka s kúzelným hrncom
Kuchynka Smoby Tefal French Bubble

V balení sa okrem kuchynky nachádza 46 doplnkov: príbory, tanieriky, soľničku, koreničku, fľašku kečupu a majonézy, fľašu na vodu, poháriky s tanierikmi, repliky surovín a potravín.

Doplnky do detskej kuchynky

Magický hrniec položený na sporáku, po stisnutí tlačidla začne vydávať zvuky vriacej bublajúcej vody.

Detská kuchynka Smoby Tefal French

Na pracovnej doske majú deti k dispozícii varná doska rozdelená na 2 plynové horáky a 2 elektrické platničky, drez s odkvapkávačom, gril, priestor na stolovanie. Nad drezom sa nachádza kávovar na kapsle, hodiny a priestor na odkladanie naberačiek.

Súčasťou Smoby detskej kuchynky Tefal French Touch Bubble je tiež rúra na pečenie s vysúvateľným roštom, chladnička s dvierkami, na ktorých sa nachádza aj dávkovač ľadu. Kocky ľadu, ktoré sa nachádzajú v balení, po stisnutí tlačidla vypadnú do pripraveného pohárika.

Smoby detská kuchynka Tefal French Touch Bubble
Smoby Tefal French Touch Bubble

Detská kuchynka Smoby Tefal French Touch Bubble má po rozložení rozmery š*h*v:115*41*93 cm a výška pracovnej dosky je 50 cm. Súčasťou balenia sú aj 3 AAA/LR03 batérie.5. Príslušenstvo

Pri výbere detskej kuchynky venujte pozornosť nielen cene a prevedeniu, ale aj doplnkom. Má detská kuchynka rúru, ktorá sa otvára? Je jej súčasťou chladnička, umývačka riadu alebo práčka? Aké doplnky sú súčasťou balenia?

Pozor, výrobcovia zväčša počet príslušenstva na obale hračky uvádzajú, ale napríklad taká pokrievka na hrniec sa berie za 1 kus. Takže si pozorne odsledujte, čo všetko sa okrem detskej kuchynky v balení nachádza.

Ak si kúpite sadu plne vybavenú hernými prvkami, nebudete potrebovať ďalšie doplnky do kuchynky. V prípade, že si vyberiete detskú kuchynku bez doplnkov alebo ich počet je v balení minimálny, môžete dať dieťaťu skutočný riad. Ale pozor, musí byť pre hru maximálne bezpečný, teda žiadne sklo alebo porcelán, a ani nádoby veľkých rozmerov.

2. možnosťou je dokúpiť doplnky do detskej kuchynky. Zvyčajne sa predávajú v kompletných súpravách a záleží len na vás, aké množstvo, aké kombinácie si zvolíte.

Viac doplnkov do detskej kuchynky

6. Cena

Detské kuchynky sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách. Najlacnejšie detské kuchynky  kúpite od 16 €. Na cenu hračky vplýva niekoľko faktorov: veľkosť, použitý materiál, výrobca, množstvo doplnkov, prítomnosť interaktívnych funkcií.

Pokiaľ vám to rodinný rozpočet nedovoľuje, môžete siahnuť po jednoduchej detskej kuchynke a postupne ju doplniť súpravami riadov a kuchynských spotrebičov.

Detská kuchynka a jej prínos pre rozvoj dieťaťa

 • Detská kuchynka nie je len hračka pre dievčatá, ale aj chlapcov. Deti napodobňujú situácie, ktoré vidia u dospelých, varia, pečú, umývajú riad. Detská kuchynka je vynikajúcim miestom pre rôzne hry, napríklad na reštauráciu, obchod, hry na návštevu so skutočnými či imaginárnymi kamarátmi.
 • Detská kuchynka s doplnkami pomáha pri rozvoji jemnej detskej motoriky.
 • Dieťa si zároveň osvojuje sociálne zručnosti. Dieťa spoznáva hodnotu práce, učí sa udržiavať poriadok.
 • Hry v detskej kuchynke rozvíjajú u detí predstavivosť, fantáziu a kreativitu.
 • Pri hre na starostlivú mamu, ktorá pripravuje jedlo pre svoje bábiky či kamarátov, si deti rozvíjajú slovnú zásobu. Pri spoločných hrách so súrodencom alebo kamarátom sa učia medzi sebou komunikovať a učia sa byť ohľaduplnými k ostatným.

Pri výbere by ste mali myslieť predovšetkým na to, že detská kuchynka je hračka. Preto musí byť stabilná, aby ju dieťa pri hre nezvalilo. Detská kuchynka musí byť vyrobená z kvalitných materiálov, ktoré pre dieťa nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. Vyberajte ju z ohľadom na vek dieťaťa, ktoré sa s ňou bude hrať. A samozrejme, najmä u starších detí, sa nezabudnite opýtať na ich preferencie.

Detská kuchynka je hračka, preto si nájdite 5-10 minút času pre hru s vaším dieťaťom. Ukážte mu, na čo používať tanieriky, hrniec, pohárik, ako otvoriť rúru či zapnúť sporák. Aby bola hra pre dieťa zaujímavejšia, môžete mu dať trochu vody, soľ, niekoľko cestovín či trochu fazule. Krabičky mlieka, kávy, kakaa,… si môžete vyrobiť spolu.

TOP 5 detských kuchyniek podľa predaja na Heureka.sk:

Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom.

4.7/5 - (12 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × three =