Detská izba. 7 tipov, ako ju zariadiť prakticky a bezpečne

2218

Chystáte sa pre dieťa zariadiť detskú izbu? Pomôžte si našimi tipmi, aby detská izba pre vaše dieťa bola nielen krásna, ale tiež praktická a bezpečná.

Každý človek potrebuje osobný priestor, a preto by mali mať deti vlastnú detskú izbu. Detská izba prestavuje pre dieťa jeho malé kráľovstvo.  Je miestom, kde dieťa spí, hrá sa, učí sa, preto musí byť zariadená zaujímavo a funkčne. Vlastná detská izba prispieva k rozvoju nezávislosti, posilňuje pocit zodpovednosti.

Ako zariadiť pre dieťa detskú izbu?

Zariadenie a dizajn detskej izby by ste si mali starostlivo premyslieť. Vezmite do úvahy vek, temperament, osobné potreby, záujmy vašich detí.

Ideálna detská izba

Začnite výberom miestnosti

Miestnosť detskej izby by mala byť suchá, svetlá a dobre vetrateľná. Ak potrebujete spoločnú detskú izbu pre dve a viac detí, ponechajte im najväčšiu miestnosť.

Mnohí rodičia zariaďujú detskú izbu ešte pred narodením prvého dieťaťa. Podľa názoru mnohých rodičov je to zbytočné mrhanie času aj peňazí. Dieťa v prvom roku života väčšinu dňa prespí. Pre dieťa i matku je pohodlnejšie tráviť čas v jednej miestnosti. Dieťaťu to dáva pocit bezpečia a matke uľahčuje starostlivosť.

Premyslite si, v ktorej časti detskej izby bude dieťa spať, hrať a učiť sa

Detská izba by mala byť rozdelená na 3 funkčné zóny:

  • pracovnú,
  • hraciu,
  • oddychovú.

Každá funkčná oblasť zodpovedá iným činnostiam a potrebám dieťaťa. Dieťa trávi vo svojej izbe veľa času. Hrá sa v nej, spí, študuje, tvorí, preto je podľa psychológov rozdelenie detskej izby na jednotlivé zóny dôležité.

Aj v malej detskej izbe by ste si mali vopred ujasniť, kde bude dieťa spať, hrať sa, študovať.

Spací priestor

V časti, kde bude dieťa spať, budete potrebovať svetlo minimálne. Malo by byť mäkké a tlmené. Farby v tejto časti izby, stena, posteľ, posteľná bielizeň,  by mali byť pokojné a tlmené v odtieňoch zelenej alebo modrej.

Zaujímavým nápadom je strop v podobe nočnej oblohy s hviezdami, mesiacom.

Učiaca zóna

V priestore na učenie by nemalo dieťa nič rozptyľovať. Zvoľte farby, ktoré podporujú sústredenie: žltú – stimuluje mentálnu aktivitu, červenú – priťahuje pozornosť a vzbudzuje záujem. V kombinácii tieto farby zvyšujú smäd po vedomostiach a podporujú učenie. Ale neprežeňte to s nimi!

Lacná detská izba

Podporiť záujem o učenie a spestriť študijný priestor vám pomôžu rôzne zaujímavé mapy, schémy, plagáty s tematikou, ktorú si dieťa musí zapamätať.

V tejto časti detskej izby musí byť dobré osvetlenie. Najlepšie je umiestniť písací stôl vedľa okna, aby dieťa malo  dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu.

Zóna hry v detskej izbe

V hernom priestore môžete použiť celú farebnú paletu. Svetlé a nasýtené farby pomáhajú stimulovať aktivitu a priaznivo vplývajú na náladu detí. Zóna hry tiež vyžaduje dostatočné osvetlenie.

Pretože dieťa sa počas hry bude plaziť a sedieť na podlahe, do detskej izby sú vhodné koberce alebo kobercové krytiny, ktoré sú antistatické a príjemné na dotyk.

Poriadok v hračkách vám pomôžu udržať organizéry a boxy na hračky.

NÁŠ TIP: Veľmi peknú ponuku boxov a organizérov na hračky nájdete napríklad v internetových obchodoch Prenasedeti.sk alebo Feedo.sk

Aj malé dieťa by malo mať kútik, kde môže tvoriť, kresliť, strihať, lepiť, preto do detskej izby umiestnite pre neho vhodný stolík so stoličkou.

Detská izba pre škôlkára

Pozrite si viac detských stolov a stoličiek

Pohybová zóna

Deti sú v pohybe neustále, najmä tie malé. Pokiaľ vám to priestor detskej izby dovoľuje, vytvorte mu aj pohybovú zónu. Bude môcť v nej tancovať, skákať, hojdať sa, väčšie dieťa cvičiť. Fyzickú aktivitu stimulujú nasýtené farby, ako červená, oranžová, sýtoružová.

Náš tip: Všetky malé deti milujú hry v bunkri, domčeku či v stane. Dieťaťu dávajú pocit bezpečia a podporujú rozvoj fantázie.

Detská izba so stanom na hranie

Pozrite si viac detských stanov a domčekov 

Multifunkčnosť detskej izby závisí hlavne na usporiadaní nábytku.

Naplánujte si rozmiestnenie nábytku v detskej izbe

Rozmiestnenie nábytku v detskej izbe nebýva zvyčajne jednoduché. Do jednej miestnosti musíte dať toho viac než dosť: skrine, posteľ, stôl, popritom v detskej izbe je veľmi dôležitý priestor pre hru a aktivity dieťaťa.

Pri zariaďovaní detskej izby si môžete nechať poradiť od bytového dizajnéra alebo to budete musieť zvládnuť sami. V druhom prípade si rozmiestnenie nábytku dôkladne premyslite, pretože nedostatok voľného priestoru oslabuje predstavivosť a obmedzuje dieťa vo všetkých sférach.

Aký nábytok do detskej izby

Pri výbere nábytku vezmite do úvahy nielen jeho technické parametre, ako výška, šírka, hĺbka, ale aj také nuansy ako prístup ku skriniam, posteli, k stolu, priestor na otvorenie skríň, zásuviek…. Tiež zvážte vek a záujmy dieťaťa.

Dostatok úložného priestoru vám poskytne multifunkčná skriňa. Miesto v detskej izbe vám ušetria rohové modely.

NÁŠ TIP: Ak plánujete nákup nábytku do detskej izby, určite si pozrite ponuku aj v týchto eshopoch:

NABYTOK-A-INTERIER.sk

TEMPONABYTOK.sk

MOJNABYTOK.sk

NOVYNABYTOK.sk

Pokiaľ vám to financie dovolia, pre malé dieťa môžete zvoliť detský nábytok s tematikou jeho obľúbenej rozprávky či seriálu. Počítajte však s tým, že ako vaše dieťa porastie, budete musieť detskú izbu zariaďovať nanovo.

Stôl dieťaťa by mal byť dostatočne veľký, široký 50 – 60 centimetrov. Pre správne sedenie budete potrebovať pre školáka či študenta dobrú stoličku.

Ak chcete pri zariaďovaní detskej izby ušetriť čas aj peniaze, potom sa pokúste zariadiť detskú izbu univerzálnym nábytkom v pastelových farbách. Podľa veku a záujmu dieťaťa ho môžete ozdobiť dekoračnými nálepkami, ktoré neskôr poľahky odstránite a vymeníte za iné.

Praktické riešenia do detskej izby

Praktickým riešením sú poschodové postele pre dve deti alebo posteľ s vyvýšeným lôžkom, pod ktorým sa nachádza písací stôl alebo skriňa. Posteľ s priestorom v spodnej, bočnej časti postele alebo schodov na uloženie hračiek alebo kníh tiež šetrí priestor.

Hračky do detskej izby patria, ale police a regály na hračky by nemali zaberať veľa miesta.

Dieťa by malo dosiahnuť na police, aby si vedelo zobrať samo to, čo práve potrebuje.

Myslite na bezpečnosť dieťaťa

Nábytok ako aj všetky doplnky v detskej izbe vyberajte s ohľadom na bezpečnosť dieťaťa.

Dávajte pozor na nábytok s nebezpečným formaldehydom. Pri nákupe nábytku najmä z drevotriesky sa zaujímajte o ich emisnú triedu, zloženie a certifikát. Prvý mesiac po zložení nábytku izbu pravidelne a intenzívne vetrajte.

Do detskej izby vyberajte nábytok ošetrený náterom riediteľným vodou. Informujte sa aj na zloženie lepidla, pretože ešte stále pomerne veľa výrobcov nábytku uvádza iba hodnotu prchavých látok.

Prchavé organické zlúčeniny za prítomnosti slnečného žiarenia vytvárajú fotochemické oxidanty. Nebezpečný formaldehyd sa uvoľňuje  hlavne pri vyšších teplotách a vysokej vlhkosti ako plyn. Nachádza sa najmä v lepidlách v drevotrieske, ale aj v lakoch a moridlách.

Do detskej izby nepatria sklené stolíky ani vázy. Pri zariaďovaní detskej izby pre dieťa do 3 rokov sa vyhnite nábytku s ostrými rohmi, o ktoré by sa dieťa mohlo zraniť.

Steny detskej izby natrite netoxickými farbami na vodnej báze. Pri tapetovaní použite lepidlo bez škodlivých chemických látok.

Ak plánujte používať v detskej izbe zvlhčovač vzduchu, môžu sa vám papierové tapety začať odlepovať.

Najviac šetrným k životnému prostrediu je nábytok z dreva, ale je drahý. V dostupnejších cenách kúpite nábytok z MDF, drevotriesky a preglejky. Tu je dôležitým indikátorom bezpečnosti „ emisná trieda“, preto tento parameter neignorujte.

Podlaha v detskej izbe by mala byť teplá a protišmyková.

Lacné linoleum, na rozdiel od prírodných a drahších podlahových krytín, obsahuje množstvo zdraviu škodlivých látok a môže vyvolať veľa alergických reakcií až po astmu. Keďže nebezpečný formaldehyd sa nachádza aj v niektorých typoch laminátov, preto si zloženie laminátových parkiet vždy dôkladne preverte ešte pred nákupom.

Keďže deti sú zvedavé a všetko rady skúmajú, nezabudnite na ochranné kryty do zásuviek. Predídete nimi nepríjemným situáciám.

Pri kúpe lustra do detskej izby si uvedomte, že:

  • svietidlo musí byť vyrobené výhradne z materiálov šetrných k životnému prostrediu, inak luster pri zahrievaní vylučuje toxíny,
  • dizajn by mal byť odolný, odolný voči nárazom a ľahko sa umývateľný, preto nekupujte luster s textilným ani brúseným tienidlom,
  • farby tienidla by mali byť pokojné.

Dekorácie, ako obrazy alebo fotografie v rámčekoch, visiace na detskou posteľou, dôkladne upevnite, aby na dieťa nemohli padnúť.

Dopredu myslite aj na údržbu nábytku a podlahy

Do detskej izby vyberajte nábytok a doplnky, ktoré viete jednoducho udržiavať čisté. Najlepším riešením do detskej izby z hľadiska údržby je drevená podlaha alebo korkové parkety, ktoré  sa ľahko čistia a majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti.

Čím menej otvorených políc, tým menej času vám zaberie utieranie prachu.

Mikroklíma v detskej izbe je dôležitá

V detskej izbe by mala byť štandardná teplota od +21 do + 23 ° C,  vlhkosť v rozmedzí 50-70 %.

Prílišné teplo a suchý vzduch majú negatívny vplyv na duševnú činnosť a na celkové zdravie. Suchá sliznica v dôsledku nedostatočnej vlhkosti vzduchu je priaznivým prostredím pre rast a reprodukciu vírusov a baktérií.

Objav zľavy! NovyNabytok.sk

Naopak, nadmerná vlhkosť spojená s vysokými teplotami vedie k prehriatiu detí a prispieva k tvorbe plesní na stenách, nábytkových kĺboch ​​a iných ťažko dostupných miestach.

Udržiavať zdravú mikroklímu v detskej izbe vám pomôže pravidelné vetranie a čistička vzduchu.

Klimatizácia nie je všeliekom. Niektorí veria, že toto zariadenie je úplnou alternatívou k vetraniu, ale tento názor je nesprávny. V dôsledku nedostatku vetrania sa v miestnosti hromadí oxid uhličitý. V takýchto podmienkach sa dieťa rýchlejšie unaví,  nedostatočne absorbuje nové informácie a je náchylnejšie na prechladnutie, najmä v jarnom a jesennom období.

Spýtajte sa na názor dieťaťa

Detská izba je miestom, kde najviac času bude tráviť vaše dieťa, preto sa určite pri jej zariaďovaní či prerábke opýtajte aj na jeho názor. Samozrejme, dieťa nemusí rozhodovať o tých najdôležitejších a finančne drahých položkách, ale môže si vybrať luster a dekoračné doplnky.

Veríme, že aj u vás sa stane detská izba ostrovom radosti, hier a pokoja a vaše dieťa budú šťastné spomienky na vlastnú detskú izbu sprevádzať po celý život.

4.4/5 - (5 votes)