Ako vybrať detské vysielačky pre bábätko

2682

Veda a technika sú pre moderného človeka vynikajúce. Samozrejme, ešte neexistuje žiaden asistent – robot, ktorý by sám bezpečne postrážil dieťa, avšak starostlivosť o bábätko vám zaručene uľahčia detské vysielačky. Aby ste vybrali pre vás tie najlepšie detské vysielačky, pozrite sa, na čo všetko musíte pri ich výbere myslieť.

Detské vysielačky známe aj ako pestúnky alebo baby monitory patria k užitočným pomocníkom mnohých rodičov, ktorí chcú mať istotu, že ich bábätko je počas spánku v bezpečí a poriadku.  Novorodenec potrebuje stálu starostlivosť o rodičov, ale mať dieťatko pod dohľadom 24 hodín je nemožné. Mamy dobu spánku mnohokrát využívajú na domáce práce a práve v týchto prípadoch, keď spiace dieťa ostáva v miestnosti samo, oceníte detské vysielačky.

Čo sú detské vysielačky

Baby monitor je kompaktné zariadenie s veľkou funkčnosťou, ktoré vám dáva relatívnu slobodu počas spánku a samostatnej hry dieťaťa a istotu, že dieťa máte pod neustálou kontrolou.

Detské vysielačky tvoria 2 jednotky: vysielač a prijímač , ktoré sú naladené na určitú rádiovú frekvenciu. Prijímač je zvyčajne menší ako vysielač. Vysielacia jednotka by mala byť umiestnená v miestnosti v tesnej blízkosti dieťaťa, pri alebo v postieľke, lehátku, hracej deke alebo v ohrádke, nie menej ako 1 m od dieťaťa.

Detské vysielačky pre bábätko
Pestúnka Babymoov Easy Care Digital

Prijímač signálu má rodič pri sebe. Keď dieťa začne vydávať rôzne zvuky: plač, kašeľ, volať na mamu…, detský monitor vám okamžite dáva zvukový alebo svetelný signál. Takto matka počuje hlas dieťaťa alebo vidí blikajúce svetlá na paneli prijímača.

Niektoré detské vysielačky fungujú obojsmerne, teda cez prijímač nielen počujete dieťa, ale môžete sa mu aj prihovoriť.

Odborníci tvrdia, že používanie baby monitora je pre deti bezpečné a tak sú detské vysielačky vhodné na monitorovanie detí od narodenia do 1,5 až 2 rokov. Mnohí výrobcovia však detské vysielačky doplnili o množstvo ďalších funkcií, ktoré môžete využiť aj v neskoršom veku detí:

  • nočné svetlo,
  • svetelný projektor,
  • teplomer a zariadenie, ktoré meria vlhkosť vzduchu,
  • hodiny,
  • port, ktorý vám umožní pripojiť monitor dieťaťa k televízoru a vysielať ho do fotoaparátu, súbor melódií alebo záznam hlasu rodičov

Keď vaše dieťa vyrastie, detské vysielačky môžete naďalej využívať. Napríklad, keď niekto z rodiny ochorie, pri opatere nevládnych rodičov alebo počas hier s deťmi či dorozumievacie zariadenia na záhrade.

Ako fungujú detské vysielačky

Detské vysielačky fungujú na princípe rádiových vĺn, pri naladení prijímača aj vysielača na rovnakú vlnovú frekvenciu. V moderných video a audio monitorovacích zariadeniach existuje niekoľko pracovných rozsahov (kanálov), v digitálnych modeloch sa ich počet pohybuje od dvoch do sto dvadsiatich.

Ak dieťa začne plakať, vydávať zvuky, vysielač vysiela signál do prijímača. Aj keď je vypnutý zvuk rodičovskej jednotky, signál, že sa niečo s dieťatkom deje, vám dávajú žiarovky, ktoré začnú blikať.  Počet blikajúcich svetiel na prijímači detských vysielačiek priamo závisí od úrovne hluku.

Existujú tiež detské monitory, ktoré dokážu upozorniť rodiča na reakcie dieťatka pomocou vibrácií. Výhodou detských vysielačiek je, že sú mobilné a viete ich použiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. V priemere je optimálna vzdialenosť medzi prijímačom a vysielačom od sto do štyristo metrov. V obrovskom sortimente nájdeme tiež modely, ktoré dokážu prenášať signál vo vzdialenosti medzi prijímačom a vysielačom až 800 metrov.

Pri používaní detských vysielačiek v byte vám stačí zariadenie s dosahom 300 metrov.

Mnohé detské vysielačky majú antény. Odporúčame vybrať detské vysielačky so svetlými a mäkkými anténami, pretože sa často umiestňujú do postieľky a pre dieťatko nesmie baby monitor predstavovať žiadne nebezpečenstvo. Preto vyčnievajúca anténa musí byť mäkká a ohybná.

Detské monitory – informácie, testy, recenzie

Detské vysielačky ako elektronické zariadenie fungujú zvyčajne na batérie alebo po napojení do siete prostredníctvom špeciálneho adaptéra. Nespornou výhodou je, keď je rodičovská jednotka na batérie, pretože vám to umožní zobrať si prijímač kdekoľvek v byte či vonku.

Niektoré modely obsahujú svetelné senzory, ktoré vám signalizujú vybíjanie batérie, čím vám včas upozornia na ich výmenu alebo dobitie.

Detské vysielačky rozdeľujeme na analógové, digitálne a baby monitory s kamerou.

Analógové detské vysielačky

Analógové detské vysielačky sa ľahšie používajú, sú spoľahlivé, lacnejšie než digitálne, ale pri ich používaní sa môže vyskytnúť rušenie inými rádiovými zariadeniami. Tiež majú menej kanálov.

Detské vysielačky analógové
Digitálna detská opatrovateľka DBX-10

Najjednoduchšia verzia zariadenia má jednosmerný typ pripojenia, pokročilejšia verzia je obojsmerná. Obe zariadenia majú svoje výhody. Za prvý model zaplatíte menej, druhý môže utíšiť dieťatko rýchlejšie, pretože niekedy stačí, aby sa utíšilo a zaspalo, keď cez vysielačku bude počuť váš hlas. Navyše, v staršom veku obojsmerné vysielačky môžete využiť pri detských hrách.

Najväčším mínusom analógového baby monitoru je, že sú slabo chránené pred rušením. Ak rovnaké zariadenie používajú vaši susedia, je celkom možné, že v prijímači budete počuť plač iného dieťaťa. Samozrejme, nie všetky analógové modely sú zlé. Ak prístroj pracuje na viacerých kanáloch (2-4), viete sa rušeniu vyhnúť presmerovaním na inú frekvenciu.

Pozrite si najobľúbenejšie detské vysielačky

Digitálne detské pestúnky

Digitálne modely baby monitorov majú čistý zvuk, bez rušenia a automatické prepínanie kanálov a sú chránené proti odpočúvaniu. To samozrejme v porovnaní s analógovými pestúnkami zvyšuje ich cenu.

Avent detské vysielačky
Digitálna pestúnka Avent SCD560

Digitálne detské vysielačky veľmi dobre fungujú aj v prípade, že sa v blízkosti používa rovnaké zariadenie na tej istej frekvencii, pretože baby monitor sa automaticky prepína na inú frekvenciu.  Okrem toho, pri modeloch s obojsmernou komunikáciou počas rozhovoru s dieťatkom sa zachováva tón aj farba vášho hlasu a to bez šumu a iných vonkajších rušivých elementov.

Keď na kúpu detských vysielačiek nemáte pevne stanovený rozpočet, môžete si vybrať digitálny monitor s rozšírenými funkciami, ako sledovanie teploty a vlhkosti vzduchu, nočné svetlo, svetelný projektor, upokojujúce melódie.

Baby monitor s kamerou

Video monitory sú moderné bezdrôtové zariadenia, ktoré umožňujú rodičom sledovať spiace alebo hrajúce sa dieťa na obrazovke prijímača. Cena baby monitora s kamerou je však oveľa vyššia ako ceny detských analógových a digitálnych pestúnok.

Princíp fungovania video pestúnky sa v zásade nelíši od princípu fungovania rádiových zariadení. Jediný rozdiel je v tom, že okrem toho, že dieťa počujete, tak ho aj na obrazovke vidíte.

Baby monitor s kamerou mnoho rodičov oceňuje v období, keď dieťa dokáže samo zliezť z postele.

Existujú rôzne modely detských video monitorov. Odlišujú sa v kvalite prenosu videa a ďalších funkciách. Drahšie zariadenia sú vybavené kamerami s vysokým rozlíšením, nočným režimom a zväčšeným uhlom sledovania, s infračerveným osvetlením či senzorom dychu. Súčasťou niektorých typov video baby monitorov sú dve kamery, ale existujú aj modely ku ktorým si viete dokúpiť ďalšie kamery a sledovať aj niekoľko detí v inej izbe.

Ďalšou užitočnou funkciou niektorých baby monitorov s kamerou je možnosť vzdialeného pripojenia. Takže dieťa môže byť sledované nielen doma mamou, ale otcom priamo z kancelárie. Dodatočné funkcie sa však odrazia v cene video monitora.

Pozrite si ceny detských vysielačiek

Na čo si dať pozor pri výbere detských vysielačiek

Keď nechcete kúpiť „ mačku vo vreci“ a vzhľadom na skutočnosť, že detské vysielačky nestoja pár eur, pri ich výbere venujte pozornosť nasledujúcim bodom:

Cena

Pred výberom si stanovte sumu, ktorú ste ochotní za detské vysielačky zaplatiť, pretože ich ceny sa pohybujú od 21 cez 500 eur. Napriek skutočnosti, že baby monitor je relatívne nový produkt, najnovšie high-tech modely sa už značne líšia od prvých základných produktov.

Cena závisí priamo od kvality pripojenia, počtu funkcií ale tiež značky. Zvážte, ktoré doplnkové funkcie budete skutočne využívať.

Odporúčané obchody:

Feedo.sk
Alza.sk

Rozsah

Ujasnite si, kde budete detské vysielačky používať, pretože podľa miesta používania si musíte všímať dosah baby vysielačiek. Zvyčajne sa pohybuje od 50 metrov do 300. Každý video detský monitor ako aj analógové a digitálne detské vysielačky majú svoj vlastný rozsah.

Video detské vysielačky Avent Philips
Video monitor Philips Avent SCD630

Napríklad AVENT PHILIPS – baby monitor SCD501 (recenzia monitora Philips Avent SCD501/00 tu) má dosah 330 metrov a technológia DECT poskytuje spoľahlivú ochranu proti rušeniu. Babymoov Monitor EASY CARE DIGITAL GREEN má dosah ešte väčší, a to až 500 metrov. Na plač dieťatka vás upozorní optickým aj akustickým alarmom. Dosah do 1000 metrov na otvorenom priestranstve má baby pestúnka Badabulle Baby Online. Ladenie na 2 kanáloch so 16 digitálnymi kódmi zabezpečuje vysokú odolnosť proti rušeniu.

Pri používaní detských vysielačiek v byte vám stačí zariadenie s dosahom 300 metrov, ale vo veľkom rodinnom dome či na chate budete potrebovať detské vysielačky s väčším rozsahom.

Technické špecifikácie označujú ideálny rozsah v otvorenom priestore bez toho, aby brali do úvahy možné rušivé prvky zo stien a iných zariadení. Preto je dôležitá funkcia ochrany proti rušeniu.

Indikátor dosahu

Je dôležité, aby baby monitor bol vybavený indikátorom, ktorý indikuje, či je zariadenie v dosahu. Niektoré detské vysielačky majú unikátny senzor, ktorý funguje, ak je jeden z používateľov vysielačiek mimo dosahu. Signálom vás upozorní, ak dôjde k strate spojenia a vzdialenosť medzi dieťaťom a matkou je príliš veľká.

Zdroj napájania

Zvyčajne detské jednotky fungujú na batérie alebo sú napájané do siete pomocou adaptéra. Je lepšie, ak má vybraný model niekoľko typov napájania, teda funguje samostatne na batérie a tiež po pripojení do siete cez adaptér alebo nabíjačku.

Detské vysielačky s video monitorom
Pestúnka Truelife Nannycam V24

Čas dobíjania

Pri výbere si všímajte, koľko vám detské vysielačky vydržia bez dobíjania. Niektoré modely môžete bez dobíjania používať dlhšie ako iné treba nabíjať denne.

Kvalita signálu

Detské vysielačky musia mať kvalitný čistý a ničím nerušený signál. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že kvalita komunikácie závisí najmä od počtu kanálov, preto je lepšie používať detské vysielačky aspoň s 2 kanálovými frekvenciami.

Je lepšie venovať pozornosť digitálnym baby pestúnkam, pretože v nich dochádza k automatickému prepínaniu kanálov. Digitálny detský monitor zaručuje, že plač, ktorý počujete, bude plačom vášho dieťaťa, nie bábätka susedy.

Ochranu pred rušivými vplyvmi aj odpočúvaním vám poskytnú detské vysielačky s DECT technológiou. Ide o digitálny prístupový štandard, ktorý produktívne využíva rádiofrekvenčné pásmo. Použitie DECT technológie výrazne zlepšuje kvalitu komunikačných parametrov baby monitoru. Navyše, obrovskou výhodou je, že poskytuje kódovanie prenosu komunikácie, teda cez detské vysielačky vás nikto nebude môcť počuť ani odpočúvať.

Spôsob signalizácie

Detské vysielačky sa líšia v signalizácii pri detských zvukoch. Niektoré baby monitory zvýšenú hladinu zvuku signalizujú tým, že dieťa v prijímači počujete, iné sú navyše vybavené svetelným a vibračným systémom.

Ideálnou možnosťou sú detské vysielačky, ktoré vám poskytnú komplexné upozornenie, teda zvuk, svetlo aj vibrácie. V závislosti od situácie, si budete môcť nastaviť požadované spôsob upozornenia.

Možnosť obojstrannej komunikácie

Všetky detské vysielačky fungujú na princípe jednosmerného prenosu hlasu – od dieťaťa k matke. Keď rozmýšľate nad dlhodobejším používaním baby monitora, potom zvážte modely s obojsmernou komunikáciou, teda s možnosťou, keď sa budete môcť cez vysielačky prihovoriť k dieťaťu aj vy.

Možnosť dokúpenia 2.rodičovskej jednotky

Detské vysielačky sa líši aj od počtu rodičovských jednotiek. Väčšina modelov obsahuje len 1 prijímač pre rodiča, ale keď chcete mať istotu, zaobstarajte si aj 2. rodičovskú jednotku. Takýto systém vám dá istotu v prípade, keď jeden rodič z nejakého dôvodu nemôže ihneď reagovať. 2. rodičovskú jednotku využijete aj vo väčšom dome, napríklad 1 necháte na prízemí a 2. umiestnite na poschodí.

Vzhľad

Veľmi dôležitým faktorom je vzhľad. Nekupujte detské vysielačky v rozprávkovom dizajne, pretože čím atraktívnejší baby monitor bude, tým viac sa s ním dieťa bude chcieť hrať.  Baby monitor určite nie je vhodná hračka pre malé dieťa.

Kvalita a materiál

Vyberajte kvalitné a pevné detské vysielačky, pretože mnohokrát skončia v rukách dieťaťa, ktoré ich môže hodiť z postieľky na zem. Materiál, z ktorého sú detské vysielačky vyrobené, musí byť netoxický, takže sa vyhýbajte lacným čínskym falzifikátom a uprednostnite značky, ktoré svoje výrobky pravidelne testujú.

Ďalšie funkcie

O rozšírených funkciách detských vysielačiek sme už písali. Zvážte, ktoré z nich budete aktívne používať.

Vyberte si kvalitnú detskú vysielačku

Ako správne a bezpečne používať detské vysielačky

Fungovanie baby pestúnok sprevádza elektromagnetické žiarenie, ale jeho účinky počas doby používania nie sú pre dieťa škodlivé. No napriek tomu pri používaní baby monitora dodržiavajte tieto jednoduché pravidlá:

  • Keď detské vysielačky nepoužívate, odpojte ich z elektrickej siete. Výrazne tým obmedzíte pôsobenie elektromagnetického žiarenia.
  • Detské vysielačky nabíjajte cez sieť v miestnosti, v ktorej sa dieťa nenachádza, minimálne však vo vzdialenosti 2 metre od dieťaťa.
  • Dôkladne si prečítajte návod a inštrukcie pre používanie detských vysielačiek a hlavne ich dodržiavajte. Predídete tým poškodeniu produktu ako aj zbytočným reklamáciám.

Mnohé detské vysielačky nemôžete zapojiť do siete, kým sú v nich batérie. V opačnom prípade ich vyskratujete a prestanú vám fungovať.

Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom.

5/5 - (5 votes)