Cestovná postieľka: Na čo myslieť pri jej výbere

3318

Cestovná postieľka je praktickou a obľúbenou výbavou mnohých mamičiek. Uľahčuje im starostlivosť a bábätku prináša komfort v rôznych situáciách a prostrediach. Ak aj vy uvažujete nad kúpou cestovnej postieľky, pozrite sa na jej výhody a najdôležitejšie atribúty výberu.

Rodičia riešia kúpu cestovnej postieľky z rôznych dôvodov. Niektorí kvôli častému cestovaniu s bábätkom, iní pred letnou dovolenkou, ďalší kvôli pobytu dieťatka na záhrade či na terase. Cestovná postieľka je tiež vynikajúcou alternatívou k tradičnej drevenej postieľke. Jej kúpou ušetríte nielen peniaze, ale aj priestor v byte.

Čo je cestovná postieľka?

Cestovná postieľka je veľmi podobná tradičným dreveným postieľkam, teda slúži ako bezpečné miesto pre spanie dieťaťa od narodenia až do veku cca 3 rokov. Cestovné postieľky podliehajú prísnym kontrolám a testom. Musia spĺňať prísne európske požiadavky na bezpečnosť.

Cestovná postieľka pre deti

Cestovná postieľka má spravidla obdĺžnikový tvar s vnútornou dĺžkou 120 cm, šírkou 60 cm a výškou bočných stien 80 cm. Podľa nariadení Európskej únie je maximálne prípustná nosnosť cestovnej postieľky je 15 kg. Túto hmotnosť dieťa dosiahne vo veku 3-4 rokov.

Ale pozor, ak máte dojem, že vaše dieťa je už natoľko silné, žeby mohlo postieľku prevrátiť, prestaňte ju používať.

Na rozdiel od klasickej drevenej postieľky jej konštrukciu tvorí hliníkový rám potiahnutý textíliou. Takmer všetky modely sú vybavené kolieskami a tak cestovnú postieľku jednoducho bez vynaloženia väčšej námahy dokážete v byte premiestniť.

Ako rošt a matrac zároveň slúži cca 2 cm hrubá skladacia podložka, ktorá je spolu s prenosnou taškou vždy súčasťou balenia cestovnej postieľky. Do cestovnej postieľky môžete dokúpiť aj cestovný skladací matrac.

V prípade, že plánujete cestovnú postieľku používať dennodenne namiesto klasickej drevenej postieľky, musíte k nej dokúpiť vhodný detský matrac.

Nevýhodou cestovných postieľok je, že ich na rozdiel od drevených postieľok neviete polohovať, teda neviete upravovať výšku spodného roštu. K dieťatku sa musíte nahnúť až ku dnu. Túto nevýhodu sa mnohí výrobcovia snažia kompenzovať aspoň vkladacím závesným lôžkom, ktoré upevňujete do cestovnej postieľky pomocou tyčí.

Skladanie a rozloženie cestovnej postieľky je vďaka zabudovanému skladaciemu mechanizmu veľmi jednoduché.

POZRITE SI CESTOVNÉ POSTIEĽKY

Cestovná postieľka: Na čo myslieť pri jej kúpe

Rozmery postieľky

Okrem štandardných rozmerov postieľky, ktoré sú zvyčajne okolo 120x60cm (vnútorný rozmer), sa zamerajte predovšetkým na rozmery v zloženom stave. Je dôležité, aby sa vám poskladaná postieľka vošla tam,  kde potrebujete, či už hovoríme o úložnom priestore v byte alebo o kufri auta. V opačnom prípade stratí svoje hlavné výhody.

Hmotnosť postieľky

Hmotnosť je veľmi dôležitá z hľadiska komfortu pri prenášaní postieľky z miesta na miesto. Ak bude musieť mamička zvládnuť v jednej ruke dieťa a v druhej poskladanú postieľku, verte, že jej nebude jedno, či váži 9 alebo 13kg.

Nosnosť postieľky

Nosnosť postieľky predznačuje, ako dlho ju budete môcť využívať. Väčšina cestovných postieľok má nosnosť 15kg a tak sú pohodlne využiteľné do cca troch rokov veku dieťaťa. Z hľadiska bezpečnosti je však berte do úvahy aj výšku dieťatka. Pri niektorých cestovných postieľkach je ich používanie limitované výškou dieťaťa – 86 cm. Je však skôr na posúdení rodiča, či je cestovná postieľka ešte pre dieťatko bezpečným miestom na spanie.

Materiál

Materiál je dôležitý najmä z hľadiska údržby. Ideálne je, ak má postieľka odolný nenasiakavý povrch, ktorý v prípade znečistenia jednoducho utriete vlhkou handričkou a necháte vysušiť. Z dlhodobého hľadiska je výborné, ak sa dajú textilné časti odopnúť a oprať v práčke.

Skladanie a rozkladanie cestovnej postieľky

Mechanizmus skladania a rozkladania cestovnej postieľky by mal byť natoľko jednoduchý, aby manipuláciu pohodlne zvládla jedna osoba. Odporúčame vám vyskúšať si skladanie a rozkladanie postieľky priamo v predajni alebo si pozrite inštruktážne video:

Ako rozložiť a zložiť cestovnú postieľku

Otváranie na bočnej strane

Najmä ak kupujete postieľku pre dieťatko, ktoré už samostatne chodí alebo ju plánujete využívať aj po prvom roku, stavte na model s otváracou bočnou stranou. Tieto postieľky sú zväčša vybavené zipsom, odopnutím ktorého sa pre dieťatko vytvorí dostatočný priestor pre vchádzanie a vychádzanie. Dieťa tak získa voľnosť pohybu a necíti sa v postieľke uväznené.

Cam cestovná postieľka s otvorom pre dieťa

Príslušenstvo

Moderné cestovné postieľky bývajú vybavené množstvom pomôcok uľahčujúcich starostlivosť o dieťa, ale aj hračiek a drobností spríjemňujúcich dieťatku odpočinok. K dispozícii sú cestovné postieľky so závesnými taškami na uskladnenie plienok a iných drobností, s prebaľovacím pultom, hrazdičkou či kolotočom s hračkami a rôznymi multifunkčnými zariadeniami produkujúcimi melódie, svetelné efekty či dokonca upokojujúce vibrácie. Veľmi dôležitou súčasťou výbavy cestovnej postieľky je taška na jej prenášanie.

Cestovná postieľka s taškou na prenos

Pred kúpou cestovnej postieľky si premyslite:

 • čo od nej očakávate, aké funkcie by mala mať
 • kde a ako často ju budete používa,
 • pre aké veľké dieťatko ju potrebujete.

Prečo si zadovážiť cestovnú postieľku

Zatiaľ čo niektorí rodičia ju považujú za zbytočnosť, iní si jej kúpu nevedia vynachváliť. Využitie cestovnej postieľky závisí od životného štýlu, ktorý vediete a potrieb, ktoré spolu s dieťatkom máte. V niektorých situáciách môže byť cestovná postieľka skutočne neoceniteľným pomocníkom, iné rodiny ju využijú len minimálne. Ak aj vy práve uvažujete nad jej kúpou, poďte sa s nami pozrieť na niektoré výhody cestovnej postieľky.

1. Komfort pre dieťa na dovolenke

Možno ste zvyknutí tráviť svoje dovolenky v hoteloch, ktoré ako štandardnú výbavu izby ponúkajú aj detskú postieľku. V tom prípade vám tá cestovná bude naozaj zbytočná. Ak sa však rozhodnete oddychovať na horskej chate alebo stavíte napríklad na ubytovanie v súkromí, je možné, že cestovná postieľka bude vašou jedinou možnosťou. Pri pobyte v cudzom prostredí využijete cestovnú postieľku nielen ako miesto pre spánok a oddych dieťatka, ale napríklad aj bezpečné prostredie pre hru a trávenie voľného času.

2. Návšteva u rodiny a priateľov

Ak s dieťatkom často cestujete a trávite čas u starých rodičov, širšej rodiny či priateľov, cestovnú postieľku zaručene využijete. Aj v tomto prípade sa stane vhodným prostredím nielen pre spánok, ale aj pre hru dieťatka. Dom či byt vašich známych nemusí byť vôbec prispôsobený pre pobyt dieťaťa a tak sa postieľka rýchlo stane jediným bezpečným miestom, kde dieťaťu nič nehrozí ani pri samostatnej hre.

3.  Pobyt vonku

Ak radi trávite čas na záhrade či na terase, cestovná postieľka vám i vášmu dieťatku zaručene zvýši komfort. Zatiaľ čo vy sa budete venovať práci okolo domu, oddychu či letnej grilovačke s priateľmi, dieťa môže bezpečne odpočívať alebo tráviť čas hrou na čerstvom vzduchu. V letných mesiacoch však buďte mimoriadne opatrní a chráňte dieťatko ako pred priamym slnečným žiarením tak pred nebezpečným hmyzom. Najmä počas spánku je vhodné postieľku vybaviť ochrannou sieťkou.

4. Cestovná postieľka – bezpečné miesto pre hru

Mnohí rodičia zvyknú cestovnú postieľku využívať ako náhradu ohrádky na hranie. Môžete ju mať napríklad v obývačke či v kuchyni a dať do nej dieťatko, keď sa mu práve nemôžete venovať. Bude tráviť čas vo vašej spoločnosti a súčasne v pohodlí a v bezpečí mäkkej postieľky.

5.  Dôverne známe pohodlie kdekoľvek

Niektoré detičky majú v neznámom prostredí problémy so spánkom. Ťažko zaspávajú, často sa budia alebo spia krátko, v dôsledku čoho sú unavené a mrzuté. Cestovná postieľka môže byť skvelým riešením tohto problému.  Ak v nej dieťatko trávi čas aj doma a dôverne ju pozná, stane sa preň malou oázou pokoja a pohodlia v neznámom prostredí. Bude sa v nej cítiť bezpečnejšie ako napríklad v hotelovej posteli či postieľke.

6.  Cestovná postieľka ako náhrada klasickej postieľky

Pravdou je, že cestovná postieľka nie je určená na pravidelný denný spánok. Ak by ste ju chceli takýmto spôsobom využívať, mali by ste do nej zabezpečiť minimálne kvalitný matrac. Niektorí rodičia to takýmto spôsobom riešia. Postieľku však môžete pokojne využívať na príležitostný spánok dieťatka napríklad u starých rodičov. Najmä ak nemajú priestranný dom či byt, postieľku pohodlne zložia a uskladnia v čase, keď tam práve nebudete.

POZRITE SI CESTOVNÉ POSTIEĽKY ZA SUPER CENY

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako rozoznať dobré hračky od tých, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali kúpiť?
Chodítko pre dieťa: Aké, prečo a kedy?
Vyberáme hračky do piesku

Top cestovné postieľky

Cam cestovná postieľka Daily Plus

CAM cestovná postieľka Daily

Daily Plus cestovná postieľka talianskej značky Cam poskytuje útulné miesto na odpočinok dieťa od narodenia do veku cca 3 rokov. Cam cestovná postieľka Daily zaujme prívetivým dizajnom a množstvom prepracovaných detailov.

Je súčasťou sú 2 kolieska s brzdou pre jej jednoduchý prevoz, odnímateľná strieška s 3 závesnými farebnými hračkami a sieťkou proti hmyzu, závesné lôžko pre novorodencov, odnímateľný prebaľovací pultík, bočné vrecko pre uskladnenie napríklad vecí na prebaľovanie.

Cestovná postieľka Daily Plus Cam

Hlavné výhody Cam cestovnej postieľky Daily Plus

 • jednoduché rozkladanie a skladanie
 • prenosná taška s uchom na prenášanie
 • závesné lôžko pre novorodencov a deti do 6 mesiacov uľahčuje mamičke starostlivosť
 • odnímateľná strieška s troma hračkami
 • odnímateľný prebaľovací pultík
 • moskytiéra
 • bočné vrecko na uloženie hračiek a vecí
 • priehľadné bočné steny
 • predná stena postieľky s otvorom pre staršie deti so zapínaním na zips
 • kolieska, ktoré vám umožňujú pohodlne presúvať postieľku v zloženej podobe
 • vyrobená podľa európskej normy EN 716-1/2 a z úplne netoxických a bezftalátových materiálov
 • testovaná na odolnosť podstavy, stability, proti prevráteniu sa s dieťaťom vo vnútri, na ohryzávanie a uviaznutie drobných predmetov, napr. cumlíka
 • vyrobená v Taliansku

Vďaka svojim kompaktným rozmerom Cam cestovná postieľka v zloženom stave nezaberá veľa miesta.

Rozmery Cam cestovnej postieľky Daily Plus:

 • poskladaná: 18x18x75,5 cm
 • vonkajšie rozmery pri jej rozložení: 127,5x71x109 cm
 • vnútorné rozmery: 120×60 cm
 • hmotnosť: 14 kg
 • nosnosť: 15 kg

Cestovná postieľka Cam

Materiál: kov, tkanina

KÚPIŤ POSTIELKU DAILY PLUS

Zopa cestovná postieľka Camping

Cestovná postieľka Zopa Camping je pohodlná praktická skladacia postieľka, ktorú využijete doma i počas vašich výletov. Postieľkou Zopa Camping kedkoľvek budete vytvoríte vášmu dieťatku známe a bezpečné miesto pre spánok a hry.

Lacná cestovná postieľka Zopa

Cestovná postieľka Zopa Camping-výhody

 • ideálna pri cestovaní pre deti od narodenia cca do 4 rokov
 • nízka hmotnosť – váži len 9,3 kg
 • skvelá cena
 • niekoľko farebných prevedení
 • využitie ako plnohodnotná detská postieľka aj ako ohrádka na hranie
 • nohy v strednej časti zvyšujú jej stabilitu
 • jednoduchý presun vďaka 2 kolieskam, ktoré viete zabrzdiť
 • bočný vstup so zipsom pre aktívne hry dieťaťa, ktorý je upevnený zipsom
 • priehľadné bočné steny, aby ste mali dieťatko vždy pod dohľadom
 • praktické vrecko na odkladanie drobností
 • pohodlný skladací systém, kompaktné rozmery po zložení
 • pri nosení a preprave zaberá malý priestor
 • súčasťou balenia je aj kompaktná taška na uloženie a prepravu detskej postieľky
 • vyrobená z ekologických pre dieťa maximálne bezpečných materiálov

Cestovná postieľka Zopa Camping

Technické parametre Zopa cestovnej postieľky Camping:

 • vonkajšie rozmery v rozloženom stave: d 124 cm x š 64 cm x v 74 cm
 • vnútorné rozmery: d 120 cm x š 60 cm
 • rozmery poskladanej cestovnej postieľky: d 74 cm x š 21 cm x21 cm
 • hmotnosť: 9,3 kg
 • nosnosť: 20 kg
 • materiál: 100% polyamid, 100%nylon

KÚPIŤ POSTIEĽKU ZOPA CAMPING

 Hauck cestovná postieľka Babycenter

Hauck cestovná postieľka zaujme atraktívnym dizajnom a množstvom praktických prvkov, ktoré vám uľahčujú starostlivosť o dieťatko. Hauck cestovnú postieľku Babycenter získate so závesným lôžkom, prebaľovacou podložkou, odkladacím priestorom pre potreby potrebné pri každodennej starostlivosti, kolotočom, praktickou cestovnou taškou a skladacou spodnou podložkou – matracom.

Prečo cestovná postieľka Hauck Babycenter

 • ideálna pre deti od narodenia do 3 rokov
 • praktické doplnky
 • závesné lôžko s nosnosťou 9 kg uľahčuje prístup matky k dieťatku
 • prebaľovací pult
 • odkladací priestor
 • hudobné efekty a kolotoč
 • kolieska pre ľahký presun
 • ľahké a rýchle skladanie
 • jednoduchá údržba
 • vyrobená z vysoko kvalitných materiálov, v jasnom a zaujímavom dizajne

Čtenáři německého časopisu „Practical Parenting & Pregnancy “ ocenili tuto postýlku finální cenou. Pro její flexibilitu, funkčnost a vybavenost.

Rozmery a hmotnosť cestovnej postieľky Hauck:

 • rozložená – vonkajšie rozmery 125 x 63 x 83 cm
 • zložená: 32 x 32 x 79 cm
 • rozmery plochy na ležanie: 120 x 60 cm
 • hmotnosť:12,4 kg
 • maximálna nosnosť: 15 kg

KÚPIŤ POSTIEĽKU HAUCK BABYCENTER

Cestovné postieľky pre bábätká

V poslednom období si rodičia bábätiek obľúbili praktické cestovné postieľky pre bábätká.

Cestovná postieľka pre bábätko

POZRITE SI VIAC POSTIEĽOK PRE BÁBÄTKÁ

Páčil sa vám článok? Radosť nám spravíte, keď ho pozdieľate s vašimi priateľmi.

5/5 - (3 votes)