Monitor dychu môže zachrániť vášmu dieťaťu život

2407

Stále viac rodičov zvažuje pri chystaní výbavy pre bábätko aj kúpu detského monitora dychu, pretože syndróm respiračného zlyhania a náhleho úmrtia dojčiat SIDS sa môže prejaviť kedykoľvek, a to nielen u predčasne narodených detí. Monitor dychu nie je nevyhnutnosť, ale môže zachrániť život vášho bábätka.

Ročne u nás na náhlu zástavu dýchania bez bližšie špecifikovanej príčiny zomiera približne 30-60 detí do 6 mesiacov, preto si monitor dychu zaslúži vašu pozornosť. Úlohou monitora dychu je upozorniť rodičov na respiračné abnormality čo najskôr a poskytnúť im tak dostatok času pre záchranu života dieťatka. Ak dieťa prestane dýchať, monitor dychu okamžite reaguje a signalizuje, že niečo nie je s dýchaním vášho bábätka v poriadku.

Keďže k poruchám a zastaveniu dýchania u novorodencov dochádza najčastejšie neskoro v noci alebo skoro ráno, keď rodičia zvyčajne spia, monitor dychu sa stáva bezpečným strážcom. Monitory dychu zachránili životy tisícov detí za obdobie, od kedy sa objavili na trhu. Napríklad len monitor dychu Babysense zachránil život viac ako 600 000 deťom, ktoré postihol SIDS – Syndróm náhleho úmrtia dojčiat.

Čo je monitor dychu a ako funguje

Monitor dychu je citlivé elektronické zariadenie, ktoré sníma dychovú aktivitu dieťaťa. Moderné dychové monitory zaznamenávajú okrem zástavy dýchania aj patologickú zmenu respiračnej frekvencie. Ak sa dieťatko nenadýchne dlhšie, ako je výrobcom stanovená kritická časová hranica (spravidla 15-20s.) alebo sa frekvencia nádychov zníži pod určený limit (spravidla 10 nádychov za minútu), prístroj upozorní rodičov hlasným alarmom. Včasnou detekciou dychových abnormalít monitorom dychu sa zvyšujú šance na záchranu zdravia a života dieťatka.

Hoci štandardne hovoríme o monitoroch dychu, ide v podstate o monitory pohybu. Snímače týchto prístrojov totiž zaznamenávajú pohyby, ktoré vykonáva dieťa pri nádychu. Samotný prístroj následne vyhodnocuje ich frekvenciu a porovnáva ju s nastavenými kritickými hodnotami.

Pre koho sú monitory dychu určené

Respiračnými ťažkosťami rôzneho druhu sú ohrození predovšetkým novorodenci a dojčatá do šiestich mesiacov veku. K problémom s dýchaním až k úplnej zástave môže nastať z rôznych dôvodov, napr. upchatie dýchacích ciest cudzím predmetom, ochorenia dýchacích ciest, vysoké horúčky, SIDS.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat sa najčastejšie objavujte u detí medzi 2. a 4. mesiacom života. Hoci doteraz nie je známa jeho jednoznačná príčina, je zrejmé, že niektoré deti sú ním ohrozené viac ako iné. Za rizikové sa považujú predovšetkým:

  • predčasne narodené deti
  • deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • dojčatá, ktorých súrodenci zomreli na SIDS
  • deti pochádzajúce z viacplodového tehotenstva
  • deti, ktorých matky počas tehotenstva fajčili
  • deti vyrastajúce v domácnosti, v ktorej sa fajčí
  • bábätká so zdravotnými problémami
  • prenášané deti

Monitor dychu však bezpochyby prinesie pokojnejší a výdatnejší spánok aj rodičom úplne zdravých dojčiat bez akejkoľvek rizikovej záťaže. Nikomu, kto sa už niekedy staral o bábätko, iste nie je cudzí pocit silnej zodpovednosti a úzkostná potreba kontrolovať dieťatko, či dýcha. Monitor dychu síce dohľad rodiča alebo dospelej osoby úplne nenahradí, ale iste poskytne viac času pre pokojný spánok a odpočinok.

Odporúčané obchody:
Feedo.sk
Bambino.sk
Alza.sk

Aké monitory dychu sú na trhu

V ponuke je aktuálne niekoľko popredných značiek monitorov dychu s niekoľkoročnou tradíciou. Vo všeobecnosti však hovoríme o dvoch druhoch elektronických zariadení:

Monitor dychu so senzorovými doskami

Monitory dychu so senzorovými doskami tvorí riadiaca jednotka, prepájacie káble a jedna alebo dve senzorové dosky, ktoré sa umiestňujú pod matrac. Úlohou senzorových dosiek je pochopiteľne snímanie dychovej frekvencie dieťaťa. Informácie sú prostredníctvom kábla prenášané do riadiacej jednotky, ktorá ich vyhodnocuje a v prípade potreby upozorní rodiča hlasným alarmom. Súčasťou riadiacej jednotky býva aj svetelná signalizácia a ovládacie tlačidlo.

Riadiaca jednotka sa zvykne pomocou špeciálneho držiaka upevňovať na vonkajšiu stranu postieľky. Keďže snímacie dosky sú pod matracom a káble je možné ťahať zvonku, dieťatko neprichádza s monitorom dychu vôbec do kontaktu. Monitor dychu v postieľke dieťatko nijako neohrozuje ani neobmedzuje v pohybe.

Monitory dychu tohto druhu sú na trhu už od r. 1992. Poskytujú kvalitu a spoľahlivosť overenú rokmi. Ide o jednoznačne najspoľahlivejšie zariadenia, ktoré dokážu monitorovať aj staršie deti spiace v postieľkach.

Menšou nevýhodou týchto monitorov je, že sú využiteľné len v štandardných postieľkach. Sú nepraktické na prenášanie, napríklad pri cestovaní. Senzorové dosky sú navyše veľmi citlivé a pri hrubšom zaobchádzaní sa ľahko poškodia.

Medzi najobľúbenejšie a najspoľahlivejšie značky monitorov dychu so senzorovými doskami patrí Babysense, Nanny a Angelcare.

Pozrite si monitory za super cenu

Monitory dychu na plienku

Detský monitor dychu

O niečo menej ako predchádzajúci druh monitorov sa v praxi využívajú monitory na plienku. Ide o zariadenia kompaktnej veľkosti, ktoré sa pomocou klipu upevňujú na okraj plienky tak, aby sa dotýkali bruška dieťatka. Celé zariadenie je teda tvorené jednou jednotkou, ktorej súčasťou je snímač i riadiaca časť.

Dychový monitor na plienku pracuje na podobnom princípe ako monitor so senzorovými doskami. Snímač zaznamenáva pohyby bruška, ktoré prístroj následne vyhodnocuje a pri zaznamenaných abnormalitách spustí alarm. Niektoré zariadenia tohto druhu využívajú kontakt s dieťatkom a ešte pred spustením hlasného zvukového upozornenia dieťa stimulujú jemnými vibráciami. Ak sa dieťatko ani po niekoľkých sekundách nepohne, až následne sa spustí alarm upozorňujúci rodičov na nebezpečenstvo zastavenia dýchania.

Snuza monitor dychu na plienku

Tieto zariadenia sú pochopiteľne veľmi praktické pre rodičov, ktorí s dieťatkom často cestujú. Sú absolútne mobilné, neobsahujú nijaké káble, sú malé a jednoducho prenosné. Navyše, monitor dychu na plienku viete použiť úplne všade. Okrem štandardnej postieľky môže spať bábätko napríklad v posteli rodičov, v kočíku alebo v autosedačke. Vždy a všade je pod neustálym dohľadom.

Menšou nevýhodou týchto zariadení je ich kontakt s telom bábätka. Hoci sú monitory na plienku anatomicky tvarované, predsa len môžu dieťatko tlačiť, spôsobovať mu nepohodlie alebo ho obmedzovať v pohybe. Staršie detičky si dokážu pohybom alebo úmyselne monitory uvoľniť, čím klesá ich spoľahlivosť.

Medzi najobľúbenejšie značka monitorov dychu na plienku patrí Snuza.

Mohlo by vás tiež zaujímať:
5 tipov, ako vybrať ideálne detské oblečenie
Hračky pre bábätká vyberajte opatrne
Hracia deka pre dieťa – ako vybrať tú naj…?

5/5 - (1 vote)