Ako vybrať hojdacie kresielko pre bábätko

6052

Hojdacie kresielko sa stáva stále viac obľúbenejšou súčasťou domácností s bábätkami do jedného roka. Zvažujete aj vy práve kúpu hojdacieho kresielka do výbavy pre svoje bábätko alebo by ste ním chceli obdarovať mamičku vo svojom okolí? Zosumarizovali sme pre vás kľúčové informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní i pri výbere.

Detské hojdacie kresielko je v prvom rade veľkým pomocníkom pre mamičku alebo pre kohokoľvek, kto sa o dieťatko pravidelne stará. Hoci bábätko sa bezpochyby najlepšie cíti v blízkosti rodiča, nie je prakticky možné venovať sa mu nepretržite po celý deň. Práve vo chvíľach, keď si mamička potrebuje niečo neodkladne zariadiť v domácnosti, pripraviť dieťatku obed alebo sa venovať starším deťom, stáva sa hojdacie kresielko neoceniteľným pomocníkom.

Hojdacie kresielko a jeho výhody

  • Hojdacie kresielko poskytuje dieťatku bezpečný a podnetný priestor pre oddych i hru a rodičom voľné ruky pre prácu a povinnosti v domácnosti.
  • Rytmické pohyby dieťa upokojujú a často počas hojdania bábätko v kresielku zaspí.
  • Hojdacie kresielko je ideálne pre hru a zábavu. Okrem hojdania a príjemných vibrácií, ktoré detičky upokoja i zabavia, ponúkajú mnohé kresielka aj hrazdičky s interaktívnymi hračkami či možnosť prehrávania melódií.
  • Detské hojdacie kresielko má však aj pozitívny vplyv na vývin a rozvoj dieťatka. Poskytuje mu veľmi dobrý vizuálny kontakt s okolím, umožňuje mu sledovať dianie okolo, učiť sa a podporuje rozvoj vnímania. Bábätko súčasne upokojuje, dostáva ho do pohody a tým vytvára ideálne podmienky pre prijímanie nových informácií.
  • Hojdacie kresielko môžete používať od narodenia cca do 5-6 mesiacov veku dieťa.

Pravdou je, že odborníci pred dlhodobým neuváženým využívaním hojdacích kresielok u bábätiek do jedného roka varujú. Statické sedenie po väčšinu dňa totiž môže vážne narušiť motorický vývin dieťatka. Pediatri sa však zhodujú na tom, že pokiaľ dieťa strávi v kresielku maximálne 10 % bdelého času, nemá tento pobyt na jeho vývin nijaký negatívny vplyv. V praxi to znamená, že dieťatko môže hrou v kresielku stráviť cca 45 minút denne.

Najdôležitejšie atribúty pri výbere hojdacieho kresielka

Nosnosť hojdacieho kresielka

Neprekračovanie výrobcom stanovenej maximálnej nosnosti je jednou z kľúčových zásad bezpečia dieťatka počas pobytu v kresielku. Čím vyššiu nosnosť kresielko má, tým dlhšie ho využijete. Na trhu zväčša nájdete modely do 9 alebo do 18kg. Ak plánujete hojdacie kresielko využívať aj u starších detičiek, určite stavte na model s vyššou nosnosťou.

Tiny Love Hojdacie kresielko
Hojdacie kresielko Tiny Love 3v1 Cozy Rocker

Bezpečnosť

Zárukou bezpečnosti je predovšetkým pevná a kvalitná konštrukcia so širokou základňou. Kresielko musí stabilne stáť aj počas toho, ako sa dieťatko z neho vykláňa, prípadne sa načahuje za spadnutou hračkou. Druhým nemenej dôležitým bezpečnostným prvkom je päťbodový pás. Zaručuje, že ani veľmi pohyblivé bábätko z kresielka nevypadne. Je ním vybavená drvivá väčšina hojdacích kresielok.

Pre väčší komfort dieťatka vyberajte modely, ktorých bezpečnostné pásy sú vybavené mäkkým polstrovaním. Pre pohodlie rodičov si dôkladne skontrolujte mechanizmus zapínania a rozopínania pásov. Mal by byť jednoduchý, ideálne zvládnuteľný jednou rukou.

Dieťatko v kresielku nenechávajte dlho bez dozoru. Nepoužívajte hojdacie kresielko denne dlhšie ako 3 hodiny alebo na pravidelný spánok, pretože žadna stolička nemôže nahradiť dieťaťu postieľku.

Polohovateľnosť

Možnosť polohovania je veľmi dôležitá nielen z hľadiska pohodlia dieťatka pri hre i pri odpočinku, ale aj pre možnosť plnohodnotného využitia kresielka pre detičky rôzneho veku. Zatiaľ čo pre bábätká je vhodnejšia poloha v ľahu či polosede, staršie batoľatá budú čas v kresielku radšej tráviť v sediacej pozícii.

Ideálne je, ak sa dá hojdacie kresielko polohovať z úplne rovnej pozície (180°) vhodnej pre spánok až do pozície vzpriameného sedu (90°).

Sedadlo

Vyberte si model s anatomickým sedadlom, ktoré dieťatku poskytne maximálne pohodlie.

Hojdacie kresielko Bright Starst

Opierka hlavy

Keď vyberáte hojdacie kresielko pre najmenšie deti, všímajte si či má aj zmešovaciu vložku pre novorodenca. Opierka pomôže dieťatku udržať hlávku a zníži zaťaženie svalov na krku.

Funkcie hojdacieho kresielka

Medzi základné funkcie kresielka patrí hojdanie alebo vibrovanie. V prípade, že si neviete vybrať, mnohé modely ponúkajú kombináciu oboch možností. Jemné vibrácie sú nielen pohodlné a upokojujúce, ale mnohým bábätkám pomáhajú aj pri nepríjemných kolikách. Veľmi užitočné je, ak sa dá kresielko zaistiť v statickej polohe. V tom prípade výborne nahradí i detskú jedálenskú stoličku.

Hojdacie kresielko pre novorodenca

Pozrite si viac lehátok a hojdačiek pre bábätká 

Príslušenstvo

K príslušenstvu patrí všetko, čo spríjemní dieťatku pobyt v kresielku, zabaví ho a poskytne mu podnety pre hru a rozvoj. Väčšina kresielok má vo výbave hrazdičku, na ktorú možno zavesiť hračky. Niekoľko hračiek spravidla býva súčasťou základnej výbavy kresielka. K príslušenstvu však patrí napríklad aj prehrávač melódií, ktorý dieťatko výborne zabaví a súčasne upokojí.

Pre pohodlné vkladanie a vyberanie bábätka je dôležité, aby sa hrazdička dala polohovať alebo úplne odoberať.

Funkcie

Hojdacie kresielka dostupné v predajniach aj na internete sa vzájomne od seba odlišujú nielen dizajnom, ale tiež funkciami. Jednoduché hojdacie kresielko funguje ako klasická hojdačka, ktorú musíte vy mechanicky rozhojdať. Ďalším modelom je hojdacie kresielko s vibráciami. Funguje na batérie a po zapnutí vibrácií, jemne dieťatko natriasa.

Najobľúbenejším modelom je hojdacie kresielko vybavené funkciou elektronické hojdania v kombinácii s vibráciami. Pri tomto type si môžete jednoducho na elektronickom module nastaviť rýchlosť hojdania. Niektoré elektronické modely môžete zapojiť pomocou adaptéra do elektrickej siete, čím ušetríte na kúpe batérií.

Mnohé hojdacie kresielka sú okrem hrazdičky so závesnými hračkami doplnené o ďalšie funkcie, napríklad prehrávanie upokojujúcich melódií, premietací projektor, nočné svetlo, diaľkové ovládanie elektronického panelu a podobne. Samozrejme prídavné funkcie sa odrazia aj v cene hojdacieho kresielka.

Poťah

Poťah je samozrejme dôležitý z hľadiska dizajnu i komfortu. Farebnosť a obrázky obľúbených rozprávkových postavičiek bezpochyby vzbudia záujem dieťatka. Nemenej dôležitá je však praktická stránka. Poťah by mal byť z príjemného, nenasiakavého materiálu, ktorý sa jednoducho čistí.

Poťah by ste mali vedieť z kresielka jednoducho sňať a oprať v práčke.

Mobilita

Uistite sa, že hojdacie kresielko sa vám v rozloženej stave zmestí tam, kde ste ho naplánovali umiestniť. Keď veľa cestujete, pozrite si modely, ktoré viete jednoducho zložiť do kompaktných rozmerov. Uľahčí vám to prenášanie hojdacieho kresielka v aute.

Cena

Hojdacie kresielka v ponuke obchodníkov nájdete v rôznych cenových reláciách. Najlacnejšie sú klasické lehátka bez batérií. S rozširujúcim množstvom doplnkov a funkcií rastie aj cena hojdacieho kresielka.

NÁŠ TIP: Dobrú ponuku detských lehátok a hojdačiek nájdete napríklad v internetových obchodoch FEEDO.sk, Market24.sk, alebo Alza.sk

Skvelý pomer kvality a ceny majú hojdacie kresielka Bright Starts. Hojdacie kresielko Bright Starts si môžete vyberať skutočne z obrovskej farebnej škály. Nezabudnite však pri nákupe sledovať aj technické parametre, pretože jednotlivé modely Bright Starts sa líšia nielen funkčnosťou, ale tiež nosnosťou.

Hojdacie kresielko Brights Starts pre bábätko

Pozrite si viac hojdacích kresielok pre bábätká 

Pri výbere a kúpe hojdacieho kresielka myslite na to, že v ňom bude ležať a sedieť malé dieťa, preto sa vyhnite podozrivo lacným modelom, ktoré nemusia spĺňať základné bezpečnostné kritériá.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi. S ktorým hojdacím kresielkom ste boli spokojní, resp. nespokojní vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s inými rodičmi v komentári.

4.7/5 - (3 votes)