Moderní rodičia vedia, že dieťa pre svoj zdravý vývoj potrebuje tiež hračky pre rozvoj jemnej motoriky. Zorientovať sa v obrovskej ponuke a vybrať tie správne hračky na rozvoj jemnej motoriky môže byť však náročné. Uľahčite si to a prečítajte si, ktoré hračky na rozvoj jemnej motoriky sú pre vaše dieťa najlepšie.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky sú rovnako dôležité pre dojčatá ako aj deti v predškolskom veku. Správny výber hračiek pre rozvoj jemných pohybových zručností u detí výrazne prispieva k rozvoju vášho dieťaťa.
Ako bude vedieť vaše dieťa vyslovovať a rozumieť slovám? Ako zvládne zapínanie gombíkov, uväzovanie šnúrok, ale tiež kreslenie a písanie to závisí od šikovnosti prstov vášho dieťaťa. Rozvoj jemných motorických zručností hrá dôležitú úlohu pri celkovom rozvoji dieťaťa.
Prečo dieťa potrebuje rozvíjať jemnú motoriku?
Pod pojmom jemná motorika rozumieme presné pohyby dlaní, prsto, mimických, artikulačných svalov a svalov, ktoré riadia pohyb očí. Na jemnej motorike sa podieľajú svaly, kosti a nervový systém, často v spojení s vizuálnym systémom, čo nám umožňuje siahnuť na predmety, dotýkať sa ich, manipulovať s nimi, ale tiež rozprávať a hýbať očami.
V súvislosti s termínom „ jemné motorické zručnosti“ sa používa pojmy „ šikovnosť“ a „ obratnosť“.
Vedci zistili, že časti mozgu, ktoré riadia pohyby prstov a našu reč sú navzájom úzko prepojené. Stimuláciou motorických zručností prstov, sa stimuluje rečové centrum, preto je veľmi dôležité venovať maximálnu pozornosť rozvoju motorických zručností detí.
Rozvojom jemných motorických zručností sa rozvíja tiež pozornosť, myslenie, predstavivosť, vizuálna a motorická pamäť. Teda stupeň rozvoja jemnej motoriky priamo vplýva na úroveň intelektuálneho rozvoja dieťaťa.
Jemnú motoriku môžete rozvíjať rôznymi hrami a špeciálnymi cvičeniami, ale môžete zvoliť aj cestu jednoduchšiu, pretože na trhu sú k dispozícii špeciálne hračky na rozvoj jemnej motoriky.
Zlepšiť jemné motorické zručnosti vášho dieťaťa dokážete hrami a hračkami na rozvoj jemnej motoriky.
Ideálne hračky na rozvoj jemnej motoriky
Mäkké knižky z textílie
Textilné knižky sú pre dieťatko ľahké a na dotyk príjemné. Vyberajte knižky, v ktorých sú textílie s rôznou štrktúrou. Dieťatko si tak okrem precvičovania jemnej motoriky stimuluje aj hmatové vnemy.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky s tlačidlami, pákami a kolieskami
Deti milujú otáčať gombíkmi, stláčať tlačidlá, pohybovať pákami. V ponuke obchodov s hračkami pre deti nájdete množstvo moderných interaktívnych hračiek so svetelnými a zvukovými efektmi, ale aj rôzne motorické kocky a centrá z dreva alebo plastu. Deti si pri hre precvičujú jemnú motoriku prstov a dlane, rozvíjajú logické myslenie a spoznávajú princíp akcie a reakcie.
Prvé hudobné nástroje pre deti
Hračky so zvukom deti fascinujú, ale ak chcete prispieť k rozvoju jemnej motoriky, potom dajte prednosť klasickým hudobným nástrojom, ako je bubon s paličkami, xylofón alebo piáno. Starším deťom v rozvoji motorických zručností pomôže trúbka, na ktorej musia už stláčať aj klapky či prvá gitara.
Skladačky a pyramídy
Na prvý pohľad veľmi jednoduchá hračka, ale pre rozvíjanie jemnej motoriky, logického myslenia detí ako aj pre učenie sa tvarov, veľkosti a farieb priam ideálna. Pyramídy patria k hračkám, s ktorými sa rady hrajú deti od 1 roka až do 3 rokov.
Na trhu nájdete rôzne druhy pyramíd pre deti, ktoré sa líšia nielen dizajnom a použitým materiálom ale aj stupňom zložitosti. Vybrať si môžete pyramídu z plastu alebo vyrobenú z dreva, ktorá je pre dieťa na dotyk príjemnejšia a dokáže stimulovať aj hmatové vnemy dieťaťa.
Pozrite si viac skladačiek a pyramíd pre deti
K veľmi obľúbeným hračkám patria aj skladačky. Zvyčajne sú vyrobené v tvare pohárikov v rôznej veľkosti. Dieťatko z nich dokáže postaviť pyramídu alebo ich vkladať do seba. Pri hre so skladacími pohárikmi si dieťa precvičuje úchop, sklon ruky, učí sa rozoznávať farby veľkosť, chápať rozdiel medzi malým a veľkým, čím si rozvíja logické myslenie.
Odporúčame, aby dieťatko malo niekoľko takýchto hračiek z rôznych materiálov: drevo, plast, penová guma,kartón,….
Puzzle
Puzzle s farebnými obrázkami v rôznych tvaroch, ktoré dieťa musí vkladať do otvoru na podložke, otáčaním dielikov a ich vkladania, resp. spájania ruky detí vykonávajú jemné presné pohyby. Skladanie puzzle prispieva k rozvoju reči, logiky, koordinácie vizuálno-motorickej sústavy, jemných motorických zručností, ako aj priestorového vnímania dieťaťa.
Pre najmenšie deti odporúčame kúpiť drevené puzzle, ktoré neskôr môžete nahradiť klasickým puzzle z kartónu.
Nasúvačky – triedenie tvarov
Triedenie tvarov sú hračky na rozvoj jemnej motoriky, ktoré využijete až do predškolského veku. Hračku tvorí drevená podložka s kolíkmi, na ktoré dieťa musí nasunúť koráliky alebo kocky rôznych tvarov.
Dieťa si pre hre okrem jemnej motoriky rozvíja logické myslenie, naučí sa rozpoznávať tvary, farby, pochopiť význam malý-veľký. Triediče tvarov nájdete v ponuke tiež s číslicami alebo písmenkami a dieťa sa prostredníctvom hry poľahky oboznamuje s aritmetikou a abecedou.
Veľmi dobrý výber drevených hračiek na rozvoj jemnej motoriky nájdete napríklad na FEEDO.SK.
Vkladačky
Medzi veľmi obľúbené a odborníkmi odporúčané hračky na rozvoj jemnej motoriky patria vkladačky. Dieťatko sa naučí rozoznávať tvary, farby, pochopiť súvislosti. Precvičuje si pozornosť, vynaliezavosť, logické myslenie, koordináciu práce očí a rúk.
Zatĺkačky
Z ponuky hračiek na rozvoj jemnej motoriky môžete dieťatku ponúknuť zatĺkačku. Búchaním kladivka si dieťa posilňuje nielen svaly dlane, ale celej ruky. Trénuje si tiež presnosť a koordináciu oko-ruka.
Prevliekačky, labyrinty a navliekačky
Posúvaním korálikov alebo ich navliekaním na šnúrku si deti precvičujú logické myslenie, jemnú motoriku a priestorovú predstavivosť.
Šnurovačky
Zábavným prevliekaním šnúrok si deti trénujú rúčku, koordináciu oko – ruka a tiež logické myslenie. Počas hry si dieťa rozvíja jemné motorické zručnosti, ktoré mu pomôžu pri kreslení a neskôr pri písaní. Trénuje trpezlivosť, koordináciu ruky a oka. Počas hry sa zlepšuje koordinácia pohybov a flexibilita rúk. Šnurovačky prispievajú tiež k rozvoju logického myslenia a stimulujú vývoj reči.
Najjednoduchšie šnurovačky si môžete vyrobiť aj doma z preglejky alebo kartónu.
Rozmýšľate, ako naučiť dieťa zaväzovať šnúrky? Vyskúšajte šnurovaciu topánku alebo didaktickú bábiku. Zapnúť a rozopnúť gombíky, zips, zašnurovať topánky bude pri hre určite zábavnejšie.
Kocky
S kockami sa dieťa stretáva už v útlom veku. Pomocou drevených alebo plastových kociek môže stavať veže, pevnosti a domy. Drevené kocky s potlačou, ktoré musí dieťa poskladať podľa predlohy podporujú nielen rozvoj jemných motorických zručností a priestorového myslenia, ale aj rozvoj pozornosti a logiky.
Stavebnice
Skladanie jednotlivých dielikov stavebnice je najjednoduchší spôsob, ako rozvinúť priestorové myslenie dieťaťa, motorické zručnosti, kreativitu a fantáziu dieťaťa. Prvá stavebnica, s ktorou príde dieťa do styku by mala byť drevená.
Drevené dieliky sú väčšie a dieťa s nimi dokáže ľahšie manipulovať ako s plastovými dielikmi. Navyše manipulácia s drevenými dielikmi poskytuje dieťaťu prirodzenú masáž rúk, ktorá má priaznivý vplyv na vývoj hmatových vnemov a jemných motorických zručností.
Magnetické hračky na rozvoj jemnej motoriky
Najjednoduchším typom hračky na rozvoj jemnej motoriky sú magnetky, ktoré dieťa môže pripínať na chladničku alebo magnetickú tabuľku. Staršie deti potešia magnetické skladačky alebo napríklad chytanie rybičiek.
Hra s magnetickými hračkami prispieva k rozvoju jemnej motoriky, priestorového a logického myslenia, fantázie aj trpezlivosti. Dieťa sa počas hry naučí rozoznávať farby, tvary, číslice a písmená abecedy.
Mozaika
Vytváranie obrázkov pomocou predlohy alebo bez nej je hra vhodná pre deti od 1 roka. Samozrejme, pri výbere mozaiky musíte brať do úvahy výrobcom odporúčaný vek, pretože na trhu nájdete rôzny druhy.
Pre deti do 3 rokov vyberajte mozaiky s veľkými dielikmi, ktoré nemôžu prehltnúť, strčiť si dielik do ucha alebo nosa.
Jemnú detskú motoriku u starších detí podporíte mozaikami s malými dielikmi. Malé dieliky vyžadujú viac sústredenia, trpezlivosti, presné a jemné pohyby.
Plastelína
Áno, aj plastelína sa radí medzi hračky na rozvoj jemnej motoriky. Pomocou plastelíny dieťa vyjadruje nielen svoju kreativitu, ale precvičuje ohybnosť a jemný pohyb prstov, čo má pozitívny vplyv na rozvoj reči.
Pre deti do 3 rokov vyberajte špeciálnu plastelínu a pri hre majte dieťa vždy pod dohľadom.
U nás sa veľmi dobre osvedčila plastelína Play-Doh značky Hasbro. Nelepí sa na ruky, kúpite ju v rôznych farbách a popadané kúsky pomerne rýchlo vyschnú, takže ich poľahky pozametáte alebo povysávate. V prípade, že by ju dieťa dalo do úst, jej slaná chuť mu pravdepodobne chutiť nebude.
Prstové divadelné bábky
Zahrajte si s deťmi rozprávku. Stačí si na prsty navliecť prstové maňušky, ktoré si môžete vyrobiť doma alebo kúpiť už hotové. Hry a cvičenie prstov pomáhajú pri celkovom vývoji dieťaťa. Pri divadelnom vystúpení si dieťa rozvíja tiež kreativitu, fantáziu, rozširuje slovnú zásobu.
Zažehlovacie korálky
U nás veľmi obľúbená hračka dcér ale aj syna, ktorý pri nej dokáže dokonca sedieť dlhšie ako 10 minút :-). Malé farebné koráliky deti ukladajú na plastovú podložku s výstupkami podľa predlohy alebo vlastnej fantázie. Obrázok môžete potom podľa návodu zažehliť alebo koráliky vysypať späť do krabice.
Vytvorenie obrázka dá detským prstom poriadne zabrať. Pri hre si dieťa rozvíja aj svoju fantáziu, logické myslenie a trpezlivosť, pretože bez nej sa z hotového umeleckého diela tešiť nebude.
Zažehlovacie korálky – hračky na rozvoj jemnej motoriky sú určené pre deti od 3 rokov.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky podľa veku dieťaťa
Jemné motorické zručnosti sa postupne rozvíjajú a každé dieťa v tomto procese prechádza vlastným tempom, ale stupeň rozvoja koordinácie a jemnej motoriky veľmi závisí od množstva a kvality stimulov, ktoré dieťa dostane.
Ak dieťa nedostáva dostatok podnetov pre rozvoj jemnej motoriky, môže sa to odraziť v problémoch s rozprávaním, písaním alebo kreslením v predškolskom veku.
Obdobie od narodenia do 3 mesiacov
Pohyby dieťaťa sú v tomto období rýchle a nekoordinované. Dieťa pohybuje končatinami spontánne a úchop predmetu či vášho prstu v malej detskej dlani je len reflexný. Úchopový reflex je najsilnejší v 2. týždni života a mizne v 5. až 6. mesiaci. O rozvoji jemnej motoriky v tomto období ešte nemusíte premýšľať, pretože všetko má svoj čas a vo vývoji dieťatka to platí dvojnásobne.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky pre deti od 3 do 12 mesiacov
Dieťa postupne uvoľňuje zovretie dlane a v 4. mesiaci začína vedome chytať predmety. V tomto období sú pre dieťa najlepšie hrkálky z rôznych materiálov, resp. rôznou povrchovou úpravou, aby sa u dieťatka plynule rozvíjali hmatové vnemy.
Nebojte sa dieťatku dať do ruky hrkálku alebo ľahkú hračku nielen z plastu, ale tiež z dreva, gumy a textílie. Motorické zručnosti dieťatka podporíte aj závesnou hrazdičkou a hracou dekou.
V šiestom mesiaci dieťa chytá predmety už oboma rukami. Hračky však musia byť stále ľahké, pretože pohyby dieťatka sú ešte stále „ ťarbavé“. Pre rozvoj motorických zručností ako aj hmatových vnemov sú stále ideálne hračky z rôznych materiálov, ale tiež jednoduché hudobné nástroje, zatĺkačky, prevliekačky a motorické centrá, ktoré v sebe spájajú niekoľko druhov hračiek na rozvoj jemnej motoriky.
Keďže v tomto období sa začína s prvými príkrmami, nebojte sa dať do rúk dieťaťa malú ľahkú plastovú lyžičku.
Aj keď dieťa ešte nie je schopné samo postaviť vežu z kociek či skladať dieliky pyramídy po 6. mesiaci môžete do spoločných hier už pridať aj hračky na rozvoj jemnej motoriky ako sú drevené kocky, skladačky, pyramídy.
Vyhadzovanie predmetov z kočíka, stoličky či postieľky a tiež búranie veže z kociek alebo pohárikov spôsobuje u dieťaťa veľkú radosť.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky pre deti od 1 do 3 rokov
Okolo 1. roka ponúknite dieťaťu nové hračky na rozvoj jemnej motoriky, ktoré vyžadujú od dieťaťa viac zručnosti. Môžu to byť drevené kocky s obrázkami, skladacie poháriky, drevené puzzle, pyramídy, vkladačky, ale tiež aktívne domčeky a jednoduché navliekačky alebo prvé stavebnice, napríklad Lego Duplo.
Ak dieťatku úlohu zvládne ponúknite mu novú hračku. V prípade, že dieťatko nezvláda vkladanie tvarov do kocky a nechce sa s ňou hrať, hračku na pár dní odložte a vyskúšajte mu ju dať neskôr.
Jemnú motoriku využívame aj pri bežných činnostiach, ako obliekanie, zapínanie gombíkov, zipsu či uväzovanie šnúrok. Na učenie zapínania gombíkov či šnurovanie môžete využiť hračky na rozvoj jemnej motoriky ako sú bábiky, šnurovačky a zábavné šnurovacie topánky.
Po dovŕšení prvého roku deti začínajú prejavovať záujem nielen o modelovanie, ale tiež o kreslenie a strihanie. V ponuke obchodov nájdete farbičky a nožničky, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre malé deti.
Aj v tomto období sú pre dieťa stále zaujímavé puzzle, skladačky, kocky, stavebnice. Medzi hračky na rozvoj jemnej motoriky môžeme zaradiť aj bábiky, detské kuchynky s riadikom, jednoduché vláčikové dráhy, hračky do piesku a magnetické hračky.
Pri hre s magnetkami si deti precvičia nielen pršteky, ale tiež pamäť a logiku. Veľmi dobrou hračkou na rozvoj jemnej motoriky je chytanie rybičiek na udicu. Magnetické skladačky dokonca využijete aj počas cesty autom, vlakom či autobusom.
Dieťaťu môžete tiež ponúknuť detské hudobné nástroje, veľké koráliky na navliekanie a mozaiky.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky pre deti od 3 rokov
Pre ďalší vývoj má veľký význam rozvoj manuálnej zručnosti a senzomotorickej koordinácie.V tomto období dieťa rado strihá, kreslí, maľuje. Obratnosť sa zvyšuje aj hádzaním a chytaním lopty, skladaním kociek, mozaiky, navliekaním korálikov,…
Neustálym pohybom a aktivitami sa jemná motorika u dieťaťa zdokonaľuje. Aj keď sa vám zdá, že vaše dieťatko už všetko ovláda, v tomto období je veľmi dôležitý výber správnych hračiek na rozvoj jemnej motoriky. Ideálne sú rôzne mozaiky, prevliekačky, stavebnice s malými dielikmi, šnurovačky.
Dieťa by stále malo pomerne veľa času venovať modelovaniu, skladaniu podľa návodu, spájaniu, strihaniu, kresleniu, pretože sú to aktivity, ktoré prispievajú k rozvoju manuálnej zručnosti dieťaťa. Zároveň si pri nich dieťa rozvíja vytrvalosť, logické myslenie, zmysel pre proporcionalitu, systémovosť a pripravuje ruku na zvládnutie písania.
Každý rodič túži mať zdravé a inteligentné dieťa, ktoré v živote uspeje. A správnym výberom hračiek na rozvoj jemnej motoriky spravíte dôležitý krok.
Hračky na rozvoj jemnej motoriky zohrávajú dôležitú úlohu v živote detí, od útleho veku až do nástupu do školy. Popri ich základnej funkcii, zabaviť, deti si ich prostredníctvom nenútenou formou zdokonaľujú jemnú motoriku, logické myslenie, pamäť, koordináciu oko-ruka, reč, rozvíjajú fantáziu a kreativitu a tiež získavajú množstvo nových poznatkov.
Páči sa vám článok? Pošlite ho priateľom.
pre rozvoj motoriky detí vo veku 3 až 5 sú myslím ideálne stavebnice 🙂 naše deti zbožňujú obrovské tehličky pre detičky a bavia ich už ani neviem ako dlho ale popri tomto hraní sa nenaťahujú a spolupracujú