Zábrana na posteľ: Akú kúpiť?

4021

Keď sa stane pre dieťa detská postieľka malá, mnohí rodičia riešia otázku, ako zabezpečiť, aby dieťa počas spánku z postele nespadlo? Jedinečným a finančne nenáročným riešením je detská zábrana na posteľ.  Akú detskú zábranu na posteľ kúpiť a prečo si prečítajte v článku.

V čase, keď sa stáva detská postieľka malá, ale klasická posteľ je ešte pre dieťatko veľká, mnohí rodičia riešia problém detských nočných pádov z postele, ktoré sprevádza mnohokrát plač, ale aj zranenia. Stop nočným pádom a spokojný spánok dieťaťu i vám pomôže zabezpečiť detská zábrana na posteľ.

Zábrana na posteľ – jednoduchý vynález pre pokojný spánok detí aj rodičov

Génius, sochár a mysliteľ, Michelangelo tvrdil, že dokonalosť pozostáva z malých vecí. A práve pri deťoch množstvo detských potrieb zvyšuje celkové pohodlie a bezpečnosť dieťaťa. Dovolíme si tvrdiť, že jednou z nich je aj detská zábrana na posteľ.

Zábrana na posteľ poskytuje dieťaťu bezpečnú ochranu proti pádom v spánku. Dieťa zvyknuté spať v postieľke s bočnicami, z ktorej nemohlo vypadnúť, pri prechode na veľkú posteľ sa zvyčajne počas spánku otáča, putuje po posteli a z postele bez bočnej ochrany mnohokrát padá.

Pád, hoci len so smiešnej výšky postele, môže v nesprávnej polohe zapríčiniť aj celkom vážne poranenia chrbtice, končatín a hlavy. Detské telo ešte nie je celkom pevne vyvinuté a tým sa riziko ešte zvyšuje. A zabrať dostáva aj psychika dieťatka. Náhle vytrhnutia zo sna následkom pádu spôsobujú chvíľkové dezorientácie a šoky.

Nainštalovaním zábrany na posteľ dieťatka sa vaše dieťatko aj vy pokojne vyspíte.

Zábrany na detské postele nie sú drahé, ani náročné na inštaláciu. Na posteli ich máte skutočne za pár minút. S ich pomocou dokážete zbaviť strachu svoje dieťa a určite aj seba.

Detská zábrana na posteľ a jej výhody

  • zabezpečuje bezpečnosť detí počas spánku
  • robustná konštrukcia nedovolí dieťaťu zábranu poškodiť
  • ľahko sa inštaluje
  • mnohé typy viete zložiť do kompaktných rozmerov a zobrať ju so sebou na dovolenku, chatu, k starým rodičom
  • na výrobu detskej zábrany sa používajú kvalitné materiály absolútne neškodné pre deti
  • štýlový dizajn
  • pri posuvných modeloch viete nastaviť dĺžku, resp. aj výšku zábrany v závislosti od výšky a dĺžky matraca.
  • vhodné pre deti od dvoch do piatich rokov
  • nenáročná na údržbu

Ktorú zábranu na posteľ pre dieťa vybrať?

Na internete dnes nájdeme obrovský sortiment rôznych zábran na posteľ. Vybrať tú správnu, nie je pre rodičov vždy jednoduché. Existuje niekoľko kritérií, ktoré by ste pri výbere detskej zábrany na posteľ, mali zohľadniť.

1.   Veľkosť

Jedným zo základných atribútov, na ktoré pri výbere zábrany na posteľ určite myslite, je jej veľkosť. Aby ste vybrali zábranu na posteľ v správnej veľkosti, musíte poznať rozmery detskej postele, na ktorú zábranu chcete nainštalovať.

Každá posteľ je iná. Netreba zabúdať na celkový tvar, ohraničenia či rámy. Niektoré zábrany na niektoré typy postele nepasujú. Zistite si preto, akým spôsobom sa zábrana na posteľ inštaluje, a či ju budete vedieť na detskú posteľ správne a bezpečne upevniť.

Existujú zábrany chrániace iba časť postele, ako aj zábrany pokrývajúce celú stranu.  Veľkosť zábrany voľte podľa veku, výšky a hmotnosti dieťaťa. Väčšina modelov je vhodná pre deti s hmotnosťou do 35 kilogramov, pričom výška zábrany je zvyčajne 30-40 centimetrov.

Nielen veľkosť postele, ale aj veľkosť dieťaťa, ktoré má zábrana chrániť, je dôležitá. Tu volíme logicky pre väčšie deti zábrany objemnejšie, pre menšie naopak.

Lindam detská zábrana na posteľ
Lindam zábrana

Výber správnej zábrany na detskú posteľ ovplyvňuje aj hrúbka matraca. Väčšina zábran sa na posteľ upevňuje vložením pod matrac, čo znamená, že výsledná výška zábrany je tým nižšia, čím je matrac hrubší.

Zábrana na posteľ, ktorej konštrukciu umiestňujete pod matrac, nie je vhodná na výklopné váľandy.

2.   Materiál

Druhým kritériom je materiál, z ktorého je zábrana na posteľ vyrobená. Najčastejšie používaným materiálom je rám z dreva, kovu alebo plastu. Vnútro zábrany je najčastejšie tvorené jednoduchými stĺpikmi alebo vyplnené tkaninou, napríklad sieťkou. Sieťky sú v podstate praktické. Sú priehľadné a zároveň plnia svoju funkciu.

Detská zábrana na posteľ Cam

Zábrana na posteľ s kovovým rámom je najodolnejšia voči mechanickému poškodeniu, ale nie vždy ladí s interiérom detskej izby. Keď uprednostňujete prírodný materiál, potom si vyberte zábranu s drevenou konštrukciou. Plast je dobrý a ľahký, no rýchlejšie sa zničí. Každý z materiálov má svoje plusy aj mínusy a tak voľba závisí najmä od vašich osobných preferencií.

Drevená zábrana na posteľ pre deti
Candide Combelle drevená zábrana

3.   Druh

Zábrany na posteľ sa líšia nielen typom konštrukcie, veľkosťou, farbou, ale aj spôsobom upevnenia na posteľ a možnosťou sklápania. Zvážte, ktorá zábrana na posteľ bude najviac spĺňať vaše požiadavky, pre dieťa bude pohodlná a bezpečná.

Pozrite si viac zábran na posteľ 

Typy detských zábran na posteľ

Sklopná zábrana na posteľ

Sklopnú zábranu viete jednoducho sklopiť o 180˚, čím dieťa počas dňa získa voľný a ničím obmedzený prístup na posteľ. Večer, po uložení dieťaťa do postele, zábranu opäť dvihnete. Zábrana na posteľ bude vaše dieťa počas spánku bezpečne chrániť pred nepríjemným pádom.

Sklápacia zábrana na posteľ Jane

Sklápacia zábrana na posteľ môže uľahčiť život aj rodičovi, ktorý potrebuje s dieťaťom v posteli manipulovať. Postavená zábrana môže byť otravnou prekážkou.

Pevná zábrana na posteľ

Pevná zábrana na posteľ je opakom zábrany sklopnej. Pre odstránenie ju musíte celú odmontovať a potom zasa namontovať. Aj takáto zábrana však prináša svoje benefity. Takéto zábrany sú pevnejšie a bezpečnejšie. Dieťa nimi nedokáže pohnúť, čo nemusí vždy platiť u sklopných zábran. Na mnohých druhoch pevných zábran viete podľa potreby nastaviť výšku a dĺžku.

Pevná zábrana na posteľ

Nárazníková zábrana na posteľ

Nárazníková zábrana na posteľ vytvára na posteli doslova nárazník pre padajúce dieťa. Nárazníkové zábrany na posteľ sú zvyčajne nafukovacie alebo vyrobené z mäkkej peny. Pripomínajú v podstate veľký vankúš, ktorý sa vloží pod plachtu ku kraju postele, a tvorí pevnú bariéru. Tento typ zábran je jednoduchý na manipuláciu a väčšinou aj funkčný. Ak však máte doma malého, námesačného horolezca nesiahajte radšej po tomto type.

4. Cena a kvalita

Cenový rozdiel zábran na posteľ väčšinou znamená rozdiel v kvalite. Pri lacnejších zábranách očakávajte vratkejšiu konštrukciu a materiály, ktoré sa rýchlejšie opotrebujú. Pri drahších variantoch sa môžete spoľahnúť na pevnosť a dlhú výdrž.

Cenu zábrany ovplyvňuje tiež značka výrobcu či dizajn. Zábrana na posteľ zdobená rozprávkovým motívom z licencii Disney bude stáť viac ako rovnaká zábrana na posteľ bez licenčného obrázku.

Pre nákup zábrany odporúčame obchody:

FEEDO.sk
Market24.sk

Rovnako ako pri výbere iných produktov pre deti aj pri výbere zábrany na posteľ sa vyhnite lacným čínskym produktom, neznámym výrobcom, pretože zábrana na posteľ musí byť pre dieťa maximálne bezpečná, bez rizika otravy toxickými látkami či zranenia na ostrých hranách.

5/5 - (1 vote)