Potrebuje dieťa interaktívne hračky? Aké sú ich plusy a mínusy

3022

Interaktívne hračky si získali u detí mimoriadnu popularitu a patria k vyhľadávaným darčekom pre deti. Potrebuje však dieťa interaktívne hračky? Aké sú ich plusy a mínusy? Čo na hry s interaktívnymi hračkami hovoria psychológovia, sa dozviete v článku.

Hra je dôležitým prvkom vo vývoji detí.  V procese hry sa deti zabávajú, ale tiež učia a rozvíjajú svoje schopnosti a zručnosti, preto väčšina rodičov výberu hračiek venuje náležitú pozornosť. Technický pokrok však neobišiel ani detský svet a v minulom storočí sa na trhu objavili interaktívne hračky, ktoré v súčasnosti patria k najžiadanejším.

Mnoho rodičov sa nás pri výbere hračiek pre deti pýtalo: Čo sú interaktívne hračky? Aké sú ich plusy a mínusy? V akom veku kúpiť interaktívnu hračku? Ktoré hračky s interaktívnymi funkciami sú najlepšie?, a tak sme odpovede na tieto aj ďalšie otázky spracovali, aby ste o interaktívnych hračkách získali všetky potrebné informácie a vedeli sa správne rozhodnúť pri ich nákupe.

Čo sú interaktívne hračky

Interaktívne hračky sú hračky, ktoré reagujú na akciu dieťaťa, na dotyk, zvuk alebo slovný príkaz dieťaťa.  Môžu sa pohybovať, hovoriť, vydávať zvuky, spievať, hovoriť, dokonca rozprávať príbeh alebo vyjadrovať emócie. Je ťažké presne stanoviť kritérium, kedy môžeme hračku označiť výlučne za interaktívnu, ale všeobecne sa do tejto kategórie zaraďujú hračky, ktoré majú svetelné a zvukové efekty, pohybujú sa  a stimulujú deti k nejakej aktivite.

Hlavnou funkciou hračiek s interaktívnou akciou je podnietiť dieťa, aby s ním komunikovalo, resp. vykonalo nejakú akciu: zopakovalo slovo, strofu piesne, zatlačilo tlačidlo v modrej farbe a podobne.

Použitím modernej technológie, interaktívne hračky priniesli do sveta detí novú virtuálnu realitu. Dieťa na prvý pohľad zaujmú nielen dizajnovo, ale dokážu mu sprostredkovať množstvo informácií, podnieť ho reagovať a komunikovať. Prostredníctvom priamej interakcie s dieťaťom získali tieto produkty širokú popularitu.

Interaktívne hračky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, pre deti rôznych vekových kategórií s rozmanitými interaktívnymi funkciami. Množstvo interaktívnych hračiek má v sebe zabudované prepracované zariadenie vytvorené pomocou najnovších elektronických technológií a robotiky. Keďže ich súčasťou je prepracovaný mechanizmus ovládania, ich cena je vyššia v porovnaní s „ klasickými“ hračkami.

Interaktívne hračky pre najmenších

Druhy interaktívnych hračiek

Výrobcovia nám dnes ponúkajú obrovskú ponuku interaktívnych hračiek so širokou škálou funkcií. Nájdeme medzi nimi hračky pre rozvoj jemnej motoriky, pamäte, pre učenie abecedy, čísel, riekaniek a čísla, ale tiež rôzne zvieratá, telefóny, počítače, bábiky, roboty.

Interaktívne vkladačky, chodítka, hudobné nástroje, prvý telefón

Interaktívne hračky určené pre najmenšie deti podnecujú rozvoj jemnej motoriky, pomáhajú deťom naučiť sa prvé slová, rozpoznávať tvary a farby a rozlišovať zvuky rôznych zvierat. Počas hry deti začnú chápať princíp príčiny a následku.

Aby hračka zasvietila, vydala zvuk, musí najskôr zatlačiť tlačidlo alebo vsunúť kocku do správneho otvoru.

V skupine interaktívnych hračiek pre najmenších nájdeme aj rôzne zvukové vláčiky, lode, autá s figúrkami, kockami. V podstate majú rovnakú funkcie ako prvé detské mobily či smartfóny. Po zatlačení tlačidiel figúrky, zvieratká vydávajú reálny zvuk, zahrajú pieseň alebo sa časť hračky rozsvieti.

Interaktívne knihy

Interaktívne knihy pomáhajú rozvíjať komunikačné a motorické zručnosti dieťaťa, podporujú rozvoj pamäte a logického myslenia. Interaktívne knihy reprodukujú piesne,  príbehy, ktoré naspievali a nahovorili profesionálni herci a speváci. Pomocou interaktívnej knihy sa dieťa môže začať oboznamovať s cudzím jazykom, so svetom zvierat a podobne.

Detský tablet, notebook

Detské tablety a notebooky sú rôzne, pretože podľa veku dieťaťa sa odlišujú funkciami aj náročnosťou úloh, ktoré má dieťa uskutočniť. Pre malé deti sa predávajú tabletové počítače s rozprávkami a piesňami, s abecedou, so zvieratkami, časťami ľudského tela atď.

Interaktívne hračky pre škôlkárov

Existujú modely navrhnuté pre deti predškolského veku, ako aj pre deti v školskom veku, s rozmanitými úlohami z rôznych tematických okruhov, napríklad príroda, svet, história, zvieratá, výučba cudzieho jazyka a mnoho ďalších.

NÁŠ TIP: Peknú ponuku detských tabletov, a rôznu detskú elektroniku nájdete napríklad na ALZA.sk alebo HEJ.sk.

Zvieratá s interaktívnymi funkciami

Interaktívne hračky zvieratkáV kategórii pre najmenšie deti sa stretnete s plyšovými zvieratkami – medvedík, psík , opička. Tieto interaktívne hračky od obyčajných plyšových hračiek odlišujú práve interaktívne funkcie. Plyšový psík, medvedík ovláda abecedu, číslice, časti tela, jednoduché riekanky, básničky, ale aj celé piesne či rozprávky, ktoré zvyčajne sprevádza výzva pre dieťa, aby všetko opakovalo.

Pre staršie deti nám výrobcovia ponúkajú zvieratká, o ktoré sa treba starať. Nájdeme medzi nimi skutočné ale aj fiktívne mačiatka, šteniatka, škrečky, ktoré sú vybavené svetelnými, zvukovými a senzorovými modulmi. Sú schopné chodiť, otáčať hlavou, vrtieť chvostom. Mnohé druhy interaktívnych zvieratiek dokážu reagovať na dotyk alebo hlas. Dieťa by interaktívne zvieratko malo naučiť starostlivosti, rozvinúť u neho pocit zodpovednosti.

Rodičia zvieratko s interaktívnymi funkciami zvyčajne kupujú deťom, ktoré snívajú o skutočnom domácom zvieratku.

Interaktívne bábiky

Interaktívne bábiky sú veľmi obľúbené u dievčat všetkých vekových kategórií, pretože interaktívna bábika nielenže vyzerá ako skutočné dieťa, ale sa aj správa ako dieťa. Môže piť z fľaše, cikať, kakať, plakať, smiať sa, hovoriť, loziť či chodiť.

Roboty

Roboty v podobe transformátorov, seriálových hrdinov, dinosaurov môžete dnes dokonca ovládať pomocou diaľkového ovládania alebo priamo cez počítač. Roboty s interaktívnymi funkciami sa stávajú súčasťou predovšetkým chlapčenských detských izieb.

Pozrite si viac robotických hračiek

Interaktívne hračky podľa veku dieťaťa

Každá interaktívna hračka je určená pre určitú vekovú kategóriu, s ohľadom na úroveň vývoja a schopnosti detí poskytuje rôzne stimuly k akcii, a preto  pri výbere interaktívnej hračky by ste mali vždy vziať do úvahy vek dieťaťa, pre ktoré hračku kupujete.

Interaktívne hračky pre deti do 1 roka

Interaktívne domčeky, stolíky, rôzne hudobné nástroje, telefóny, aktívne chodítka, dopravné prostrieky, kocky, lopty, vkladačky či zatĺkačky vydávajú po vykonaní akcie rôzne zvuky, čím motivujú dieťa k hre, objavovaniu a učeniu. Vyzývajú deti opakovať slová a jednoduché frázy.

Interaktívne hračky pre deti od 1 do 3 rokov

Pre túto vekovú kategóriu detí nájdete interaktívne hračky s rôznymi zvukovými úlohami, ktoré prispievajú k vytváraniu hmatových zručností, ako aj k rozvoju logického a abstraktného myslenia a jemnej motoriky. Náročnosť úloh zodpovedá veku detí.

Interaktívne knižky pre deti

Počas hry sa dieťa môže naučiť rozpoznávať farby, tvary, veľkosť, zvieratá podľa zvukov, oboznámiť sa prvými číslicami. V ponuke máte k dispozícii hudobné puzzle, vkladačky, dopravné prostriedky, jednoduché tablety, interaktívne knihy a zvieratká, ktoré rozprávajú a spievajú.

Interaktívne hračky pre deti od 3 rokov

Pre deti od 3 rokov sa ponuka interaktívnych hračiek ešte viac rozrastá. Nájdete v nej elektronické roboty, superhrdinovov, autá, lietadlá, zvukové mapy, detské počítače, interaktívne zvieratká a bábiky, o ktoré sa treba starať.

Niektoré modely majú dokonca aj mobilné aplikácie, pomocou ktorých dieťa môže zvieratko kŕmiť, sledovať jeho náladu a zdravotný stav vo virtuálnom svete.

Potrebuje dieťa interaktívne hračky? Akú sú ich plusy a mínusy

Potrebuje dieťa interaktívne hračky? Otázka, na ktorú hľadajú odpoveď mnohí rodičia. Názory detských psychológov na interaktívne hračky sú odlišné. Niektorí  na nich nevidia nič zlé a berú ich ako súčasť modernej technickej doby. Interaktívne hračky sú pre dieťa bezpečné, vedia zaujať jeho pozornosť a určite ho niečo nové naučia.

Zvukové interaktívne hračky

Naopak, iní zastávajú názor, že interaktívne hračky majú negatívny vplyv na psychiku dieťaťa. Za najväčšie mínus interaktívnych hračiek považujú, že preberajú iniciatívu v hre a obmedzujú detskú fantáziu.

Interaktívne hračky pre deti sú určite prínosom, avšak za predpokladu, že sú vybrané s ohľadom na vek, individuálne vlastnosti dieťaťa a funkcie, ktoré hračka má. Tiež by sme si mali uvedomiť, že dieťa pre svoj zdravý duševný vývoj potrebuje rôzne podnety k hre, preto nezabudnite aj na „ klasické hračky“, ako pyramídy, vkladačky, kocky, hudobné nástroje.

Interaktívne hračky treba používať s mierou, pretože hovoriaci robot, kniha či zviera nenahradia pre dieťaťa plnohodnotnú komunikáciu s vami a ani nespravia z vášho dieťaťa génia. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že dieťa sa všetko naučí samo pomocou interaktívnej hračky.

Pre správne psychologické vnímanie vonkajšieho sveta  by ste sa ako rodič mali aktívne podieľať na hrách vášho dieťaťa. Stavajte domy z kociek, skladajte puzzle, riešte tvorivé úlohy, čítajte dieťaťu knihy, spievajte,….

Aj interaktívne hračky majú svoje plusy, ale vyberajte ich zodpovedne. Skôr ako hračku kúpite, všimnite si jej dizajn, bezpečnosť, vývojové výhody. Správne vybraná hračka by mala podporiť rozvoj detského myslenia a tvorivosť.

Plusy interaktívnych hračiek

 1. podporujú rozvoj jemnej motoriky u najmenších
 2. prostredníctvom hry sa dieťa učí rozpoznávať tvary, farby, zvuky zvierat
 3. oboznamujú dieťa so základnými matematickými pojmami
 4. podporujú logické myslenie a pamäť
 5. hry rolí „ na mamu“, „ ošetrovateľku“, „ kuchára“ získavajú reálny charakter
 6. učia deti pochopiť príčinné vzťahy a podnecujú deti k aktivite a učeniu

Mínusy interaktívnych hračiek

 1. nepodporujú predstavivosť. Každá interaktívna hračka má presne vytýčenú úlohu. Hrajúci telefón bude stále dookola vyhrávať tie isté piesne alebo opakovať abecedu.
 2. nepodnecuje deti k spoločnej hre. Dieťa sa nehrá s rovesníkmi, pretože interaktívna hračka sa stane jeho priateľom
 3. maže hranice medzi reálnym a virtuálnym svetom, čo môže mať negatívny vplyv na vnímanie sveta, pri nadväzovaní reálnych vzťahov
 4. rozširovanie slovnej zásoby dieťaťa je obmedzené na slová, slovné spojenia, ktoré reprodukuje hračky
 5. nemotivujú deti k telesnej aktivite
 6. nerealistické prevedenie, napr. ružová mačka, strašidelný robot môžu negatívne ovplyvniť duševný vývoj dieťaťa
 7. elektronický modul zvyšuje ich cenu v porovnaní s tradičnými hračkami, navyše budete musieť investovať do kúpy batérií
 8. pomerne vysoké riziko, že hračka sa stane porušením elektroniky nefunkčná

Rozvojové interaktívne hračky

Pre dieťa prospešné môžeme považovať tie interaktívne hračky, ktoré podporujú rozvoj zručností, sú impulzom pre detskú fantáziu a kreativitu a neponúkajú len jeden naprogramovaný štandardizovaný skript. Dieťa sa cez hru a fantáziu prispôsobuje realite, učí sa porozumieť sebe, prostrediu, v ktorom žije, buduje si vzťahy aktívne spoznáva okolitý svet.

Ako vyberať interaktívne hračky pre deti

Interaktívne hračky sa líšia veľkosťou, dizajnom aj funkčnosťou a jednotlivé modely sú určené pre deti rôzneho veku.

1. Každá typ interaktívnej hračky je limitovaná vekom dieťaťa, takže tento faktor pri nákupe zohľadnite ako prvý.  Odporúčaný vek dieťaťa, pre aký je hračka vhodná, uvádza každý výrobca na obale hračky.

2. Pri výbere venujte pozornosť vlastnostiam a funkciám, ktoré hračka má.

3. Všímajte si prevedenie. Hračka by mala mať prirodzený výraz tváre, bez veľkých očí, neprirodzené sfarbenia. Vyhnite sa hračkám v červenej a čiernej farbe, ktoré podľa psychológov, majú negatívny vplyv na citlivú psychiku dieťaťa.

4. Prečítajte si informácie, kde bola hračka vyrobená, či je pre zdravie dieťaťa úplne bezpečná.

5. Venujte pozornosť materiálu, z ktorého je hračka vyrobená. Nekupujte hračky, ktoré silne páchnu, pretože sú s veľkou pravdepodobnosťou pre dieťa nebezpečné.

6. Všímajte si tvar hračky. Musí mať všetky hrany oblé, pre deti do 3 rokov nesmie obsahovať malé časti, ktoré by dieťa vedelo vdýchnuť. Elektronický mechanizmus nesmie byť pre dieťa dostupný.

7. Vydávajúce zvuky by mali byť jemné a nesmú dráždiť sluch dieťaťa. Vyvarujte sa kúpe hračiek so strašidelnými zvukmi.

8. Nikdy nekupujte hračky, ktoré nemajú označenie – značku výrobcu, že hračka spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky.

9. Prečítajte si pokyny, ako hračka funguje a ako ju používať.

10. Pre staršie deti vyberajte interaktívne hračky podľa ich preferencií a veku.

Po zakúpení hračku z času na čas skontrolujte, či nie je poškodená.

Technický pokrok do sveta detí síce patrí, ale nenahradí dieťaťu vašu pozornosť, lásku a komunikáciu. Navyše, ak má dieťa veľa interaktívnych hračiek, rýchlo o ne stráca záujem, preto vyberajte interaktívne hračky pre dieťa rozvážne.

Vyberte si rozvojové hračky

Populárne interaktívne hračky

Pozrite si, ktoré interaktívne hračky patria v súčasnosti medzi najpopulárnejšie. Nájdete medzi nimi novinky, ale tiež hračky, ktoré sú obľúbené už niekoľko rokov.

Hovoriaci psík Fisher Price

Fisher Price Hovoriaci psík je jednou z najobľúbenejších hračiek tohto svetového výrobcu. Šteniatko pozná abecedu, spieva piesne, rozpráva rýmy a mená časti tela. Hlasitosť možno v prípade potreby nastaviť alebo úplne vypnúť. Na hrudi mu po stlačení svieti srdiečko. Jasné farby, príjemný výraz tváre priťahuje pozornosť dieťaťa. Výška psa je asi 25 cm.

Plyšový kamarát pomáha deťom naučiť sa abecedu, čísla, farby, časti ľudského tela. Dieťatko zabaví rytmickými pesničkami. Hovoriaci psík Fisher Price pomáha dieťaťu naučiť sa nové veci prostredníctvom každodennej hry a pochopiť súvislosti medzi slovami a obrazmi. Nabáda dieťa k učeniu pomocou spevu, tanca a hry.

Hračka si vyžaduje 3x 1,5V batérie typu AA (LR6 alkalické) (sú súčasťou balenia).

Obľúbenú interaktívnu hračku kúpite aj v dievčenskom prevedení – FISHER PRICE – Hovoriaca psíkova sestrička.

Interaktívne hračky Fisher Price
Fisher Price Hovoriaca psíková Sestrička

CLEMENTONI interaktívny stolček

Interaktívne hračky Clementoni
Clementoni interaktívny stolík

Veselý hovoriaci hrací stolček s 9 interaktívnymi tlačidlami, ktorých cieľom je stimulovať interakciu s dieťaťom. Nohy od stolčeka možno jednoducho oddeliť a dieťa sa môže hrať iba s hracou doskou stolčeka na zemi.

Interaktívna hračka, pre deti od 1 roka, učí deti poznávať čísla, písmenka, tvary a farby. Stimuluje manuálne zručnosti, zrak a sluch. Farebná kniha učí deti písmená a názvy zvierat.
Knihy a klávesnica hrajú veľa veselých pesničiek.

Potrebné sú batérie: 3×1,5 AA(nie sú súčasťou balenia).

SMOBY – Cotoons Domček Discovery

Interaktívny domček s obľúbenými postavičkami Cotoons s množstvom hracích prvkov vnútri i na vonkajšej časti domčeka. SMOBY – Cotoons Domček Discovery jednoducho prenesiete vďaka rukoväti a skladacej látkovej časti. Interaktívny domček Cotoons Discovery poteší deti od 1 roka.

Dieťatko sa môže hrať v domčeku, ktorý mu však vedia rodičia zmeniť na detský stan rýchlo a jednoducho. Stan pre deti sa vyznačuje zvukovými aj svetelnými efektmi. Na prednej strane domčeka sa nachádzajú otváracie dvierka, ktoré v sebe skrývajú otvory pre rôzne tvary priložených plastových útvarov, ktoré sa dieťa učí rozlišovať a dávať ich cez správny otvor do domčeka.

Na druhej strane domčeka sa nachádza otváracie okienko. Svietiaci kvietok so zvukom umiestnený na domčeku, vydáva po stisnutí melódie a svetielka. Nad dverami sú pohyblivé očká a vedľa dverí  je rastlinka s kvetom, ktorý sa dá roztočiť. Valček na dverách, môže dieťa otáčať

Hmotnosť a rozmery:

 • rozmery domčeka 90*72*70 cm
 • hmotnosť hračky 2,1 kg
 • celková výška 72 cm

Pozrite si viac interaktívnych hračiek

Interaktívne zvieratko Hatchimals Alltoys Draggles

Vtáčik Hatchimal, pre deti od 5 rokov, je interaktívne zvieratko, ktoré sa počas láskyplnej starostlivosti samé vyliahne z obrovského vajíčka a stane sa skvelým kamarátom. Úlohou je Draguella zvieratko vychovať a všetko ho naučiť.

Interaktívne hračky Hovoriace zvieratá
Vtáčik Hatchimal

Vtáčik Hatchimal komunikuje svietiacimi očkami. Keď príde čas, vyliahne sa z vajíčka, pričom je do poslednej chvíle prekvapenie, ktorý z dvoch zvieratiek na obrázku sa vyliahne. Po vyliahnutí prechádza cez 3 vývojové úrovne. Malý chlpatý Hatchimal sa mení z bábätka cez fázu malého vtáčatka až po vek šikovného vtáčika. Hatchimal melódiou Happy Birthday dáva najavo, že dosiahol ďalšiu vývojovú fázu.

Pri dobrej starostlivosti sa naučí chodiť, tancovať, hru s hračkami a mnohé iné triky. Interaktívny vtáčik Hatchimal  vydáva zvukové a svetelné efekty. K funkčnosti sú potrebné 2 batérie typu AA, ktoré hračka obsahuje. Rozmery balenia: 25*15*20 cm.

Hračku viete po dokončení cyklu učenia reštartovať a zvieratko sa vráti na začiatok vo svojom vývoji a učenie môže začať nanovo. Škrupina vajíčka sa ale už neobnoví.

Materiál: plyš, plast

Albi KÚZELNÉ ČÍTANIE ceruzka + Svet zvierat SK

Kniha vás tematicky prevedie ôsmymi rôznymi prostrediami z našej planéty, ako je les, savana, púšť, more a ďalšie. Na každej strane sa dozviete, aké zvieratá v danom prostredí žijú, ako sa volajú, aké zvuky vydávajú a čím sú zaujímavé. Svoje znalosti si deti môžu overiť pomocou zábavných kvízov, ktoré sú vždy rozdelené do troch kategórií: nájdi zviera podľa názvu, nájdi zviera podľa zvuku, nájdi zviera podľa zaujímavosti.

Interaktívne hračky Knihy Albi
Kúzelné čítanie Svet zvierat

Kniha, určená pre deti od 5 rokov, je nahovorená známou slovenskou herečkou Annou Šiškovou. Obsahuje viac ako 900 zvukov a textov.

Kúzelné čítanie je unikátny vzdelávací koncept, ktorý funguje na základe špeciálneho kódu ukrytého priamo na stránkach kníh. Vďaka tejto technológii ceruzka dokáže prečítať text, ktorý je vytlačený v knihe, ale aj ten, ktorý je pod ikonami či obrázkami. Elektronická ceruzka funguje so všetkými produktmi edície Kúzelné čítanie.

Obsah balenia: elektronická ceruzka Albi, kniha Svet zvierat, nabíjačka, kábel USB, sprievodca Kúzelným čítaním, 10 kusov samolepiek MP3 prehrávača, 10 kusov samolepiek ovládania hlasitosti.

Pozrite si viac kníh Kúzelné čítanie

EP Line Nocto Netopier

Interaktívne hračky Roboty
EP line netopier Nocto

Netopier Nocto disponuje viac než 50 interaktívnymi funkciami a je vhodný pre deti od 6 rokov. Chová sa podľa toho, akú zo šiestich nálad práve má. Môžete ho tiež prepnúť do šiestich módov. Cez 1 zo šiestich nálad dáva najavo svoju veselosť, namrzenosť a dokáže byť aj poriadne protivný.

Interaktívny netopierí robot Nocto si vďaka svojej multifunkčnosti rýchlo získa pozornosť dieťaťa a zabaví ho na mnoho hodín. Funguje na 4xAA batérie, ktoré sú súčasťou balenia a je určený pre deti od 6 rokov.

 • Miluje tmu a v noci bude deti strážiť- keď do izby vznikne nepozvaný hosť, spustí Necto alarm.
 • Reaguje na hudbu, na ktorú rád zatancuje a vie dať najavo, keď sa mu nepáči.
 • S Noctom si deti môžu zahrať 4 hry.
 • Podľa svojich pocitov a nálad mení farbu očí a krídel.
 • Vie hýbať krídlami.

Súčasťou balenia je aj Noctova spacia hviezdička, na ktorú ho možno zavesiť hlavou dole kdekoľvek vás napadne.

Balenie obsahuje: 1 netopiera, hviezdičku na zavesenie, návod.

Pozrite si viac robotických hračiek

Napíšte nám do komentárov, aký je váš názor na interaktívne hračky? Aké interaktívne hračky má vaše dieťa?

4.5/5 - (2 votes)

1 komentár

 1. deti potrebuju normalne hračky, žiadne mobily, tablety. Neberme im detstvo. AJ my sa hrali s normalnymi hračkami a su z nas normalne deti

Comments are closed.