Vaše dieťatko podrástlo a vy rozmýšľate nad kúpou detskej ohrádky, ale neviete ktorú vybrať? Aby bola detská ohrádka bezpečným miestom pre vaše dieťa, prečítajte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých modelov.
Musíme priznať, že postoj rodičov k používaniu detskej ohrádky nie je jednoznačný. Niektorí ju vnímajú ako klietku obmedzujúcu slobodu dieťaťa, iní ju považujú za zbytočnú. Detská ohrádka sa stáva verným a nepostrádateľným pomocníkom pre väčšinu mamičiek v období, keď bábätko začne loziť, chodiť a samo skúmať svet okolo seba.
Detská ohrádka dieťatku poskytne bezpečné miesto pre hru a rodičom istotu v čase, keď sú nútení dieťa nechať chvíľu samé, napríklad keď potrebuje upratať byt, najesť sa či ísť na záchod. Mama, ktorá väčšinu dňa trávi deň s dieťatkom sama, získa istotu, že dieťatko je v ohrádke v bezpečí pred všetkými nástrahami, ako sú zásuvky, skrinky, rohy stola, stoličky,…
Ak ste sa rozhodli pre kúpu detskej ohrádky, pri jej výbere by ste si mali premyslieť, aký typ ohrádky chcete a pri akých príležitostiach ju chcete využívať, pretože detská ohrádka sa na určitý čas stane pre dieťatko miestom, kde bude tráviť určitý čas.
Typy detských ohrádok
I keď sa možno na prvý pohľad zdá, že všetky detské ohrádky sú rovnaké, opak je pravdou. Detské ohrádky sa v súčasnosti líšia nielen farebným prevedením a vzorom, ale aj spôsobom využitia, skladania a materiálom, z ktorého sú vyrobené.
Detské ohrádky môžeme podľa použitého materiálu rozdeliť na:
- drevené ohrádky
- ohrádky kovové
- detské ohrádky so sieťkou
- ohrádky s textíliou
- plastové ohrádky na hranie
- detské ohrádky z PVC
Drevená detská ohrádka
Detská ohrádka z dreva patrí ku klasike a mnohí z nás si ju pamätajú z vlastného detstva. Drevené ohrádky pre deti majú bočné steny z vertikálnych tyčí a zvyčajne pevné dno v tvare štvorca s matracom. V ponuke ale nájdete tiež ohrádky bez dna v tvare obdĺžnika, mnohouholníka, ktoré slúžia vyslovene ako miesto pre hru detí.
Plusy:
- prírodný materiál šetrný k životnému prostrediu
- bočné steny s tyčami poskytujú dobrú viditeľnosť pre dieťa aj pre rodiča
- sú pevné a stabilné, čo umožňuje dieťatku bezpečne vstať v ohrádke bez toho, aby ste sa obávali, že aj staršie dieťa by ohrádku prevrhlo
Mínusy
- vysoká hmotnosť
- ťažké presúvanie, zvyčajne sú bez koliesok
- zložená zaberá pomerne veľa miesta
- bez možnosti jednoduchého zloženia, viete ju síce rozobrať, ale aj rozobraná zaberá veľa miesta
- pomerne vysoké nebezpečenstvo úrazu. Pri páde sa dieťa môže bolestivo udrieť o drevené tyče.
- náročná údržba, pretože je potrebné čistiť každú tyč samostatne.
- vyššia cena v porovnaní so skladacími a plastovými ohrádkami. Kvalitné drevené ohrádky, ktoré spĺňajú všetky kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky, sú pomerne drahé.
Pozrite si viac drevených ohrádok
Detská ohrádka so sieťkou
Ohrádka pozostáva z kovovej konštrukcie, dna pokrytého čalúnením a stien zo sieťoviny. Patrí k obľúbeným modelom, pretože sú relatívne lacné. Pokiaľ ide o bezpečnosť, v modeloch so sieťou pri páde dieťatku nehrozí žiadny tvrdí náraz o bočné steny.
Detská ohrádka so sieťou sa skladá naplocho, takže v zloženom stave ju viete odložiť za skriňu či pod posteľ.
Plusy:
- relatívne nízka cena
- viete ju zložiť naplocho
- možnosť presunu
- bezpečnosť. Steny ohrádky sú mäkké a elastické, takže dieťatku nehrozí pri páde, že sa buchne a ublíži si.
Mínusy:
- očné napätie. Pri pohľade cez sieť si dieťa príliš namáha oči.
Ak chcete minimalizovať negatívne dôsledky, dodržiavajte odporúčania pediatrov a nenechávajte dieťa v ohrádke bez prestávky dlhšie ako 30 minút a viac ako 1,5 hodiny denne.
- komplikované čistenie. Sieť sa ťažšie čistí, najmä ak je vyrobená z prirodzených nití. Dno a okraje ohrádky sa tiež horšie čistia, ak sú vyrobené z prírodných tkanín.
Naopak, ohrádku, ktorej dno a okraje sú vyrobené z PVC , vyčistíte jednoducho. Avšak PVC môže popraskať, resp. dieťa ho môže rozhryznúť.
-
- nebezpečenstvo poranenia prstov v okách siete, preto by ste mali vyberať ohrádku s malými okami na sieťke, aby dieťa nevedelo do otvorov strčiť prsty.
V ponuke predajcov nájdete okrem základného modelu tiež ohrádky s kruhovými držiakmi, ktoré uľahčujú vstávanie dieťaťa, ohrádky s hračkami alebo hracou podložkou. Odporúčame pozrieť ponuku eshopov feedo.sk a market24.sk .
Skladacia detská ohrádka s textíliou
Detská ohrádka so skladacou kovovou konštrukciou, ktorá je potiahnutá textíliou, patrí dnes k najobľúbenejším, pretože je lacná, bezpečná, ľahko sa rozoberá a skladá. Vybrať si môžete detskú ohrádku s pôdorysom štvorca 80 x 80 cm alebo obdĺžnika vo veľkosti 120 x 60 cm.
V prípade potreby viete tento model ohrádky využiť aj ako cestovnú postieľku, keďže zložená zaberá málo miesta.
Pri výbere tohto typu detskej ohrádky je ponuka skutočne veľmi široká. Na výber máte nielen veľké množstvo farebných a dizajnových prevedení, ale tiež detské ohrádky s kolieskami, vďaka ktorým bude presun v interiéri skutočne veľmi jednoduchý, ohrádky s hračkami, hracími oblúkmi, sieťkou proti hmyzu alebo ohrádky s bočným otvorom na zips, ktorý umožňuje dieťaťu samostatný prístup do ohrádky.
Plusy:
- nízka váha
- kompaktné rozmery po zložení uľahčujú prenášanie a skladovanie
- jednoduchý presun v byte uľahčujú pri niektorých modeloch kolieska
- bezpečná, mäkké látkové steny chránia dieťa pred modrinami pri páde
- jednoduchá údržba. zašpinenú plochu poľahky vyčistíte handrou namočenou v saponátovej vode
- bočný otvor so zipsom pre ľahší prístup dieťaťa do ohrádky
- pestrý výber farieb vzorov
- dobrá cena
- možnosť zvoliť si model s príslušenstvom, ako odnímateľný prebaľovací pult, detský závesný kolotoč, vibrácie, oblúk s hračkami, slnečná clona, sieťka,…
Mínusy:
- pre staršie deti málo stabilná
- očné napätie; dieťa si pozeraním cez tmavú alebo jasnú viacfarebnú sieťku, najmä ak je ozdobený veľkým vzorom, nadmerne zaťažuje zrak
Pri výbere dajte prednosť radšej ohrádke so sieťkou v pastelových farbách bez kresieb.
Detská ohrádka kovová – multifunkčná zábrana
Obľúbenou alternatívou k detskej ohrádke sú kovové zábrany, vďaka ktorým vytvoríte bezpečný priestor pre hru. Výhodou tohto modelu je, že ho viete prispôsobiť vlastným potrebám. Môžete ho použiť ako zábranu k schodisku, do dverí alebo ku krbu, alebo vyskladáte detskú ohrádku, čím dieťa získa svoje vlastné bezpečné miesto v dome.
Multifunkčné zábrany tvoria kovové tyče vrátane špeciálnych brán, ktoré viete použiť samostatne vo dverách či na schodisku. Vyrobené sú z ocele a sú veľmi odolné. Pokiaľ chcete, aby detská ohrádka, resp. zábrana ladila z vaším interiérom, môžete siahnuť okrem klasického kovového prevedenia po zábranách v bielej alebo čiernej farbe.
Plusy
- variabilita. Kovové zábrany viete umiestniť po celom byte v ľubovoľnom tvare a veľkosti v závislosti od potrieb mamy a dieťaťa.
- kompaktnosť;
- jednoduchá údržba (len umyjete teplou saponátovou vodou a utriete dosucha);
- stabilita
- multifunkčnosť -možnosť využitia vonku
Mínusy
- vysoká hmotnosť;
- riziko úrazu. Dieťa si pri páde môže ublížiť. Riziko úrazu viete však minimalizovať ochranným hniezdom.
- vysoká cena
Pekný výber, tovar skladom a zábrany za dobré ceny nájdete napríklad na feedo.sk.
Plastová ohrádka pre deti
Plastová detská ohrádka nie je tak populárna ako ohrádka sieťová, skladacia či drevená. Ohrádku poskladáte zo samostatných plastových dielov vo veľkosti a v tvare, ktoré vám a dieťaťu najviac vyhovuje.
Plusy:
- malá hmotnosť;
- jednoduchá údržba( umyjete ju teplou vodou so saponátom starostlivosť
- môžete ju používať aj vonku
Mínusy:
- nestabilná. Dieťa ju môže ľahko prevrátiť a staršie dieťa dokonca zničiť ľahkú konštrukciu;
- krátka životnosť.
Nafukovacia detská ohrádka z PVC
Nafukovacia detská ohrádka je výlučne určená pre krátkodobé používanie. Najviac ju rodičia využívajú v lete, keď chcú s dieťatko tráviť veľa času na čerstvom vzduchu.
Nafukovacie ohrádky nám výrobcovia ponúkajú v rôznych variantoch. Obľúbené sú s nafukovacím dnom, po ktorom dieťatko skáče ako na trampolíne, ohrádky, ktoré po napustení vody zmeníte na detský bazénik alebo ohrádky s loptičkami.
Ale na rozdiel od ostatných modelov je nafukovacia ohrádka určená výlučne pre deti do jedného roka, najviac jeden a pol roka, pretože je nízka. Navyše, nafukovacie dno v období, keď sa dieťa ešte len učí samo chodiť nie je veľmi výhodné.
Plusy:
- nízka cena;
- ľahké používanie
- jednoduchá údržba;
- kompaktnosť (vyfúknutá zaberie minimum miesta);
- jednoduché prenášanie
Mínusy:
- vysoké riziko prepichnutia
- krátka životnosť
- dieťa musíte mať neustále pod dozorom, pretože nafukovacia ohrádka má nízku váhu a dieťa ju môže prevrhnúť.
Pred prvým použitím nechajte nafúknutú ohrádku dobre vyvetrať, aby zmizla špecifická vôňa typická pre PVC. A samozrejme, ju nezabudnite pred tým, ako do nej dáte dieťa dobre umyť vlažnou vodou.
Podľa účelu a dizajnu rozdeľujeme ohrádky pre deti:
- klasická detská ohrádka na hranie
- detská ohrádka a postieľka v jednom
- detská ohrádka ako zábrana
Klasická detská ohrádka na hranie
Tento typ detskej ohrádky využijete ako bezpečný priestor pre hry dieťaťa. Napriek tomu, že detská ohrádka je určená len na krátkodobý pobyt dieťaťa v nej, dieťaťu umožňuje zvládnuť základy nezávislosti. Pri hre si dieťa rozvíja svoje motorické schopnosti a získava určitú samostatnosť.
Klasické ohrádky na hranie dnes už nájdete v rôznych prevedeniach, od klasických cez skladacie, s dnom alebo bez dna, so štvorcovým či obdĺžnikovým pôdorysom, po ohrádky mnohouholníkové, guľaté alebo šikmé, ktoré šetria priestor. Dobrý výber klasických detských ohrádok nájdete v ponuke eshopov na Heureka.sk.
Pestrosť tvarov a veľkostí vám dáva možnosť vytvoriť bezpečný priestor pre vaše dieťa.
Chcete detskú ohrádku používať len výnimočne? Riešením môže byť textilná ohrádka na hranie.
Detská ohrádka a postieľka v jednom
Detská ohrádka a postieľka v jednom v podstate predstavuje typ postieľky s kovovou skladacou konštrukciou, pričom steny postieľky tvorí látka a sieťovina. Od narodenia ju môžete využívať s kvalitným matracom ako klasickú postieľku na spanie, neskôr v období batolenia vám poslúži aj ako detská ohrádka.
Detská ohrádka a postieľka v jednom je riešenie, keď máte v byte skutočne málo miesta. Dokonca ju využijete aj počas dovolenky ako cestovnú postieľku, keďže ju viete jednoducho zložiť do kompaktných rozmerov. Navyše, pri tomto modeli ušetríte, keďže nebudete pre dieťa samostatne kupovať postieľku aj ohrádku.
Ponuka je skutočne široká, od jednoduchých lacných modelov až po modely s prebaľovacím pultom, hojdacou základňou, hudobným kolotočom či projektorom.
Odporúčané obchody:
alza.sk
market24.sk
feedo.sk
Plusy:
- nízka hmotnosť
- jednoduché skladanie a rozkladanie
- možnosť prenášania
- pevná konštrukcia
- bezpečná, pretože mäkké steny a pevné dno tlmia nárazy pri páde
- široký výber modelov s rôznym ďalším príslušnetvom, ako vyvýšené lôžko, hojdací mechanizmus, prebaľovací pult, sieťka proti hmyzu, závesné hračky, bočný otvor pre ľahší vstup a výstup dieťaťa,…
- jednoduchá údržba; zašpinenú časť vyčistíte vlhkou handričkou namočenou v saponátovej vode
Mínusy:
- spoločný priestor pre hru aj spánok, čo môže viesť k problém so zaspávaním
- zvyčajne jasné farebné prevedenie, ktoré je ideálne pre čas bdenia, ale výrazné farby môžu negatívne ovplyvniť kvalitu detského spánku
- bez použitia závesného lôžka, je dno veľmi nízko, teda k spiacemu dieťatku sa budete musieť nakláňať cez celý okraj postieľky
- v prípade, že budete skladaciu postieľku a ohrádku v 1 využívať na pravidelný spánok dieťaťa, potom potrebujete dokúpiť vysoko kvalitný matrac.
Odborníci z oblasti pediatrie aj psychológie nepovažujú postieľku a ohrádku v jednom za ideálne riešenie v prípade, keď ju chcete využívať dlhodobo na spánok dieťaťa a zároveň aj na hru. Skladacie dno bez kvalitného matraca, môže nepriaznivo ovplyvniť formovanie chrbtice dieťaťa.
Ak často navštevujete príbuzných, cestujete či trávite čas na chate a vaše dieťatko je zvyknuté spať vo svojej postieľke, potom je postieľka a detská ohrádka v jednom tou najlepšou voľbou. Vaše dieťa získa v cudzom prostredí vlastný bezpečný priestor pre spánok aj hru.
Detská ohrádka ako zábrana
Detská ohrádka je podobne ako drevená vyrobená z tyčí, ale nemá dno. V skutočnosti ide o univerzálne ploty – zábrany. S ich pomocou môžete vytvoriť uzavretý priestor na hranie alebo zábranu, ktorá neumožní dieťaťu vstúpiť do časti domu, kde mu hrozí nebezpečenstvo, napríklad prístup na schody alebo ku krbu.
Zábrany, z ktorých viete vytvoriť ohrádku na hranie, nájdete v ponuke drevené, kovové a plastové.
Najmenej vhodné sú plastové zábrany, pretože dieťa ich dokáže ľahko prevrátiť.
Keď plánujete zábranu prispôsobovať vašim potrebám, potom z praktického hľadiska a hľadiska údržby sú výhodnejšie kovové zábrany ako drevené.
Na čo myslieť pri výbere detskej ohrádky?
Aby sa detská ohrádka stala pre dieťatko obľúbeným a predovšetkým bezpečným miestom, mali by ste pri jej výbere určite venovať pozornosť nasledujúcim bodom:
Rozmery detskej ohrádky
Rozmery sú veľmi dôležité. V prípade detskej ohrádky platí: čím väčšia, tým lepšie pre dieťa. Vo väčšej ohrádke má dieťa dostatok priestoru pri pohybe a hrách. Na druhej strane, musíte zobrať do úvahy vaše priestorové možnosti. Takže skôr ako pôjdete ohrádku kúpiť alebo ju objednáte z internetu, premyslite si, kde ju chcete umiestniť a tento priestor si premerajte.
Výška
Pri detskej ohrádke zohráva výška dôležitú rolu z hľadiska bezpečnosti. V ponuke nájdete ohrádky vysoké 70, 75, 80 a dokonca aj 110 cm. Pokiaľ je vaše dieťatko vyššie, sústreďte pozornosť na ohrádky s vyššími bočnicami, aby dieťatko cez okraj pri nakláňaní nevypadlo a nezranilo sa.
Z hľadiska bezpečnosti a pohodlia je výška 80 cm považovaná za optimálnu.
Hmotnosť
V prípade, že plánujete detskú ohrádku využívať aj na dovolenke či u starých rodičov, siahnite po modeloch s nižšou hmotnosťou. Naopak, keď viete, že budete ohrádku mať výlučne umiestnenú na jednom presne vymedzenom mieste, dajte prednosť modelom, ktoré sú ťažšie.
Tvar
Výber tvaru je len na vašich preferenciách a priestore, ktorý máte pre ohrádku k dispozícii. Detské ohrádky s kruhovým pôdorysom zaberajú viac miesta. Rohové verzie sú vhodné do malých bytov, pretože aj na relatívny nedostatok priestoru nimi dokážete vytvoriť pre deti bezpečný detský kútik.
Materiál
Keď preferujete prírodný materiál, určite vám bude najviac vyhovovať detská ohrádka z dreva. Drevo musí byť dokonale opracované, aby si dieťatko nezadrelo triesku. Kvalite materiálu venujte náležitú pozornosť, pretože dieťatko sa ohrádky bude nielen dotýkať, ale môže ju oblizovať či dokonca do nej hrýzť.
V každom prípade materiál, z ktorého je detská ohrádka vyrobená, musí byť maximálne bezpečný, bez výrazného štipľavého zápachu, nesmie púšťať farbu, lak či farba sa nesmie olupovať.
Výrobcom odporúčaný vek
Väčšinu detských ohrádok môžete používať od 6 mesiacov veku dieťaťa do 3 až 4 rokov. Hornú hranicu doby používania však ovplyvňuje výška a hmotnosť dieťaťa.
Ak sa stane detská ohrádka pre vaše dieťa nízka, teda sa cez ňu dokáže predkloniť dopredu alebo cez jej okraje dokonca preliezť, určite ju z dosahu dieťaťa odložte. Zabránite tým nebezpečným pádom a zraneniam dieťaťa.
Podľa európskych noriem je maximálna nosnosť detských ohrádok 15 kg. Čím je dieťa ťažšie tým ľahšie dokáže ohrádku prevrhnúť, preto pri jej používaní nezabudnite aj na tento faktor.
Spôsob skladania
Pokiaľ sa rozhodnete pre skladaciu detskú ohrádku, potom sa ešte pred jej kúpou informujte sa na spôsob skladania. Niektoré typy sa skladajú naplocho, iné do tvaru dáždnika.
Skladanie detskej ohrádky si vyskúšajte priamo v predajni, resp. presne dodržiavajte priložený návod. V prípade potreby si pozrite spôsob skladania na internete, pretože skladací mechanizmus pri nesprávnom postupe môžete poľahky pokaziť.
Hauck cestovná postieľka a detská ohrádka v jednom
SUMMER INFANT Ohrádka na hranie Pop ‚n Play
Farebné prevedenie
Aj keď milujete konkrétnu farbu alebo chcete, aby vám detská ohrádka dokonale ladila s interiérom, myslite aj pri výbere farby na dieťa. Príliš jasné farby môžu dráždiť oči a negatívne ovplyvniť nervový systém, preto uprednostnite radšej pastelové alebo neutrálne tóny.
Snažte sa tiež vyhnúť modelom, ktoré majú bočné steny zo sieťky zdobené veľkými pestrými obrázkami.
Dno ohrádky
Keďže dieťatko bude v ohrádke nielen ležať, ale tiež sedieť a stáť, dno by malo byť pevné a na dotyk príjemné. I keď je pre dieťa najlepšou možnosťou dno pokryté prírodnou textíliou, z hľadiska údržby je oveľa praktickejšie dno z ľahko umývateľného PVC.
Bezpečnosť
Keďže ohrádku kupujete s cieľom, aby bolo vaše dieťa v bezpečí, všímajte si každý detail. Detská ohrádka musí mať všetky hrany a rohy oblé, aby sa dieťa a nej neporanilo.
Nekupujte ohrádku so sieťou s veľkými okami. Dieťa by cez oko siete nemalo vedieť prestrčiť prst.
Pri drevenej a kovovej ohrádke je veľmi dôležitá vzdialenosť medzi jednotlivými tyčami. Rozostup medzi tyčami by nemal byť väčší ako 5 – 7 cm, aby si dieťa nezakliesnilo medzi tyče ruku, nohu alebo hlávku.
Detská ohrádka musí byť maximálne stabilná. Dieťa staršie ako jeden a pol až dva roky alebo dve batoľatá spolu v ohrádke dokážu vyvinúť už dostatočnú silu a ohrádku prevrátiť.
Najstabilnejšie sú pevné drevené ohrádky so širokou základňou.
Pokiaľ sa rozhodnete pre skladaciu ohrádku, potom vždy dôkladne skontrolujte, či je skladací mechanizmus zablokovaný. V opačnom prípade sa môže stať, že sa detská ohrádka pod váhou a pri pohybe dieťa samovoľne zloží.
Mnohé ohrádky už kúpite s kolieskami. Samozrejme, je to praktický prvok, ktorý vám uľahčuje presun ohrádky po miestnosti alebo v rámci domu, avšak nezabudnite kolieska vždy najskôr zabrzdiť a až potom vložiť dieťa do ohrádky.
Cena
Pre mnoho rodičov je pri výbere detskej ohrádky východiskovým bodom jej cena. Ohrádky a zábrany pre deti nájdete v rôznych cenových reláciách. Ich cenu ovplyvňuje použitý materiál, veľkosť, doplnkové príslušenstvo a značka.
Najlacnejšie modely z textílie kúpite už od 15 euro. Samozrejme môžete si vybrať aj drahšie varianty od známych značiek, ako Chicco, Bebe Confort, Neonato, Brevi, CAM.
Ak uprednostňujete prírodné materiály, potom počítajte s tým, že ceny drevených ohrádok sú vyššie v porovnaní s modelmi so sieťkou či tkaninou. Ale aj v takomto prípade dokážete kúpiť kvalitnú drevenú ohrádku pre deti v prijateľnom cenovom rozpätí.
Niekoľko praktických rád
Ak sa chystáte z dôvodu nedostatku miesta v byte, alebo nedostatku financií kúpiť najmenšiu alebo najlacnejšiu ohrádku pre dieťa, potom pre vaše dieťa bude určite lepšie, ak na nákup zabudnete. Detská ohrádka nie je klietka. Mala by byť dostatočne priestranná a vysoko kvalitná, aby sa v nej dieťa cítilo útulné.
Skôr, ako dieťa do ohrádky prvýkrát položíte, nechajte ho vedľa nej pohrať sa. Nech si ju preskúma zvonka, cez bočné steny nazrie dovnútra, kde jeho pozornosť upúta známa hračka, ktorú mu tam dáte. Keď sa bude načahovať za hračkou, vložte ho do ohrádky, ale ostaňte pri ňom.
Dieťatko si na nové prostredie musí zvyknúť.
Nedávajte dieťa do ohrádky a nechávajte ho tam, keď tam nechce byť. Pre dieťa sa stáva takýto pobyt traumatický.
A nakoniec najdôležitejšia vec: nenechávajte dieťa v ohrádke dlhú dobu. Skúmanie okolia nie je rozmar, ale prirodzená potreba akéhokoľvek dieťaťa. Dlhý pobyt v detskej ohrádke môže spomaliť vývoj vášho dieťaťa.
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s vašimi priateľmi na Facebooku.
detsku ohradkiu osm nemala. Radšej som kupila pevnu a stabilnu postielku, ktora vydrži uplne všetko a deti sa hrali v postielke.