Na dlhšiu cestu zbaľte deťom aj hračky do auta

1880

Chystáte sa na dovolenku autom a rozmýšľate nad tým, ako zvládnete cestu s deťmi? Ak nechcete, aby sa cesta autom stala nočnou morou pre celú posádku, pozrite sa, ktoré hračky do auta by ste mali zbaliť.

Každé dieťa je iné a rovnako prebieha aj cesta autom s deťmi rôzne. Sú deti, ktoré väčšinu cesty prespia, ale aj deti, ktoré v aute oko nezažmúria, preto si vždy vopred premyslite, ako deti v aute zabavíte.  V uzavretom priestore sa deti zvyčajne rýchlo začnú nudiť, vyžadovať si pozornosť a zábavu, a preto pri balení určite nezabudnite na hračky do auta.

Hračky do auta pre najmenšie deti

Hračky do auta môžeme rozdeliť do 2 kategórií. V prvej sa nachádzajú hračky, s ktorými sa dieťa dokáže zabaviť samo a v 2. skupine sú hračky do auta, pri ktorých bude dieťa potrebovať vašu pozornosť a pomoc alebo účasť.

Odporúčame, aby ste vybrali hračky do auta z oboch kategórií. Pri hre bude cesta prebiehať rýchlejšie nielen deťom ale aj vám.

Podľa psychológov, výlet  autom pre deti od 1,5 do 3 rokov môže byť skutočným stresom. V tomto veku je pre dieťa náročné, aby dlhé hodiny sedelo pripútané v autosedačke. Platí, že čím dlhšie sa budete snažiť udržať dieťa vo vozidle, tým horšie budú jeho reakcie.

Odborníci odporúčajú urobiť si po 2 hodinách jazdy prestávku, počas ktorej sa dieťa prejde, zabehá, poskáče.

Ako pripraviť hračky do auta?

1. Vy poznáte vaše dieťa najlepšie. Pokúste sa odhadnúť, s ktorými hračkami sa dokáže zahrať samo, s ktorými sa rado hrá s vami, a samozrejme, do vašich odhadov zakomponujte aj to, ako dlho budete cestovať.

Nespoliehajte sa na to, že dieťa prespí celú cestu tak ako minule. Môže sa stať, že tentokrát vám bude robiť spoločnosť aj niekoľko hodín.

2. Na hračky do auta si pripravte malý vak alebo kufrík, ktorý bude mať dieťa pri sebe. Starším deťom vysvetlite, že si môžu vziať len hračky menších rozmerov, ktoré sa mu budú zmestiť do malého batohu či kufríka.

3.  Zoberte dieťaťu 2-3 najobľúbenejšie hračky. Staršie dieťa nechajte, nech si samo vyberie hračky, ktoré si chce do auta so sebou vziať. Deti cítia svoju dôležitosť, zodpovednosť, nezávislosť, učia sa plánovať a pracovať v tíme.

Vo veku 2,5-3 roky sa dieťa formuje ako osobnosť a svoje právo na vlastný názor a voľbu sprevádza „ slávne“ Ja sám… Samozrejme, že trojročné dieťa sa nedokáže pobaliť, ale s veľkou pravdepodobnosťou si dokáže vybrať 2-3 hračky do auta, ktoré chce mať pri sebe.

4. Nové hračky sú vždy vzácne, a preto pred dlhšou cestou autom, kúpte dieťaťu 1 -2 nové hračky do auta, ktoré budú prekvapením až počas cesty, keď vyčerpáte všetky možnosti, ako dieťa zabaviť.

Tipy na hračky do auta

Závesné hračky do auta

Malé deti, do jedného roka, zvyčajne znášajú cestu pokojne a väčšinou ju prespia. No napriek tomu sa pripravte aj na možnosť, že spanie bude kratšie ako zvyčajne a pripravte im hračky na cestu. Skvelým riešením sú závesné hračky a oblúky na autosedačku, textilné hračky s rôznou povrchovou úpravou, ktoré šuštia alebo hrajú jemnú melódiu.

Pozrite si viac závesných hračiek 

Pre deti od 6 mesiacov môžete pribaliť aj interaktívne hračky so zvukovými a svetelnými efektmi, ale tie vyberajte opatrne. Pretože počúvať hodinu stále dookola tú istú pesničku či melódiu dá zabrať celému osadenstvu auta.

Viac interaktívnych hračiek si pozrite napríklad v internetovom obchode market24.sk

Nezabudnite, že dieťa v aute musí byť umiestnené a pripútané v autosedačke. Myslite tiež na to, že by malo byť chránené pred priamym slnečným žiarením, a tak na okná umiestnite slnečné clony s UV filtrom. Aj keď je klimatizácia vynikajúce riešenie, nastavte teplotu v aute primerane k vonkajšej teplote.

Obdobie od 1 do 3-4 rokov je na cestovanie s deťmi azda najnáročnejšie. Dieťa si vyžaduje väčšiu pozornosť. Pokiaľ dieťa nespí môžete mu ponúknuť postupne niekoľko hračiek.

Knihy, audioknihy, CD

Keď 1. várka hračiek dieťa prestane baviť a začne sa nudiť, môžete si spolu s ním zaspievať obľúbenú pesničku, povedať niekoľko riekaniek,…pustiť obľúbené piesne alebo rozprávku z CD. Pokiaľ dieťaťu nebýva počas jazdy autom zle, zabaviť ho môžete aj sledovaním rozprávky na počítači, tablete alebo prenosnom DVD.

Deti v tomto období zabaví aj obľúbená knižka. Deti, ktoré už vedia rozprávať, môžu prerozprávať príbehy podľa obrázkov a vlastnej fantázie.  Starším deťom môžete v aute ponúknuť vzdelávacie knihy Albi.

Kúzelné čítanie od Albi

V čase, keď ste už vyčerpali všetky možnosti, ako dieťa zabaviť, vytiahnite tromf a podajte dieťaťu jednu z nových hračiek.

Keď nechcete pred cestou kupovať stále nové hračky do auta, mesiac pred cestou odložte niektoré staré hračky z dohľadu dieťaťa. Po mesiaci budú pre vaše dieťa v aute vzácnosťou.

Všetko pre kreslenie

Skicár alebo zošit s pevným obalom, omaľovánky, farbičky, kniha s nálepkami zaberú v batohu málo miesta. Dieťa sa s nimi zabaví nielen v aute, ale aj na vašej dovolenke.

Magnetické hračky

Magnetické hračky do auta

Súprava magnetiek s podložkou alebo magnetické skladačky, puzzle, magnetická tabuľka na kreslenie sú ideálne hračky do auta. Starším deťom môžete ponúknuť napríklad magnetickú stavebnicu Geomag.

Pri výbere magnetických hračiek do auta vyberajte také, v ktorých sú magnety bezpečne ukryté v tele magnetky. Deťom do 3 rokov v žiadnom prípade nedávajte stavebnice, ktorých dieliky sú príliš malé a dieťa by ich mohlo prehltnúť.

Bábiky, autíčka, malé zvieratká

Obliekanie, vyzliekanie, kŕmenie bábiky, rovnako aj hra s 2-3 autíčkami alebo zvieratkami dokáže deti v aute zabaviť.

Nechajte dieťa, nech si samo stanoví pravidlá hry, pretože detská fantázia je skutočne bohatá.

Bábky a maňušky

Aj v aute si môže dieťa zahrať divadlo s maňuškami, prstovými bábkami alebo pomocou magnetického divadla.

Maňušky super hračky do auta

Skladačky, jednoduché stavebnice

Cesta bude deťom ubiehať aj pri skladaní jednoduchých skladačiek či malej stavebnice. Dieliky stavebnice s podložkou si vopred pripravte do plastovej krabičky, ktorá v aute poslúži potom ako náhrada za stolík.

Spoločenské hry

Mnohé obľúbené spoločenské hry ako Monopoly, Scrabble, šach či dáma kúpite už aj v zmenšenej cestovateľskej verzii. Cesta bude ubiehať rýchlejšie pri hre pexesa či kariet.

Spoločenské hry a hračky do auta

Pestrý výber spoločenských hier za dobré ceny nájdete v ponuke eshopov na Heureka.sk.

Cestu autom deťom spríjemníte vzájomnou komunikáciou, sledovaním okolia a jednoduchými hrami. Veľkou výhodou ústnych hier je, že nezaberú v aute žiadne miesto. Ich počet je neobmedzený, môžete improvizovať, meniť pravidlá alebo vymyslieť nové.

U nás sú už roky obľúbené hádanky, počítanie príkladov, hranie hier:

  • Meno, mesto, zviera, vec
  • Abeceda, kde musí hráč vymenovať čo najviac slov na 1 písmeno z abecedy
  • Telefón, kde vždy nasledujúci hráč musí pokračovať slovom, ktoré začína na posledné písmeno predchádzajúceho slova: autobus-slon-nohavice-električka….
  • spoločné rozprávanie rozprávky. Prvé dieťa povie jednu vetu, druhé pokračuje v rozprávaní,…
  • Hádaj, na čo myslím – 1 hráč myslí na 1 slovo a ostatní mu dávajú otázky, na ktoré môžu dostať len odpoveď áno alebo nie. Víťazom je ten, kto uhádne myslené slovo.
  • počítanie áut podľa farby, veľkosti, ŠPZ-ky

Drahí rodičia, milujte každú minútu strávenú so svojimi deťmi, pretože rastú skutočne rýchlo. Využite spoločnú cestu autom tak, aby sa stala pre deti nezabudnuteľným a vzrušujúcim dobrodružstvom.

Aké sú obľúbené hry a hračky do auta u vás? Podeľte sa o vaše tipy a napíšte ich do komentáru.

5/5 - (2 votes)