Aký kolotoč na postieľku kúpiť?

3936

Detský kolotoč na postieľku je zvyčajne prvá hračka, s ktorou bábätko príde do styku. Rozmýšľate nad jeho kúpou aj vy? Prečítajte si, ako vybrať kolotoč na postieľku a ako ho správne používať, aby dieťatku priniesol nielen radosť ale prispieval aj k jeho rozvoju?

Už v minulosti naši predkovia dávali deťom nad postieľku rôzne predmety, ktoré mali chrániť dieťatko pred zlými duchmi, priniesť mu do života šťastie, zdravie, upokojiť ho a zabaviť. Moderný kolotoč nad postieľku síce neplní ochrannú úlohu pred zlými duchmi, ale vo vývoji dieťatka zohráva svoju rolu.

Aké sú výhody kolotoča na postieľku?

Kolotoč na postieľku nie je len krásnym doplnkom do interiéru miestnosti a hračkou, ale tiež užitočným nástrojom. Dieťatko sa v prvých mesiacoch života vyvíja veľmi rýchlo a jeho vývoj môžete pozitívne usmerniť aj kolotočom nad postieľkou.

Pomocou kolotoča na postieľku sa dieťa učí sústrediť svoju pozornosť a vnímať okolité zvuky. Detský kolotoč na postieľku stimuluje zrakové a sluchové vnemy, slúži k rozvoju hmatumotoriky dieťaťa.

Farebné visiace hračky ale tiež jemné melódie dokážu dieťatko upokojiť  a zabaviť. I keď novorodenec ešte nedokáže rozlíšiť farby, hračky zavesené nad postieľkou či kolískou dieťaťa vo vzdialenosti 25-30 cm od jeho tváre, sú dobrým vizuálnym stimulátorom.

Kolotoč na postieľku Tiny Love Sladké sníčky

Detský kolotoč na postieľku motivuje deti tiež k pohybu. Spočiatku dieťa otáča hlavu za pohybujúcimi sa hračkami, neskôr sa ich snaží uchopiť. Uchopením hračky dieťatko získava nové hmatové podnety.

Sluch dieťaťa je mimoriadne citlivý, a preto hrajúce melódie, musia byť jemné. Chcete predsa, aby sa dieťatko upokojilo a nie ešte viac rozrušilo.

Je kolotoč na postieľku nevyhnutnosť?

V prvých týždňoch sa dieťatko len adaptuje na nové prostredie. Najdôležitejší je pre neho kontakt s matkou, mať plné bruško a suchú plienku. O svoje okolie sa dieťaťa začína zaujímať cca v 4. týždni svojho života.

Detský kolotoč na postieľku určite nemusí byť povinnou položkou v detskej výbavičke, ale mnoho mamičiek naň nedá dopustiť. Takže konečné rozhodnutie je len na vás, či kolotoč na postieľku chcete alebo nie.

Typy detských kolotočov na postieľku

Kolotoč na postieľku tvoria hračky zavesené na háku alebo pripevnené k držiaku, ktorý sa upevňuje na okraj postieľky. Hračky na detských kolotočoch na postieľku môžu voľne visieť alebo sa môžu otáčať. Pohyb závesných hračiek zabezpečuje špeciálny mechanizmus, ktorý buď ručne natočíte alebo funguje na batérie. Podľa spôsobu ovládania detské kolotoče na postieľku rozdeľujeme na:

 • klasické
 • mechanické
 • elektronické

1. Klasický kolotoč na postieľku

Klasický kolotoč na postieľku je zvyčajne vyrobený z dreva a používali ho ako prvý kolotoč už naši predkovia. Nedisponuje žiadnymi zvukovými ani svetelnými efektmi. Hračky z rámu len voľne visia.

Drevený kolotoč na postieľku
Klasický kolotoč na postieľku

Plusy

 • má jednoduché ovládanie – stačí ho zavesiť  na hák v strope alebo na luster
 • vyrobený je z prírodného dreva alebo v kombinácii drevená konštrukcia a textilné hračky

Mínusy

 • musíte mať miesto na jeho zavesenie
 • nemôžete meniť  hračky

Pozrite si viac klasických kolotočov

2. Mechanický kolotoč na postieľku

Kolotoče na postieľku s mechanickým ovládaním patria k veľmi obľúbeným, pretože majú niekoľko výhod:

 • široký výber rôznych druhov a motívov; vybrať si môžete kolotoč s hračkami z plastu alebo textílie v rôznych farbách a tvaroch( zvieratká, kvietky, geometrické tvary,….)
 •  nízka cena
 • jednoduché upevnenie hračky na rám postieľky
 • stačí natočiť mechanizmus a hračky sa pomaly otáčajú

Mínusy

 • hračky dávate do pohybu po ručnom natiahnutí hracieho mechanizmu
 • zvyčajne znie len jedna melódia;
 • doba hrania melódie a otáčania kolotoča je cc 3- 5 minút a následne musíte strojček znovu natiahnuť
 • bez svetla;
 • pri závesných hračkách z textílie môžete mať problém udržať ich čisté

Chcete kúpiť kolotoč na postieľku za dobrú cenu? Pozrite si ponuku na www.market24.sk a www.feedo.sk.

3. Elektronický kolotoč na postieľku

Elektronické kolotoče na postieľku sú moderné multifunkčné zariadenia, ktorých mechanizmus funguje na batérie. V tejto kategórii si môžete vybrať z obrovského množstva produktov.

Cotoons Hudobný kolotoč kvetinka ružová

K dispozícii máte detský kolotoč na postieľku s melódiami. Jednotlivé modely sa od seba vzájomne líšia nielen počtom melódií ale aj ich škálou. Záleží na vás, či uprednostníte klasické melódie, zvuky prírody alebo piesne.

Vylepšeným modelom sú kolotoče na postieľku so svetelným projektorom, ktorý prenáša obraz na strop. Môže hrať až 15 rôznych melódií podľa predtým nastaveného času.

Veľmi obľúbenými sú hudobné kolotoče na postieľku vybavené malou nočnou lampou alebo hračkami žiariacimi v tme ako aj kolotoče, ktoré viete už ovládať pomocou diaľkového ovládania.

Plusy

 • nemusíte ho opakovane mechanicky naťahovať, pretože funguje na batérie;
 • niekoľko druhov melódií;
 • možnosť nastavenia rýchlosti otáčania, resp. aj diaľkového ovládania;
 • svetelné efekty;

Mínusy

 • vyššia cena, čím viac melódií a funkcií, tým je cena vyššia
 • vyššia hmotnosť

Pestrý výber elektronických kolotočov na postieľku nájdete napr. na feedo.sk.

Kedy kúpiť kolotoč na postieľku a ako ho používať?

Mamičky sa mnohokrát pýtajú, v ktorom týždni môžu dieťatku upevniť kolotoč na postieľku. Informácie na fórach sú protichodné opierajúc sa o vlastné skúsenosti. Niektorí odborníci z odboru pediatrie namietajú proti skorému používaniu takýchto hračiek, iní odporúčajú ich používanie čo najskôr.

Väčšina výrobcov kolotočov na postieľku uvádza odporúčaný vek pre ich používanie od narodenia do 6 mesiacov, ale v ponuke nájdete aj kolotoče, ktoré využijete dlhšie obdobie, napríklad len ako nočnú lampu alebo projektor.

Kolotoč na postieľku Chicco
Chicco Projektor dúhová kocka

Ak chcete kolotoč na postieľku používať pri novorodencovi čo najskôr, potom by ste mali dodržať tieto pravidlá:

1. vzdialenosť medzi očami dieťaťa a prístrojom by mala byť približne 30 centimetrov;

2. hračka musí visieť nad hruďou dieťaťa, nie nad jeho hlavou;

3. v prvých štyroch týždňoch nepoužívajte kolotoč na postieľku viac ako päť minút denne

Pre dojčatá vo veku od 2 do 4 mesiacov je už kolotoč na postieľku oveľa zaujímavejší. Dieťa sa už dokáže na melódiu i hračky dlhšie sústrediť.

Odborníci však upozorňujú, že kolotoč na postieľku by ste mali používať v čase, keď je dieťatko aktívne. Hračky aj melódia stimulujú jeho zmysly, a preto môžu zhoršiť proces uspávania.

V období, keď dieťatko sa začína za hračkami na kolotoči načahovať, dbajte na to, aby bol kolotoč na postieľku umiestnený v správnej výške a dieťaťa ho na seba nemohlo strhnúť.

Pri starších deťoch používajte kolotoč na postieľku vždy pod dohľadom dospelej osoby, a to aj v prípade, že vám slúži už len ako projektor.

Na čo si dať pozor pri výbere kolotoča na postieľku

Hračky

Pri výbere kolotoča na postieľku si všímajte aj spôsob upevnenia hračiek, pretože existujú aj modely, kde hračky nebudete vedieť bez ich porušenia z ramena kolotoča zvesiť.

Odnímateľné hračky viete udržiavať čisté a neskôr môžu poslúžiť samostatne pri hrách dieťaťa. Skôr, ako dáte hračky do rúk dieťaťa, informujte sa, či sú určené aj pre hru alebo len na pozorovanie.

Plyšové alebo handrové hračky sú na údržbu náročnejšie, musia sa prať.

Uprednostnite hračky vo výrazných farebných kombináciách a protikladných farbách, napríklad čierna a biela, červená a modrá, žltá a zelená…

Jednofarebné hračky, resp. závesné hračky v pastelových môžu dieťatku splývať s postieľkou, alebo pozadím a dieťa môže o kolotoč rýchlo stratiť záujem.

Zvuk

Pri výbere kolotoča na postieľku s melódiami vyberte taký, kde má zvuk dobrú kvalitu, melódie sú príjemné a nie príliš hlasné, pretože sluch dieťaťa je veľmi citlivý. Ideálnym riešením je hudobný kolotoč na postieľku s ovládaním hlasitosti.

Vyberte kolotoč s melódiami, ktoré sú príjemné aj pre vás, pretože spolu s dieťaťom ich budete počúvať aj vy.

Veľký výber kvalitných hudobných kolotočov pre deti nájdete napríklad na www.feedo.sk alebo market24.sk.

Kvalita

Pri výbere kolotoča na postieľku si všímajte každý detail. Kupujete ho predsa pre dieťa. Kolotoč na postieľku musí byť vyrobený z kvalitných materiálov bez obsahu toxických látok. Všetky hrany musí mať oblé a hladké, aby sa dieťatko pri kontakte s ním v žiadnom prípade neporanilo.

Pri výbere dreveného kolotoča na postieľku dôkladne skontrolujte, či je jeho plocha a plocha hračiek hladká.

Pri výbere kolotoča na postieľku dajte prednosť známym výrobcom, ako napríklad Smoby, Fisher Price, Baby Ono, Tiny Love, ktorí dbajú na vysokú kvalitu a bezpečnosť svojich produktov.

Spôsob upevnenia

Klasické drevené kolotoče nemajú držiak na upevnenie o rám postieľky a nad postieľku ich viete len zavesiť. Teda ešte pred jeho kúpou zvážte, kde takýto kolotoč na postieľku umiestnite v bezpečnej vzdialenosti od dieťaťa, ale tiež tak, aby ho mohlo dieťa voľne pozorovať.

Naopak, mechanický a elektronický kolotoč sa upevňuje na rám detskej postieľky. V prípade, že dieťatko svoju postieľku nemá, skôr ako kolotoč na postieľku kúpite, si premyslite kde a ako ho bezpečne upevníte.

Odporúčame pozrieť ponuku kolotočov nad postieľku v eshopoch:
Feedo.sk
Market24.sk
Alza.sk

Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom.

5/5 - (3 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here