Aké kritériá by mala spĺňať školská taška pre prváka?

5277

Máte doma budúceho prváčika a vy rozmýšľate, akú tašku do školy kúpiť? Keď sa chcete v budúcnosti  vyhnúť problémom s krivou chrbticou, potom pri výbere zohľadnite všetky dôležité parametre, ktoré musí školská taška pre prváka spĺňať.

Výber školskej tašky pre prváka dáva mnohým rodičom „ zabrať“, pretože ponuka je nesmierne bohatá a rôznorodá. Nájdete v nej klasické školské aktovky, batohy ako aj tašky na kolieskach. Na čo sa teda zamerať pri výbere tašky do školy pre budúceho prváčika?

Aké kritéria by mala školská taška pre prváka spĺňať?

Školská taška sa stane na niekoľko rokov dennou súčasťou života vášho dieťaťa. Pri jej výbere preto majte na pamäti, že dizajn tašky je síce pre dieťa dôležitý, ale neuprednostňujte ho pred zdravím vášho dieťaťa. Nesprávne vybraná školská taška pre prváka, môže byť prvým krokom ku vzniku skoliózy a nepohodlia pri jej nosení.

Školská taška pre prváka vs. batoh

Mnohí rodičia riešia dilemu či zvoliť školskú tašku pre prváčika alebo batoh. Hlavný rozdiel medzi školskou taškou a batohom spočíva v ich celkovej konštrukcii. Školskú tašku tvorí tvrdé puzdro, vďaka ktorému si taška drží svoj pevný tvar aj keď je prázdna.

Pevné steny pomáhajú udržať školské potreby v taške na svojom mieste, ľavá aj pravá strana sú rovnomerne zaťažené. Pevný obal chráni obsah tašky aj v prípadoch, keď dieťaťu taška spadne alebo ju zahodí.

Pevná školská taška pre prváka
Anatomický batoh Flexi Sova

Naopak, batoh je mäkký a jeho tvar ovplyvňuje obsah tašky.

Treba poznamenať, že v posledných rokoch sa výrobcovia čoraz viac sústreďujú na batohy aj pre prvákov. Hlavným dôvodom je, že batohy sú praktickejšie, vojde sa do nich viacej vecí, majú nižšiu váhu a pre deti veľmi pútavý dizajn.

Pozrite si viac školských batohov 

Medzi popredných slovenských výrobcov školských batohov pre žiakov 1. Aj 2. stupňa ZŠ patrí spoločnosť Topgal.

Školské batohy pre prváka však musia rovnako ako školské tašky byť vyrobené v súlade s normou STN 79 6506. Pokiaľ na visačke nenájdete informáciu o tejto norme, školská taška či batoh nie sú určené na denné nosenie kníh a pomôcok do školy.

Či sa už rozhodnete pre batoh alebo tašku pre prváčika ešte pred kúpou si všímajte, či školská taška pre prváka, resp. batoh spĺňa tieto základné kritériá.

10 kritérií, ktoré by mala spĺňať školská taška pre prváka

1. Ergonómia školskej tašky/ batohu

Školská taška pre prváka, resp. batoh musí mať pevnú, anatomicky tvarovanú chrbtovú časť. Pevný chrbát vedie dieťa k správnemu držaniu tela a zároveň zvyšuje komfort dieťaťa pri nosení, pretože obsah tašky nebude dieťa na chrbte tlačiť a spôsobovať mu nepohodlie.

Ideálna školská taška pre prváka

V spodnej časti chrbtovej opierky by mala byť tzv. bedrová opierka – malý valec, ktorý, keď bude v správnej výške, bude niesť hlavnú záťaž.

Chrbtová časť školskej tašky pre prváka má byť síce pevný, ale vystužený mäkkým a vzdušným polstrovaním, ktoré poskytne dieťaťu potrebné pohodlie pri nosení tašky na chrbte.

V niektorých modeloch je chrbát tašky vyhotovený z plastu. Vtedy funkciu vetrania zabezpečujú špeciálne otvory v opierke.

Výberom modelu s pevnou chrbtovou časťou urobíte prvý, ale veľmi dôležitý krok, aby ste sa vyhli v neskoršom období problémom s chrbticou. Väčšina detí vo veku, keď nastupuje do školy, má nesprávne držanie tela. Navyše, telo dieťaťa nie je pripravené stať sa školákom zo dňa na deň, a preto je veľmi dôležité poskytnúť chrbtici prváčika pevnú a anatomicky tvarovanú podporu.

školské tašky Topgal

2. Popruhy

Vždy uprednostnite model, na ktorom viete dĺžku popruhov upravovať. Optimálna šírka popruhov na školskej aktovke je 4 až 5 cm. Príliš úzke popruhy zvyšujú tlak na chrbticu školáka, ktorý môže spôsobiť nielen dočasné nepríjemnosti, ale tiež závrat, bolesť chrbta alebo bolesti hlavy.

Školský batoh pre prváka

Popruhy by mali byť vyplnené mäkkou tkaninou, aby sa dieťaťu nezarezávali do pliec. V súčasnosti sú zvyčajne ramenné popruhy na kvalitných školských taškách potiahnuté sieťovinou, ktorá podporuje cirkuláciu vzduchu a dieťa sa pod popruhmi pri nosení tašky nepotí.

Keď sa chcete vyhnúť kúpe nekvalitného batohu, tašky, skontrolujte, ako a kde sú upevnené popruhy. Správne všité popruhy nájdete zašité spolu s predným a zadným dielom a minimálne dvakrát prešité.

3. Hmotnosť

Školská taška pre prváka musí mať ideálnu hmotnosť, pretože k hmotnosti tašky musíte pripočítať ďalšie 2-3 kg, ktoré budú tvoriť obsah tašky. Podľa normy STN 79 6506 by hmotnosť školskej tašky pre prváka nemala byť vyššia ako 1,2 kg.

Celková hmotnosť tašky s jej obsahom by nemala byť väčšia ako 10% hmotnosti dieťaťa, preto dbajte na to, aby váš prváčik nosil do školy v školskej taške len to, čo skutočne v teň deň potrebuje.

Ak je vaše dieťa drobné a útle, pri výbere prvej školskej tašky zvážte túto skutočnosť a vyberajte tašku resp. školský batoh, ktorého váha je skutočne nízka.

4. Rozmery školskej tašky pre prváka

Aká veľká by mala byť školská taška pre prváka? Veľkosť tašky či batohu je veľmi dôležitým kritériom, a preto v prvom rade berte do úvahy výšku a celkovú stavbu tela vášho dieťaťa. Mnoho rodičov robí pri výbere tašky pre prváka závažnú chybu, keď síce vyberú krásnu a aj kvalitnú tašku, ale školská taška je príliš veľká.

Ak sú školská taška pre prváka či batoh neprimerane veľké, môžu poškodiť chrbticu dieťaťa, pretože zaťaženie bude rozložené nerovnomerne.

Ako teda vybrať správnu veľkosť školskej tašky?

Najlepšou možnosťou je tašku vyskúšať priamo v obchode. Šírka by nemala byť väčšia ako šírka ramien. Spodný okraj by dieťa malo mať v úrovni pásu. Vrchná časť tašky by nemala presahovať cez plecia dieťaťa.

Keď má byť školská taška pre prváka prekvapením, pomôžte si metrom. Zmerajte šírku ramien a dĺžku chrbáta dieťaťa od pliec po pás a porovnajte údaje v internetovom obchode, resp. premerajte tašku priamo v predajni.

5. Objem

Na objem školskej tašky mnoho rodičov zabúda, napriek tomu, že je to parameter, ktorý určuje veľkosť vnútorného priestoru tašky. Teda od objemu školskej tašky závisí, či sa do nej zmestia školáčikovi všetky potrebné školské potreby. Pri výbere školskej tašky pre prváka sa objem tašiek a batohov u väčšiny výrobcov pohybuje od 11 do 17 litrov.

6. Vnútorné členenie

Školská taška pre prváka a jej rozmery

Áno, aj vnútorné členenie, počet priehradiek a vreciek, je pri výbere tašky do školy nezanedbateľným kritériom Školská taška pre prváka by mala mať minimálne 2 vnútorné priehradky, aby si dieťa vedelo udržiavať v taške, batohu poriadok a malo prehľad čo tam práve má.

Školská taška pre prváka by mala mať dostatok priestranných jednotlivých častí a vreciek. Pretože dieťa si bude okrem kníh a školských potrieb v taške nosiť desiatu, fľašu na pitie, pomôcky na hodinu a podobne.

 

Všímajte si tiež vnútorné rozmery tašky, batohu. Väčšina učebníc, pracovných zošitov majú prváci vo veľkosti A4 a školské dosky bývajú ešte väčšie, tak aby sa dieťaťu do aktovky zmestili.

7. Kvalita a spôsob zapínania

Nezabudnite venovať pozornosť spôsobu a kvalite zapínania, pretože nie vždy je systém zapínania pre dieťa jednoduché. Zapínanie na zips je síce jednoduché a praktické, ale v mnohých prípadoch sa zips po krátkej dobe pokazí a vy budete musieť investovať buď do jeho opravy, alebo do kúpy novej tašky.

Školská taška pre prváka by mala mať aj dostatočne pevné a široké ucho na prenášanie a zavesenie tašky.

Dnes už školskú tašku ako aj batoh pre prváka môžete kúpiť aj s ďalším príslušenstvom, ako vrecúško na prezúvky, pršiplášť, naplnený peračník, desiatovník, fľaška na pitie, priestor pre menovku, rozvrh,… Veľmi populárne sú školské sety Hama, Herlitz, Step by Step.

NÁŠ TIP: Kvalitné školské sety pre prváka nájdete na alza.sk.

8. Materiál

  • Pri výbere tašky, batohu dajte prednosť nepremokavému polyesteru alebo nylonu, ktorý navyše ľahko vyčistíte.
  • Švy a okraje musia byť  odolné a starostlivo spracované, plastové časti musia byť hladké, bez ostrých okrajov, aby sa dieťa neporanilo.
  • Spevnené rohy zvyšujú pevnosť batohu, tašky.
  • Najlepšou voľbou pre prváka je školská taška s pevným plastovým dnom alebo vystužené dno s nožičkami. Pri takýchto modeloch sa nemusíte obávať premočenia tašky a jej obsahu v prípade, keď dieťa položí tašku do vody či snehu.
  • O kvalite tašky, rovnako aj batohu do školy svedčia aj testy a certifikáty.

9. Bezpečnostné prvky

Školská taška pre prváka musí mať bezpečnostné reflexné prvky, vďaka ktorým bude školáčik dobre viditeľný aj pri zníženej viditeľnosti, za šera, dažďa, snehu.

Reflexné pásiky by mali byť našité na taške, batohu nielen na prednom diele, ale tiež po oboch stranách.

Školské tašky s reflexnými prvkami

10. Atraktívnosť

Školská taška pre prváka sa stane jeho pýchou, preto pri jej výbere určite vaše dieťa nevynechajte. Do školy sa predsa ľahko kráča len vtedy, keď má váš malý prváčik na chrbte tašku, ktorá je nielen kvalitná a pohodlná, ale ktorá sa mu aj veľmi páči a je s ňou maximálne spokojný.

Takže dobrá školská taška pre prváka by mala:

  • vážiť maximálne 1 200 g
  • byť primerane veľká
  • mať pevnú anatomicky tvarovanú chrbtovú časť
  • mať dostatočne široké popruhy, cc 4-5 cm, s možnosťou nastavenia ich dĺžky
  • mať reflexné prvky vpredu i po bočných stranách
  • byť vyrobená  z odolnej látky odpudzujúcej vodu
  • mať pevné a kvalitné šitie
  • byť vnútorne priestranná a vhodne členená
  • mať plastové, resp. vystužené dno
  • byť certifikovaná
  • dieťaťu sa musí páčiť

Kvalitná školská taška pre prváka nestojí málo. Mnohí rodičia vyberú pre budúceho školáka tú najlacnejšiu verziu s argumentami typu: Na čo kupovať drahú tašku, keď rovnakú úlohu splní aj lacný ruksak? Na budúci rok bude chcieť aj tak nový batoh, tak prečo vyhodiť zbytočne peniaze!

Zvyčajne, nízka cena znamená aj nízku kvalitu, a tak čo možno pri kúpe lacného ruksaku v 1. momente ušetríte, miniete na opravy lacného batohu, kúpu nového a v tom najhoršom prípade strávite možno o pár rokov hodiny u ortopédov, pretože vaše dieťa bude mať krivú chrbticu, trpieť bolesťami kĺbov,…

Ak plánujete kúpu školskej tašky, odporúčame pozrieť si ponuku internetových obchodov:
Topgal.sk
alza.sk

Je len na vás či dáte prednosť lacnému nákupu, alebo kvalite, pohodliu a zdraviu vášho dieťaťa.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho na Facebooku s vašimi priateľmi.

4.9/5 - (11 votes)