Bábiky kupujte podľa veku dieťaťa. Tipy a rady, na čo si dať pozor

5616

Podľa psychológov zohrávajú bábiky v živote dievčat, ale tiež chlapcov významnú úlohu pri formovaní osobnosti, a preto výberu bábiky by ste mali venovať náležitú pozornosť. Na čo si dať pozor pri jej kúpe a ako vybrať pre vaše dieťa tú najlepšiu bábiku sa dozviete v článku.

Pri výbere bábiky by sme mali mať na pamäti, že to nie je len hračka. Samozrejme, jej hlavnou funkciou je dieťa zabaviť, ale bábika je tiež dôležitým sociálnym nástrojom. Mnohokrát sa stáva priateľom, ktorému dieťa zveruje svoje tajomstvá.

V hrách bábika zastáva rolu dieťaťa, ktoré vyžaduje starostlivosť, pozornosť a lásku.  Deti si prostredníctvom hry s bábikou osvojujú základné sociálne zručnosti, rozvíjajú si slovnú zásobu, učia sa empatii. Napodobňujú rozhovory a situácie z reálneho života. Hry s bábikou a starostlivosť o ňu pozitívne vplýva tiež na rozvoj detskej jemnej motoriky.

Formou hry s bábikou dieťaťa mnohokrát vyjadruje svoje pocity, potreby, postoj k prežitej situácii, a preto hry s bábikami nám umožňujú pochopiť, ako dieťa prežíva a vyrovnáva sa s niektorými životnými situáciami. Preto bábiky a hry s nimi majú svoje pevné miesto v živote dievčat, ale aj chlapcov.

Dôležitú úlohu hrá bábika pri psychických poruchách dieťaťa. Hračka sa môže stať najvernejším priateľom, ktorému dieťa môže dôverovať.

Druhy bábik

Bábiky môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín podľa rôznych kritérií, napríklad podľa veľkosti, materiálu, z ktorého sú bábiky vyrobené,  podľa funkcií, ďalej na bábiky s vlasmi, bábiky so zatvárajúcimi očami, so zvukom,….

Handrové bábiky

Handrové bábiky sú vyrobené z mäkkej na dotyk príjemnej textílie, majú jednoduchý tvar, sú ľahké a vďaka malým rozmerom ideálne ako prvá bábika pre dojčatá. Medzi veľmi obľúbené handrové bábiky patria uspávačikovia. Sú to rôzne malé dečky s tváričkou panáčika alebo zvieratka, ktoré sú mnohokrát neoddeliteľnou súčasťou uspávacieho rituálu.

Neutrálne farby a príjemný výraz tváričky vyvolávajú u detí pozitívne emócie a rozvíjajú predstavivosť.

Textilné bábiky

Bábika pre dojčatá musí byť vysoko kvalitná a bezpečná, preto pri jej kúpe dajte prednosť overeným značkám. Dieťatko bude bábiku vkladať do pusy, preto nesmie púšťať farbu  a obsahovať žiadne škodlivé látky.

Didaktické bábiky

Podobne ako handrové bábiky aj didaktické bábiky sú zvyčajne vyrobené z textílie. Sú nielen skvelou hračkou, ale prispievajú aj k rozvoju jemnej detskej motoriky a učeniu detí. Na množstve detailov na oblečení sa deti učia zapínať gombíky, zips, prevliekať a zaväzovať šnúrky.

Bábiky s látkovým telíčkom

Bábiky majú mäkký trup potiahnutý tkaninou a vyplnený vláknom. Hlavičku a končatiny majú z vinylu. Bábiky sú pomerne ľahké a menších rozmerov. Bez zvukového strojčeka ich môžete aj prať. Príjemný výraz tváre, mäkké telo, nízka hmotnosť lákajú deti k objímaniu a hrám.

Prvá bábika na hranie
Moja prvá bábika Bambolina Boutique

Pozrite si viac bábik

Klasické bábiky

Bábiky, ktoré si pamätáme z detstva. Môžu byť vyrobené celé z plastu alebo majú pevnú tvár a mäkké telo. Nájdeme medzi nimi bábiky s ohybnými kĺbmi, s vlasmi, bez vlasov, so zatvárajúcimi očami. Jednoducho krásne, s príjemným výrazom sa stávajú obľúbenou hračkou pri hrách na mamu.

Bábiky s dlhými vlasmi

Interaktívne bábiky

Interaktívne bábiky vyzerajú veľmi realisticky a podobajú sa živému dieťaťu. Bábiky dokážu piť z fľaše, jesť kašu lyžičkou, cikajú a kakajú do plienky. Mnohé z nich plačú, smejú sa, vedia povedať niekoľko slov alebo jednoduchých viet.  Interaktívne bábiky sú vhodné najskôr pre deti od 3 rokov.

Interaktívne bábiky majú však aj svoje mínusy. Okrem vysokej ceny a vyššej hmotnosti ochudobňujú detské hry. Interaktívne bábiky majú síce množstvo funkcií, ale tie obmedzujú fantáziu detí.

Bábiky  Barbie, princezné, víly

Od hier na mamičku sa pozornosť dievčat obracia na bábiku – kamarátku. Princezné, víly a hrdinky detských seriálov a rozprávok  majú už ženské tvary, štýlový make-up, nádherný účes. Hry s bábikou imitujú reálny život a situácie, ktoré reálne prežili alebo by chceli prežiť.

Bábiky Disney princezné
Bábiky Simba princezné

Veľkej obľube sa už niekoľko desaťročí tešia bábiky Barbie. Medzi Barbie nájdete množstvo verzií a doplnkov k nim, ale ich mínusom je vysoká cena a krehkosť. Okrem toho Mattel, ktorý bábiky Barbie vyrába, už niekoľkokrát čelil kritike za používanie zdraviu škodlivých ftalátov.

Pozrite si viac bábik

Bábiky podľa veku dieťaťa

S bábikami sa rady hrajú deti v každom veku, a preto pri jej výbere je základným kritériom vek dieťaťa.

Bábika, z ktorej je nadšená sedemročná dievčina, nie je vhodná pre trojročné dieťa.

Bábika pre dieťa do 1 roka

Pre najmenšie deti je najlepšou voľbou mäkká handrová bábika s milým výrazom tváre, ktorú dieťatko dokáže poľahky v rúčkach uchopiť. Prvá bábika môže byť handrový panáčik alebo len mazlíček – uspávačik.

Bábiky pre najmenších do postieľky
Plyšový uspávačik zvieratko

Pri jej výbere venujte zvýšenú pozornosť kvalite použitých materiálov, pretože dieťatko si bude bábiku túliť k jemnej pokožke, dávať ju do pusy a ochutnávať. Pre rozvoj hmatových vnemov môžete dieťatku ponúknuť bábiku, ktorá má jednotlivé časti vyrobené z rôznych materiálov.

Prvá bábika by mala byť malých rozmerov, ľahká a určite mäkká, aby ju dieťa mohlo pohodlne držať.

Bábiky pre najmenších Zapf Creation
Bábika Baby Annabell Newborn mini soft

Bábiky pre deti od 1 do 3 rokov

Vo veku 1-3 rokov veku dieťa pri hrách s bábikou opakuje všetky úkony starostlivej mamy. Bábiku chce kŕmiť, uspáva v postieľke, voziť v kočíku. V tomto období vyberte dieťaťu bábiku- bábätko. Môže to byť bábika s mäkkým telíčkom alebo celá z vinylu, ktorú bude môcť starostlivá mamička už aj kúpať.

Nezabudnite, že jemná motorika sa v tomto veku ešte stále vyvíja, pohyby dieťaťa sú ešte „ neohrabené“, a preto by bábika nemala byť väčšia ako 30 cm.

Odporúča sa kupovať bábiku s oblečením suchý zips, aby ju dieťa dokázalo samostatne obliekať aj vyzliekať. Ak sa dieťa nedokáže vyrovnať s touto úlohou, neustále bude potrebovať vašu pomoc, môže nakoniec stratiť o bábiku, pretože bude sklamané svojimi schopnosťami.

Gombíky na oblečení bábik v tomto veku stále predstavujú riziko. Dieťa ich môže odtrhnúť a prehltnúť, čo môže viesť až k jeho uduseniu.

Bábika pre deti od 3 do 4 rokov

V tomto veku deti rady bábiku vyzliekajú, obliekajú, prebaľujú. Rozvoj jemnej motoriky podporíte novými kúskami oblečenia pre bábiku. Hry na mamu dieťa dopĺňa o nové aktivity. Dievčatá sa so záujmom hrajú na kuchárky, nemocnicu, obchod, škôlku, kaderníctvo. Presne kopírujú správanie ľudí okolo nich, ich obraz, štýl komunikácie, správanie, do najmenších detailov.

Dieťa vo svojich hrách s bábikami opakuje prežité situácie, ale aj konflikty a získava nové sociálne zručnosti. V procese hry dieťa vyjadruje svoje potreby, pocity.

Bábätko bábiky Bambolina
Bambolina s nočníkom

Veľkosť hračky je dôležitá: malá bábika je pre dievča už nezaujímavá, ale na manipuláciu s veľkou bábikou alebo obrovským plyšovým medveďom dieťa nemá ešte dostatok sily ani skúseností.

Pre toto obdobie hier vyberajte bábiky veľké, asi 25 – 40 cm, s ohybnými končatinami, ktorá vie sama sedieť, a oblečením, ktoré dokáže dieťa ľahko bábike vyzliecť aj obliecť.  Bábika musí byť stále pre dieťa primerane ľahká.

Trojročné deti majú už vlastnú predstavu o hračkách, ktoré potrebujú, takže pri výbere bábiky berte ich názor do úvahy.

K hrám bude vaše dieťa potrebovať ďalšie doplnky pre bábiku: vaničku, kolísku alebo postieľku pre bábiku, riadiky, lekársky kufrík alebo súpravu pre kaderníčku.

Dobrou voľbou je bábika Baby Born alebo Bambolina s príslušenstvom.

Bábiky pre dievčatá od 4 rokov

Dievčatká v tomto veku sú už prakticky mladé dámy, ktoré si uvedomujú svoj pohlavie. Pre nich je bábika dcérkou. Dievčatá pri hraní napodobňujú všetko, čo robí ich mama: prechádzky s kočíkom, kúpanie, uspávanie, kŕmenie, prezliekanie, ale tiež čítanie rozprávok alebo spievanie uspávaniek.

Hry na mamu získavajú realistický charakter s interaktívnou bábikou s výzorom novorodenca, ktorá dokáže prijímať potravu, plakať, smiať sa, ba dokonca niektoré aj rozprávať.

Veľmi obľúbenými sú interaktívne bábiky Baby Annabell a Chou Chou od nemeckej značky Zapf Creation, ktorá venuje osobitnú pozornosť koncepcii hry, vysokej kvalite, realistickému dizajnu a bezpečnosti svojich produktov.

Prečítajte si tiež:

Kúpiť detský kočík pre bábiky (nie) je jednoduché
Najpopulárnejšie hračky do záhrady

Do hry však vstupuje už aj bábika – kamarátka. Bábika s dlhými vlasmi a krásnymi šatami, bohatým šatníkom, zámkom alebo domčekom pre bábiky s množstvom príslušenstva. Prichádza éra Barbie, Twiggy, Disney Princess, víl a podobne. Mladé dámy si začínajú uvedomovať, že sú budúcimi atraktívnymi dievčatami. Ich požiadavky na bábiku sa menia tiež: na prvom mieste je krásny vzhľad.

Zapf Creation Bábika kamarátka
Baby born sestrička

Takéto bábiky sa stanú určitú dobu najlepšími priateľkami dievčat. Cez hru sa mladé dámy učia krásne obliecť, formujú si zmysel pre štýl a krásu.

Dievčatá sa pomocou hry štylizujú do rolí krásnych princezien a mladých dám. Bábiku prezliekajú, robia jej nové účesy, imitujú situácie zo stretnutí s kamarátkami. Pomocou bábik sa dievčatá predstavujú v rôznych profesiách, snažia sa o úlohu učiteľa, lekára, speváka atď. V hrách deti zosobňujú nielen svoju ženskosť, ale aj svoje tajné sny, byť šťastná a očarujúca.

Mattel bábiky Barbie

Vašu mladú dámu potešíte bábikou-princeznou z kolekcie Disney, očarujúcou vílou Winx alebo štýlovými bábikami Steffi od Simby či jedným z modelov Barbie.

Pozrite si viac bábik Barbie

Na čo myslieť pri výbere bábiky

Bábika je hračka, ktorá sa od prvých dní svojho života stáva priateľom dieťaťa. Počnúc látkovými bábikami, cez bábiky bábätká a končiac štýlovými bábikami – bábika má dôležité miesto v živote detí. Výberom správnej bábiky môžete významne prispieť k zdravému vývoju vášho dieťaťa.

1. Bábiku vždy vyberajte s ohľadom na vek dieťaťa, pre ktoré ju kupujete.

Bábika je určená prioritne na hranie, preto s ňou dieťa musí vedieť samo ľahko manipulovať. Bábika musí byť k veku dieťaťa primerane veľká aj ťažká.

Bábiky na hranie

Nespoliehajte sa iba na informácie uvedené na etikete alebo krabici, pretože mnohokrát výrobcami uvedená veková hranica používanie hračky, nezodpovedá realite. Vy poznáte vaše dieťa najlepšie, viete, aké je veľké a čo všetko už dokáže, zohľadnite to aj pri výbere bábiky.

Ročné dieťatko sa nedokáže hrať s veľkou bábikou, interaktívne funkcie môžu spôsobiť viac problémov ako úžitku. Naopak, na druhej strane, štvorročná slečna už s veľkou pravdepodobnosťou nebude spokojná s malou handrovou bábikou.

2. Preštudujte si informácie na štítku

Vždy si pozorne preštudujte informácie o materiáli, z ktorého je hračka vyrobená, a kde bola vyrobená. Materiál, z ktorého sa hračka vyrába, či už je to plast alebo textília,nesmie obsahovať žiadne zdraviu škodlivé látky.  Zvýšenú pozornosť venujte plastovým bábikám, pretože mnohí výrobcovia ešte stále používajú pri ich výrobe nebezpečné ftaláty.

Pokiaľ bábika silno chemicky páchne, určite ju nekupujte, resp. ju vráťte. S veľkou pravdepodobnosťou boli pri jej výrobe použité látky, ktoré môžu ohroziť zdravie dieťaťa.

3. Pozornosť venujte kvalite spracovania

Pri handrových bábikách si všímajte pevnosť švov, kvalitu textílie, ktorá musí byť pevná a nesmie púšťať pri kontakte s vodou farbu. Vlasy, oči, nos musia byť pevne prichytené, aby ich dieťa nedokázalo odtrhnúť, odhryznúť.

Oblečenie bábiky musí byť kvalitné, ušité z pevných a príjemných materiálov, najlepšie z bavlny alebo vlny. Vlasy by mali byť príjemné na dotyk. Do hlávky pevne vsadené, aby vydržali časté česanie a tvorbu účesov.

Odporúčané obchody:
Bambino.sk
Feedo.sk
Alza.sk

4. Všímajte si výzor tváre

Výzor bábiky môže ovplyvniť správanie dieťaťa. Bábiky pre dievčatá v každom veku by mali mať neutrálny prirodzený výraz tváre, ktorý vyvoláva len pozitívne emócie.

Handrové bábiky
Bábika Cheeky látková

Bábika s neprirodzene veľkými očami, výraznými vlasmi môže u dieťaťa vyvolať strach. Na bábiku so smutným výrazom tváre mnoho detí reaguje veľmi citlivo. Naopak, agresívny výraz môže u dieťaťa vyvolať zlomyseľnosť až agresivitu.

Negatívny vplyv na deti majú aj bábiky, ktoré majú predstavovať symbol krásy. Mnohokrát dokážu hry s týmto typom vyvolať u dievčat nadmernú sebadôveru a sebectvo, no na druhej strane aj pocity menejcennosti a frustrácie z nedostatku vlastnej krásy.

Podľa psychológov dieťa by sa malo hrať s bábikami bez výrazných sexuálnych prvkov. Proporcie tela bábiky by mali byť prirodzené, teda vyhýbajte sa bábikám s neprirodzene veľkou hlavou, veľkými očami a podobne.

5. Rešpektujte želanie dieťaťa

Pri výbere vezmite do úvahy aj želanie a predstavu vašej dcéry, pretože  nežiaduca hračka spôsobuje u detí skutočnú urážku a obrovský pocit bezmocnosti. Spomeňte si na chvíľu z vášho detstva, keď ste mali vysnívanú hračku, ale dostali ste úplne inú a radosť vystriedalo sklamanie a smútok. Naopak, hračka, ktorá prinesie radosť, prispieva k duchovnému a sociálnemu rozvoju a dieťa bude v spomienkach sprevádzať celý život.

Nenahrádzajte kvalitu kvantitou. 2-3 bábiky, ktoré bude vaše dievčatko milovať a starať sa o ne, prinesú viac pozitívnych emócií, ako 10 bábik pohodených v kúte.

Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom na Facebooku.

4.8/5 - (6 votes)