Najpopulárnejšie hračky do záhrady

2638

Každý rodič chce, aby jeho dieťa trávilo vonku čo najviac času. Pokiaľ máte dvor alebo miesto v záhrade, potom je vynikajúcim riešením domáce ihrisko. Pozrite si najobľúbenejšie hračky do záhrady a vyskladajte deťom vlastné detské ihrisko, ktorým získa vaše dieťa atraktívne miesto pre svoje hry.

V ponuke internetových obchodov nájdeme veľký sortiment hračiek do záhrady od známych výrobcov z Talianska, Nemecka, Španielska, Francúzska, Izraela, Spojených štátov, Rakúska, ako aj produkty vyrobené v Taiwane a Číne. Hračky do záhrady od slovenských a českých  producentov musíte hľadať dlhšie, pretože je ich v ponuke, žiaľ, málo.

Hračky do záhrady vyberajte  v súlade s vekom dieťaťa, jeho telesným vývojom, jeho záujmami, temperamentom a samozrejme vašimi finančnými možnosťami. Tiež vezmite do úvahy, kde a na akej veľkej ploche viete hračky umiestniť.

Detské hračky do záhrady pre tých najmenších

Pieskovisko

Medzi hračkami do záhrady by nemalo chýbať pieskovisko. Hra s pieskom pomáha deťom rozvíjať jemnú motoriku rúk, hmatové vnemy, pozornosť a vytrvalosť. Pri stavaní hradov, pečení a zdobení  pieskových koláčikov sa napĺňa ich túžba tvoriť. V plnej miere môžu uplatniť svoju kreativitu a predstavivosť, ktoré vo svete detí zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Keď  vie váš drobček sám pevne sedieť, môžete ho bez obáv posadiť do pieskoviska.

Hračky do záhrady-pieskovisko

Detské pieskoviská sú vyrobené z materiálov odolných voči poveternostným vplyvom. Vybrať si môžete plastové pieskovisko alebo pieskovisko z drevenou konštrukciou.

Plastové pieskovisko

Plastové pieskovisko je pohodlné, funkčné a pre deti farebne i dizajnovo veľmi atraktívne. Z obrovskej ponuky rôznych tvarov a veľkostí si zaručene vyberiete. Pieskoviská z plastu majú všetky hrany oblé. Vďaka nízkym okrajom aj najmenšie deti dokážu samé bezpečne do pieskoviska vojsť aj vyjsť.

Pieskovisko 2v1

Veľmi populárnym sa medzi rodičmi stalo pieskovisko 2v1, ktoré tvoria dve identické nádoby. Do jednej dáte piesok a druhá vám po naplnení vodou poslúži ako malý bazén. Dieťa získa pieskovisko a bazénik, v ktorom môže relaxovať a osviežiť sa počas horúcich letných dní. Po vyliatí vody získate bezpečný kryt na pieskovisko. Piesok bude takto vždy čistý, suchý a nedostupný pre zvieratá.

Pieskový stolík

Pokiaľ nemáte, kde klasické pieskovisko umiestniť, ale chcete vášmu dieťatku dopriať hry s pieskom, potom môžete siahnuť po hracom pieskovom stolíku. Pod odnímateľnou pracovnou doskou sa zvyčajne nachádzajú 2 menšie nádoby, jedna na piesok, druhá na vodu. Existujú tiež modely so slnečníkom, vodným mlynom a hračkami do piesku. Hrací pieskový stolík môžete dokonca umiestniť aj na terase či balkóne.

Hračky do piesku mix

Pozrite si viac hračiek do piesku

Drevené a skladacie pieskovisko

Keď kupujete pieskovisko pre staršie dieťa alebo pre viac detí, potom bude najlepšou voľbou drevené alebo skladacie pieskovisko, pretože plastové pieskoviská majú malé rozmery a sú zvyčajne vhodné skutočne len pre jedno dieťa. Drevené pieskoviská si môžete vybrať v rôznych rozmeroch, s krytom, lavičkami či slnečnou strieškou. Nespornou výhodou skladacieho pieskoviska je jeho variabilita. Dokúpením ďalšieho pieskoviska alebo len ďalších dielikov dokážete deťom vyskladať pieskovisko rôznych rozmerov a deti budú mať dostatok miesta pre svoje hry.

Hračky do piesku

Aká by to bola zábava bez hračiek do piesku? Ponuka je neuveriteľne veľká a pestrá, od vedierok, lopatiek, sitiek, potešíte deti farebnými formičkami rôznych tvarov, vodným či pieskovým mlynom. Chlapci pri kopaní kanálov, budovaní mostov a hradov sa nezaobídu bez bagrov či nakladačov.

Detský domček

Domček na hranie deti jednoducho zbožňujú a patrí medzi najobľúbenejšie hračky do záhrady. Deti ním získajú vlastný priestor na hranie a rozvoj zručností, miesto pre tvorenie a vymýšľanie. Stálym obyvateľom detských domčekov je detská fantázia a kreativita, a tak sa mnohokrát mení na zámok princeznej, rozprávkový hrad alebo sa stáva bezpečným útočiskom dieťaťa.

Detský stan

Najjednoduchšou verziou domčeka pre deti je skladací textilný stan s plastovou alebo kovovou konštrukciou. V ponuke obchodníkov nájdete detské stany rôznych veľkostí, farieb, motívov, s tunelmi aj bez nich za veľmi dobrú cenu. Stan na hranie deťom v rôznom veku poslúži nielen v záhrade či dvore, ale využijete ho pri rôznych hrách aj vo vnútri.

Detský stan do záhrady mix

Pozrite si viac detských stanov

Plastový domček

Plastový záhradný domček je splneným snom každého dieťatka. Nájdete ho v rôznych variantoch, veľkostiach, farbách. Domček sa stáva pre deti miestom, kde sa môžu hrať so svojimi kamarátmi alebo stať sa hrdinom obľúbenej rozprávky. Detské domčeky zaujmú nielen svojou fasádou, ale aj interiérom. Mnohokrát v nich nájdeme funkčné kuchynky s riadom, zvoniaci zvonček na dverách, stôl s lavicou pre hostí.

Okolo niektorých domčekov je dokonca plot či „ kvetinové záhony“. O hry v záhradnom domčeku nemusia byť ukrátené ani staršie deti, pretože v ponuke nájdeme už aj poschodové domčeky.

Ak vám to finančná situácia umožňuje, môžete vášmu drobcovi kúpiť kompletnú zostavu hračiek do záhrady. Jej súčasťou okrem domčeka, býva hojdačka, šmykľavka, lezecká plošina a mnohé iné hračky.

Drevený domček

Ak patríte k tým, ktorí dávajú pri kúpe hračiek pre deti prednosť prírodným materiálom a máte v záhrade či vo dvore dostatok miesta, potom je pre vás správnou voľbou drevený domček. Detské domčeky z dreva poskytujú deťom  pohodlie, pretože sú premyslené do najmenších detailov. Ak nie ste domáci „ kutil“, v ponuke mnohých internetových obchodov nájdete rôzne záhradné domčeky z dreva: s oknami, dverami, s rozhľadňou, šmýkalkou ale i lezeckou stenou.

Pri výbere záhradného domčeka pre deti si všímajte predovšetkým kvalitu opracovania materiálov, certifikáty a značenia, ktoré musia informovať od akého veku je hračka pre dieťa vhodná, kde bola vyrobená a či spĺňa všetky kritériá bezpečného detského výrobku.

Detské domčeky za výhodné ceny

Detské stolíky, lavičky

Detský stolík s lavičkami či stoličkami z plastu alebo dreva sa stane príjemným miestom oddychu a kreatívneho tvorenia vašich detí. Deti môžu vonku kresliť, modelovať, zahrať si s kamarátmi alebo vami stolové hry,…. Plastový nábytok pre deti si dlho zachováva krásny vzhľad, jednoducho ho udržíte čistý a premiestnite podľa potreby.

Detský záhradný stolík s lavičkou či stoličkami viete umiestniť do detského domčeka alebo nechať voľne v záhrade či dvore. V takomto prípade, však dbajte na to, aby sa nábytok a hračky do záhrady nachádzali v tieni domu, stromov. Ak túto možnosť nemáte, vytvorte tieň deťom slnečníkom.

Detská šmykľavka

Šmýkanie je zábava pre deti všetkých vekových kategórií a preto bude šmýkačka pre deti vždy skvelým darčekom. Detskú šmykľavku vždy vyberajte s ohľadom na vek dieťaťa, pre ktoré ju kupujete, pretože len tak bude mať zo šmýkania potešenia a vyhnete sa neželaným zraneniam.

Pre deti do 3 rokov zvoľte malú, stabilnú šmykľavku z pevného plastu. Výška schodíkov by nemala byť viac ako 1 meter od zeme, plocha na kĺzanie musí byť hladko ukončená, aby sa dieťa pri zošmyknutí neporanilo.

Schody musia byť dostatočne široké s malými rozostupmi, s protišmykovou povrchovou úpravou, aby dieža vedelo po nich vyjsť aj naboso či s mokrými nohami. V hornej časti by mala mať šmýkačka madlá, aby si dieťa vedelo bezpečne a pohodlne sadnúť.

Pre deti od troch do siedmich rokov, je ideálna šmýkalka s plochou na šmýkanie dlhou až 1,5 m. Školákom môžete vyberať už veľké šmykľavky s kovovou konštrukciou a dĺžkou sklzu 2,5 metra, ale tiež by na nej nemalo chýbať zábradlie.

Veľmi obľúbenými sú šmykľavky, ktoré viete napojiť na záhradnú hadicu, a tak im vytvoríte v záhrade jedinečný tobogán.

Hojdačky a hojdacie siete

Medzi obľúbené hračky do záhrady patria hojdačky a hojdacie siete. Lásku k hojdaniu majú deti v sebe od narodenia. Spočiatku ich kolíšete na rukách, neskôr v hojdacom kresle, potom na húpacom koníkovi, či inom zvieratku. Dajte deťom príležitosť hojdať sa aj vonku  a doplňte ich malé detské ihrisko o bezpečnú hojdačku.

Hojdanie podporuje vestibulárny aparát dieťaťa, zlepšuje koordináciu pohybov a prináša dieťaťu radosť a dobrú náladu. Každé dieťa je individuálne a nájdu sa tiež detičky, ktorým ostane počas hojdania zle, preto si všímajte reakcie dieťaťa na hojdačke.

Neodporúčame hojdať dieťa ihneď po jedle.

Hojdačky pre najmenších

Hračky do záhrady-detská hojdačka

Pre najmenšie deti, vyberajte hojdačku s pohodlným sedadlom s operadlom, bezpečnostnými pásmi a ohrádkou vpredu hojdačky. Najjednoduchším a najlacnejším druhom sú závesné hojdačky vyrobené z plastu alebo dreva. Môžete ich zavesiť vo vnútri na špeciálnej hrazde, ktorú upevníte medzi zárubne alebo nájdete vhodné miesto vonku vo dvore či záhrade. Hojdačka pre najmenšie deti by mala mať malú amplitúdu švihu, aby dieťatko počas hojdania z nej nevyletelo.

Najmenšie deti určite neodolajú hojdačke v tvare koníka či iného obľúbeného zvieratka. Tu máte výber skutočne veľký, od plastových, drevených až po plyšové kresielka na drevenej konštrukcii.

Hojdačka pre dve až tri deti

Hojdačka pre dve až tri deti je skvelým riešením, ak máte viac detičiek. Obľúbenej zábave sa budú môcť venovať naraz a vy sa tak vyhnete zbytočným škriepkam. Tento typ hojdačky nájdete zvyčajne vyrobený z pevného plastu v rôznych farbách a motívoch. Ak máte vonku dostatok miesta, môžete pre staršie deti vybrať aj otočnú hojdačku.

Hojdačka na pružine

Mnohí z vás ju poznajú z verejných parkov a ihrísk pre deti. Ale pozor, pri ich inštalácii u vás doma, dodržiavajte presne pokyny z návodu alebo oslovte špecialistu. Predídete tak nesprávnemu upevneniu hojdačky a úrazom pri hojdaní.

Hojdacie siete

V období posledných niekoľko rokov sa značnej popularite tešia hojdacie závesné kreslá. Vyrábané sú zväčša z pevnej tkaniny a nájdete ich v niekoľkých prevedeniach a v rôznych veľkostiach. V špeciálnej hojdacej sieti pre bábätká poľahky utíšite nepokojné bábätko. Starším deťom dokonca aj sebe zase pripravíte závesným kreslom pohodlné miesto pre oddych.

Trampolína

Hore-dole a stále dokola. Trampolíny patria medzi veľmi obľúbené hračky do záhrady, pretože skákanie je ďalším prirodzeným pohybom detí. Trampolína slúži nielen k vybitiu prebytočnej energie detí, ale má aj veľmi pozitívne účinky na ich zdravie. Skákanie prispieva k zvýšeniu imunity, zlepšuje sa cirkulácia krvného obehu, zásobovanie tkanív kyslíkom, činnosť srdca i pľúc. Deti si posilňujú svaly celého tela a rozvíjajú si celkovú koordináciu pohybov.

Hračky do záhrady - trampolína

Pri výbere trampolíny pre dieťa však zohľadnite jeho vek. Pre najmenších odporúčame vyberať trampolínu menších rozmerov, ideálne s rukoväťou, ktorej sa dieťatko pridržiava. Zvoliť môžete tiež menší nafukovací skákací hrad.

Trampolína určená pre deti od 2 do 3 rokov zaberá malý priestor. Rozložíte ju ľahko a rýchlo bez potreby montáže a použitia nástrojov.

Skladacie trampolíny sú už zvyčajne určené pre staršie deti. Sú rozmerovo väčšie, a tak na ich umiestnenie v záhrade či vo dvore potrebujete dostatok miesta.  Plocha na skákanie je pomocou oceľových pružín pripevnená k  oceľovému rámu okrúhleho alebo obdĺžnikového tvaru. Nohy trampolíny musíte ku konštrukcii upevniť. Bezpečnosť detí počas skákania na trampolíne zvýšite ochrannou bočnou sieťou.

Je veľmi dôležité, aby ste inštalovali trampolínu na rovný povrch, pretože len tak bude trampolína stabilná a pre deti bezpečná.

Detský bazén

Medzi hračkami do záhrady má svoje miesto aj detský bazén. Bazénom v záhrade vytvoríte deťom dokonalú oázu zábavy a príjemného osvieženia v horúcich letných dňoch. Cenovo najdostupnejšou alternatívou je nafukovací bazén, ktorý si môžete vyberať z nespočetného množstva veľkostí a tvarov. Pri správnej starostlivosti a údržbe vám vydrží aj niekoľko sezón. Ešte viac radosti a zábavy doprajete deťom nafukovacím vodným centrom s rôznymi atrakciami alebo vodnou šmýkačkou.

Detské ihriská do záhrady

Detské ihriská do záhrady pozostávajú zvyčajne z drevenej alebo kovovej konštrukcie, ktorá je doplnená rôznymi hračkami do záhrady, ako šmykľavka, hojdačka, lezecká stena, laná, basketbalový kôš. Ponuka výrobcov domácich detských ihrísk je veľmi rozmanitá.

S veľkou pravdepodobnosťou si detské ihrisko do záhrady vyberiete aj vy. Presne také, ktoré bude zodpovedať veku dieťaťa,  vašim predstavám a voľnému priestoru vo vašej záhrade. Musíme však tiež spomenúť, že herné zostavy do záhrady vás budú stáť pomerne dosť.

Hračky do záhrady-hrací komplet

Detské ihriská a preliezky

Iné hračky do záhrady

Hračky do záhrady podnecujú deti k pohybu na čerstvom vzduchu. Deti mnohokrát pre svoje hry veľa nepotrebujú, často stačia kriedy, lopta, basketbalový kôš, kužeľky, striekacie pištole, švihadlo,… S trochou fantázie a kreativity sa dokážu hodiny zabávať aj s paličkami či blatom :-).

Ako umiestniť hračky v záhrade?

Hračky v záhrade, dvore rozmiestnite tak, aby ste dieťaťu vytvorili útulné a bezpečné miesto pre jeho hry. Najmä pri závesnej, resp. otočnej hojdačke dbajte na to, aby počas hojdania jedného dieťaťa neprišlo k zraneniu iných detí.Počas hier vonku majte dieťa vždy pod dohľadom.

Počas hier by dieťa malo byť v tieni, pokiaľ nemáte možnosť umiestniť hračky v záhrade v tieni domu, stromov, tieň pri pieskovisku, bazéne či záhradnom stolíku dokážete vytvoriť slnečníkom.

Pozornosť by ste mali venovať aj povrchu. Hračky do záhrady by ste mali inštalovať na rovný najlepšie trávnatý povrch, aby ste minimalizovali riziko zranení pri páde.

Drahšia verzia, ale menej náročná na údržbu, je podlaha vyrobená zo špeciálnych farebných dlaždíc. Jej výhodami sú dlhá životnosť, veľmi elastický povrch bez švov a dobrá priepustnosť vody. Vďaka týmto vlastnostiam ju môžete položiť na povrch s akýmkoľvek reliéfom. Po daždi plocha s takým krytom rýchlo vyschne, ostáva čistá, bez kalov a nečistôt.

Hračkami do záhrady vytvoríte dieťaťu nielen bezpečné ihrisko pre jeho hry, ale tiež mu darujete radosť z pohybu, pobyt na čerstvom vzduchu a prispejete k jeho dobrému telesnému i psychickému vývinu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

5/5 - (1 vote)

1 komentár

  1. detske ihrisko s pieskoviskom, hojdačkou a šmykalkou, trampolina. Toto všetko maju aj moje deti a vonku na dvore sa hraju naozaj každy den

Comments are closed.