Aká odsávačka mlieka je najlepšia?

3522

Potrebujete kúpiť odsávačku mlieka, ale neviete, ktorú vybrať? Odsávačka mlieka vám pomôže v situáciách, keď nemôžete prirodzene dojčiť, ale tiaž v prípadoch, keď máte veľa mlieka. Ako vybrať tú správnu a na čo si dať pozor pri jej výbere, si prečítajte  v článku.

Odsávačka mlieka je v mnohých pôrodniciach už na zozname vecí, ktoré si máte so sebou doniesť do nemocnice. V mnohých prípadoch ju mamičky, ktoré sú rozhodnuté dojčiť vôbec nevyužijú, pretože dieťatko nemá problém prisať sa k prsníku. Na druhej strane, sú situácie, keď sa pre vás odsávačka mlieka stane nevyhnutnosťou.

V prípade, že odsávačku mlieka budete skutočne potrebovať, je veľmi dôležité vybrať pre vás tú najlepšiu, pretože v ponuke nájdete rôzne odsávačky mlieka.

Manuálna alebo elektrická odsávačka mlieka?

Odsávačka mlieka pracuje na princípe vytvorenia vákua v oblasti bradaviek a dvorca, čím sa simuluje sanie dieťaťa a následne dochádza k odsatiu mlieka z prsníka. Jednotlivé modely odsávačiek mlieka sa líšia funkčnosťou, cenou, kvalitou, mechanizmom odsávania a ďalšími kritériami.

Potrebujete mať odsávačku mlieka rýchlo doma? Objednajte si ju na alza.sk.

Odsávačky mlieka rozdeľujeme do 2 základných skupín podľa mechanizmu odsávania na manuálne-mechanické a elektronické a podľa spôsobu odsávania na jednofázové a dvojfázové.

TIP: Širokú ponuku odsávačiek mlieka nájdete nielen i internetových obchodoch zameraných na potreby pre deti, ale aj v internetových lekárňach ako pilulka.sk alebo drmax.sk.

Manuálna odsávačka mlieka

Manuálna odsávačka mlieka je kompaktná a ovládate ju ručne. V porovnaní s elektronickými modelmi je manuálna odsávačka mlieka lacnejšia. No aj v skupine odsávačiek mlieka ovládaných ručne existuje niekoľko typov:

Balóniková odsávačka mlieka

Balóniková odsávačka mlieka

Odsávačka mlieka s balónikom je najlacnejším a najjednoduchším modelom, ale odsatie mlieka si vyžaduje značné úsilie a čas. Súčasťou tohto modelu nie je fľaška na zachytávanie odsatého mlieka, a preto je skôr vhodná len na vyprázdnenie prsníkov a odsatie zvyšného materského mlieka.

Navyše, pri jej dlhodobom používaní sa môžu vytvoriť bolestivé trhlinky na bradavkách.

Balóniková odsávačka mlieka so zbernou fľaškou

Lacná odsávačka mlieka

Jednoduchá odsávačka s balónikom a so zbernou fľašou funguje tiež na princípe stláčania vzduchového balónika. Sacia sila sa vytvára stlačením balónika a jej intenzita sa mení podľa intenzity stláčania a regulácie prúdenia vzduchu cez ventil v tele odsávačky.

Mlieko tečie priamo do fľaše, z ktorej môžete dieťatko nakŕmiť, alebo fľašku uzavrieť mlieko uskladniť v chladničke pre nasledujúce kŕmenie, resp. zamraziť.

Odsávačku mlieka s balónikom a zbernou fľašou odporúčame skôr využívať pri občasnom odsávaní, pretože podobne ako pri predchádzajúcom type, odsatie mlieka si vyžaduje použitie oboch rúk, značné úsilie a čas.

Manuálne odsávačky mlieka s balónikom – plusy a mínusy
Plus
 • nízka cena
Mínusy
 • odsatie mlieka si vyžaduje značné úsilie, čas a použitie oboch rúk
 • jej časté používanie vedie k prasknutiu bradaviek
 • mlieko z prsníkov nevytiahnete úplne
 • sterilizácia gumového balónika je tiež problematická

Páková odsávačka mlieka

Páková odsávačka mlieka patrí k najviac používaným manuálnym odsávačkám. Jej používanie je pre mamičku pohodlnejšie a praktickejšie, ako odsávanie mlieka balónikovým modelom. Stláčaním páčky na odsávačke sa masážou stimuluje prsník a následne dochádza k uvoľneniu mlieka.

Lacná odsávačka mlieka páková
Bayby BBP 1000 Páková dvojfázová odsávačka

Odsávanie mlieka pomocou pákovej odsávačky funguje vďaka silikónovým dýzam na podobnom princípe ako prirodzené kŕmenie z prsníka. Používanie odsávačky mlieka sa udržiava laktácia. Mlieko získate dvakrát rýchlejšie ako pri manuálnom vytláčaní. Odnímateľné časti viete ľahko čistiť a sterilizovať.

Plusy pákovej odsávačky
 • ľahko sa používa bez vynaloženia veľkého úsiela
 • má pomerne vysokú účinnosť ( 200 ml mlieka získate cca za 10 minút odsávania
 •  pracuje bezhlučne
 • jednoducho ju rozoberiete a vyčistíte
 • kompaktná a ľahká, viete si ju zobrať kdekoľvek so sebou
 • dieťatko môžete kŕmiť priamo z fľaše ihneď po odsatí materského mlieka
Mínus
 • pomerne krehká a pri častom používaní sa môže poškodiť( prasknú plastové časti, pokazí sa pákový mechanizmus,…)

Pozrite si manuálne odsávačky

Elektrická odsávačka mlieka

Najmodernejším druhom odsávačiek mlieka sú elektrické odsávačky.

Ich používanie je veľmi praktické a pohodlné a nevyžaduje od vás žiadnu námahu, pretože fungujú na batérie alebo po napojení do elektrickej siete.

Odsávačka mlieka elektronická Philips Avent

Elektrické odsávačky mlieka využívajú technológiu dvojfázového odsávania. Navyše, pri mnohých modeloch viete nastaviť sací výkon, rytmus a intervaly satia. Vyprázdnenie materského mlieka z prsníkov pomocou elektrickej odsávačky je jednoduché a vysoko efektívne.

Elektrická odsávačka mlieka sa veľmi ľahko čistí a sterilizuje.

Z ponuky si môžete vybrať odsávačku mlieka na jeden prsník alebo model, pri ktorom viete odsávať mlieko naraz z oboch prsníkov.

Avent dvojitá odsávačka mlieka
Philips AVENT Elektrická odsávačka Natural DUO

Odsávačku mlieka pre dva prsníky ocenia mamičky, ktoré potrebujú pre dieťatko viac mlieka, resp. skrátiť čas medzi odsávaním.

Plusy a mínusy elektrickej odsávačky mlieka

Plusy
 • vysoký komfort pri používaní
 • mlieko si odsajete rýchlo a jednoducho bez vynaloženia akejkoľvek námahy
 • možnosť nastavenie výkonu a intezity
 • ľahko sa čistí a sterilizuje
 • dieťatko môžete kŕmiť z fľaše ihneď po odsaní mlieka
Mínusy
 • nepochybnou nevýhodou je vysoká cena
 • pre ich použitie potrebujete batérie alebo zdroj elektrickej energie
 • sú pomerne hlučné

Pozrite si elektrické odsávačky

Je lepšia jednofázová alebo dvojfázová odsávačka mlieka?

Odsávačky mlieka sa podľa spôsobu odsávania delenia na jednofázové a dvojfázové.

Jednofázová odsávačka mlieka

Aj jednofázové odsávačky mlieka majú reguláciu podtlaku, takže odsávanie mlieka nie je nepríjemné a bolestivé. Pokiaľ nemáte problém s laktáciou a neodsávate si mlieko denne postačí vám aj jednofázová odsávačka mlieka.

Dvojfázová odsávačka mlieka

Moderné modely odsávačiek simulujú prirodzené tzv. dvojfázové dojčenie. V prvej fáze odsávačka simuluje sanie dieťatka, ktoré aktivuje tvorbu mlieka a v druhej fáze už dochádza k aktívnemu odsávaniu.

Dvojfázová odsávačka je ideálna pre mamičky, ktoré potrebujú rozbehnúť laktáciu, napríklad po cisárskom reze alebo predčasnom pôrode.

Technológia dvojfázového odsávania mlieka dokonale napodobňuje prirodzené sanie bábätka, čo výrazne zvýšilo popularitu dvojfázových odsávačiek. Navyše, pri ich používaní nedochádza k poškodeniu bradaviek, aktívne a rýchlo vyprázdňujú prsia a sú cenovo dostupné.

Akú značku odsávačky mlieka kúpiť?

Keď chcete kúpiť bezpečnú a kvalitnú odsávačku mlieka, mali by ste pri výbere sústrediť vašu pozornosť na overené značky, ako Avent, Chicco, Medela, Nuk,  Tommee Tippee, Canpol Babies. Tieto spoločnosti sa špecializujú na vývoj a výrobu odsávačiek s cieľom poskytnúť dojčiacej mamičke aj dieťatku tie najlepšie a najprirodzenejšie podmienky.

Odsávačky mlieka Philips Avent

Jedným z lídrov na trhu v tejto oblasti je spoločnosť Philips Avent. Pod touto značkou nájdete manuálne aj elektrické odsávačky mlieka, s ktorými bude odsávanie mlieka maximálne komfortné.

Manuálna odsávačka mlieka Avent Natural

Manuálna odsávačka materského mlieka Avet Philips Natural zaujme unikátnym ergonomickým tvarom, ktorý vám uľahčuje jej používanie. Mäkký a pružný masážny vankúšik jemne stimuluje prsník, čím sa prirodzene spúšťa mlieko. Masážna vložka je navrhnutá tak, aby mlieko počas odsávania neunikalo mimo.

Manuálna odsávačka mlieka Avent Natural
AVENT Manuálna odsávačka Natural

Odsávačku dokážete jednoducho obsluhovať jednou rukou. Vďaka malému počtu jednoduchých súčastí odsávačku ľahko vyčistíte, navyše ju môžete umyť aj v umývačke riadu. Výhodou je kompaktibilita odsávačky s Avent fľašami alebo nádobami na skladovanie mlieka.

Philips Avent odsávačka mlieka Natural elektronická SCF332/01

V elektronickej verzii patrí medzi najobľúbenejšie odsávačka mlieka Philips Avent Natural.

Inovatívny systém odsávačky Avent Natural s jemnou masážnou vložkou vám zabezpečí maximálny komfort.

Elektronická odsávačka mlieka Avent Natural
AVENT PHILIPS Odsávačka materského mlieka Natural elektronická

Okrem samotnej elektrickej odsávačky je súčasťou balenia špeciálna dojčenská fľaša Natural s objemom 125 ml, novorodenecký cumlík pre prirodzené prisatie, kryt hrdla, tesniace viečko, náhradná silikónová membrána, masážna vložka v štandardnej veľkosti a vzorka jednorazových prsných vložiek.

Elektronická odsávačka mlieka Avent disponuje jemným stimulačným režimom, ktorý sa automaticky aktivuje ihneď po zapnutí. Pri odsávaní si môžete vybrať rýchlosť a polohu, ktorá vám najviac vyhovuje. Odsávačku Philips Avnet Natural môžete používať so sieťovým adaptérom alebo na 4 batérie typu AA, čo určite oceníte najmä pri cestovaní.

Medela odsávačky

Pod švajčiarskou značkou Medela nájdete manuálne aj elektronické odsávačky mlieka. Veľký výber modelov vám dáva príležitosť vybrať si pre vás takú, ktorá bude najviac vyhovovať vašim potrebám.

Manuálna odsávačka mlieka Medela Harmony

Odsávačka Medela Harmony pracuje na princípe dvojfázového systému sania, ktorý verne napodobňuje sací rytmus bábätka. V 1.fáze dieťatko častým a plytkým saním stimuluje tvorbu mlieka. V 2. fáze dieťatko saje pomaly a hlboko. Vzhľadom na túto skutočnosť, aby bol proces odsávania čo najprirodzenejší, vyvinuli odborníci odsávačku Medela Harmony.

Manuálna odsávačka mlieka Medela Harmony
Medela Harmony Light 2-fázová manuálna odsávačka

Elektrická odsávačka Medela Swing

Elektrická odsávačka Medela Swing patrí medzi najobľúbenejšie odsávačky na trhu. Podobne ako manuálna verzia Medela Harmony vyniká svojím dvojfázovým odsávacím procesom, ktorý napodobňuje sanie bábätka, čo je dôležité pre podporu laktácie.

Elektronická odsávačka mlieka Medela Swing
Medela Swing – 2-fázová elektrická odsávačka

Elektrickú odsávačku Medela Swing môžete využívať denne. Pri manipulácii aj údržbe oceníte jej jednoduchý, ale dôkladne premyslený systém, ako aj možnosť kombinácie so všetkými fľaškami značky Medela.

Chicco odsávačky mlieka

Pod svetoznámou talianskou značkou Chicco nájdete okrem mnohých dojčenských potrieb pre deti aj manuálne a elektrické odsávačky mlieka za prijateľnú cenu.

Odsávačky mlieka Tommee Tippee

Výrobky a dojčenské potreby značky Tommee Tippee z Veľkej Británie sú špeciálne navrhnuté tak, aby uľahčili život vám a vášmu dieťatka. Produkty Tommee Tippee získali počas svojej existencie celý rad ocenení od odborníkov i samotných spotrebiteľov.

Ručná odsávačka mlieka Tommee Tippee
Tommee Tippee ručná odsávačka dvojfázová

Vašu pozornosť si zaslúži manuálna dvojfázová odsávačka Tommee Tippee.

Rozsah rytmu a sily sania Tommee Tippee odsávačky bol vytvorený na základe procesu zmien rytmu a spôsobu sania dieťaťa počas dojčenia. Kombináciou dvoch fáz odsajete viac mlieka v kratšom čase.

Na čo myslieť pri výbere odsávačky mlieka

Výber odsávačky začnite tým, že si premyslíte, ako často ju budete používať. Budete ju potrebovať denne alebo len vo výnimočných prípadoch?

Ak viete, že ju budete na odsávanie mlieka potrebovať viac ako dvakrát týždenne, potom siahnite po elektronickej odsávačkektorá vám umožní komfortné odsávanie potrebného množstva materského mlieka pre vaše dieťatko.

V prípade, že budete odsávačku mlieka využívať len príležitoste, zrejme vám postačí manuálna odsávačka. Avšak pre váše pohodlie a podporu tvorby mlieka odporúčame, aby ste zamerali vašu pozornosť na dvojfázové odsávačky.

Elektrické odsávačky pracujú rýchlejšie a nepoškodzujú bradavky, takže sú vhodnejšie pri pravidelnom používaní. Pri výbere elektrickej odsávačky myslite na to, aby ste ju vedeli používať priamo zo siete, ako aj pomocou batérií.

Pri cestovaní, či v práci je vhodnejšia manuálna odsávačka mlieka, pri ktorej ste nezávislí od zdroja elektrickej energie. Okrem toho, manuálne modely sú kompaktné, ľahké a zaberajú málo miesta. Pri výbere manuálnej odsávačky dajte prednosť pákovým modelom.

Prsná odsávačka mlieka s balónikom alebo pumpou je málo účinná a jej používanie vám môže spôsobiť popraskanie bradaviek. Navyše, odsatie mlieka vám dá týmito modelmi poriadne zabrať.

Lacná a kvalitná manuálna odsávačka NUK Jolie

Prsný kryt by mal byť  vyrobený zo silikónu, nie z plastu. Silikónové masážne vložky s výstupkami v tvare okvetného lístka so silikónovou membránou prirodzene masírujú prsník a stimulujú tvorbu mlieka. Silikónové príchytky sú bezpečné a pohodlné, na dotyk príjemné.

Pri výbere dajte prednosť odsávačke, ktorej súčasťou je už fľaška s cumlíkom, aby ste dieťatko mohli po odsatí mlieka okamžite nakŕmiť.

Avent odsávačka mlieka s fľaškou a pohárikmi
Philips Avent Súprava pre dojčenie s elektrickou odsávačkou Natural

Mnoho značiek ponúka kompletnú sadu doplnkov, ako nádoby na uskladnenie mlieka, sterilizátor, vložky do podprsenky a podobne.

Skôr, ako sa na rady iných, poponáhľate objednať najdrahší model, premyslite si, či odsávačku mlieka budete vôbec potrebovať. Čo ak vám laktácia nabehne prirodzeným spôsobom, dieťatko nebude mať problémy prisať sa a vy si budete môcť naplno užívať chvíle dojčenia.

No a v 2. prípade, ak to bez odsávačky predsa len nepôjde, máte vždy možnosť si ju kúpiť, resp. objednať ihneď, keď zistíte, že ju budete potrebovať.

Odporúčané obchody:
feedo.sk
pilulka.sk
drmax.sk

Neexistuje na svete odsávačka, s ktorou by boli na 100 % spokojné všetky mamičky. To čo jednej vyhovuje, druhej môže prekážať, preto zistite, ktorá odsávačka mlieka bude najlepšie vyhovovať práve vášmu životnému štýlu.

Ak sa neviete rozhodnúť a máte možnosť, požičajte a vyskúšajte si odsávačku mlieka od kamarátky.

Či už dojčíte alebo nie užívajte si krásne chvíle s vaším bábätkom . A keď sa vám článok páčil, lajknite ho na Facebooku.

5/5 - (8 votes)

5 KOMENTÁRE

 1. mliečko som nemala, odsavačka nebola potrebna. Namiesto toho sme riešili, ak emliečko bude synček pit, pretože som nedojčila a nakoniec vyhral Sunar premium

Comments are closed.