Šatky na nosenie detí – najlepšie riešenie pre matku aj dieťa

2377

V minulosti boli šatky na nosenie detí absolútne bežnou praktikou. V poslednom storočí ich vytlačili kočíky, no dnes sú opäť praktickým pomocníkom moderných mám. Rozmýšľate nad babyšatkou aj vy, ale chcete mať istotu, či je nosenie pre dieťa zdravé? Neviete, akú šatku vybrať?

Popularita nosenia detí v šatke rastie a mnoho rodičov dáva dnes prednosť šatkovaniu pred vozením dieťatka v kočíku. Šatky na nosenie detí nie sú len módnym hitom. Babyšatka totiž ponúka niekoľko možností, ako v nej dieťa nosiť, a podľa odborníkov existuje niekoľko dôvodov, prečo by matka mala nosiť dieťa.

7 dôvodov prečo nosiť dieťa v šatke

Babyšatka poskytuje výhody dieťatku, tak aj mamičke.

1. Podpora vzájomnej blízkosti

Šatky na nosenie detí slúžia ako pomôcka pre maminky a ich bábätká, aby mohli byť stále pri sebe. Kontakt s matkou a jej telom je pre dieťatko, hlavne v rannom veku, nesmierne dôležitý.

Po tom čo človiečik opustí maternicu, je pre neho blízkosť matky nesmierne dôležitá. Šatka tento vzájomný kontakt podporuje. Bábätko je pritlačené na hruď matky, čo mu dáva neobmedzený pocit bezpečia. Matka zasa dokáže rýchlejšie vycítiť potreby dieťatka a reagovať na ne.

2. Nosenie podporuje duševný a psychický vývoj dieťaťa

Šatky na nosenie detí teda pomáhajú naplňovať potrebu vzájomného kontaktu, čo má, podľa detských psychológov, vysoko pozitívny vplyv na duševné zdravie v rannom veku. Šatky na nosenie detí sú preto vhodné pre bábätká už od narodenia.

Nosenie detí je vlastne pokračovaním vzťahu, ktorý medzi matkou a dieťaťom začal už pred narodením. Dieťa v šatke počuje tlkot maminho srdca, jej hlas, cíti jej teplo a dych, čo mu pripomína pobyt v maminom brušku. Šatkovanie podporuje zdravý psychický a fyzický vývoj dieťaťa.

3. Nosenie priaznivo vplýva na fyzický vývoj

Nosením si deti trénujú rovnovážny systém a preukazujú potom lepší pohybový vývin. Pobyt dieťaťa v šatke nie je pasívny, pretože každá zmena ťažiska vyvoláva zodpovedajúcu reflexnú činnosť nervov a svalov.

Nosenie dieťaťa v babyšatke môže pôsobiť terapeuticky pri problémoch s bedrovými kĺbmi, nakoľko sú pri tejto polohe nožičky v ideálnom postavení. Podľa odborníkov je nosenie veľmi prospešné u handicapovaných a predčasne narodených deťoch.

Nosením dieťa získava potrebné základy sebadôvery, zdravého sebavedomia a sebaúcty. Nosenie napomáha rozvoju intelektu, pretože dieťa, ktoré je s vami v neustálom kontakte, sa stáva vnímavejším na nové podnety a učí sa rýchlejšie.

Šatky na nosenie detí

4. Nosenie je praktické

Dieťatko viete v šatke nosiť bez potreby ďalšieho pridržiavania. To znamená, že ruky máte voľné pre iné činnosti. Pohodlne tak zvládnete domáce práce aj bežné nákupy.

Každá matka vie, aký problém môže byť v našich uliciach obyčajný kočík. Dopravné prostriedky, obrubníky či neasfaltované cesty. Nosenie v šatke môže kočík úplne nahradiť, a tak sa bez problémov dostane všade, kde potrebujete.

Detské šatky na nosenie oceníte tiež pri dojčení na verejnosti. Poskytujú dieťatku aj vám dostatok intimity a dieťatko môžete nakŕmiť kedykoľvek podľa jeho požiadaviek.


Feedo.sk: Bannery

Nosiče a šatky na nosenie detí oceníte aj pri starších deťoch na výletoch. Najmä keď sú unavené, či v období vzdoru a vyžadujú si vašu náruč.

Výhodou babyšatky je jej všestrannosť, pretože do nej môžete dať dieťatko v rôznych polohách.

5. Nosenie je ekonomicky výhodné

Najlacnejšie šatky na nosenie, ktoré podporujú zdravý vývoj detí sú baby šatky, kúpite cca od 25 €, exkluzívne modely a nosiče stoja síce o niečo viac, ale ak si uvedomíte, že dieťatko budete nosiť denne, investícia sa určite oplatí. Šatky a nosiče za dobré ceny najdete v ponuke eshopov na Heureka.sk.

6. Nosené deti sú spokojnejšie

Šatky na nosenie pomáhajú upevniť a prehlbovať vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Nosené deti plačú menej, majú nižší výskyt dojčenskej koliky a sú spokojnejšie. Vedia, že mamu majú nablízku, čím získavajú pocit istoty a bezpečia, ktorý je pre nich z psychologického hľadiska veľmi dôležitý. Keďže dieťa máte pri sebe, môžete hneď reagovať na jeho potreby bez toho, aby muselo plakať.

7. Nosenie prospieva aj vám

Nosenie detí  a každodenné prechádzky s niekoľko kilovou záťažou vám pomáha udržiavať sa v dobrej kondícii. Navyše zvyšuje vašu psychickú pohodu, keďže ste s dieťatkom v tesnom kontakte.

Nosenie dieťaťa na tele matky (v náručí, šatke alebo nosiči) a teda priamy kontakt s kožou a telom je jedným z najdôležitejších prostriedkov kontaktovania.

Čo hovoria o šatách na nosenie odborníci?

Mnoho ľudí od šatkovania odrádzajú obavy, že by mohli ohroziť zdravý fyzický vývoj dieťatka. Čo však na to hovoria odborníci? Väčšina pediatrov sa zhoduje v tvrdení, že pri správnom uložení dieťatka a uviazaní šatky nie je chrbtica dieťatka ohrozená. Plod je v maternici v podobnej polohe ako v šatke, čo znamená, že pre dieťa je prirodzená.

Avšak lekári dvíhajú aj varovný prst. Ak nemáte dieťatko v babyšatke uviazané správne, bez podoprenia chrbtice, hlavičky a správneho postoja nôh, v neskoršom období môže takéto nosenie u dieťaťa spôsobiť zdravotné komplikácie.

Tiež upozorňujú, že nosenie dieťatka v bdelom stave v dlhých časových úsekov môže mať negatívne ovplyvniť jeho vývoj, pretože dieťa potrebuje aktívne tráviť čas aj v polohe ležmo, hlavne na brušku.

Opatrne treba pristupovať k noseniu v šatke aj pri deťoch s nižším svalovým tonusom, pretože takto môžu ešte viac spohodlnieť.

K slovu sa vo veci šatiek hlásia aj psychológovia. Tvrdia, že nosenie v šatke prispieva k zdravému duševnému vývoju dieťatka, no aj tu sa u starších detí objavuje malé negatívum. Bábätko mimo šatky je viac nútené k individuálnemu a aktívnemu objavovaniu sveta, zatiaľ čo šatka môže túto fázu brzdiť.

NÁŠ TIP: Šatky na nosenie detí nakúpite aj v internetových lekárňach, napr. pilulka.sk

V akom veku začať s nosením?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. S nosením môžete začať ihneď po narodení dieťatka, pretože dieťa potrebuje po pôrode cítiť vašu blízkosť. Nosiť však môžete pokojne aj staršie deti. Niektoré matky využívajú šatky na nosenie až do troch rokov. Rolu tu hrá len váha a potreby dieťaťa a vaše vlastné telo.

Musíme však pripomenúť, že ako dieťa rastie, tak sa mení aj viazanie babyšatky.

Akú šatku na nosenie vybrať?

V obchodoch aj na internete dnes nájdete šatky na nosenie v rôznych rozmeroch, veľkostiach a farebných prevedeniach. Podľa čoho vybrať šatku na nosenie detí a ako vybrať tú správnu?

Pri výbere šatky na nosenie sú dôležité 3 kritériá: veľkosť, kvalita a typ šatky.

Šatky na nosenie detí nájdete na trhu v rôznych veľkostiach. Aby bolo pre vás nosenie maximálne komfortné, vyberte si šatku vo veľkosti, ktorá bude vyhovovať vám.

Vyberte si babyšatku za výhodnú cenu

Lacnejšie šatky na nosenie sú zvyčajne ušité z menej kvalitných materiálov, sú menej pružné alebo vzdušné. Preto pri výbere babyšatky sústreďte vašu pozornosť najskôr na materiál. Materiál je dôležitý pre celkový komfort aj pevnosť.

Šatky na nosenie sa delia na pevné a elastické.

Pevné šatky na nosenie

Pevné šatky na nosenie detí tvorí špeciálne utkaný pás látky. Vo zvislom a vodorovnom smere je látka pevná, ale diagonálne je pružná. Telíčko dieťaťa dobre obopne a drží. Uväzuje sa špeciálnymi uzlami, ktoré síce na prvý pohľad vyzerajú zložito, ale nemusíte mať obavy, že by ste to nezvládli.

Pevné šatky na nosenie využijete už pri novorodencovi až po obdobie, kedy sa dieťatko nebude chcieť nosiť. Pri výbere pevnej šatky na nosenie sústreďte vašu pozornosť predovšetkým na gramáž. Pre deti s vyššou hmotnosťou vyberte šatky s vyššou gramážou.

Tenšie šatky sú vhodnejšie skôr na nosenie detí do jedného roka, ktoré ešte nemajú veľkú hmotnosť, prípadne nosenie v lete.

Elastické šatky na nosenie

Ak máte obavy, že nezvládnete viazanie pevnej šatky, potom sú elastické šatky na nosenie pre vás ideálnym riešením. Od pevných modelov sa líšia tým, že sa najprv celé predviažu a dieťatko sa až následne vkladá do šatky.

Viazanie šatky na nosenie – Kríž s kapsou vnútri

V ponuke nájdete tiež šatky na nosenie, ktoré nemusíte viazať. Buď ich tvoria 2 pružné pásy alebo tzv. šatkové nosiče.

Nosič a šatka na nosenie detí 2v1
Chicco Nosič detí a šatka Boppy Comfy Fit Grey 2v1

Elastické šatky na nosenie sú vyrobené z pružného bavlneného úpletu a šatka je pružná vo všetkých smeroch. Ideálne sú na nosenie novorodencov a malé deti s váhou do 6-8 kg. Pri vyššej váhe dieťaťa sa elastická šatka počas nosenia začne naťahovať a nosenie je potom menej komfortné. Ak budete chcieť naďalej pokračovať v nosení, budete musieť prejsť na pevnú šatku alebo nosič.

Manduca šatky na nosenie detí
Elastická babyšatka Manduca
NÁŠ TIP: Veľký výber babyšatiek a ergonomických nosičov nájdete napríklad v eshope feedo.sk.

Ako nosiť?

Pri používaní šatky na nosenie detí je veľmi dôležité jej správne používanie. Pri nosení svojej ratolesti dbajte na správnu polohu chrbátika, zadočka, nožičiek a hlavičky.

Lodger šatky na nosenie
Cocooner šatka ZIGZAG

Chrbátik by mal byť po celej dĺžke podopretý šatkou, čím dochádza k jeho spevneniu. Pri nosení by mal byť jemne zaguľatený. Zadoček musí byť spolu s chrbátikom pevne podopretý šatkou.

Nožičky sú rozkročené a pokrčené tak, aby boli kolienka vo výške pupka. Nožičky trčia z vaku von, alebo sú u maličkých novorodencov schované v šatke.

Podoprenie hlavičky je dôležité hlavne u detičiek, ktoré ešte nie sú schopné samé ju držať. Na jej spevnenie výnimočne dbajte pri viazaní do kolísky. Aj u starších detí dbajte na správne podopretie hlavy.

Ak chcete mať istotu a šatku na nosenie používať 100% správne, skôr ako ju prvýkrát použijete, obráťte sa na mamičky, ktoré už šatkujú, alebo na odborníka, ktorý vám vysvetlí a prakticky ukáže, ako šatku správne používať a viazať.

V súčasnosti už ani chladné počasie nemusí byť prekážkou pri nosení, pretože výrobcovia reagovali na potreby nosiacich mám. Zakúpiť si môžete špeciálny kabát, ktorý chráni pred chladom dieťatko aj matku alebo lacnejšiu a praktickejšiu alternatívu, tzv. kapsu na zimu, ktorá poskytuje dieťatku pri nosení ochranu pred vetrom, chladom aj dažďom.

Pokiaľ dieťatko nenosíte výlučne len vy, potom odporúčame siahnuť práve po „ kapse“. Na rozdiel od kabáta, ju môže používať ktorýkoľvek člen rodiny, ktorý dieťatko nosí.

Ako viazať šatku na nosenie detí?

Spôsobov viazania šatky je viac, a preto si vyberte ten, ktorý bude najviac vyhovovať vám a vášmu dieťatku. Každá špecializovaná šatka obsahuje podrobný manuál na viazanie. Inšpirovať sa môžete v poradni alebo na internete.

Šatky na nosenie sa viažu v 2 základných polohách.

Viazanie šatky na nosenie detí
Simply Good šatka Geo love

Prvou z nich je kolíska. Viazanie do kolísky je obľúbené hlavne u menších detí, kde je aj podstatne jednoduchšie. V tejto polohe je dieťatko ležmo a visí pri tom na matkiných pleciach.

Pri nosení dieťatka v polohe kolísky je vždy veľmi dôležité, aby ste videli nos a ústa svojho dieťaťa a ubezpečili sa, že dýchacie cesty sú voľné.

Pozor! Kolíska nie je vhodná pre deti, ktoré majú diagnostikovanú dyspláziu bedrových kĺbov. V takomto prípade používajte úväzy, ktoré umožňujú postavenie nožičiek naširoko ako:

Viazanie šatky na nosenie – kríž s kapsou

klokan

dvojitý kríž

Druhou polohou je poloha zvislo. Tu je dieťatko privinuté k telu matky. Pri správnom viazaní je táto poloha vekovo univerzálna a zároveň pohodlná.

Pri viazaní dbajte na:

 • zaistenie hlavičky
 • mierne zaguľatený chrbátik
 • podsadený zadoček
 • naširoko roztiahnuté nožičky
 • kolienka v rovnakej výške alebo vyššie ako zadoček
 • dostatočne pevné viazanie

Videonávod uväzovanie šatky na nosenie- úväz na chrbát

Najobľúbenejšie šatky na nosenie

1. Šatka na nosenie Boba Baby Carrier – Bob Wrap

Najlepšie šatky na nosenie Boba Wrap
Boba Baby Carrier – Bob Wrap

Šatka Boba Wrap s dĺžkou 4,5 m, šírkou 48 cm je ideálna na nosenie detí od narodenia do 18 mesiacov (15 kg).  Jednoducho si obviažete šatku okolo tela a zakaždým perfektne sadne. Boba Wrap je iná ako ostatné šatky. Keďže obsahuje 5% spandex, nemusíte pri viazaní nechávať žiadny voľný priestor pre bábätko. Šatka sa bábätku pekne prispôsobí.

Ak šatku používate správne, nie je žiadna potrebná minimálna hmotnosť bábätka, aby ste mohli šatku používať.  Vďaka zmesi spandexu je materiál šatky flexibilný. Zaručuje vám maximálny komfort, veľmi flexibilnú väzbu a jednoduché ukladanie detí.

Keďže značka Boba si je vedomá nevyhnutnosťou zabezpečiť maximálnu ochranu zdravia vášho dieťaťa, šatka je navrhnutá tak, aby sa nezmenila pod váhu dieťaťa, ale aby sa mu úplne prispôsobila. S týmto skvelým pomocníkom budete mať vždy dieťa v blízkosti, aj keď sa musíte venovať niečomu inému.

Hlavné výhody Boba Wrap šatky na nosenie

 • umožňuje vytvorenie silnej väzby medzi matkou a dieťaťom
 • vysoko kvalitný dizajn šatky pre maximálny komfort a bezpečnosť dieťaťa
 • vhodná pre deti od narodenia do 18 mesiacov (do 15 kg)
 • bez popruhov a praciek
 • šatka vhodná na každodenné nosenie
 • materiál 95 % bavlna, 5 % spandex
 • niekoľko farebných prevedení
Farebné šatky na nosenie Baby Wrap
Farebné prevedenia Boba Wrap

2. Baby šatka Wickelkinder Manduca Sling

Manduca Sling je jemná elastická šatka z certifikovanej biobavlny. Najlepšie sa v nej budú cítiť práve narodené detičky a pohodlne ich v nej môžete do obdobia, kedy dosiahnu hmotnosť cca 9 kg.

Šatky na nosenie detí Manduca Sling
Babyšatka Manduca Sling

Vlastnosti a výhody šatky na nosenie  Manduca Sling

 • mäkká a jemná elastická šatka na nosenie detí
 • určená na nosenie na bruchu a na boku
 • v šatke je možné nosiť novorodencov a dojčatá v prvých mesiacoch po narodení
 • vyrobená zo špeciálneho úpletu, ktorý vykazuje elasticitu a dostatočnú oporu súčasne
 • horný a spodný okraj sú lemované pružným stehom s farebným kontrastným odlíšením
 • konce šatky sú pre ľahšie viazanie zúžené
 • šatka je testovaná pre hmotnosť 3,5-15 kg (počítajte s optimálnym a pohodlným
 • nosením do 9kg, pri vyššej váhe sa už bude šatka pod váhou dieťaťa  naťahovať a nosenie nebude také komfortné)
 • šatka má dĺžku 5,5 metra a šírku 60 cm
 • jednotlivé farby šatky majú melanž prevedenie – na šatkách je jemný melír
 • materiál: 100 % biobavlna

3. Babyšatka Womar Hug Me

Šatka Womar Hug Me je určená pre nosenie bábätiek od narodenia a starších detí, ktoré nepresiahnu hmotnosť 13 kg.  Dieťa v šatke Womar Hug Me môžete nosiť v niekoľkých polohách v závislosti na veku dieťaťa.

Šatky na nosenie bez uväzovania
Šatka Womar Hug Me

Šatka je elastická a pevná. Je vyrobená z certifikovanej (Certifikát Öko-Tex Standart 100) bavlny, ktorá je bezpečná pre dieťa. Perfektne sa prispôsobí dieťaťu a jeho chrbtici a umožňuje dieťaťu mať nožičky v prirodzenej polohe.

Šatka na nosenie detí zo 100% bavlny má univerzálnu veľkosť a meria 2 metre. Dĺžku pri nosení si viete prispôsobiť pomocou kolieska. Oceníte ju počas dlhých prechádzok a cestovania. Zaručí vám diskrétnosť počas dojčenia.

 

Set babyšatka Wuti Wrap a ergonomický nosič Pao Papoose

Momentálne môžete využiť špeciálnu ponuku a pri kúpe ergonomického nosiča Pao Papoose a šatky Wuti Wrap ušetríte. Viac informácií nájdete v eshope market24.sk

Ergonomický nosič We made me Pao Papoose je pohodlná a praktická pomôcka, ktorá vám aj dieťatku dopraje svieži vzduch a zdravý pohyb. S ergonomickým nosičom dieťaťa We made me Pao Papoose budete mať spokojné dieťatko blízko pri sebe a zároveň robiť všetko, čo potrebujete. Mamičky nosič We made me Pao Papoose ocenia pri uspávaní a praktických činnostiach ako nakupovanie alebo vybavovanie na úradoch.

Ergonomický nosič We made me Pao Papoose vďaka špeciálnej konštrukcii je ľahko nastaviteľný, čím sa prispôsobí vášmu dieťatku a podporí správnu polohu sedu. Práve správna poloha je mimoriadne dôležitá pre jeho správny vývoj. U malých detičiek oceníte nastaviteľnú opierku hlavy, ktorú je možné použiť ako ochranu pred svetlom a vetrom, bábätku tiež dodá i pocit súkromia.

Akcia Nosiče a šatky na nosenie

Babyšatka Wuti Wrap™ je obojstranná naťahovacia šatka, ktorá je ideálne používať prvých deväť mesiacov života dieťaťa. Inovatívne použitá sieťová látka zachováva a nemení tvar šatky pod hmotnosťou dieťaťa. Šatku Wuti Wrap™ so zúženými koncami si viete upravovať a nastaviť podľa toho, ako dieťa rastie.

Wuti Wrap™ je držiteľom strieborného oceneia ankety Loved By Parents.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi na Facebooku.

5/5 - (8 votes)