Značka LEGO®-symbol najpopulárnejšej detskej stavebnice

1812

Značka LEGO® patrí rodinnej firme z Dánska, ktorú založil v roku 1932 Ole Kirk Kristiansen. Spočiatku spoločnosť vyrábalo schodiská, žehliace dosky a drevené hračky. Značka LEGO® bola pod ochrannú známku zaregistrovaná v roku 1954.
Značka LEGO® vznikla z dvoch dánskych slov „ leg godt“, čo v preklade znamená „ fascinujúce hry“.  Hra je kľúčovým prvkom detstva a má dôležitý vplyv na rozvoj detí, a preto všetky produkty značky LEGO® podporujú u detí rozvoj fantázie, predstavivosti, logického aj priestorového myslenia. Dieťa sa so stavebnicou značky LEGO® hrá a učí zároveň.

V súlade s mottom spoločnosti „ Len to najlepšie je dosť dobré.“ sa značka LEGO® preslávila vysokou kvalitou svojich produktov. Výrobky značky LEGO® sú prísne testované a spĺňajú najprísnejšie normy bezpečnosti a kvality, čo je jeden z dôvodov, prečo sú Lego kocky tak populárne.

Počet zamestnancov spoločnosti Lego predstavuje približne 8000 ľudí v 37 pobočkách spoločnosti v rôznych kútoch sveta. Hlavné výrobné závody spoločnosti sa nachádzajú v Dánsku, v Nemecku a  v Českej republike (továreň v Kladne produkuje 35 až 40% všetkých produktov spoločnosti). Časť výroby je v Mexiku.

Základom všetkých setov LEGO sú duté plastové kocky, ktoré sa vzájomne spájajú. Všetky dieliky Lego stavebníc sa vyrábajú s presnosťou 2 mikrometre, aby boli navzájom pevne a bezpečne k sebe pripevnené.

Sady stavebníc  môžu obsahovať aj ďalšie detaily: figúrky ľudí a zvierat, karosérie a kolesá áut, lodí,… Existujú súpravy, ktoré obsahujú elektrické motory, rôzne druhy snímačov a dokonca aj ovládače.

Značka LEGO®-sada Star Wars

Od svojho vzniku v roku 1949 zostávajú prvky LEGO vo všetkých variantoch vzájomne kompatibilné, teda jednotlivé tematické série môžete ľubovoľne kombinovať.

Pestré tematické série LEGO stavebníc umožňujú zbierať modely automobilov, lietadiel, lodí, budov, robotov. Z LEGO kociek môžete stavať autá, domy, dokonca aj celé farmy, ulice, mestá, dediny a hrady.

Spoločnosť LEGO pravidelne navrhuje a vyrába nové sady stavebníc pre deti všetkých vekových kategórií. V roku 2000 Britská asociácia predajcov hračiek vyhlásila stavebnice Lego za hračku 20. storočia.

Radosť malým i veľkým milovníkom Lega znásobíte návštevou populárnych LEGOLAND® Parks. Prvý LEGOLAND® Park bol otvorený už v roku 1968 v Dánsku pri továrni LEGO® pod názvom LEGOLAND® Billund.

Dnes môžete LEGOLAND® navštíviť okrem Dánska v Nemecku, v Anglicku, v USA, Japonsku, Dubai aj v Malajzii.

Popularita LEGO stavebníc neobišla ani filmový priemysel a dnes si už môžeme pozrieť  aj rozprávkové príbehy LEGO hrdinov. V licencii značky LEGO® sa vyrábajú rôzne druhy oblečenia, školské potreby, hodinky,

Značka LEGO® – zaujímavosti

 • Množstvom vyrobených kociek Lego je toľko, že každý žijúci človek na našej planéte by mohol mať 64 dielikov.
 • Deti na celom svete strávia okolo päť miliárd hodín hrou s kockami značky LEGO.
 • Každú sekundu sa na svete predá  cca 7 krabičiek stavebnice Lego.
 • Ročná produkcia kociek LEGO dosahuje ročne 20 miliárd dielikov.
 • Denne sa vyrobia Lego kocky z cca 60 ton plastu.
 • Zo 40 miliárd klasických Lego kociek môžete postaviť vežu, ktorá dosiahne mesiac.
 • 545 metrov dlhá železnica s tromi lokomotívami postavenými z LEGO kociek je uvedená v Guinnessovej knihe rekordov.
 • V súčasnosti sa vyrába viac ako 600 druhov stavebníc, ktoré obsahujú vyše 2000 unikátnych prvkov.
 • Stavebnice značka LEGO sa predávajú v 130 krajinách a hrá sa s nimi viac ako 300 miliónov detí.
 • Celkovo je 3900 rôznych častí LEGO v 58 farbách.
 • Prvé Lego figúrky s pohyblivými rukami a nohami sa objavili v roku 1978. Boli prezentované iba v ôsmich verziách a obsahovali ich len 3 série.
 • 2 lego kocky s 8 výstupkami môžete kombinovať 24 rôznymi spôsobmi, pridaním ďalšej kocky s 8 výstupkami vznikne až 1060 kombinácií.
Rate this post

1 komentár

Comments are closed.