Chodítko pre dieťa: Aké, prečo a kedy?

7993

Chodítko pre dieťa je pomôcka, ktorej úlohou je uľahčiť dieťatku jeho prvé kroky. Rodičia po ňom zväčša siahajú v nádeji urýchlenia motorického vývinu svojej ratolesti a často aj ako po prostriedku ochrany pred pádom. Plnia však chodítka skutočne túto funkciu? Aké chodítka sú pre deti vhodné, v akom veku a na čo by si mali dať rodičia pozor pri ich výbere?

V prvom roku sa dieťa vyvíja veľmi rýchlo. Polročné dieťa je veľmi odlišné od novorodenca. Mnoho detí už vie, vo svojich 6 mesiacoch samo sedieť, začína pomaly liezť. Postupne sa dokáže pri nábytku postaviť a robí prvé kroky. Práve v tomto období mnoho rodičov rieši otázky: Kúpiť alebo nekúpiť chodítko pre dieťa? Aké chodítko vybrať?

Pozri sme sa spolu, aké chodítka pre dieťa majú rodičia k dispozícii?

Aktuálny trh ponúka dva druhy pomôcok na uľahčenie obdobia rozvoja chôdze:

  • klasické chodítka (pavúky)
  • aktívne chodítka (vozíky)

Klasické chodítko pre dieťa – pavúk

Klasické chodítko pre dieťa, aké si možno ešte pamätáte zo svojich detských čias, tvorí sedačka, stabilná konštrukcia na kolieskach, ktorej úlohou je zabrániť pádu dieťatka a často i pult s pestrofarebnými hračkami. Na pohľad vyzerajú tieto chodúle lákavo a rodičov skutočne môžu odbremeniť od veľkej časti starostlivosti.

Chodítko pre dieťa pavúk

Dieťa sa v chodítku – pavúku pohybuje odrážaním sa od podlahy a dokáže sa samostatne presúvať v priestore už pred prvým rokom života. Mnohé batoľatá v pavúku vydržia spokojné celé hodiny. Práve to je dôvod, pre ktorý sa klasické chodítko pre dieťa teší svojej obľube aj medzi mnohými súčasnými rodičmi.

Pred ich používaním však varujú odborníci z oblasti pediatrie, ortopédie i neurológie. Klasické chodítka, najmä ak sú používané dlhodobo a intenzívne, môžu vážne narušiť fyzickýmotorický vývin dieťaťa.

Pohyb v chodítku má v skutočnosti s chôdzou len veľmi málo spoločné. Vyžaduje si iné postavenie celého tela, nôh i chodidiel. Deti v dôsledku používania chodítka zvyčajne preskočia prirodzenú fázu vývinu – lezenie, ktorá je z hľadiska rozvoja motoriky veľmi dôležitá.

Okrem toho pohyb v pavúku neprimerane zaťažuje kĺby dieťatka, predovšetkým bedrové, môže spôsobiť budúce problémy s chrbticou, asymetriu v pohybe dolných končatín a ich stuhnutie. Dôsledkom dlhodobého používania chodítka je aj vymiznutie obranných reflexov. Dieťa nadobudne istotu ochrany zvonku a stráca tak i istú ostražitosť. Zatiaľ čo detičky, ktoré sa učia chodiť klasickým spôsobom, padajú zvyčajne mäkko na zadok, deti zvyknuté na chodítka zažívajú oveľa nebezpečnejšie pády.

Ak sa rozhodnete pre kúpu klasického chodítka pre dieťa, potom:

  • zvoľte chodítko pre dieťa s možnosťou výškového nastavenia
  • dbajte na kvalitnú a stabilnú konštrukciu
  • ak máte v domácnosti schodište, zistite si, či má chodítko poistku proti pádu zo schodov
  • striedajte používanie chodítka so samostatným pohybom dieťatka
  • nepoužívajte chodítko na „odkladanie“ dieťaťa
  • nenechávajte dieťa v chodítku bez dozoru
  • nepoužívajte chodítko skôr ako vie dieťatko samostatne stabilne sedieť (cca po 6. mesiaci)

Chodítko pre dieťa pavúk

Pozrite si viac chodítiek

Tip: Moderné chodítko pre deti je multifunkčné zariadenie vybavené panelmi s hračkami, svetlami a melódiami. Aktívny pult sa dá v mnohých prípadoch odobrať a použiť na hranie na podlahe.

Aktívne chodítko pre dieťa

Chodítko pre dieťa Fisher Price

Aktívne chodítko pre dieťa má podobu vozíka, ktorý si dieťatko tlačí pred sebou a zároveň sa ho pridržiava. Poskytuje istú oporu pri prvých krokoch, ale kladie nároky aj na dieťa. Pravdou je, že aktívne chodítka nie sú natoľko bezpečné ako klasické chodítka. Nedokážu totiž spoľahlivo zabrániť pádu dieťaťa.

Rodič musí byť neustále v pohotovosti a nemôže dieťa do chodítka takpovediac „odložiť.

Na druhej strane, aktívne chodítko pre dieťa vytvára priestor pre rozvoj tých správnych motorických návykov detí, ostražitosti, pohotovosti a dieťa si pri jeho používaní zachováva aktívne obranné reflexy. Vo všeobecnosti sa v porovnaní s klasickým chodítkom považuje aktívne chodítko pre dieťa za lepšiu a zdravšiu voľbu.

Podľa čoho vybrať aktívne chodítko pre dieťa?

Stabilita

Stabilita je základná požiadavka, ktorú by mala táto pomôcka spĺňať. Zabezpečená je zvyčajne širokou spodnou základňou a pevnosťou konštrukcie a použitých materiáloch. Aktívne chodítko by sa nemalo prehýbať pod váhou dieťaťa ani jednoducho prevrhnúť.

Tip: Veľmi obľúbené z hľadiska kvality i stability sú aktívne chodítka vyrobené z dreva. Dizajnom a funkčnosťou sa už v súčasnosti vyrovnajú plastovým chodítkam.

Kolieska

Aktívne chodítka majú zvyčajne 4 malé kolieska, ktoré by mali byť pogumované, aby sa zabránilo ich šmýkaniu po hladkej podlahe a príliš rýchlemu pohybu. Ak sa budú kolieska kĺzať alebo otáčať prirýchlo, chodítko bude dieťatku utekať. Niektoré chodítka majú z tohto dôvodu kolieska vybavené brzdami.

Aktívne chodítko pre deti

Pozrite si viac aktívnych chodítiek

Rukoväť

Aktívne chodítka v drvivej väčšine nedisponujú možnosťou polohovania rukoväte. Veľmi dôležitá je preto výška jej umiestnenia vzhľadom k výške dieťatka. Tá by mala siahať dieťaťu nad úroveň pása, nie však vyššie ako do polovice trupu.

Motivácia dieťaťa

Mnohé aktívne chodítka priamo motivujú dieťa k chôdzi a to prostredníctvom hudby či svetelných efektov, ktorých spúšťačom je pohyb. Ak dieťatko chce, aby mu chodítko hralo alebo svietilo, musí začať chodiť.

Funkcie

Aktívne chodítka v sebe zvyčajne kombinujú pomôcku pre mechanickú podporu chôdze s interaktívnou hračkou. Ich predný panel spravidla ponúka množstvo funkcií pre hru vrátane zvukových a svetelných efektov. Okrem rozvoja chôdze tak podporujú aj zmyslovú vnímavosť a obratnosť jemnej motoriky.

Dizajn

Aktívne chodítka lákajú deti i rodičov pútavými farbami a veselým prevedením. Sú v ponuke v podobe štandardných hracích panelov, ale aj  obľúbených zvieratiek, vozíkov s nákladom, autíčok či kočiarikov pre bábiky. Výber závisí len od vkusu rodičov a záujmu dieťatka. Cieľom je dieťa upútať a motivovať ho tak ku hre a chôdzi.

Kedy je čas na kúpu aktívneho chodítka pre dieťa?

Väčšina detičiek sa vydá na svoje prvé kroky niekedy okolo jedného roka. Chôdzu s oporou chodítka spravidla dieťa nezvládne skôr ako v 9-10 mesiacoch. Aktívne chodítko pre dieťa slúži ako bezpečná podpora pri prvých neistých krokoch a  zároveň krásna hračka, ktorá priťahuje detskú pozornosť.

Pri výbere dbajte na aj na kvalitu prevedenia. Chodítko pre dieťa musí byť maximálne bezpečné. Všetky hrany musí byť mať oblé, spoje hladké a nesmie obsahovať malé časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť.

Skôr, ako dáte dieťatku aktívne chodítko, odstráňte z podlahy všetky prekážky, na ktorých by dieťa mohlo padnúť a zraniť sa. Obujte dieťaťu pevnú obuv, najlepšie bez šnúrok, ktoré by sa mohli zamotať do koliesok a samozrejme, dieťa majte vždy pod dohľadom.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Najpopulárnejšie hračky do záhrady

Ako rozoznať dobré hračky od tých, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali kúpiť?

9 dôvodov, prečo kúpiť odrážadlo pre najmenších

Aké sú vaše skúsenosti s detským chodítkom? Napíšte nám ich do komentárov a pomôžete aj iným rodičom spraviť správnu voľbu :-).

5/5 - (4 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × three =