Akú Lego stavebnicu kúpiť?

2871

Potrebujete kúpiť darček pre dieťa, ale neviete či kúpiť zaujímavú hračku alebo niečo užitočné? So stavebnicou Lego darujete zaujímavú a zároveň užitočnú hračku. Ako vybrať správnu Lego stavebnicu, ktorá bude tým najúžasnejším darčekom, si prečítajte teraz.

Svetovo preslávená spoločnosť z Dánska vyrába sady farebných kociek už viac ako 70 rokov. Počas tejto doby sa Lego stavebnice stali nielen súčasťou života mnohých detí, ale aj hračkou storočia. Ponuka Lego kociek je obrovská, nájdete v nej kocky pre najmenších, deti v predškolskom aj školskom veku, zberateľov, rovnako aj stavebnice pre dievčatá.

Prečo je Lego tak veľmi obľúbené?

LEGO® sa už dlho považuje za značku svetovej úrovne a výrobky pod touto značkou sú uznávané ako jedna z najlepších hračiek v rôznych častiach sveta.

1. Lego stavebnice majú široké vekové rozhranie. Sú určené pre deti a aj dospelých všetkých vekových kategórií.

2. Kocky aj všetky dieliky sú vyrábané z vysoko odolných materiálov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Sú extrémne odolné voči mechanickému poškodeniu. Žiarivé farby neobsahujú žiadne toxické látky a všetky Lego stavebnice patria medzi bezpečné hračky.

V každom balení stavebnice Lega nájdete podrobný návod pre skladanie. Každé balenie je presne označené typom série, počtom dielikom, hmotnosťou balenia a informáciou, od akého veku je stavebnica pre dieťa vhodná.

3. Kocky všetkých stavebníc Lego, okrem série Lego Duplo, sú súčasťou kompatibilného systému. Všetky dieliky môžete vzájomne kombinovať, ľahko skladať aj rozkladať, čo umožňuje deťom vytvárať podľa vlastnej fantázie priam hotové umelecké diela.

Kombinácia štruktúrovaného systému, logiky a neobmedzenej kreativity nabáda dieťa, aby sa učilo prostredníctvom hry.

4. Hra s kockami stimuluje u detí fantáziu, predstavivosť, kreativitu, priestorové aj logické myslenie.

5. Prispieva k rozvoju jemnej motoriky dieťaťa.

6. Keď sa dieťa hrá s dospelými, rozvíja si svoju slovnú zásobu o nové, predtým neznáme slová a slovné spojenia.

7. Pomáha dieťaťu rýchlo si zapamätať farby a tvary predmetov.

8. Dieťa si trénuje trpezlivosť aj pamäť.

9. Dieťa si hrou rozvíja abstraktné myslenie a učí sa plánovať.

10. Hra so stavebnicami poskytuje dieťaťu zábavu a prináša pozitívne emócie.

11. Lego má obrovské množstvo herných funkcií. Po zložení sa dieťa s modelom môže hrať podľa vlastnej fantázie.

Ako vybrať pre dieťa správne Lego?

Najjednoduchší spôsob je, opýtať sa priamo dieťaťa, aká stavebnica Lega by mu spravila radosť, pretože najlepším darom je taký, ktorým sa premení detský sen na skutočnosť.

V prípade, že stavebnica má byť skutočným prekvapením alebo nemáte možnosť získať jasnú odpoveď, potom sa pri výbere Lego kociek môžete riadiť:

 1. vekom dieťaťa, ktorému darček kupujete
 2. počtom dielikov
 3. tematickým zameraním
 4. cenou.

Vek dieťaťa

Na každej stavebnici Lego nájdete výrobcom odporúčanú dolnú hranicu veku dieťaťa, pre ktoré je hračka vhodná. Rešpektujte uvedená vekovú hranicu a nekupujte pre dieťa stavebnicu „ s veľkou vekovou rezervou“, pretože jej skladanie bude pre dieťa náročné a môže sa stať, že sa s ňou odmietne po niekoľkých neúspešných pokusoch hrať.

Počet dielikov

Čím viac častí obsahuje stavebnica, tým zaujímavejšie je jej skladanie. Od počtu dielikov zavisí aj počet objektov, ktoré z nej dieťa môže poskladať. Množstvo herných prvkov v balení ovplyvňuje tiež rozmanitosť herných funkcií. Určite bude hra dieťaťa zaujímavejšia s veľkou policajnou stanicou ako s jedným policajtom na motorke.

Počet dielikov vždy nájdete ako jednu zo základných informácií na obale stavebnice, pri nákupe cez internet v popise produktu.

Stavebnica Lego podľa veku detí
City Police Nahánačka vo vysokej rýchlosti

Samozrejme, čím viac dielikov sa v balení nachádza, tým vyššia bude aj cena stavebnice.

Tematické série

Lego stavebnice okrem skladania sú zaujímavé aj tým, že dieťaťu poskytujú obrovské množstvo herných scenárov. Podľa toho, ktorá téma dieťa najviac zaujíma, môžete vybrať konkrétnu tematickú stavebnicu. Napríklad kocky zo série Piráti, Atlantída, Jurský park, s tematikou policajtov, hasičov alebo pre dievčatá špeciálnu edíciu Lego Friends.

Lego stavebníc s tematickým zameraním je toľko, že určite nájdete niečo, čo poteší vaše dieťa.

Lego kocky podľa veku dieťaťa

Pri výbere Lego kociek sa orientujte predovšetkým vekom dieťaťa, pre ktoré stavebnicu kupujte, pretože pre každú vekovú kategóriu je určená osobitá séria stavebníc Lega. Jednotlivé druhy sa líšia stupňom obtiažnosti, veľkosťou dielikov, farebnosťou aj tematickým spracovaním.

Kocky LEGO® DUPLO® pre deti od 1 roka do 5 rokov

Pre deti od 1 roka do 5 rokov vyberajte kocky a stavebnice zo série LEGO® DUPLO®. Súprava kociek je špeciálne vyrobená pre malé deti. Dieliky z tejto série sú 8-krát väčšie ako v štandardných stavebniciach Lego, a preto sú pre hru najmenších detí maximálne bezpečné.

Lego Duplo pre najmenších

Veľké kocky dieťa nemôže prehltnúť, strčiť do nosa alebo ucha. Dieťatku sa dobre držia, pretože sú ľahké. Stavebnice DUPLO® sú ideálne pre učenie farieb, pretože kocky sú v jasných farbách:

 • biela a čierna;
 • modrá a zelená;
 • žltá a červená.

Kocky zo série DUPLO® majú atraktívny dizajn a sú veľmi odolné. Dieťa ich nedokáže zlomiť, hrany a rohy majú mierne oblé, aby sa dieťatko pri hre s nimi nezranilo. Ľahko sa skladajú aj rozkladajú.

Hrou s prvými stavebnicami Lego Duplo sa deti učia, rozvíjajú si motorické zručnosti a logiku, rozširujú slovnú zásobu.

Veľmi obľúbené sú stavebnice so zvieratkami, autíčkami, vláčikom.

Vyberte si stavebnicu Lego Duplo

LEGO® Juniors pre deti od 4 do 7 rokov

Deti vo veku od 4 do 7 rokov sú už oveľa zručnejšie a ideálnou stavebnicou v tomto období je stavebnica zo série Juniors. Kocky sú už kompatibilné s „ klasickými“ kockami Lega, ale balenie neobsahuje ešte dieliky najmenších veľkostí. Každá stavebnica obsahuje podrobný postup pre skladanie, aby hru už dieťa zvládlo samo bez pomoci rodičov. Samozrejme, fantázii, kreativite a experimentovaniu sa pri skladaní a hre medze nekladú.

Lego stavebnice pre deti od 5 až 12 rokov

Pre deti vo veku od 5 do 12 rokov Lego ponúka obrovské množstvo hracích sád  s rôznym počtom kociek a množstvo tematických sérií:

 • Classic
 • Creator
 • Friends
 • City
 • Star Wars™
 • Jurassic World™
 • Disney™
 • Super Heroes
 • Minecraft
 • Nexo Knights
 • Elves

Aj keď v každom balení je k dispozícii podrobný návod, pri skladaní neexistujú žiadne obmedzenia a fantázia detí môže pracovať na plné obrátky.

Ako skladať Lego

V tejto kategórii určite vyberiete stavebnicu, ktorá vyčarí úsmev na detskej tvári. Všetko závisí len od želania dieťaťa a vašich finančných možností.

Lego stavebnice pre deti od 9 do 16 rokov

Lego stavebnice poskytujú radosť aj starším deťom, dokonca aj mnohí dospelí uvítajú stavebnicu ako skvelý darček. Súpravy sú premyslené do detailov a v tejto kategórii nájdete rozšírené tematické série Lega Classic, Creator, Friends, City, Star Wars™, sériu NINJAGO™, Chima, ale tiež veľmi populárnu sériu Technic, pomocou ktorých dieťa bude môcť skladať veľmi realistické kópie áut, nákladných áut, bagrov, lietadiel a vrtuľníkov, lodí,…

V súpravách Technic nájdete aj sady, ktoré obsahujú elektrické motorčeky, diaľkové ovládania, čím sa postavený model premení na skutočne funkčnú elektronickú hračku.

V krajine Lego stavebníc žiari séria Mindstorms. Súpravy sú vybavené špeciálnymi mechanizmami a snímačmi, ktoré umožňujú ovládanie poskladaných robotov pomocou počítačového modulu. Legom Mindstorm zaručene potešíte deti od 10 rokov.

LEGO MINDSTORMS EV3

Lego pre dievčatá

Už dávno neplatí, že stavebnice sú chlapčenskou hračkou. Lego patrí medzi univerzálne hračky a je rovnako zaujímavé pre dievčatá ako aj pre chlapcov. Radosť dievčatkám spravíte špeciálnymi dievčenskými súpravami napríklad zo série Friends alebo Disney Princess.

Prečo sú ceny Lego stavebníc rozdielne?

Samozrejme, Lego nepatrí medzi najlacnejšie hračky. Cena stavebnice sa odvíja od jej veľkosti a počtu dielikov. Čím je stavebnica väčšia, tým viac detailných prvkov obsahuje, a  zvyčajne je teda drahšia.

Náklady môžu zvýšiť tiež nezvyčajné veľké časti, napríklad veľká základňa pre loď, ale tiež prvky ako motorčeky, ovládače.

Za stavebnicu vyrobenú v licencii, napríklad Star Wars, Simpsons, Pirates of Carribian zaplatíte o 20-30 % viac v porovnaní so stavebnicami vyrobenými bez licenčného motívu.

Je to zaujímavé, ale cenu stavebnice zvyšuje aj rok výroby. Za typ, ktorý sa už nevyrába a je ho náročné už zohnať, zaplatíte oveľa viac, ako za dostupné druhy stavebníc.

Keď chcete aspoň niečo pri kúpe stavebnice Lego ušetriť, potom ju objednajte cez internet, kde stojí zvyčajne menej ako v bežných obchodoch.

5/5 - (3 votes)

2 KOMENTÁRE

Comments are closed.