Aké odrážadlo kúpiť?

5080

Chcete kúpiť dieťaťu odrážadlo, ale neviete, ktoré vybrať? Odrážadlo pre deti je skvelým vynálezom. Okrem toho, že deťom prináša more zábavy a radosti, jazda na ňom prospieva zdraviu a celkovému vývoju detí. Zistite spolu s nami, ktoré odrážadlo bude pre vaše dieťa tým najlepším.

V obchodoch teraz nájdete najrozličnejšie typy odrážadiel pre deti rôznych vekových kategórií. Ich rozmanitosť je taká veľká, že rodič, ktorý kupuje odrážadlo pre dieťa po prvýkrát, má problém zorientovať sa a vybrať to správne odrážadlo pre svoje dieťa.

Keď chcete vybrať pre vaše dieťa to najlepšie odrážadlo, musíte pri jeho výbere vedieť, prečo ho kupujete, pre aké staré dieťa, kde ho chcete využívať a podobne. Poďme na to postupne 😉

Čo je odrážadlo

Detské odrážadlo je dopravný prostriedok, na ktorom sa dieťa od jedného roka dokáže samo pohybovať, bez pomoci rodiča. Dieťaťu dáva nové možnosti pohybu, priestor pre objavovanie, skúmanie, nové aktivity, hry a zábavu. Otvára sa pre neho nový, ešte nepoznaný svet.

Odrážadlo pre deti podľa typu

V ponuke predajcov nájdeme odrážadlá v rôznych farbách a prevedeniach, ako autíčko, motorka, lietadlo, zvieratko, ale vzhľad zohráva až sekundárnu rolu, pretože prioritou je úžitok, vek dieťaťa, bezpečnosť a radosť, ktorú má priniesť vášmu dieťaťu.

Detské odrážadlá rozdeľujeme do 2 základných kategórií:

Odrážadlo pre najmenších

Najjednoduchšie modely majú jednoduchý tvar a sú navrhnuté tak, aby vykonávali iba jednu, ale najdôležitejšiu funkciu – umožnili dieťaťu jazdiť odrážaním sa nôh od zeme. Tento typ odrážadla je určený pre deti od 1 -1,5 roka.

Pri jeho výbere je najdôležitejším kritériom výška sedadla od zeme. Pre komfortné vozenie by totiž dieťa nemalo mať nohy v kolenách veľmi ohnuté, ale zároveň musí v sede na odrážadle mať chodidlo na zemi po celej dĺžke.

Odrážadlo pre najmenších Puky

Smer jazdy dieťa udáva volantom, ktorého rukoväte musí držať celou dlaňou, aby ním vedelo ľahko a bezpečne korigovať smer svojej jazdy.

Okrem týchto najjednoduchších typov nám výrobcovia ponúkajú rôzne kombinácie detských odrážadiel s inými typmi detských výrobkov. Predsa len deti rastú  a vyvíjajú sa veľmi rýchlo, a tak multifunkčný typ odrážadla, ktorý viete využívať , napríklad aj ako kočík, chodítko, hojdačku, môžete používať dlhšie obdobie.

Odrážadlo – chodítko

Chodítko – odrážadlo  poskytuje dieťatku  v období, keď sa učí chodiť, potrebnú oporu pri chôdzi. Dieťa sa opiera o rukovať sedadla a odrážadlo tlačí pred sebou.

Detské odrážadlo chodítko

Odrážadlo – hojdačka

Súčasťou takéhoto modelu je špeciálna hojdacia podložka, vďaka ktorej získate poľahky z odrážadla hojdačku.

Odrážadlo – hopsadlo

Ďalším typom odrážadiel sú tie, ktoré poslúžia aj ako skákadlo. Ich súčasťou sú buď špeciálne tlmiče, alebo pružina.

Smoby detské odrážadlo a hopsadlo

Odrážadlo – multifunkčný transformátor

Tento druh odrážadla s dieťaťom „rastie“. Využívať ho môžete od obdobia, keď vaše dieťatko už samo sedí. V 1. fáze vám na prechádzkach nahradí kočík. Ovládate ho pomocou vodiacej rukoväte.

Pre maximálny komfort má sedadlo s vysokou opierkou s bezpečnostnými pásmi, ochrannou ohrádkou, podložku na nohy, aby dieťa počas vozenie v odrážadle bolo v bezpečí. Keď dieťatko podrastie a zvládne sa nohami odrážať od zeme, všetky tieto komponety odstránite a získate detské odrážadlo.

Odrážadlá – autíčka

Medzi detskými odrážadlami nájdeme aj typ, v ktorých dieťatko sedí vnútri odrážadla. V 1. etape ich používania má dieťa pod nohami dosku a rodič ho tlačí. V 2.fáze dosku vyberiete a dieťa bude autíčko používať samostatne ako odrážadlo.

Little Tikes odrážadlo Cozy polícia
Little Tikes Cozy Polícia

Medzi najpopulárnejšie autíčka odrážadla patria Couzy Coupe od Little Tikes.

Musíme poznamenať, že tento druh odrážadla je stabilnejší a riziko prevrátenia je menšie, ale na 2. strane na manévrovanie musí dieťa použiť viac zručnosti  ako pri odrážadle, na ktorom sedí obkročmo.

Detské odrážadlo s hernými prvkami

V ponuke nájdete tiež detské odrážadlá so svetelnými a zvukovými efektmi.  Rôzne melódie, vydávajúci zvuk motora, trúbenie, blikajúce svetielka, hrajúci telefón deti priam fascinujú.

Mnohí výrobcovia však zašli ešte ďalej a ponúkajú nám odrážadlá s priestorom na vkladanie kociek, kľúčikov či malým motorickým centrom, ktorého súčasťou sú rôzne páčky, ozubené kolieska, prevliekačky.

Odrážadlo s hernými prvkami podnecuje deti k rôznym aktivitám, vďaka ktorým sa u nich cez hru rozvíja jemná motorika i logické myslenie.

Odrážadlo pre najmenších s hracím panelom

Detské odrážadlá pre najmenšie deti sa zvyčajne vyrábajú z plastu, a preto  pri výbere venujte pozornosť kvalite prevedenia a bezpečnostným prvkom odrážadla. Hračka musí byť bez ostrých hrán, plast musí byť pevný a nesmie obsahovať toxické zdraviu škodlivé látky a farby.

Aby ste sa vyhli zbytočným zraneniam a neželaným alergiám, odporúčame, aby ste kupovali odrážadlo od overených producentov, ako Smoby, Little Tikes,… , ktorí všetky svoje výrobky pravidelne testujú a na trh uvádzajú len produkty spĺňajúce všetky normy a štandardy bezpečnej hračky.

Pozrite si viac odrážadiel

Odrážadlo – bicykel bez pedálov

Bicykel bez pedálov je ďalším typom odrážadla pre deti. Ide v podstate o malý detský bicykel, ale na rozdiel od bicykla nemá pedále. Dieťa sa pohybuje odrážaním nôh od zeme. Odrážanie je pre dieťa prirodzenejšie ako šliapanie do pedálov. Jazdou na cyklo odrážadle sa dieťa ľahko a rýchlo naučí udržať rovnováhu, a tak prechod na bicykel s pedálmi bude pre neho oveľa ľahší.

Cvičný bicykel Smoby Frozen

Vďaka jazde na bicykli bez pedálov budú vaše prechádzky vonku príjemné a pre dieťa zaujímavejšie. Dieťa získa cyklo odrážadlom nielen skvelý dopravný prostriedok, ktorý mu dáva slobodu, ale aj množstvo pozitívnych emócií, ktoré prináša radosť z pohybu. Jazdením si dieťa rozvíja tiež hrubú motoriku, koordináciu pohybov, schopnosť orientácie a posilňuje svalstvo nôh, čo prispieva k jeho zdravému fyzickému i psychickému vývoju.

Pokiaľ je vaše dieťatko obratné, na cvičný bicykel ho môžete dieťatko posadiť už  vo veku 1,5 roka.

Popri klasických odrážadlách – cvičných bicykloch nájdeme v ponuke výrobcov aj ďalšie varianty tohto obľúbeného dopravného prostriedku detí.

Cvičný bicykel a kolobežka v jednom

Odrážadlo viete jednoducho a rýchlo premeniť na kolobežku. Spravíte ním radosť dieťaťu, ktoré okrem jazdy na cvičnom bicykli, obľubuje aj kolobežkovanie.

Odrážadlo a bicykel  v jednom

Odrážadlo a bicykel v jednom je efektívnou kombináciou, pretože namontovaním pedálov na konštrukciu odrážadla získate klasický detský bicykel.

Výber detského odrážadla podľa veku dieťaťa

Moderní výrobcovia ponúkajú širokú škálu modelov odrážadiel. Nájdeme medzi nimi odrážadlá pre deti mladšie ako 1 rok, ale tiež odrážadlá pre 5 – 7 ročné deti. Detské odrážadlo je univerzálna hračka a radosť ním rovnako spravíte chlapcom i dievčatám.

Odrážadlo pre deti mladšie ako 1 rok

Pokiaľ vaše dieťatko už samo pevne sedí, potom sa môžete v peknom počasí vybrať na prechádzku  v detskom odrážadle, ktoré vám poslúži namiesto kočíka. Odrážadlo pre deti mladšie ako 1 rok tlačíte vy pomocou vodiacej rúčky.

Pri výbere tohto typu dbajte predovšetkým na bezpečnosť a pohodlie dieťatka. Musí mať široké sedadlo s vysokou opierkou a bezpečnostnými pásmi. Komfort dieťatka pri vození zvyšuje dostatočne široká opierka na nohy, slnečná strieška.

Odrážadlo pre najmenších Smoby Bubble go

Rodičovská tyč, ktorou odrážadlo tlačíte, by mala byť dostatočne vysoká a pevná. Pri výbere tohto typu odrážadla sa pozrite aj na kolesá. Plastové kolieska sa nielen rýchlo zoderú, môžu sa zlomiť, ale na asfalte hrkocú.

Pozrite si viac odrážadiel

Detské odrážadlo pre deti od 1 roka

Ročné dieťa už začína prejavovať aktívny záujem o jazdu. Modely pre najmenšie deti sú ľahké a výška sedenia je zvyčajne 25 -28 cm od zeme. Keďže dieťa sa len učí pochopiť princíp odrážania sa nohami od zeme, zvyčajne majú odrážadlá 3 alebo 4 kolesá, aby malo dieťa počas jazdy potrebnú stabilitu a istotu.

Rodičia s obľubou vyberajú pre ročné deti odrážadlá v tvare autíčka, vláčika či lietadla.

V období 1 roka sa pre dieťa stáva odrážadlo často pomocníkom pri chodení, teda poslúži ako aktívne chodítko. Dbajte na to, aby opierka na tlačenie bola v primeranej výške dieťaťa a odrážadlo bolo dostatočne stabilné.

Odrážadlo Máša a medveď

Fyzicky zdatným deťom, ktoré dokážu už pochopiť princíp jazdy odrážaním, môžete vo veku 1,5 roka ponúknuť dvojkolesové odrážadlo. V ponuke nájdete rôzne modely, od plastových motoriek až po cvičné bicykle.

Odrážadlo motorka Big

Odrážadlá pre deti od 2 rokov

I keď nám výrobcovia ponúkajú pre dvojročné deti ešte plastové odrážadlá v rôznych prevedeniach, v tomto období môžete dieťa už bez obáv posadiť na bicykel bez pedálov. Dôležitým kritériom pri jeho výbere je výška dieťaťa, výška sedadla a riadiel, preto buď:

  • dieťa na odrážadlo posaďte priamo v obchode,
  • dajte mu vyskúšať cvičný bicykel od známych, alebo
  • pri nákupe cez internet sa informujte na veľkosť kolies, na minimálnu a maximálnu výšku sedadla a riadidiel.

Detský bicykel bez pedálov

Odrážadlo nie je len pre chlapcov, obrovskú radosť ním spravíte aj malej princeznej.

Pozrite si viac odrážadiel pre deti od 2 rokov

Odporúčania pri výbere odrážadla pre dieťa

Vek a fyzický vývoj

Odrážadlo vyberajte s ohľadom na vek a fyzický vývoj dieťaťa.

Výška sedadla

Dieťa by na odrážadle nemalo sedieť ani nízko, ani vysoko. Nohy musí mať pri odrážaní položené na zemi celým chodidlom, kolená by nemali byť veľmi ohnuté. Volant nesmie brániť pohybu nôh.

Pri výbere bicykla bez pedálov je najdôležitejším kritériom výška dieťaťa. V stoji zmerajte vnútornú dĺžku nohy – od päty po rozkrok, odpočítajte 3 – 4 cm. So získaným údajom sa musíte zmestiť do výšky sedadla, ktorú udáva výrobca.

Detský bicykel bez pedálov Janod

Bezpečnosť

Pokiaľ kupujete odrážadlo na vozenie dieťaťa mladšieho ako 1 rok, potom by malo byť sedadlo dostatočne široké, ideálne s mäkkým polstrovaním,  s operadlom. Musí mať ochranné bezpečnostné prvky, ako bezpečnostné pásy s možnosťou nastavenia ich dĺžky, predné madlo, chrániace dieťa pred vypadnutím. Komfort dieťaťa zvyšuje slnečná clona a opierka na nohy.

Dieťa na odrážadle majte neustále pod dohľadom. Počas jazdy na cvičnom bicykli nezabudnite na prilbu, ochranu kolien a rúk. Reflexnou vestou zvýšite viditeľnosť vášho dieťaťa.

Stabilita

Odrážadlo pre najmenších musí byť stabilné. Malo by mať ochranu proti prevráteniudostatočne široké kolesá. Gumené kolesá sú trvanlivejšie, tichšie, lepšie sa vyrovnávajú s nerovnosťami ako kolesá z plastu.

Odrážadlá – autíčka nie sú určené pre jazdu v exteriéri.

Skvelým bezpečnostným prvkom je obmedzenie otáčania volantom, ktorým sa eliminuje riziko prevrátenia pri prudkom otočení riadidlami.

Hmotnosť

Hmotnosť je dôležitým parametrom pri kúpe cvičného bicykla. Odrážadlo by malo byť dostatočne ľahké, aby ho dieťa vedelo poľahky samo dvihnúť. Nízku hmotnosť uvítate aj vy pri jeho nosení či prenášaní.

Preferencie dieťaťa

Pokiaľ vaša dcéra túži po odrážadle v ružovej farbe, rešpektujte jej želanie a nekupujte jej zelené alebo modré len preto, že vy máte averziu voči ružovej.

A nezabúdajte, každé dieťa je jedinečné. Takže, keď vaše dieťa neprejavuje záujem o jazdu na odrážadle, rešpektujte to. Nenúťte ho ísť na ňom len preto, že na odrážadlách jazdia všetky deti vašich kamarátok.

Aké sú vaše skúsenosti s výberom odrážadla pre dieťa? Napíšte nám ich do komentáru, pomôžete nimi iným rodičom.

5/5 - (1 vote)

12 KOMENTÁRE

  1. my sme chceli hlavne aby bolo lahunke a odolne a podarilo sa nam zohnat cez anglicku legendu early rider-a odrazadlo a nas maly ho miluje

  2. podla veku a šikovnosti dietata. Niektore deti odražadlo nechcu a radšej maju kolobežku, alebo bicykel. Je to individualne

  3. akekolvek, kludne take, ktore sa vam pači. Ked sa deti naučia na bodražadle, potom sa im dobre jazdi na bicykli

  4. mam vačšie deti, takže my už vyberame bicykel pre 12 ročneho syna a to je ešte vačši zahul ako vyberat odražadlo pre male dieta

  5. moje su male a zatial maju plastovu motorku (mam dve deti, jedno ma rok a druhe mesiac). Ale ked dieta povyrastie, tak mu určite kupim nejake odražadlo, alebo kolobežku

Comments are closed.