Aký detský bicykel vybrať?

5078

Bicykel patrí k detstvu. Deťom prináša veľa radosti, a zároveň prispieva k jeho celkovému rozvoju. Ale aký detský bicykel pre dieťa vybrať? Všetko, čo potrebujete vedieť pri kúpe detského bicykla sa dozviete v článku.

Na prvý pohľad, výber detského bicykla je jednoduchý, ale len do doby, kým sa začnete o tento druh detského tovaru zaujímať.  Ako starostlivý rodič chcete, aby sa bicykel dieťaťu páčil a jazda na ňom bola pre dieťa bezpečná a príjemná. Pri zlom výbere si môže dieťa dokonca na bicykli ublížiť. Pri kúpe detského bicykla zohráva dôležitú rolu hneď niekoľko faktorov: vek dieťaťa, jeho výška, fyzické schopnosti, dizajn, želanie a preferencie dieťaťa, atď.

Pozrime sa spolu, aké typy detských bicyklov máme k dispozícii a ako si vybrať ten, ktorý bude najviac vyhovovať vášmu malému cyklistovi.

Detský bicykel – typy

Začnime s bicyklami pre najmenšie deti, ktorými sú trojkolky.

Trojkolka pre deti

Trojkolka je trojkolesový bicykel určený pre deti, ktoré už vedia pevne sedieť, teda od veku 6 mesiacov cca do 3 rokov ich veku. Mnohí rodičia vo veku okolo jedného roku vozia deti namiesto kočíka v trojkolke. Najčastejším dôvodom je, že dieťa v kočíku už nechce sedieť, ale samo ešte nedokáže prejsť dlhší úsek. V trojkolke má dieťa viac možností sledovať, čo sa okolo neho deje.

Trojkolka detský bicykel

V súčasnosti patria k veľmi populárnym trojkolky s vodiacou rúčkou, ktoré sú určené predovšetkým na prechádzky. Špeciálna rukoväť trojkolky umožňuje rodičom ovládať pohyb, smer aj rýchlosť jazdy. Vymeniť kočík za trojkolku môžete už skutočne veľmi skoro, pretože výrobcovia nám ponúkajú trojkolky pre deti od 6 mesiacov. Malé dieťa by sa malo počas jazdy v trojkolke cítiť tak pohodlne ako počas prechádzky v kočíku.

Prečítajte si viac o výbere detskej trojkolky:

Na čo myslieť pri výbere trojkolky
Akú trojkolku s vodiacou tyčou vybrať?

Existuje mnoho rôznych modelov detských trojkoliek. Výrobcovia, ktorí si navzájom konkurujú originálnym dizajnom, prítomnosťou množstva doplnkov a funkcií nám ponúkajú detské trojkolky:

 • v rôznych farebných prevedeniach,
 • s vodiacou rukoväťou,
 • s panelmi na hranie,
 • s rozprávkovým dizajnom,
 • v rôznych tvaroch.

Niektoré modely majú slnečnú clonu, držiak na fľašu, kôš na prenášanie hračiek či tašku pre mamu.

Hlavným kritériom pri výbere trojkolky je bezpečnosť a pohodlie dieťatka.

Pozrite si ponuku trojkoliek

Cvičný detský bicykel – odrážadlo

Špeciálnu kategóriu v rodine detských bicyklov tvoria odrážadlá – bicykle bez pedálov. Cvičné bicykle pre deti od 2 do 3-4 rokov sú v poslednom období veľmi obľúbené. Dieťa, sediace na sedle odrážadla, sa pohybuje odrážaním nôh od zeme. Princíp jazdy na odrážadle deti pochopia veľmi rýchlo, i keď zo začiatku na odrážadle len chodia.

Odrážadlo – bicykel má v živote detí určite svoje plnohodnotné miesto.

Detský bicykel bez pedálov

Jazdou na detskom bicykli bez pedálov sa deti naučia udržiavať rovnováhu, ovládať smer svojej jazdy. Vďaka odrážadlu – bicyklu deti ľahko pochopia princíp bicyklovania na dvojkolesovom bicykli.

Po 2 rokoch jazdenia na bicykli bez pedálov sa syn naučil bicyklovať na bicykli bez pomocných koliesok za pár hodín.

Pozrite si ponuku odrážadiel

Detský bicykel s pomocnými kolieskami

Ďalším typom  bicyklov pre deti sú  detské bicykle s pomocnými kolieskami. Pomocné kolieska, ktoré sú upevnené na zadnom kolese, pomáhajú deťom zachovať rovnováhu. Radosť s bicyklovania môžete, vďaka pomocným kolieskam, dopriať už deťom od 3 rokov.

Detský bicykel s pomocnými kolieskami

Detský bicykel s pomocnými kolieskami poskytuje dieťaťu počas jazdy potrebnú istotu a pocit bezpečnosti. Keď dieťa dokáže samo bezpečne ovládať bicykel, udržať rovnováhu, môžete pomocné kolieska zložiť, čím získate pre dieťa klasický dvojkolesový bicykel.

Bicykle s pomocnými kolieskami kúpite pre deti od 2 do 6 rokov. Pri výbere detského bicykla s pomocnými kolieskami odporúčame bicykle s nožnou zadnou brzdou, teda dieťa bude brzdiť pomocou pedálov. Princíp brzdia pomocou pedálov je pre dieťa jednoduchší ako brzdenie ručnou brzdou, ktorú dieťa ešte nemusí vedieť chytiť ani stlačiť. Dôležitým kritériom pri výbere bicykla pre deti od 2 rokov je pevná stabilná konštrukcia a ochranný kryt na reťazi.

Dvojkolesový detský bicykel

Pre dieťa, ktoré už dokáže pri jazde na bicykli samo udržať rovnováhu, sú určené bicykle bez podporných pomocných kolies. Prechod na tento typ modelu nastáva u detí pomerne rýchlo, pretože pri skúsenostiach s podpornými kolieskami či obľúbenej jazde na detskom bicykli bez kolies, má dieťa potrebné zručnosti na ovládanie bicykla.

Bicykle pre deti nájdeme v rôznych veľkostiach i prevedeniach. Môžu mať oceľový alebo hliníkový rám, prednú a zadnú brzdu s brzdením pomocou rúk alebo zatlačením do pedálov. Bicykle sa líšia aj vo veľkosti a výške rámu, napríklad bicykel pre chlapcov má rám vyšší ako bicykel pre dievčatá.

Detský bicykel pre dievča

Keďže v súčasnosti máme k dispozícii obrovský výber detských bicyklov, odporúčame pri kúpe bicykla pre deti zacieliť pozornosť na hmotnosť bicykla, jeho výšku, typ konštrukcie, druh kolies, typ brzdy, možnosť upraviť výšku volantu a sedadla.

Bicyklom u starších detí podporujete ich sebestačnosť  a dávate im pocit slobody, preto klaďte pri jeho výbere maximálny dôraz na bezpečnosť.

Základným bezpečnostným prvkom na detskom bicykli sú brzdy. Musia deťom umožniť pohodlne spomaliť a bezpečne zastaviť.

Pre deti vo veku  8 -10 rokov môže byť brzdenie ručnou prednou brzdou pri prudkom brzdení vo väčšej rýchlosti veľmi nebezpečné. Dieťa môže pri náhlom zabrzdení vo väčšej rýchlosti preletieť cez riadidlá. Takéto pády často končia nielen odreninami, zlomeninami, ale tiež zraneniami hlavy.

Pri kúpe detského bicykla venujte pozornosť tiež:

 • pedálom. Na výber máte plastové, pogumované a najviac kvalitné kovové pedále.
 • kolesám. Dôležitá je veľkosť – priemer kolies a typ pneumatík: široké/ úzke, plastové, z Eva peny a nafukovacie s gumovým plášťom.

Aj keď túžite kúpiť dieťaťu bicykel s modernými vychytávkami, skôr ako tak urobíte, popremýšľajte, či sú pre dieťa počas bicyklovania potrebné. Pochopí a využije dieťa bicykel s niekoľko stupňovou prehadzovačkou rýchlosti?

Deti do 10 rokov zvyčajne nepotrebuje na bicykli niekoľkostupňový prehadžovač rýchlosti. Počas bicyklovania odvádza pozornosť dieťaťa od bezpečnej jazdy.

Pre teenegerov máme na výber okrem cestných bicyklov aj bicykle horské, ktoré vyberáme podľa terénu, jeho náročnosti a dĺžky doby strávenej na bicykli.

Pozrite si ponuku detských bicyklov

BMX bicykle pre deti

BMX bicykle pre deti sú bicykle, ktoré majú špecifickú konštrukciu. Podľa veľkosti kolies rozdeľujeme BMX bicykle do 3 kategórií : bicykle BMX 16, 18 pre deti do 115 a 140 cm a BMX 20, pre všetkých s výškou 140 cm.

Detský BMX bicykel

Prínos bicyklovania pre deti:

 • naučia sa držať rovnováhu;
 • posilňujú si veľké množstvo svalov;
 • rozvíjajú obratnosť, nezávislosť
 • trávia vonku viac času
 • ľahšie nadväzujú nové priateľstvá
 • cibria si vytrvalosť

Výber detského bicykla podľa výšky dieťaťa a veľkosti kolies

Pri kúpe detského bicykla, na rozdiel od bicykla pre dospelých, nie je základným kritériom veľkosť rámu, ale veľkosť – priemer kolies a výška dieťaťa, pretože je dôležité, aby malý cyklista vedel bezpečne a pohodlne na bicykel sadnúť i zosadnúť.

Detské bicykle poznáme v 4 základných veľkostiach, ktorá sa určuje podľa priemeru kolies v palcoch: bicykle 12, 16, 20, 24. V ponuke výrobcov sa stretneme aj s detskými bicyklami s veľkosťou kolies 10,14 a 18, ktoré tvoria akýsi medzistupeň medzi základnými veľkosťami.

Tabuľka veľkosti kolies detských bicyklov podľa výšky dieťaťa:

Veľkosť bicykla podľa kolies Výška dieťaťa v cm
10 75 – 90
12 80 -100
14 90 -110
16 100 – 120
18 110 – 130
20 120 – 140
24 130 – 150

Pre deti, ktoré majú viac ako 150 cm, kúpte bicykel pre dospelých.

Údaje v tabuľke vychádzajú z klasifikácie samotných výrobcov detských bicyklov, a striktne sa ich držať nemusíte. Pomôžu vám ako odrazový mostík. Ale, pokiaľ vaše dieťa rastie rýchlo, alebo naopak pomalšie, potom pre neho vyberte väčší alebo menší bicykel.

Bicykel pre deti 10

Detský bicykel s veľkosťou kolies 10 je najmenší detský bicykel a je určený pre deti s výškou od 75 do 90 cm. Keďže ide o bicykel pre deti vo veku cca od 2 do 3 rokov, musí byť pre dieťa maximálne bezpečný. Potrebnú stabilitu dáte dieťaťu prídavnými pomocnými kolieskami a istotu pri jeho ovládaní spoľahlivou nožnou brzdou.

Detský bicykel malý

Záujem rodičov o detské bicykle 10 nie je veľký, pretože dieťaťa rýchlo rastie a často skôr, ako sa vôbec naučí bicykel používať, potrebuje bicykel väčší.

Detský bicykel 12

Detský bicykel 12 bude pravdepodobne prvým bicyklom, na ktorom sa vaše dieťa naučí šliapať do pedálov a spozná radosť z bicyklovania. Bicykel 12 je vhodný pre deti vysoké 80 – 100 cm. Bicykel musí byť stabilný s pevnou hliníkovou alebo kovovou konštrukciou. Aby ste vedeli bicykel dokonale prispôsobiť výške vášho dieťaťa mal by mať nastaviteľnú výšku sedadla i riadidiel. Vďaka univerzálnemu dizajnu získali celosvetovú popularitu detské bicykle Dino Bikes.

Detský bicykel 12 Frozen

Detský bicykel musí mať na reťazi ochranný kryt, ktorý zabráni uviaznutia časti detského oblečenia v reťazi.

Detský bicykel ochrana reťaze

Výrobcovia nám väčšinu 12 palcových bicyklov ponúkajú s kolesami vyrobenými z tvrdenej tzv. EVA peny. Výhodou tohto typu kolies je, že ich nemusíte dofukovať a nehrozí riziko defektu.

Pri tomto type detského bicykla odporúčame kúpiť bicykel s nožnou brzdou, pretože jej použitie je pre dieťa oveľa jednoduchšie ako zatlačenie páky ručnej brzdy. V kritickej situácii môže dieťaťa ostať zmätené a nebude schopné stlačiť rukoväť brzdy dostatočnou silou.

Súčasťou väčšiny bicyklov v tejto skupine sú aj pomocné kolieska, upevnené na zadnom kolese, pomocou ktorých získa dieťa pri bicyklovaní potrebnú rovnováhu a istotu. Keď sa dieťa naučí držať na bicykli rovnováhu a získa istotu pri jeho ovládaní, kolieska viete jednoducho odstrániť.

Detský bicykel 12

Detské bicykle 16

Pre deti s výškou 100 až 120 cm vyberajte bicykel s veľkosťou kolies 16. Na rozdiel od 12 palcových bicyklov väčšina typov má už nafukovacie kolesá. Hoci niektorí producenti vyrábajú 16 palcové bicykle pre deti už s prevodovými stupňami, myslíme si, že práve na ne vašu pozornosť nemusíte upriamovať. Dieťa sa chce predsa bicyklovať a nie premýšľať o tom, ako prehodiť prehadzovačku. Navyše, sú drahšie.

Detský bicykel 16

Pri výbere detského bicykla vo veľkosti 16 opäť platia základné pravidlá. Na prvom mieste myslite na bezpečnosť dieťaťa a jeho maximálne pohodlie. Výška riadidiel a sedadla musí byť výškovo nastaviteľná, ideálne sú pedále s protišmykovou úpravou. Konštrukcia pevná, stabilná, ale primerane ťažká. Dieťa bicykel často tlačí alebo dvíha so zeme.

Mnohé detské bicykle 16 kúpite ešte s pomocnými kolieskami, ktoré v prípade, že dieťaťa sa už vie bicyklovať jednoducho na zadné koleso bicykla neupevníte.

Bicykel 20

Pri dieťati vysokom 120 – 140 cm máte k dispozícii bicykle pre deti veľkosti 20. Dizajnom i doplnkami už pripomínajú bicykle pre dospelých. Keď už vaše dieťa získalo pri bicyklovaní patričnú istotu, môžete mu kúpiť už bicykel s ručnými pákovými brzdami. O potrebe prehadzovačky uvažujte len v prípade, že dieťa na bicykli trávi veľa času.

Detský juniorský bicykel 20

Detský bicykel 24

Pre deti s výškou 130 – 150 cm si vyberte detský bicykel 24. Uvedomte si, že stále kupujete bicykel pre dieťa, a preto množstvo „ vychytávok“ a vysoká investícia sa neoplatí. Vaše dieťa ešte porastie a vy budete musieť zainvestovať do kúpy minimálne ešte 1 bicykla.

Pozrite si ponuku detských bicyklov

Bicykle pre deti podľa veku

I keď platí pravidlo, že bicykel pre deti vyberáme podľa ich výšky a veľkosti kolies, pre ľahšiu orientáciu sme detské bicykle zoradili podľa veku dieťaťa.

Vek dieťaťa Výška v cm Veľkosť bicykla
2-3 roky 75-95 10
2-4 roky 80-100 12
4-6 rokov 90-120 16
6-9 rokov 110-140 20
9-13 rokov 130-150 24

Bicykle pre deti od 2 rokov

Pre deti vo veku 2 rokov sú vhodné najmenšie detské bicykle s veľkosťou kolies 10 a prídavnými pomocnými kolieskami.

Detské bicykle od 3 rokov

V tomto veku deti rady skúšajú všetko nové, a preto rastie aj ich snaha samostatne jazdiť na vlastnom bicykli. Detský bicykel pre deti od 3 rokov nájdete podľa priemeru kolies vo veľkosti 12. Pokiaľ je však vaše dieťa vyššieho vzrastu môžete mu vybrať aj bicykel 14, dokonca aj 16. Bicykle pre deti od 3 rokov majú nízky rám, aby si dieťa poľahky dokázalo samo na bicykel sadnúť i zosadnúť.

Dievčenský detský bicykel

Detské bicykle určené deťom od 3 rokov žiaria jasnými farbami a často priťahujú pozornosť detí rozprávkovým dizajnom. Malé princezničky si vďaka sedačke pre bábiky  môžu na výlet zobrať aj svoju obľúbenú bábiku či plyšáčika.

Detský bicykel pre dievča so sedačkou

Chlapcov potešíte bicyklom s motívom jeho obľúbeného rozprávkového hrdinu, upevnenou fľaškou na konštrukcii bicykla alebo klaksónom či zvončekom na riadidlách.

Bicykle pre deti od 4 do 6 rokov

Pre deti vo veku 4 – 6 rokov si pozrite ponuku detských bicyklov s veľkosťou kolies 16. Čo sa týka konštrukčného prevedenia a dizajnu sú bicykle v tejto skupine takmer identické s bicyklami pre deti od 3 rokov. Základný rozdiel je vo veľkosti kolies a vyššej konštrukcii. Väčšina kolies na detskom bicykli 16 sú nafukovacie.

Aby detský bicykel splnil svoj účel, teda dieťa sa na ňom rado bicyklovalo, vyberte pre neho bicykel s pevnou odľahčenou konštrukciou, nenáročný na ovládanie a v prevedení, ktoré sa páči vášmu dieťatku. Teda, keď vaša princeznička sníva o ružovom bicykli, nekupujte jej bicykel v modrej či zelenej farbe.

Detské bicykle pre deti vo veku 6 až 9 rokov

I keď aj pre túto vekovú skupinu detí nájdete bicykle s pomocnými kolieskami, väčšina detí ich už nepotrebuje. V tomto veku rastie u detí túžba po samostatnosti a bicykel je často prostriedkom súťaženia a skúmania vlastných možností.

20 palcové kolesá dávajú bicyklom už patričnú rýchlosť, a preto ani v tomto veku nezabudnite na potrebné ochranné doplnky: cyklistickú prilbu, chrániče kolien i rúk. Reťazový pohon pri týchto bicykloch by mal byť stále pod ochranným krytom.

Bicykle pre deti od 9 do 13 rokov

Pre deväťročné dieťa môžete, samozrejme vzhľadom na jeho výšku, vyberať bicykel 24. I keď nám na prvý pohľad pripomínajú bicykle pre dospelých, konštrukcia rámu je stále prispôsobená anatómii detského tela. Pocit „veľkosti“ dodávajú bicyklu veľké nafukovacie 24 palcové kolesá.

Juniorské bicykle majú vysoké prevádzkové vlastnosti. Bicyklovať sa na nich deti môžu jednak na rovných cestách, jednak na nerovnom teréne. Zvyčajne majú už aj tlmič nárazov, ručné brzdy a rýchlostné spínače.

Detské bicykle 24 sa podobne ako bicykle pre dospelých rozdeľujú na cestné, horské, ale tiež populárne BMX bicykle.

Časté chyby pri kúpe detského bicykla:

S myšlienkou, že dieťaťa aj tak rýchlo rastie, mnohí rodičia kúpia dieťaťu väčší bicykel.

Dieťa však bude mať na veľkom bicykli problém udržať rovnováhu a po prvom páde môže stratiť záujem o bicyklovanie.

Snaha ušetriť čo najviac. Čo je lacné, je zvyčajne málo kvalitné. Platí to aj pri detských bicykloch, a preto nekupujte pre dieťa najlacnejší bicykel. Riskujete tým jeho bezpečnosť a zdravie. Overení výrobcovia detských bicyklov poskytujú na svoje  produkty všetky potrebné certifikáty, záruku aj servis.

Rodičia nepočúvajú názor dieťaťa, neopýtajú sa na jeho názor, čo je tiež chyba. Dieťa nechce jazdiť na bicykli, ktorý sa mu nepáči. Vypočujte si názor vášho dieťaťa. Odmenou vám budú rozžiarené očká vašej malej princeznej či budúceho pretekára.

Dievčenský detský bicykel

Na čo teda sústrediť pozornosť pri výbere detského bicykla?

Výška dieťaťa a rozmer kolies

Veľkosť detského bicykla vyberajte podľa výšky dieťaťa, nie podľa veku. Nekupujte dieťaťu bicykel s myšlienkou: „ Veď ono dorastie.“

Nikdy nekupujte dieťaťu väčší bicykel, pretože:

 • dieťa nebude dočiahnuť pedále, bude v napätí, stratí záujem o jazdu na bicykli;
 • bicykel s veľkými kolesami bude oveľa ťažší;
 • dieťa oveľa ťažšie dosiahne volant;
 • stráca istotu, ovláda ho strach z bolestivého pádu

Negatíva však prináša aj bicykel, z ktorého dieťa „ vyrástlo“:

 • počas jazdy si bude dieťa udierať kolená o riadidlá;
 • v dôsledku nesprávnej distribúcie hmotnosti, bude bicyklovanie pre dieťa nepohodlné;
 • vzhľadom na skutočnosť, že nemá dostatok miesta na šliapanie;
 • nohy v kolenách sú ohnuté v neprirodzenej polohe, dieťa sa pri bicyklovaní rýchlo unaví, trpí, a preto nemôže mať radosť z jazdy.

I keď prvotným parametrom pri výbere detského bicykla je výška dieťaťa a veľkosť kolies, nesmieme opomenúť ani ďalšie dôležité údaje. Primerane posúďte rozmery bicykla a stupeň bezpečnosti.

Dĺžka rámu detského bicykla

Okrem veľkosti kolies je dôležité vybrať správnu dĺžku rámu. Optimálna vzdialenosť od kormidla k prednému okraju sedadla je dĺžka od lakťa až po prsty dieťaťa.

Výška kormidla a sedla

Výška riadidiel a sedačky na detskom bicykli by mala byť nastavená tak, aby sa dieťa s vystretým chrbtom dokázalo dotýkať zeme nohami. Medzi rámom a rozkrokom má byť voľných 5 – 10 cm. Takéto nastavenie umožňuje dieťaťu bez problémov zoskočiť z bicykla v krízovej situácii.

Ak dieťa sedí na bicykli zhrbené, nastavte riadidlá vyššie. Keď si dieťa udiera kolená o volant, zmeňte jeho sklon. Správne nastavenou výškou sedadla, výšky a sklonu riadidiel zvýšite nielen komfort malého cyklistu, ale predĺžite tiež životnosť bicykla.

Dbajte na to, aby dieťa umiestňovalo na pedál celú nohu, nielen pätu.

Reťaz

Reťaz detského bicykla musí byť zakrytá pevne upevneným krytom tak, aby sa počas jazdy nezachytilo do nej oblečenie.

Hmotnosť

Hmotnosť bicykla pre deti sa odvíja od použitého materiálu. Detské bicykle s odľahčenou hliníkovou konštrukciou sú omnoho ľahšie než oceľové. Najmä malé deti bicyklovanie zo začiatku rýchlo omrzí a bicyklík budete musieť domov odniesť vy. A je rozdiel niesť 8 či 15 kg bicykel. Čo myslíte? 😉

Prehadzovačka rýchlostí

Pre dieťa mladšie ako 10 rokov odborníci neodporúčajú kupovať detský bicykel s prevodovkami, pretože dieťa sa nedokáže venovať bezpečnej jazde a zároveň prepínať prevodové stupne.

Nie je potrebné venovať pozornosť prehadzovaniu rýchlosti, vyberám bicykel pre dieťa. Dieťa na detskom bicykli nepotrebuje tlmiče, prevodovky, ručné brzdy a iné ďalšie prvky, ktoré navyšujú cenu bicykla.

Ručná brzda

Kúpiť deťom bicykel s pákovou ručnou brzdou, neodporúčame, pretože jeho ruky nie sú dostatočne veľké a najmä pevné na stlačenie brzdovej páky. Silu detskej ruky a schopnosť bezpečne použiť  brzdenie rukou skontrolujte jednoducho.

Dajte dieťaťu jednou rukou stlačiť prázdnu plechovku. Pokiaľ ju nedokáže pevne skrčiť jednou rukou, potom nie je ešte pripravené brzdiť na bicykli ručnou brzdou.

Detské bicykle s tzv. furtšľapom, keď sa pedále točia aj smerom dozadu a počas tlačenia bicykla, nie sú práve najlepším riešením. Deti do 6 rokov by mali mať  možnosť  pri bicyklovaní zabrzdiť predovšetkým zadnou pedálovou brzdou. Prednú pákovú brzdu im môžete na riadidlá pripevniť, aby sa ju dieťa učilo používať od začiatku.

Bezpečnostné doplnky

Pri kúpe detského bicykla nezabudnite na bezpečnosť. Nešetrite na bezpečnostnej prilbe a iných ochranných doplnkoch.

Učte dieťa od začiatku, že počas jazdy na bicykli musí používať cyklistickú prilbu, ideálne tiež reflexnú vestu, ochranu kolien a rúk, a tiež dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Deti do 14 rokov by nemali jazdiť po cestnej komunikácii bez sprievodu dospelej osoby.

Názor dieťaťa a jeho preferencie

Hlavne nezabudnite, že na bicykli bude jazdiť vaše dieťa, nie vy, a popri uvedených kritériách bude veľmi dôležitú rolu zohrávať vo finálnej fáze výberu aj farba detského bicykla ;).

Ak sa dieťaťu nepáči dizajn, farba bicykla – nekupujte ho. Kúpou bicykla, ktorý sa dieťaťu od začiatku nepáči, môžete u dieťaťa vybudovať celoživotný odpor k bicyklovaniu. Pri nákupe detského bicykla sa pokúste skombinovať zdravý rozum a prianie vášho dieťaťa.

S ktorým detským bicyklom ste boli – neboli spokojní? Napíšte nám do komentára, aké sú vaše skúsenosti s výberom detského bicykla.

4.6/5 - (13 votes)

13 KOMENTÁRE

 1. moje deti najskor začinali n aplaastovej motorke, neskor na dvojkolesovom odražadle early rider, potom detsky bicykel tekj istej značky. Vždy si to uživali. Len treba mysliet aj na bezpečnosť a detom davat helmu

 2. aj my sme fičali na odrážadle a tento rok sme prešli na frog bicykel cez cyklospeciality a uplne super to ide … maly jazdi ako blazon a bicykel dava teren aj cyklisťák ale tiež dávame prilbu a to hned co len maly pozrie n abajk

 3. ak chcem dietatu spravit prekvapenie a bicykel kupit tzv. naslepo tak sa to vybera podla čoho? Podla vyšky dietata, že?

  • Dobrý deň, áno, ak má byť detský bicykel darček, vyberajte podľa výšky dieťaťa.

Comments are closed.