7 rodičovských tipov, ako vyberať kolobežky pre deti

5806

Chcete prekvapiť vaše dieťa kolobežkou, ale neviete, akú kúpiť? Zorientovať sa v rozmanitej škále kolobežiek, ktoré nám dnes ponúkajú výrobcovia, je skutočne náročné. Aby sme vám s výberom kolobežky čo najviac pomohli, v článku 7 rodičovských tipov, ako vyberať kolobežky pre deti, nájdete naše osobné skúsenosti a názory rodičov kupujúcich kolobežky pre deti.

Kolobežky sú dnes obľúbeným spôsobom dopravy detí, ba dokonca aj dospelých. Ich popularita neustále rastie, a tak výrobcovia každoročne uvádzajú na trh nové druhy. Kolobežky pre deti sa odlišujú nielen počtom kolies, ale sú vyrobené z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach a mnohé z nich lákajú pozornosť obrázkami, blikajúcimi svetlami ba dokonca aj skutočnými hudobnými prehrávačmi.

Aké kolobežky pre deti poznáme a ako sa zorientovať v rozmanitej ponuke kolobežiek? Ako vybrať tú, ktorá bude ideálna pre vaše dieťa?

Aké kolobežky pre deti poznáme?

Najjednoduchšie kolobežky pre deti  tvorí rám s plošinou – „ doskou“ na nohy, na ktorej sú upevnené kolieska, a vertikálny stojan, v hornej časti ukončený riadidlami. Moderné kolobežky, na rozdiel od výrobkov minulého storočia, sa vyznačujú rôznymi farbami, dizajnom, rôznorodými materiálmi, veľkosťami, typom kolies a ďalšími vlastnosťami.

Pri výrobe kolobežiek producenti používajú moderné technológie, silné polyméry a kovy – hliník, plast, sklolaminát, a tak v ponuke nájdeme kolobežky pre deti už od 2 rokov s nosnosťou 20 kg, 50 kg, ako aj kolobežky s maximálne prípustným zaťažením do 100 kg.

Kolobežky YedooPodľa počtu koliesok rozdeľujeme kolobežky pre deti na štvorkolesové, trojkolesové a dvojkolesové.

Štvorkolesové kolobežky

Štvorkolesové kolobežky sú vhodné pre deti, ktoré sa s jazdou na kolobežke ešte len zoznamujú, pretože 4 široké kolieska, 2 vpredu a 2 vzadu poskytujú dieťaťu potrebnú stabilitu a dávajú mu pocit istoty a bezpečia. Keďže štvorkolesové kolobežky sú určené pre deti vo veku cca 2 rokov, majú zvyčajne ľahkú plastovú konštrukciu.

Medzi nevýhody kolobežiek so 4 kolieskami patrí ich nízka nosnosť a pevná výška riadidiel. Keďže deti rýchlo rastú, tento typ kolobežky bude dieťa používať veľmi krátky čas.

Kolobežky pre deti s 3 kolieskami

Trojkolesová kolobežka podobne ako kolobežka so 4 kolieskami je veľmi stabilná, a preto je ideálna ako prvá kolobežka pre najmenších. Tri kolesá pomáhajú dieťaťu zachovať rovnováhu, a dávajú mu pocit istoty.

Počas jazdy na trojkolesovej kolobežke dieťa nenaberie vysokú rýchlosť, ale naučí sa bezpečne odrážať, brzdiť a ovládať kolobežku bez strachu alebo opakovaných pádov.

TIP: Mohlo by vás zaujímať: Aký detský bicykel vybrať?

Trojkolesovú kolobežku si môžete vyberať podľa umiestnenia kolies z 2 typov, kolobežky s 2 kolieskami vpredu a jedným vzadu alebo naopak, teda 1 koliesko vpredu a 2 vzadu.

Stabilita trojkolesovej kolobežky je pri oboch typoch veľmi dobrá, ale podľa vyjadrení mamičiek, deťom sa jednoduchšie jazdí na trojkolesovej kolobežke, ktorá má vpredu 2 kolieska a vzadu 1. Navyše kolobežka s 2 kolieskami vpredu je pre jazdu detí bezpečnejšia, pretože má regulovateľný uhol otáčania riadidiel.

Trojkolesové kolobežky

Pozrite si viac kolobežiek

Konštrukcia trojkolesových kolobežiek môže byť plastová, hliníková alebo kombinácia oboch materiálov. Pokiaľ chcete, aby si jazdu na nej dieťa užilo dlhšiu dobu, potom vyberajte trojkolesovú kolobežku s výškovo nastaviteľnými riadidlami.

Podobne ako pri kolobežkách so 4 kolieskami aj väčšina trojkolesových kolobežiek sa zvyčajne nedá zložiť, a tak pri transporte zaberá viac miesta.

Dvojkolesové kolobežky

Dvojkolesové kolobežky sú vhodné pre deti od 3 rokov, resp. deti, ktoré už ovládajú princíp kolobežkovania, pretože pri jazde na kolobežke s 2 kolieskami musí dieťa byť nielen schopné udržať rovnováhu, ale tiež vynikajúco ovládať koordináciu pohybov.

Prakticky všetky modely sú vyrobené z odľahčeného hliníka, majú výškovo nastaviteľný volant, zadnú brzdu. Moderné kolobežky sú vybavené už aj ručnou brzdou namontovanou na riadidlách.

Väčšinu dvojkolesových kolobežiek viete zložiť, čo uľahčuje ich prepravu.

Medzi dvojkolesovými kolobežkami nájdeme aj špeciálne freestyle kolobežky, ideálne pre skoky a rôzne triky, a elektrické kolobežky.

Osobitnú skupinu tvoria kolobežky, ktoré viete premeniť na detské odrážadlo, čím v jednom modely získate 2 rôzne dopravné prostriedky pre dieťa.

Kolobežky Highwayfreak

Typy kolobežiek podľa spôsobu miesta použitia

Mestské kolobežky

Môžeme povedať, že mestské kolobežky patria k najviac vyhľadávaným, snáď aj preto, že sú vhodné pre deti od 5 rokov. Výrobcovia robia všetko preto, aby jazda v meste na nich bola maximálne komfortná, a to aj na nerovných cestách či dlažbe.

Mestské kolobežky sa vyznačujú ľahkosťou, pevnosťou, odolnosťou a kompaktnosťou. Väčšina kolobežiek určených pre jazdu v meste má kolesá s priemerom od 125 do 200 m.

Pri výbere venujte náležitú pozornosť skladaciemu mechanizmu. Kolobežku by ste mali zložiť a rozložiť jednoducho, rýchlo, bez vynaloženia väčšej námahy a bez použitia akýchkoľvek špeciálnych nástrojov. V tejto kategórii práve vďaka unikátnemu systému skladania vynikajú kolobežky Razor s vlastným patentovaným skladacím mechanizmom.

Terénne kolobežky

Terénne kolobežky sú pevnejšie a o niečo ťažšie ako kolobežky určené pre jazdu v meste. Tento typ kolobežky má zosilnený rám, nafukovacie kolesá s väčším priemerom, výkonnú spoľahlivú brzdu a vynikajúce jazdné schopnosti ako v meste, tak aj na poľných či lesných cestách.

Nevýhodou terénnej kolobežky sú väčšie rozmery, vyššia hmotnosť a nedá sa zložiť. Výhodou je vysoká nosnosť.

Freestyle kolobežky

Freestyle kolobežky

Áno, skákať a predvádzať rôzne triky sa dá už aj na kolobežkách. Typickými znakmi Freestyle kolobežiek sú pevnosť, spoľahlivosť a ľahkosť. V porovnaní s „ klasickou“ dvojkolesovou kolobežkou majú freestyle kolobežky nižšiu hmotnosť, menšie kolieska a širšie riadidlá, ktoré sa môžu otáčať až o 360°.

Dôležitým parametrom je tiež stĺpik riadenia, ktorého kvalita priamo vplýva na mechanizmus riadenia. V skupine kolobežiek na Freestyle sú favoritmi: Maui Predator II – silná a spoľahlivá kolobežka pre profesionálov. Pre začiatočníkov dávame do pozornosti  kolobežky Grit Fluxx a Spartan.

Pozrite si kolobežky za super cenu

7 rodičovských tipov, ako vyberať kolobežky pre deti

Pri hľadaní tej najvhodnejšej  detskej kolobežky musíme zobrať do úvahy hneď niekoľko kritérií, ako vek, výšku, hmotnosť dieťaťa,  pre ktoré kolobežku kupujeme, miesto a spôsob jej používania, konštrukcia a materiál, z ktorého je kolobežka vyrobená, počet a typ koliesok, ich veľkosť, spôsob brzdenia.  Preto sme pre vás spísali tipy a rady rodičov, ktorí s kúpou kolobežky pre dieťa majú osobné skúsenosti.

1. Zohľadnite vek dieťaťa

Pri výbere kolobežky pre dieťa je rozhodujúcim kritériom vek dieťaťa, pre ktoré kolobežku vyberáte. Z osobných skúseností môžeme skonštatovať, že jazdu na kolobežke sú deti schopné zvládnuť od dvoch rokov.

Samozrejme, všetko závisí od individuálneho vývoja dieťaťa. Niektoré deti majú v tomto veku problémy s pohybom, zatiaľ čo iné už súťažia so svojimi rovesníkmi.

Pri výbere kolobežky pre najmenších však sústreďte vašu pozornosť na modely s 3 alebo 4 kolieskami, pretože dávajú kolobežke potrebnú stabilitu. Dieťa na trojkolesovej kolobežke nemá problém s udržiavaním rovnováhy a má pocit istoty a bezpečia, a tak neodporúčame pre dvojročné dieťaťa kupovať hneď dvojkolesovú kolobežku.

Kupujete dieťaťu prvú kolobežku? Okrem veku zohľadnite výšku a zručnosti dieťaťa a radšej zvoľte model s čo najjednoduchším dizajnom bez rušivých prvkov, ako sú svetielka či hudobné efekty. Dieťa v prvom rade musí pochopiť a naučiť sa princíp jazdy na kolobežke a rýchlejšie to pôjde bez rušivých elementov.

Pre deti staršie ako tri roky sú ideálne „ klasické“ dvojkolesové kolobežky. Vyrábajú sa buď z pevného plastu alebo kovu, zvyčajne z hliníka. I keď sú plastové kolobežky ľahšie a lepšie ovládateľné, jazdiť na nich sa dá len na dobrej rovnej ceste, a tak  odporúčame siahnuť po kolobežke s odľahčenou hliníkovou konštrukciou, s výškovo nastaviteľnou rukoväťou a možnosťou skladania.

Existuje názor, že pre deti od 3 do 5 rokov dvojkolesové kolobežky ešte nie sú vhodné. Výber však ostáva na rodičovi, ktorý predsa len pozná svoje dieťa a najlepšie dokáže posúdiť jeho úroveň koordinácie.

Pri výbere kolobežky pre deti od 5 rokov sa váš výber neuveriteľne rozširuje. Vždy však myslite na to, že kolobežka nesmie vážiť viac ako vaše dieťa, alebo naopak, dieťa nemôže myť vyššiu hmotnosť, ako je výrobcom udané maximálne prípustné zaťaženie.

Deti v tomto veku stále rýchlo rastú, a keď nechcete kupovať kolobežku na jednu sezónu, potom voľte kolobežku s výškovo nastaviteľnými riadidlami.

Detské kolobežky

Pozrite si viac kolobežiek

2. Vezmite do úvahy výšku a hmotnosť dieťaťa

Po niekoľkoročných skúsenostiach z predaja detských potrieb a rozhovoroch s rodičmi musím konštatovať, že pri kúpe kolobežky pre deti je potrebné vziať do úvahy nielen vek, ale aj výšku a hmotnosť dieťaťa, pre ktoré kolobežku kupujete.

Je veľký rozdiel vyberať kolobežky pre trojročné deti, ktoré sa výrazne odlišujú výškou a hmotnosťou.

Dieťa má mať počas kolobežkovania svoje pohodlie, a preto pre deti, ktoré sú vzrastovo vyššie ako ich rovesníci, upriamte pozornosť na kolobežky s možnosťou regulácie výšky volantu.

Dieťa by malo na kolobežke stáť vzpriamene, riadidlá by malo mať takmer v úrovni hrudníka a ruky mierne ohnuté v lakťoch.

Ako sme už písali vyššie, každý výrobca testuje kolobežky na určité maximálne zaťaženie, teda dôležitú rolu zohráva aj hmotnosť dieťaťa. Kolobežky pre najmenších zvyčajne vydržia záťaž až 20 kg. Aby jazda bola pre deti vo veku od 4 do 15 rokov bola bezpečná, výrobcovia uvádzajú na trh kolobežky normálne s maximálnou nosnosťou  50 kg, ale nájdeme aj varianty s nosnosťou 80 či 100 kg.

Neodporúčame prekročiť výrobcom stanovené maximálne zaťaženie, pretože v takomto prípade už jazda na kolobežke nie je pre dieťa bezpečná a dieťa môže utrpieť zranenie. Na 2. strane prichádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu výrobku, najmä kolies, čím sa znižuje doba používania kolobežky.

Deti na kolobežkách

3. Dajte pozor na materiál

Kolobežky nám výrobcovia ponúkajú najčastejšie vyrobené z plastu, kovu alebo ako kombináciu oboch týchto materiálov. Nižšiu hmotnosť  majú kolobežky z plastu, a preto sa deťom lepšie ovládajú. Ich nevýhodou je však pomerne vysoké riziko poškodenia pri páde.

Pozor! Výrazný ostrý zápach plastu poukazuje na možnosť prítomnosti zdraviu škodlivých látok.

Kovová kolobežka je oveľa viac odolnejšia ako plastová, pevnejšia, pre dieťa stabilnejšia, ale váži viac, a tak sa dieťaťa bude ťažšie ovládať. Musíme tiež spomenúť, že kov je náchylný na koróziu, preto musíte mokrú kolobežku vždy dôkladne vyutierať dosucha. Všetky kovové časti by mali byť hladké bez ostrých vyčnievajúcich častí, na ktorých by sa dieťa mohlo zraniť.

Riadidlá by mali byť ukončené ergonomicky tvarovanými rúčkami, vyrobenými s protišmykového materiálu.

4. Osobitnú pozornosť venujte veľkosti a materiálu kolies

Zvyčajne sú kolesá vyrobené z plastového kotúča a polyuretánu, tzv PU kolieska.  Menej používané sú kolieska s penovým polypropylénom (penou) a veľkej obľube sa tešia v posledných rokoch nafukovacie kolesá.

Každý druh má svoje plusy a mínusy.

Penové kolieska sú ľahké, mäkké, dobre prekonávajú dlaždice a nerovnosti, ale rýchlo sa opotrebujú: môžu prasknúť; štrbina sa namočí a kolesá sa začnú „ drobiť“.

Nafukovacie kolesá majú skvelé jazdné schopnosti na nerovných cestách, trávnatých či poľných trasách, ale ich nevýhodou sú ich veľké rozmery,  výrazne sa podieľajú na zvýšenej hmotnosti kolobežky majú nevýhodu v tom, že sa môžu prepichnúť alebo prasknúť.

Kolieska z polyuretánu patria k najčastejšie používaným, sú tvrdšie a pevnejšie. Prakticky nepodliehajú opotrebeniu, ale počas jazdy dieťa vníma všetky nerovnosti cesty. Hodnota tuhosti polyuretánových kolies by nemala byť menšia ako 76A. V opačnom prípade dôjde k nadmernému opotrebeniu kolies, čo negatívne ovplyvní životnosť kolobežky.

Ložiská, ktoré určujú indexy 3, 5, 7, 9, majú rozhodujúci vplyv na rýchlosť jazdy na kolobežke, a tak pri výbere kolobežky pre staršie deti, ktoré si rady vychutnávajú rýchlu jazdu, musíte venovať pozornosť aj typom ložísk.

Odborníkmi sú najviac odporúčané ložiská s indexmi 7 a 9.

Pri kolobežkách pre najmenších nezohráva rýchlosť pohybu dôležitú úlohu, pretože dieťa sa s jazdou na kolobežke ešte len oboznamuje. Pre deti mladšie ako 4 roky odporúčame kolobežky, ktorých kolesá nie sú vybavené ložiskami, napríklad kolobežky Razor Kixi. Takéto modely neumožňujú dieťaťu nabrať vyššiu rýchlosť a pri páde sa zraniť.

5. Nezabudnite na brzdu

V súčasnosti existujú na kolobežkách dva typy bŕzd – nožná, umiestnená na zadnom kolese, a ručná páková na volante.

Princíp brzdenia nožnou brzdou je jednoduchý. Stačí zatlačiť brzdu pätou. Po stlačení brzda zablokuje priebeh zadného kolesa a kolobežka sa zastaví.

Keďže najmenšie deti nenaberú počas jazdy na kolobežke väčšiu rýchlosť, brzda na kolobežkách pre najmenších nie je nevyhnutnosťou.

Kolobežky s ručnou brzdou odporúčajú odborníci kupovať až starším deťom, ktoré sú už schopné v rizikovej situácii dostatočne pevne zatlačiť páčku ručnej brzdy.

6. Skontrolujte kvalitu zvárania tyče riadidiel k podložke

„ Najzraniteľnejším“  bodom kolobežky je spojenie tyče riadidiel a dosky na nohu. Pokiaľ máte možnosť , radšej si vyberajte modely bez zvárania, pretože sú odolnejšie a bezpečnejšie.

7. Pouvažujte, či chcete kúpiť skladaciu kolobežku alebo s pevnou konštrukciou

Skladacie kolobežky sú veľmi populárne. Možnosť sklopiť riadidlá uľahčuje prenos a skladovanie kolobežky, ale má aj niekoľko nevýhod, ako znížená stabilita a postupné uvoľňovanie upevňovacích mechanizmov, ktoré môžu viesť k poškodeniu.

Menšie deti zvyčajne potrebujú pri rozložení a zložení kolobežky pomoc dospelého.

Pozrite si ponuku kolobežiek

Bezpečnosť nadovšetko

Tak ako pri každej športovej aktivite aj pri jazde na kolobežke môže dieťa padnúť a zraniť sa. Nebojte sa, ak dieťa spadne, veď bez pádov nedochádza k žiadnemu pokroku. Ale riziko zranenia minimalizujete ochrannými prvkami, ako sú prilba, chrániče na kolená a lakte, dlane. Pri nižšej viditeľnosti odporúčame dieťaťu obliecť reflexnú vestu.

Najobľúbenejšie značky detských kolobežiek

Bez ohľadu na to, koľko sezón bude vaše dieťa kolobežku používať, nedajte sa pri jej výbere zlákať len cenou. Veď bezpečnosť vášho dieťaťa zaručene stojí za investíciu. Medzi najpredávanejšie kolobežky pre deti patria značky:

  1. Mikro – teleskopické držadlá z hliníka. Hmotnosť do 50 kg. Jedinečný dizajn.Drahšie, ale náklady na jej kúpu sú odôvodnené.
  2. Yedoo – kolobežky s pevnou kovovou konštrukciou, mnohostranné použitie.
  3. Mondo – široká škála rôznych modelov s množstvom populárnych rozprávkových motívom pre deti od 2 rokov.
  4. Razor – vyrába kvalitné modely z odolného hliníka. Výrobca sa nebojí experimentovať s dizajnom, ale vždy dbá na vysokú kvalitu.
  5. Spartan – produkuje kvalitné kolobežky v rôznych cenových reláciách. Spartan kolobežky pre deti spĺňajú všetky najnovšie bezpečnostné požiadavky.

Pri výbere kolobežky pre deti berte do úvahy nielen technické charakteristiky, ale aj názor samotného dieťaťa. Výberom správnej kolobežky, darujete dieťaťu radosť z pohybu a príležitosť spoznať svet v pohybe.

Jazdou na kolobežke sa deti učia koordinovať svoje pohyby, vnímať priestor okolo seba. Rozvíjajú si hrubú motoriku, trávia viac času vonku a ľahšie nadväzujú nové kontakty.

Dúfame, že naše tipy vám pri výbere tej naj kolobežky pre vaše dieťa pomôžu. V komentároch sa tešíme na vaše názory a skúsenosti.

4.7/5 - (6 votes)

9 KOMENTÁRE

  1. u nás doma (dieťa 15r a 7r ) je momentálne miláčikom domácnosti, teda našich chalanov elektrická kolobežka nitro … darček od tatina a vyuziva sa najma ked idu domov z treningu utahani

  2. aj moj syn ma velmi rad kolobežku a dovolim si tvrdit, že ovela radšej ako bicykel. Bycikel ho nejak nelaka, ale kolobežku použiva stale. Stale na nej jazdi, aj do a z školy.

  3. presne tuto mala moja dcerka , dostala ju ked mala dva roky, len na nej mala aj sklapacie madlo. Teraz podrastla a vozi sa na na klasicke detskej dvojkolesovej kolobežke

  4. velmi dobre su aj tie plastove so sklapacim madlom na sedenie. Potom to služi ako odražadlo

  5. jeeej, taketo kolobežky mali aj moje deti a ked z nich vyrastli, tak dostali klasicku dvojkolesovu. Teraz su vačšie a na kolobežke jazdia aj do školy .

  6. no najskor nejaku s tromi kolieskami vpredu, aby sa dieta naučilo stability a neskor a ked bude vediet jazdit tak mu dat klasicku kolobežku

Comments are closed.