Akú trojkolku s vodiacou tyčou vybrať?

4206

Keď dieťatko už pevne sedí a začína aktívne vnímať svoje okolie, vidíme mnoho rodičov voziť deti v trojkolke. Rozmýšľate aj vy nad jej kúpou, ale neviete, akú trojkolku s vodiacou tyčou vybrať? Aby ste sa vyhli sklamaniu kvalitou vášho nákupu, pripravili sme pre vás niekoľko typov pre výber trojkolky s vodiacou tyčou.

Pre staršie deti sa prechádzky v kočíku stávajú menej zaujímavé, ale zatiaľ stále potrebujú svoje miesto na sedenie. Bezpečným dopravným prostriedkom je trojkolka s rukoväťou na tlačenie. Tento spôsob prepravy detí zaznamenal u rodičov obrovský záujem, a to najmä vďaka multifunkčnosti tohto druhu trojkolky.

Nákup detskej trojkolky je nepochybne správna vec, ale mnohí rodičia pred jej kúpou riešia dilemu, akú trojkolku s vodiacou tyčou kúpiť. Poďme sa spolu pozrieť, na čo by ste mali pri výbere detskej trojkolky s rukoväťou myslieť.

Čo je trojkolka s vodiacou tyčou?

Trojkolka s vodiacou tyčou je trojkolka, ktorá má v zadnej časti upevnenú na konštrukcii tyč. Pomocou rodičovskej rúčky dokážete trojkolku, rovnako ako kočík, tlačiť, udržiavať jej smer a rýchlosť. Pre dieťa bude vozenie sa v trojkolke oveľa zaujímavejšie, pretože dokáže dianie okolo seba sledovať lepšie, ako keď sedí v kočíku.

Trojkolka s rukoväťou nielen rozširuje vaše možnosti chodenia s dieťaťom, ale tiež pomáha dieťaťu zvládnuť motorické zručnosti, rozvíja rovnováhu a koordináciu. Jazda v trojkolke dáva deťom väčšiu nezávislosť a aktivizuje kognitívny záujem.

Rodičia, ktorí chcú svojim deťom dopriať radosť z jazdy v trojkolke, stoja však pred náročnou úlohou – vybrať pre dieťa tú najlepšiu trojkolku s vodiacou tyčou.

Akú trojkolku s vodiacou tyčou vybrať?

Keď si kladiete otázku, akú trojkolku s vodiacou tyčou vybrať, najprv si musíte uvedomiť, pre aké staré dieťaťa trojkolku kupujete.

Trojkolky s ovládajúcou rukoväťouurčené pre deti vo veku od jedného do troch rokov. Tento vek sa vyznačuje zvýšenou zvedavosť, rastúcim záujmom o všetko, čo sa hýbe.

V závislosti od veku dieťaťa rozdeľujeme detské trojkolky s tyčou do troch skupín:

 • detské trojkolky pre deti od 2 do 3 rokov s pedálmi v prednej časti

Trojkolka pre deti

 • klasické trojkolky pre deti od 2 do 3 rokov s pedálmi v strede konštrukcie

Reťazová trojkolka s pedálmi v strede

 • trojkolky pre deti mladšie ako 1 rok – tzv. transformátory. V tejto kategórii nájdete trojkolky, v ktorých môžete voziť deti už od 6, resp. 10 mesiacov. Vďaka množstvu odnímateľných prvkov majú najdlhšiu dobu použiteľnosti. Doslova rastú s dieťaťom a deti na nich môžu jazdiť do 4-5 rokov.

Vyberáme trojkolku s vodiacou tyčou

Pri výbere detskej trojkolky s rodičovskou rúčkou treba mať na pamäti, že rozhodujúcim kritériom nie je dizajn, farba či cena, ale vek vášho dieťaťa.

Pri kúpe trojkolky pre dieťa do 2 rokov odporúčame vybrať trojkolku s vodiacou rúčkou, pretože:

 1. malé dieťa nerozumie princípu jazdy na bicykli;
 2. krátke nohy a ruky detí nedosiahnu pedále a volant, takže pri jazde na trojkolke potrebujú pomoc rodiča;
 3. nie je príliš bezpečné, ak nohy visia okolo rotujúcich častí.

Rodičia detí často kupujú trojkolku pre deti mladšie ako 1 rok. V tomto veku dieťa začína ešte len sedieť a jeho svalstvo nie je ešte dostatočne pevné, preto odporúčame posadiť dieťa do trojkolky až vo veku 1 roka. Pokiaľ ide o hornú hranicu veku, skúsené mamy sa zhodujú: záujem o jazdu v trojkolke deti strácajú vo veku 3 rokov.

Pozrite si viac trojkoliek s vodiacou tyčou

Pri kúpe detskej trojkolky s tyčou zohráva dôležitú rolu:

Dĺžka rodičovskej rúčky a materiál

Popri veku dieťaťa je pri výbere trojkolky s rukoväťou veľmi dôležitým kritériom dĺžka vodiacej tyče. Je veľmi nepríjemné tlačiť trojkolku, keď je rukoväť príliš krátka alebo veľmi dlhá. Ak patríte k vyšším typom, alebo naopak, ste nízka, vyberajte trojkolku s vodiacou tyčou, ktorú viete prispôsobiť vašej výške.

Rodičia často riešia problém zlomenej tyče, ktorou sa trojkolka tlačí. Preto venujte pozornosť aj materiálu, z ktorého je rúčka trojkolky vyrobená, a dopredu si zistite, či výrobca ponúka možnosť kúpiť náhradnú vodiacu tyč.

Mnohé rukoväte sú navrhnuté tak, aby ste vedeli trojkolku ovládať len jednou rukou, ale často to nie je tak jednoduché. Preto si radšej vyberte trojkolku s tyčou, ktorú viete pohodlne uchopiť oboma rukami.

Možnosť ovládať trojkolku ľahko jednou rukou, bez vyloženia veľkej námahy, poskytujú trojkolky smarTrike s unikátnou patentovanou technológiou Touch Steering®.

Typ tyče na ovládanie trojkolky

Pri trojkolkách s vodiacou rúčkou poznáme tyč:

 • spojenú s riadidlami – umožňuje nám trojkolku nielen tlačiť, ale tiež otáčať riadidlami, a tak udávať smer jazdy; rovno, vpravo, vľavo.
 • pevnú, ktorá je na konštrukcii trojkolky upevnená vzadu. Pri tomto type nedokážeme korigovať smer jazdy, trojkolku vieme len tlačiť smerom dopredu. Trojkolky s týmto typom vodiacej tyče odporúčame kupovať deťom od 2 rokov.

Trojkolka s tyčou Smoby Confort

V období, keď dieťa v trojkolke ešte tlačíte, ale ono už rado točí riadidlami, oceníte možnosť riadidlá zablokovať, a tak smer jazdy budete udávať naďalej vy, pomocou vodiacej tyče.

Pre dieťa mladšie ako 2 roky odporúčame vybrať trojkolku:

 • s možnosťou zmeniť výšku a uhol sklonu tyče a blokovania riadidiel
 • rúčku vyrobenú z pevných materiálov, ideálne kovová tyč s plastovým držadlom
 • s možnosťou ovládania rodičovskej rukoväte oboma rukami
 • s ergonomicky tvarovaným držadlom rúčky s protišmykovou úpravou

Konštrukcia trojkolky

Najlepšou možnosťou je konštrukcia vyrobená z kovu. Prijateľná je aj kombinácia kovu a plastu. Vyvarujte sa kúpe trojkolky, ktorá má celú konštrukciu z plastu, pretože tento typ trojkolky nie je dostatočne stabilný a riziko prevrátenia a vypadnutia dieťaťa z trojkolky je vysoké. Optimálna váha trojkolky je 10-14 kg.

Kolesá

Pri kúpe trojkolky s rodičovskou rúčkou sú najlepšou alternatívou kolesá z gumy. Ľahko prekonávajú nerovnosti povrchu, lepšie tlmia a jazda v trojkolke s gumenými kolesami je nielen tichšia, ale pre dieťa jemnejšia a komfortnejšia.

Dobrým riešením sú aj kolesá z EVA peny, netreba ich dofukovať. Nehrozí riziko defektu ani v prípade, že s trojkolkou prejdete po štrku či skle.

Najmenej kvalitné sú kolieska z plastu. Okrem toho, že počas jazdy sú hlučné, rýchlo sa zoderú alebo iným spôsobom poškodia.

Pri výbere trojkolky s nafukovacími kolesami si musíte uvedomiť, že síce sa vám bude dobre tlačiť, ale malé dieťa nemá dostatočnú silu v nohách, takže trojkolku nebude vedieť dať samo do pohybu.

Jednoduchosť ovládania trojkolky ovplyvňuje aj veľkosť kolies. Teda čím väčší priemer, tým lepšie.

Trojkolka s veľkými kolesami

Sedadlo

Najlepším variantom je sedadlo, ktoré:

 • zohľadňuje anatomické vlastnosti tela dieťaťa; pre deti mladšie ako 1 rok ho viete polohovať;
 • je vyrobené z protišmykového materiálu, alebo má povrch vybavený pogumovanými výstupkami;
 • viete posúvať, resp. upraviť jeho výšku.

Pre deti do 2 rokov by sedadlo malo mať pohodlnú opierku a mäkkú polstrovanú výplň z kvalitnej textílie.

Bezpečnostné prvky

Väčšina detí je neustále v pohybe, a preto musí mať kvalitná trojkolka niekoľko bezpečnostných prvkov.

Dievčenská trojkolka s tyčou

Bezpečnostné pásy

Najmenšie deti musia byť v trojkolke pripútané bezpečnostnými pásmi, najlepšie s 5-bodovým zapínaním a možnosť nastavenia dĺžky popruhov.

Ochranné madlo

Neželanému posunu dieťaťa dopredu a jeho zošmyknutiu zo sedadla zabraňuje aj ochranné madlo.

Opierka na nohy

Pri trojkolkách s pohonom na prednom kolese, malé deti ešte nedočiahnu na pedále, a preto potrebujú podložku na nohy. Opierku nôh viete neskôr demontovať.

Odporúčame vyberať trojkolku, ktorá má širšiu podložku na nohy.

 

Blokovanie pedálov

Funkcia blokovania pedálov znemožní otáčanie pedálov počas tlačenia trojkolky, čím sa znižuje riziko zranenia detských nôh. Okrem toho, musia byť pedále s protišmykovým povrchom.

Riadidlá

Smoba trojkolka s rúčkou

Podobne ako sedadlo trojkolky, aj riadidlá by ste mali vedieť výškovo prispôsobiť vášmu dieťaťu. Rukoväte by mali byť ergonomicky tvarované, najlepšie s gumovými krytkami, ktoré sú protišmykové a na dotyk príjemné. Vynikajúcim bezpečnostným prvkom je možnosť uzamknutia kormidla a znížená možnosť otáčania volantom.

Príslušenstvo

Najlepšie modely trojkoliek s vodiacou rukoväťou sú doplnené o ďalšie prvky a príslušenstvo:

 • držiak na fľašku
 • košík nad zadnými kolesami
 • taška na rukoväti;
 • slnečná clona, strieška
 • kryt do dažďa
 • hračky
 • herný panel vybavený svetlom, zvukovými efektmi
 • nástroje na opravu

Prečo kúpiť trojkolku s vodiacou tyčou?

 • Trojkolky ovládané rodičmi sú bezpečnou alternatívou vozenia detí. Niektoré typy môžete používať na vozenie detí od 6. mesiaca ich veku.
 • Majú množstvo bezpečnostných prvkov: bezpečnostné pásy, ochranné madlo, možnosť blokovania otáčania pedálov počas tlačenia, blokácia riadidiel, opierka na nohy,…
 • Pomocou rodičovskej rúčky, majú rodičia trojkolku pod kontrolou. Udávajú smer jazdy i rýchlosť.
 • Jazda na trojkolke je pre vývoj dieťaťa mimoriadne pozitívna a prospešná. Vychádzky na trojkolke poskytujú dieťaťu nové podnety a pocity radosti. Pomáhajú mu nadväzovať kontakt s rovesníkmi. Pobyt vonku prispieva k posilňovaniu imunity. Počas jazdy sa dieťa učí udržať rovnováhu, pri šliapaní do pedálov si posilňuje svalstvo nôh a rozvíja hrubú motoriku a celkovú koordináciu.
 • Pri výbere trojkolky s vodiacou tyčou máme na výber obrovského množstvo farieb, motívov a prevedení.

Avšak spätná väzba rodičov, ktorí kúpili trojkolky s rukoväťami, poukazuje aj na určité nevýhody. Napríklad v mnohých modeloch sú plastové časti, ktoré znižujú pevnosť výrobku. Sú hlučné, alebo sa ťažko ovládajú.

Keďže neexistuje dokonalá detská trojkolka, ktorá by spĺňala požiadavky všetkých rodičov, odpoveď na otázku: „ Akú trojkolku s vodiacou rukoväťou kúpiť?“ nemôže byť jednoznačná.

Každé dieťa je jedinečné. Mnohé z nich vozenie v trojkolke zbožňujú, iným sa v trojkolke nepáči.

Skôr ako trojkolku s vodiacou tyčou kúpite, opýtajte sa na názor mamičiek, ktoré deti v trojkolke už vozia, poprípade ich požiadajte, či si môžete ich trojkolku vyskúšať.

Trojkolky s rodičovskou rúčkou nájdete v rôznych cenových reláciách. Ceny sa odvíjajú od značky, použitého materiálu, prevedenia, doplnkov.

V minulom roku patrili k najpredávanejším trojkolkám s vodiacou rukoväťou:

  1. Klasická reťazová trojkolka Smoby Zooky Classic od 16 mesiacov
  2. Toyz Detská trojkolka Timmy blue pre deti od 3 rokov
  3. Zopa Trojkolka Citigo 6v1 Mulberry pink pre deti od 10 mesiacov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Detské odrážadlá pre najmenších – pohyb, rozvoj, zábava
Vyberáme záhradný domček pre deti od 2 rokov
Aké odrážadlo kúpiť?

Naše odporúčanie

Pre deti od 2 rokov odporúčame siahnuť po „klasickej“ trojkolke s pedálmi v strede konštrukcie. Vďaka klasickému reťazovému pohonu, možnosti nastaviť výšku sedadla a riadidiel, je trojkolka Smoby Zooky Classic ideálna na prvé spoznávanie princípu šliapania do pedálov.

V kategórii trojkoliek – transformátorov – sa jednoznačne prikláňame k trojkolke SmarTrike – recliner, ktorá je vhodná už od 6 mesiacov veku dieťaťa.

Lacnejšími, ale vysoko kvalitnými alternatívami sú trojkolky pre deti od 10 mesiacov:

Zopa Trojkolka Citigo 6v1
LITTLE TIKES Trojkolka 4v1 Sport Edition

Pozrite si viac trojkoliek s vodiacou tyčou

Máte už trojkolku s vodiacou rukoväťou? Napíšte nám do komentára vaše postrehy a skúsenosti.

5/5 - (5 votes)

1 komentár

Comments are closed.