Aké detské odrážadlo, bicykel bez pedálov vybrať?

3825

Hľadáte detské odrážadlo – bicykel bez pedálov? Pozreli ste si ponuku predajcov, ale teraz neviete, ktoré odrážadlo by ste mali vášmu dieťaťu kúpiť? Prečítajte si článok, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere detského odrážadla – bicykla bez pedálov.

Detské odrážadlo – bicykel bez pedálov, nazývané tiež cvičné či balančné bicykle, cyklo bicykle sa v posledných rokoch stali medzi veľmi obľúbeným spôsobom dopravy detí. Tento model nám na prvý pohľad pripomína bicykel, od ktorého sa však líši tým, že na konštrukcii detského odrážadla nenájdete pedále.

Princíp jazdy na cvičnom bicykli spočíva v odrážaní sa od zeme nohami. V porovnaní s bicyklovaním, teda, keď dieťa musí šliapať do pedálov a pochopiť celkovo princíp bicyklovania, je odrážanie pre deti oveľa prirodzenejší pohyb.

Bicykel bez pedálov môže byť pre dieťa akýmsi medzistupňom medzi trojkolkou a klasickým dvojkolesovým bicyklom, pretože výrobcovia nám ponúkajú detské odrážadlo – cvičný bicykel pre deti od 2 rokov.

Cvičný bicykel - detské odrážadlo

Pri výbere cvičného bicykla musíme zohľadniť množstvo atribútov, ako vek dieťaťa, jeho výška, úroveň vývoja, potom materiál, z ktorého je detské odrážadlo vyrobené, veľkosť a typ kolies, výšku sedu, výrobcu.

Pozrime sa teda spolu na výber detského cvičného bicykla, pretože len správne vybraným detským odrážadlom predídete sklamaniu a zbytočným výdavkom.

Dôležité atribúty pri výbere detského odrážadla

Výška dieťaťa

Cvičné bicykle sa od seba odlišujú nielen prevedením, farbou, ale tiež výškou sedadla od zeme. Pokiaľ výrobca udáva výšku sedadla v rozpätí od 30 do 40 cm, znamená to, že minimálna výška sedadla je 30 cm od zeme a maximálna 40 cm od zeme. Teda, keď chcete, aby vaše dieťa na bicykli bez pedálov jazdilo pohodlne a bezpečne, musíte výber prispôsobiť výške dieťaťa.

Ako merať?

Aby sme určili správnu výšku sedadla a tomu prispôsobili aj výber detského odrážadla, musíme zmerať u dieťaťa v stoji vnútornú stranu nohy od rozkroku až po zem.

Od nameraného údaju  odpočítajte 2-3 cm, čo je hrúbka sedadla, a dostanete najdôležitejší parameter, ovplyvňujúci výber detského odrážadla.

Napríklad: vnútorná dĺžka nohy, od rozkroku po zem, je 32 cm. Teraz odpočítame približnú hrúbku sedadla – teda 2 cm a dostaneme 30 cm. Teda bude hľadať pre dieťa odrážadlo so sedadlom vo výške 30 cm.

Cvičný bicykel Detské odrážadlo

Nameraná vnútorná dĺžka nohy musí byť o 2-3 cm väčšia ako výška sedadla.

Nikdy nekupujte dieťaťu väčšie detské odrážadlo s myšlienkou „ veď ono dorastie“. Dieťa potrebuje na odrážadle sedieť s istotou, teda obe chodidlá sa musia celou dĺžkou dotýkať zeme a kolená by mali byť mierne pokrčené.

V prípade, ak by sme mali napríklad, vnútornú dĺžku nohy 30 cm a dieťa posadili na odrážadlo s výškou sedačky 31 cm, dieťa by už malo problém pri odrážaní a aj udržiavaní rovnováhy, pretože zeme by sa dotýkalo len špičkami nôh.

V širokej ponuke balančných bicyklov pre deti nájdete modely s nastaviteľnou výškou sedadla, a tak si jazdu na detskom odrážadle bude môcť váš malý športovec užívať určite dlhšie ako 1 sezónu.

Bicykel bez pedálov vyberáme podľa výšky dieťaťa. Musí na ňom sedieť a nohy musí mať položené na zemi. Zistite, či je viete výšku sedadla nastaviť .

Materiál rámu

Pri výbere cvičného bicykla zohľadnite aj materiál, z ktorého je zhotovená konštrukcia. Výrobcovia nám ponúkajú bicykle bez pedálov s dreveným, plastovým, hliníkovým a oceľovým rámom.  Nie, nepovieme vám, ktorý typ konštrukcie je pre detské odrážadlo najlepší, pretože každý použitý materiál má svoje výhody aj nevýhody.

Kov

Kov je pevný, spoľahlivý a odolný.  Kovový rám je najviac používaným typom konštrukcie pri cvičných bicykloch a na prvý pohľad nám takéto odrážadlá pripomínajú bicykel.  Zvyčajne na nich viete nastaviť výšku sedadla i riadidiel.

Nevýhodou odrážadiel s kovovým rámom je pomerne veľká váha a tiež riziko korózie v prípade, že detské odrážadlo po jazde na mokrom povrchu nevyutierate dosucha, resp. ho necháte vonku aj za daždivého počasia.

Detské odrážadlo HudoraPre dieťa menšie či fyzicky slabšie však odporúčame vybrať detské odrážadlo s hliníkovým rámom. Hliníková konštrukcia na rozdiel od oceľovej je oveľa ľahšia a dieťaťu sa bude s cvičným bicyklom lepšie manipulovať. Musíme však tiež spomenúť, že cvičný bicykel s hliníkovým rámom vás bude stáť viac.

Veľká ponuka cvičných bicyklov za super ceny

Drevo

Pokiaľ patríte k tým, ktorým záleží na našom životnom prostredí, potom vám odporúčame detské odrážadlo s drevenou konštrukciou. Hoci musíme tiež poznamenať, že kolesá sú stále výrobkami chemického priemyslu – sú vyrobené z PVC alebo gumy.

Rámy drevených odrážadiel sú zvyčajne zhotovené z brezového dreva, ktoré je dostatočne pevné a odolné. Okrem klasického dreveného vzhľadu nájdeme drevené odrážadlá s nádherným dizajnom, ktorý hýri farbami i rôznymi prevedeniami.

Mínusom drevenej konštrukcie je vyššia váha detského odrážadla a tiež obmedzujúce možnosti nastavenia výšky sedadla a volantu.

Drevené odrážadlo Janod

Plast

Detské odrážadlo s plastovou konštrukciou vás prekvapí nízkou váhou, farebným dizajnom a atraktívnou cenou. Plast je dostatočne pevný, odolný voči mechanickému poškodeniu, teplotným zmenám a korózii, a tak detské odrážadlo môžete bez obáv skladovať vonku. Nevýhodou plastovej konštrukcie je zlé tlmenie a tiež neviete nastaviť výšku volanta a sedadla.

Kolesá

Výrobcovia nám pri cvičných bicykloch ponúkajú kolesá upevnené na plastových diskoch s kovovými alebo plastovými ráfikmi. Pneumatiky môžu byť pevné  alebo nafukovacie.

Pevné pneumatiky vyrobené z penového kaučuku či tzv. EVA peny sú vďaka svojej tuhosti vynikajúce pre jazdu v interiéri aj exteriéri, dokonca aj na nerovnom teréne, pretože nehrozí riziko ich prepichnutia. Ich ďalšou výhodou je ich nízka váha a dlhá životnosť, nemusíte ich dofukovať. V prípade, že sa pneumatika poškodí, však musíte vymeniť celé koleso.

Nafukovacie pneumatikyprirodzený tlmič nárazov a zvyšujú priľnavosť detského odrážadla na povrchu. Medzi najväčšie nevýhody kolies s nafukovacími pneumatikami patrí vysoké riziko ich prepichnutia, nutnosť dofukovania a ich váha, ktorá následne zvyšuje aj hmotnosť celého detského odrážadla.

Odrážadlo Smoby bicykel

Sedadlo

Bicykle bez pedálov nájdete so sedadlami z rôznych materiálov: plastové, pogumované aj kožené. Vo všeobecnosti platí, že pre deti sú pohodlné.  U väčšiny cvičných bicyklov viete výšku sedadla nastaviť v rozmedzí +10 cm. Nastavenie výšky vám umožní detské odrážadlo dokonale prispôsobiť výške vášho dieťaťa a dieťa na ňom bude môcť jazdiť dlhšiu dobu. Pri nastavovaní výšky sedadla, vždy myslite na to, že sediace dieťa musí mať nohy položené celým chodidlom na zemi.

U väčšiny cvičných bicyklov viete výšku sedadla nastaviť presne podľa potrieb dieťaťa, a tak dieťa môže na odrážadle jazdiť dlhšie obdobie.

Volant

Pozornosť sústreďte aj na riadidlá a možnosť upraviť ich výšku. Existujú totiž aj typy cvičných bicyklov, pri ktorých je výška volantu pevná, teda ju neviete nastaviť podľa potrieb dieťaťa, ktoré bude na odrážadle jazdiť.

Kormidlo by malo byť ukončené gumenými rukoväťami. Sú pre dieťa na dotyk príjemné a zároveň bránia kĺzaniu detských dlaní pri ovládaní detského odrážadla.

Ovládač riadenia

Na niektorých bicykloch bez pedálov nájdete aj ovládač riadenia, ktorý pomáha najmä v začiatkoch udržiavať deťom rovný smer jazdy. Prítomnosť ovládača riadenia je však pre deti, ktoré už odrážadlo aktívne využívajú pomerne nebezpečný, pretože v prípade pádu môže naraziť do rukoväte.

Brzda a stojan

Niektoré modely cyklo odrážadiel sú vybavené bonusmi, ako je brzda a stojan. Mnoho rodičov na ich prítomnosť kladie veľký dôraz, ale v skutočnosti nie sú nevyhnutnosťou.

Jazdou na cvičnom bicykli sa deti  predovšetkým učia udržiavať rovnováhu. Väčšina detí brzdy najskôr nepoužíva, pretože pri zastavení odrážadla reagujú inštinktívne – brzdia nohami. Navyše malé deti nemajú dostatočnú silu na stlačenie páčky ručnej brzdy, a tak jej prítomnosť v etape učenia sa, deti skôr rozptyľuje.

Niektorí odborníci sa prikláňajú k názoru, že akonáhle dieťa už dokáže na odrážadle bezpečne jazdiť, je používanie brzdy ďalším vývojovým krokom. Pripravuje dieťa na bicykel s pedálmi, kde už nemôže brzdiť nohami a z psychologického hľadiska dáva dieťaťu pocit istoty, keď vie, že môže odrážadlo vo vysokej rýchlosti zastaviť aj brzdou.  Ak dieťa zvládne používať ručnú brzdu na detskom odrážadle, znamená to, že je dostatočne zrelé a môžete ho posadiť na dvojkolesový bicykel.

Stojan na opretie

So stojanom zaparkujete odrážadlo ľahšie, ale jeho absencia skutočne nemusí byť dôvodom, aby ste cvičný bicykel, ktorý spĺňa všetky vaše stanovené kritériá, nekúpili.

Odrážadlo bicykel bez pedálov

Hmotnosť detského odrážadla

Bicykle bez pedálov sú v porovnaní s detským bicyklom ľahšie. Pri výbere detského odrážadla všeobecne platí, čím je dieťa mladšie, má byť menšia aj hmotnosť odrážadla. Pri výbere si môžete pomôcť nasledujúcou tabuľkou:

Vek dieťaťa Hmotnosť odrážadla
1-1,5 roka 2-2,5 kg
1,5-2 roky 3 kg
2-3 roky 3-5 kg

Údaje v tabuľke berte len orientačne, pretože každé dieťa je iné.

V prípade, že vaše dieťa na odrážadle vonku už nechce jazdiť a vy ste nútený ho niesť, jeho prenos vám uľahčí popruh na prenášanie.

Bezpečnosť

Detské odrážadlo je produkt, ktorý bude používať vaše dieťa, preto musí byť vyrobené z kvalitných a zdraviu neškodných materiálov. Nesmie mať ostré hrany, vyčnievajúce časti či skrutky, na ktorých by sa dieťa mohlo poraniť. Keď nastavíte sedadlo do výšky vyhovujúcej vášmu dieťaťu, malý pretekár nebude mať problém so zastavením ani vo vyššej rýchlosti – jednoducho položí nohy na zem.

Bezpečnosť dieťaťa počas jazdy na cvičnom bicykli môžete zvýšiť aj ochrannou prilbou a reflexnou vestou. Dbajte vždy na to, aby dieťa jazdilo vždy len pod dohľadom dospelej osoby. Vždy ako dáte dieťaťu odrážadlo, skontrolujte, či sú všetky skrutky pevne utiahnuté a pneumatiky pevne nafúkané, v prípade, že máte cvičný bicykel s nafukovacími pneumatikami.

Cvičné bicykle sa cez internet predávajú v demonte, takže po jeho doručení ho musíte poskladať. Zvyčajne je v balení s detským odrážadlom aj špeciálny kľúč, ktorým dokážete skrutky utiahnuť. Pri skladaní vždy postupujte podľa návodu od výrobcu. Výšku sedadla a volantu upravte podľa potrieb dieťaťa, ktoré bude na odrážadle jazdiť.

Výrobca

Bicykle bez pedálov vyrábajú mnohé firmy. Najznámejšie a najpopulárnejšie sú Y-Bike, Puky, Yedoo, Strider, Runbike, FirstBIKE a BeforeBike, Smoby. Každý výrobca má veľa modelov pre deti každého veku. Pokiaľ chcete, aby si dieťa jazdu na odrážadle užívalo viac ako jednu sezónu, potom si vyberte model s nastaviteľnou výškou sedadla.

Pri výbere zohľadnite aj názor dieťaťa. Dievčatám sa bude páčiť odrážadlo s rámom v ružovej farbe, chlapcov potešíte napríklad odrážadlom s motívom zvieratka.

Varianty detského odrážadla

Okrem klasického detského odrážadla – bicykla bez pedálov nám výrobcovia ponúkajú aj rôzne modifikácie tohto u detí obľúbeného dopravného prostriedku.

Detské odrážadlo a kolobežka v jednom

Tento typ cvičného bicykla dokážete jednoducho zmeniť na ďalší obľúbený dopravný prostriedok detí – kolobežku.

Odrážadlo a bicykel v jednom

Pri cvičných bicykloch nájdeme aj modely, ktoré vieme upevnením pedálov na konštrukciu detského odrážadla premeniť na bicykel pre najmenších cyklistov.

Detské odrážadlo-balančný bicykel

V akom veku kúpiť dieťaťu cvičný bicykel?

Mnohí rodičia sa pýtajú, v akom veku môžu dať dieťaťu bicykel bez pedálov. Odborníci jazdu na detskom odrážadle odporúčajú všetkým deťom, ktoré vedia pevne stáť, chodiť a bežať.

Pre deti od 1 roka nájdete modely, ktoré sú ľahšie, s výškou sedadla od 28 cm. Zvyčajne majú ešte 4 kolesá, aby dieťa dokázalo počas jazdy udržiavať rovnováhu. Deti od 2 rokov môžete posadiť už na dvojkolesový cvičný bicykel.

Výrobcovia dnes ponúkajú cvičné bicykle pre deti od jedného roka do siedmich rokov.

Ako naučiť dieťa jazdiť na bicykli bez pedálov?

Možno sa vám na prvý pohľad zdá otázka Ako naučiť dieťaťa jazdiť na cvičnom bicykli, zbytočná, ale musíte počítať aj s tým, že vaše dieťa na odrážadle nebude chcieť hneď jazdiť. Každé dieťa je iné. Niektoré dokážu pochopiť jazdu na cvičnom bicykli okamžite, iným to trvá dlhšie, ďalšie to po prvom pokuse vzdajú. V prípade, že vaše dieťa nebude prejavovať spočiatku veľký záujem o jazdenie na bicykli bez pedálov, vyskúšajte tieto rodičovské tipy:

Buďte trpezlivý a vytrvalý. Vaše dieťa určite začne jazdiť na odrážadle, ale možno nie tak rýchlo a šikovne, ako by ste chceli.

Povzbudzujte dieťa pri každom úspechu, a to aj v prípade, že spravilo na odrážadle len 2-3 kroky. Pochváľte ho aj v prípade, keď s odrážadlom chodí medzi nohami, hoci na ňom ešte nesedí. Vydržte ešte, o chvíľu sa určite už bude na ňom odrážať 🙂

Zoberte dieťa na ihrisko, do parku medzi iné deti, ktoré už na cvičnom bicykli jazdia. Deti rady napodobňujú iné deti a možno práve rovesníci budú tou správnou motiváciou pre vášho malého cyklistu.

V prípade, že nemáte možnosť stretnúť sa s malými jazdcami, pozrite si spolu s dieťaťom video, kde sa dieťa učí ovládať cvičný bicykel.

Zoberte cvičný bicykel na každú spoločnú prechádzku. Striedajte jazdu na odrážadle s chôdzou či inými aktivitami.

Ak sa dieťaťu nedarí, je rozzúrené a odrážadlo skončilo na okraji chodníka, ostaňte pokojný. Doprajte dieťaťu čas upokojiť sa.

Vaším asistentom v tréningu sa môže stať silný pocit vlastníctva. Môže sa stať, že o pohodený cvičný bicykel vášho drobca prejaví záujem iné dieťa. V mnohých takýchto prípadoch, pôvodný nezáujem sa mení na predvedenie získaných zručností a vy si budete môcť oči vyočiť, akého máte skvelého pretekára na cvičnom bicykli.

Ponúknite dieťaťu zábavu – nechajte ho prechádzať cez všetky mláky, jamy či vyliezť na menší kopček. Dieťa, ktoré je motivované, má cieľ, sa dokáže rýchlo naučiť, ako zaobchádzať s bicyklom bez pedálov.

Výhody detského odrážadla

Všetci chceme, aby naše deti boli šikovné a mobilné. Avšak zručnosť nepríde sama – je potrebné ju rozvíjať. V dnešnej modernej dobe máme pre deti k dispozícii množstvo rôznych športových potrieb – trojkolky, bicykle, kolobežky, korčule. Ich použitie si však vyžaduje od dieťaťa už istú úroveň fyzickej sily, dobrú koordináciu pohybov a zručnosť.

Skôr ako dieťa dosiahne potrebnú úroveň pre aktívne používanie týchto populárnych detských dopravných prostriedkov, odporúčame podporiť športové aktivity dieťaťa  jazdou na detskom odrážadle – bicykli bez pedálov.

 • Jazda na detskom odrážadle je pre dieťa oveľa jednoduchšia, než na bicykli, kde musí pochopiť princíp šliapania do pedálov. Dokonca aj ročné dieťa dokáže zvládnuť toto jednoduché zariadenie.
 • Cvičný bicykel obyčajne váži menej ako 5 kg. Detské bicykle sú takmer dvakrát tak ťažké.
 • Na detskom odrážadle dokáže dieťa rýchlo a jednoducho udržať rovnováhu, pretože sa neustále opiera nohami na zemi. Deti, ktorých vestibulárny systém je stále vo vývoji, sa veľmi ťažko sústredia súčasne na udržanie rovnováhy a šliapanie.
 • S cyklo odrážadlom má dieťa oveľa väčšiu slobodu a nezávislosť.
 • Vďaka nastaviteľnej výške sedadla vám bude cvičný bicykel slúžiť po dlhú dobu.
 • Odrážadlom okrem množstva zábavy darujete dieťaťu možnosť prirodzene rozvíjať jeho fyzické aktivity, pri ktorých si posilňuje svalstvo nôh, zdokonaľuje si  koordináciu, sústredenosť,  ľahšie nadväzuje nové priateľstvá s rovesníkmi.
 • Jazda na cvičnom bicykli pozitívne ovplyvňuje respiračný a kardiovaskulárny systém.
 • Zlepšujú sa jeho reakcie, učí sa zhodnotiť okolitý terén. Dieťa rýchlo začne chápať, ako nepravidelnosti povrchu obmedzujú jeho pohyb a ovplyvňujú rýchlosť.
 • Výlety na cvičnom bicykli pomáhajú dieťaťu rýchlo pochopiť a naučiť sa pravidlá cestnej premávky.

Veríme, že sme vám pri výbere cvičného bicykla pre vaše dieťa naším článkom pomohli. Budeme radi, keď nám napíšte aj váš názor, skúsenosti pri kúpe detského odrážadla.

5/5 - (6 votes)

8 KOMENTÁRE

 1. Po prečítaní vášho článku sme kúpili odrážadlo Worker 12 placové, zatiaľ veľká spokojnosť

 2. ja mam syna a tiež mu chcem kupit odražadlo, len premyšlam ake. Našla som značku Early rider a detom ju dost doporučuju, pretože ma drevenu konštrukciu a lahko sa ovlada. Snad sa na nom rychle naučime a neskor ho vymenime za bicykel.

 3. odražadlo je super. Dieta sa nauči držat telo a potom sa mu lahko jazdi na bicykli. Ale hlavne treba vyberat rovny teren, pretože odražadlo nema brzdy

 4. vyberali sme podla toho, aky sa nam pačil a bol najlahší. Moje deti to ale nerišili, videli odražadlo, tak si jazdili, lietali a potom sa aspon lahko naučili jazdit na bicykli

Comments are closed.