Detské odrážadlá – pohyb, rozvoj, zábava

2244

Detské odrážadlá sa stali obľúbenými dopravnými prostriedkami a hračkami našich najmenších. Vybrať z obrovského množstva detských odrážadiel to naj…, býva pre rodičov veľkým problémom. Prečítajte si, ako správne vybrať odrážadlo pre najmenších, aby prinieslo vášmu dieťatku pohyb, zábavu, radosť a veľa podnetov pre jeho rozvoj.

Je až neuveriteľné, koľko druhov dopravných prostriedkov pre najmenších nám ponúkajú výrobcovia a predajcovia detských hračiek. Na prechádzkach stretnete rodičov, ktorí vozia svoje deti nielen v klasickom kočíku, ale tiež v trojkolkách s vodiacou rukoväťou či v detských odrážadlách.

Ak rozmýšľate nad kúpou odrážadla pre vaše dieťatko, musíte pri jeho výbere zohľadniť  hneď niekoľko aspektov. V nasledujúcich riadkoch nájdete rady a tipy, ktoré veríme, že vám pomôžu pri výbere odrážadla pre najmenších.

Čo sú detské odrážadlá?

Detské odrážadlá sú unikátnou kombináciou dopravného prostriedku detí a farebnej hračky. Spravidla vyzerajú ako veľká hračka, na ktorej dieťa sedí a pohybuje sa odrážaním nôh od zeme.  Základom každého modelu odrážadla pre najmenších je plastová konštrukcia, ku ktorej sú upevnené 2,3 alebo 4 kolesá, riadidlá a sedadlo pre malého športovca.

Autíčka detské odrážadláVýrobcovia hračiek vedia, že deti milujú všetko farebné a zaujímavé, preto si dávajú maximálne záležať, aby dizajn a prevedenie detských odrážadiel boli pre deti atraktívne. Detské odrážadlá lákajú pozornosť detí  jasnými farbami, rozprávkovými motívmi  a aj svojím  realistickým vzhľadom. Nájdeme medzi nimi mini repliky motorky, autíčka, lietadla, vláčika, traktora či zvieratka.

Typy detských odrážadiel

Sortiment detských odrážadiel je extrémne široký a pri výbere odrážadla pre najmenších zohrávajú dôležitú rolu okrem tvaru a farby aj ďalšie aspekty, preto sa spolu pozrime na jednotlivé typy.

Detské odrážadlá autá motorkyPri klasifikácii detských odrážadiel vychádzame z niekoľkých verzií a modelov tohto detského vozidla.

Pozrite si odrážadlá za super ceny

Detské odrážadlá – autíčka, motorky

Začneme najjednoduchším modelom detských odrážadiel, ktorých jedinou funkciou je umožniť dieťaťu presun na rovnom povrchu v interiéri alebo exteriéri odrážaním sa na hračke v sede. Tieto modely najjednoduchších detských odrážadiel sú zvyčajne vyrobené z plastovej konštrukcie, na ktorej sú uchytené 3 alebo 4 kolesá, ktoré zabezpečujú potrebnú stabilitu dieťaťu pri jazde.

Detské odrážadlá motorka

Jazdu na týchto jednoduchých odrážadlách zvládajú zvyčajne deti už od 1 roka. Základné modely nemajú žiadne ďalšie páky, tlačidlá pre zvukové ani svetelné efekty. Medzi najpopulárnejšie typy klasických detských odrážadiel patria motorky.

Vaše dieťa bude rado „ riadiť“ takýto typ detského autíčka alebo motorky. Pomocou takéhoto vozidla si osvojí potrebné zručnosti a porozumie vzťahu medzi riadením a smerom jazdy, medzi silou odrazu a rýchlosti jazdy. Navyše tento spôsob pohybu dokonale trénuje nohy dieťaťa.

Detské odrážadlá ako aktívne chodítko

Odrážadlo s rukoväťou na opierke sedadla sa môže stať dokonalou podporou pri neistých prvých krokoch vášho dieťatka. Keď sa dieťa naučí chodiť, poslúži vám aktívne chodítko ako klasické detské odrážadlo pre najmenších.

Pri väčšine modelov viete neskôr operadlo ľahko odstrániť.

Odrážadlá - aktívne chodítka SmobyTento typ odrážadla pre najmenších umožňuje dieťaťu získať potrebnú istotu pri chodení a získať užitočné zručnosti. Dieťaťu vytvára viac priestoru pre rozvoj jeho sebadôvery. Chôdza pomocou aktívneho chodítka – odrážadla znižuje zaťaženie chrbtice, umožňuje regulovať a trénovať vestibulárny aparát. Dieťa sa naučí udržať rovnováhu rýchlejšie a čoskoro začne samo chodiť s väčšou istotou a bez strachu.

Interaktívne detské odrážadlá s hernými prvkami

Detské odrážadlá doplnené o motorické centrá, prevliekačky, vkladačky s kockami, rôzne páčky sú nielen obľúbeným dopravným prostriedkom detí, ale aj skvelou interaktívnou hračkou. Dieťaťa si okrem hrubej motoriky počas jazdy na odrážadle, precvičuje pri hre s hračkami jemnú motoriku, rozvíja logické myslenie.

Farebné hračky poslúžia aj pri rozširovaní jeho slovnej zásoby. Môžete dieťa učiť rozoznávať farby, tvary, neskôr tvoriť jednoduché príbehy, čím podporíte aj jeho fantáziu. Výrobcovia mysleli aj na praktické uskladnenie hračiek v detských odrážadlách a väčšina z nich má pod sedadlom odkladací priestor, takže hračky bude mať dieťa vždy uložené.

Detské odrážadlá – hojdačky

Pokiaľ chcete zabaviť vaše dieťatko a poskytnúť mu nové podnety, potom vyskúšajte detské odrážadlá s funkciou hojdania. Pomocou špeciálnej hojdacej základne získate z odrážadla jedinečnú domácu hojdačku, a to už pre dieťa vo veku od 6 mesiacov, resp. pre dieťa, ktoré už dokáže samo pevne sedieť.

Tento druh zábavy určite osloví aj vaše dieťa. Akonáhle dieťa podrastie, hojdaciu základňu odstránite a hračka sa zmení na plnohodnotné odrážadlo, na ktorom sa dieťa môže pohybovať po dome či vonku.

Detské odrážadlá – skákadlá

Pre deti je pohyb prirodzený, a tak ďalším variantom, ktorý medzi detskými odrážadlami na trhu nájdete sú odrážadlá – hopsadlá, určené pre deti od 9 mesiacov. Súčasťou konštrukcie týchto modelov sú špeciálne tlmiče alebo pružiny, ktoré umožňujú dieťaťu na odrážadle skákať ako na hopsadle.

Multifunkčné odrážadlá pre najmenších

Táto skupina predstavuje detské odrážadlá – transformátory, ktoré v jednej hračke kombinujú 3,4 alebo dokonca 5 funkcií, a tak sa stávajú súčasťou hier vášho dieťatka dlhšie obdobie.

Výhodou multifunkčných detských odrážadiel je, že dieťa v ňom môžete voziť ako v kočíku. Tlačením vodiacej tyče dokážete ovládať nielen smer, ale tiež aj rýchlosť jazdy. Dostatočne široké sedadlo s vysokou opierkou poskytuje dieťaťu potrebný komfort, a to vo veku už od 6. mesiacoch jeho veku.

Multi detské odrážadlá

Bezpečnosť v odrážadle počas jazdy zabezpečujú bezpečnostné pásy, ochranná ohrádka a podnožky na nohy. Pre zvýšenie komfortu dieťaťa si môžete vybrať aj odrážadlo – transformátor so slnečnou clonou, ktorá poskytuje dieťatku potrebný tieň a ochranu pred priamym slnečným žiarením. Medzi multifunkčnými detskými odrážadlami nájdete aj odrážadlá s funkciou hojdania alebo skákania.

Rodičovskú vodiacu tyč, bezpečnostné pásy aj podložku pod nohy viete neskôr, keď dieťa vyrastie, jednoducho z transformátora demontovať. V období, keď dieťa začína chodiť, sa bude pre neho odrážadlo bezpečným aktívnym chodítkom a následne skvelým dopravným prostriedkom – odrážadlom.

Kúpou multifunkčného odrážadla pre najmenších získate nielen unikátny dopravný prostriedok, ale tiež skvelú hračku. Väčšina detských odrážadiel – transformátorov má zabudovaný hrací panel so svetelnými a zvukovými efektmi, ktoré stimulujú dieťa k rôznym aktivitám a pozitívne vplývajú na jeho celkový vývoj.

V akom veku kúpiť odrážadlo pre dieťa?

Multifunkčné detské odrážadlá nám výrobcovia ponúkajú pre deti už od 6 mesiacov. Keďže každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom, odporúčame zvážiť jeho fyzický vývoj.

Ak dieťatko dokáže samo sedieť bez podpory, potom ho môžete v multifunkčnom odrážadle voziť alebo hojdať. V období 1 roka mu môžete dať odrážadlo ako chodítko. Až v období 1 – 1,5 roka sa dokáže dieťa pohybovať na odrážadle samo.

V tomto období sa vám už neoplatí investovať do multifunkčného odrážadla. Vyberte dieťatku klasické odrážadlo v tvare motorky alebo autíčka. Pokiaľ si dieťa jazdu na odrážadle obľúbi, jazdu na ňom si môže užívať ešte niekoľko rokov, pretože ďalším stupňom detských odrážadielcvičné bicykle, nazývané tiež bicykle bez pedálov.

Veľa detí detské odrážadlá fascinujú a sú pre ne dokonalým spôsobom prepravy, ale existujú deti, ktoré o ne prejavia záujem až neskôr ako ich rovesníci, alebo vôbec.

Pozrite si odrážadlá skladom za super ceny

Detské odrážadlá podľa spôsobu sedenia

Detské odrážadlá sa vzájomne líšia aj spôsobom sedenia. K dispozícii sú odrážadlá, kde dieťa sedí obkročmo na sedadle. Výhodami tohto typu sedenia je, že dieťa pomerne skoro samo zvládne na odrážadlo nasadnúť i zosadnúť a zároveň sa dokáže odrážať rýchlejšie. Nevýhodou je vysoké riziko pádu a zranenia.

Typy detských odrážadiel

Druhou možnosťou sú detské odrážadlá, v ktorých dieťa sedí vo vnútri vozidla. V tomto prípade je vylúčené riziko pádu z vozidla, pretože dieťa je dobre chránené bočnými stenami a dverami vozidla. Negatívnou stránkou sedenia vo vnútri je obmedzený pohyb. Dieťa bude pomalšie a pravdepodobne čoskoro stratí záujem o vozidlo.

Ako vybrať odrážadlo pre najmenších?

Keď chcete dať vášmu dieťatku nielen pekné, ale tiež kvalitné a bezpečné odrážadlo, zvážte pri jeho kúpe nasledujúce atribúty:

Vek dieťaťa

Každý typ detského odrážadla je určené pre určitú vekovú skupinu. Dieťa rýchlo rastie, vyvíja sa a v každom období má iné potreby a záujmy. Preto pri výbere odrážadla zohľadnite vek dieťaťa, pre ktoré hračku kupujete.

Odporúčaní vek uvádzajú všetci kvalitní výrobcovia detských odrážadiel  a pri nákupe cez internet nájdete túto informáciu na stránkach všetkých serióznych internetových obchodov.

Výška a hmotnosť dieťaťa

Popri veku je dôležitým parametrom pri výbere odrážadla hmotnosť dieťaťa, pretože výrobcovia určujú pre jeho použitie aj nosnosť.

Sedadlo musí byť od zeme v primeranej výške,  keďže dieťa sa na hračke odráža nohami od zeme v sede. Teda, dieťa musí mať na zemi celú plochu chodidla, ale zároveň nohy by malo mať v kolenách ohnuté maximálne v 90 stupňovom uhle.

Majte tiež na pamäti, že dieťa bude s veľkou pravdepodobnosťou prenášať odrážadlo z miesta na miesto, a tak by malo byť dostatočne ľahké. Preto sa detské auto musí prispôsobiť fyziologickým vlastnostiam dieťaťa.

Farba a prevedenie

Zvážte skutočnosť, že chlapci a dievčatá majú radi rôzne hračky. Pri výbere odrážadla pre dieťa, dávajte pozor na jeho preferencie. Keď chce policajnú motorku, kúpte mu odrážadlo v tvare motorky.

Má vaša princezná obľúbenú farbu? Potešte ju odrážadlom vo farbe, ktorú preferuje. Väčšina dievčat uprednostňuje odrážadlo v podobe vláčika alebo obľúbeného zvieratka. Radosť z nového dopravného prostriedku u dieťaťa znásobíte, keď  ho bude zdobiť obrázok hrdinu z obľúbenej rozprávky.

Bezpečnosť

Venujte pozornosť stabilite odrážadla, kvalite materiálu i zhotovenia. Plast, z ktorého je odrážadlo vyrobené musí byť bez zápachu, toxických farieb a akýchkoľvek iných zdraviu škodlivých látok. Hračka musí mať všetky hrany oblé, bez malých prvkov, ktoré by dieťa vedelo vybrať a vložiť do úst. Aj pri najmenšej pochybnosti o kvalite či bezpečnosti hračky, radšej hľadajte inú možnosť.

Pri jazde na odrážadle majte dieťa vždy pod dohľadom.

Keď dostanete vaše dieťa detské odrážadlo ako darček, môže sa stať, že na ňom nebude vedieť jazdiť. Zahrajte sa spolu s ním.

Ukážte mu ako odrážadlo funguje, aké možnosti k hre mu ponúka.

Nechajte dieťa hračku si dôkladne obzrieť a vyskúšať pod vaším dohľadom a v prípade potreby aj s vašou asistenciou.

Odrážadlo je nielen dopravným prostriedkom, ale tiež hračkou, ktorá môže podnieť fantáziu detí. Nebuďte prekvapení, keď sa z odrážadla stane počas hry koník, smetiarske či hasičské auto alebo tajná skrýša pre poklady :-).

5/5 - (1 vote)