Ako rozoznať dobré hračky od tých, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali kúpiť?

1918

Detské hračky sú „ prvými priateľmi“  vášho dieťaťa a majú splniť dôležitú  úlohu – pomôcť dieťaťu spoznávať okolitý svet a pozitívne prispievať jeho zdravému vývoju. Keď dáte dieťatku nesprávnu hračku, môže to mať negatívny vplyv na jeho komplexný rozvoj aj zdravie. Zistite, ako rozoznať a kúpiť pre deti správne hračky.

Každý rodič, a to bez výnimky, by mal výberu detskej hračky venovať veľkú pozornosť od prvých mesiacov života dieťaťa. Na rozdiel od minulosti máme k dispozícii obrovské množstvo hračiek pre deti všetkých vekových kategórií, ale žiaľ, nie všetky produkty prezentované v obchodoch sú kvalitné, pre dieťa bezpečné a užitočné.

Keď nechcete ohroziť zdravie a vývoj vášho dieťaťa, potom pri kúpe hračiek pre dieťa venujte pozornosť týmto dôležitým znakom:

Vek dieťaťa

Hračky musia zodpovedať veku dieťaťa. Dieťa sa vyvíja postupne, a preto v každej etape sú pre neho zaujímavé len určité druhy hračiek, s ktorými sa hrá. V prípade, že je vaše dieťa na svoj vek vyspelé, vyberajte mu hračky pre staršie deti opatrne. Často majú menšie rozmery alebo obsahujú malé časti, ktoré malé dieťa môže ešte prehltnúť a začať sa dusiť.

Výrobcovia, ktorým záleží na kvalite a bezpečnosti detí, vždy uvádzajú na svojich produktoch minimálny vek detí, pre ktoré je hračka určená.

Pri kúpe hračiek pre deti do 3 rokov venujte výrobcom odporúčanej vekovej hranici špeciálnu pozornosť, pretože v tomto období deti všetko rady dávajú do úst. Hračky pre deti mladšie ako 3 roky musia spĺňať špecifické požiadavky kvality a bezpečnosti.

Hračky pre malé deti

Snažte sa vyberať  hračky, ktoré sa vám nielen páčia, ale ktoré pomôžu vášmu dieťaťu prostredníctvom hry posunúť  sa vo vývoji vpred, získať nové k veku primerané zručnosti a uspokoja jeho potreby rozvoja.

Samozrejme, neexistuje striktné pravidlo pre výber hračiek pre všetky deti. Deti sú malé – veľké osobnosti a každé jedno je svojím spôsobom jedinečné.

Jednému dieťaťu môže trvať dlho, aby urobilo jednu vec, druhé je schopné udržať pozornosť  pri tej istej hre iba niekoľko sekúnd. Niektorí chlapci dávajú prednosť hrám s bábikou, naopak sú dievčatká, ktoré sa rady hrajú s autíčkami.

Rešpektujte hranice hravého sveta vášho dieťaťa a podporujte jeho vývoj bez nátlaku.

Veľkosť hračky

Hračka veľkých rozmerov môžu u malých detí vyvolať nielen nechuť hrať sa s touto hračkou, ale aj pocit beznádeje či zlosti. Tiež myslite na to, kde a ako hračku uložíte, pretože pre veľké hračky potrebujete dostatok miesta.

Aj keď sa nám dospelým niekedy môže zdať, že čím väčšia hračka, tým väčšiu radosť u dieťaťa vyvoláme, môžeme takouto hračkou docieliť pravý opak. Veľký plyšový medveď môže vzbudiť u malého drobca strach. Vaše dievčatko zrejme nebude mať radosť z veľkej bábiky, ktorú nebude vedieť alebo vládať držať a premiestňovať ju.

Naopak, hračky malých rozmerov alebo obsahujúce malé časti, ako napríklad mozaiky, malé guľôčky, stavebnice, autíčka na ovládanie, môžu byť pre deti do 3 rokov až životu nebezpečné. Aj zdanlivo pevne upevnené malé časti dokáže dieťa vložiť do úst a začať sa dusiť.

Rozmery hračky by mali byť úmerné k veku a vzrastu, len tak budú pre dieťa bezpečné a prospešné.

Tvar

Hračka by mala byť bez ostrých vyčnievajúcich častí, ostrých hrán a rohov, na ktorých sa môže dieťa zraniť.  Odborníci odporúčajú hračky, ktoré sú podobné skutočným zvieratám alebo ľuďom. Vyhnite sa hračkám neidentifikovateľných tvarov, v prevedení rôznych netvorov či mutantov, ktoré negatívne vplývajú na detskú psychiku.

Super detské hračky

Farby hračky

Farba hračiek by mala byť čo najprirodzenejšia. Pre najmenšie deti sú ideálne hračky v jemných pastelových farbách, pretože nepôsobia na dieťa agresívne. Vyhnite sa čiernym a čisto červeným hračkám, ktoré dieťa môže zle prijať.  Vyhnite sa kúpe hračiek, ktorých farby sú veľmi výrazné, pretože s veľkou pravdepodobnosťou bude obsahovať škodlivé toxické látky.

Vôňa

Keď kupujete hračku priamo v obchode, nehanbite sa ju ovoňať. Pretrvávajúci nepríjemný zápach je znakom prítomnosti  toxických materiálov alebo farbív. Takto zapáchajúcu hračku nikdy nekupujte, mohla by byť príčinou zdravotných problémov vášho dieťaťa.

V prípade, že ste zapáchajúce hračky objednali cez internet, do 14 dní od doručenia máte právo ju bez udania dôvodu vrátiť predajcovi.

Materiál

Hračky pre deti nám dnes výrobcovia ponúkajú z rôznych materiálov, ako kov, drevo, plast a rôzne druhy tkanín. Hračky z plastu sa tešia veľkej popularite najmä kvôli dobrej cene, rôznorodosti tvarov a farebných prevedení.

Top drevené hračky

Hračka musí byť vyrobená z bezpečných ľahko dezinfikovaných materiálov, ktoré neabsorbujú vlhkosť. Ideálne sú drevené hračky a hračky z prírodných tkanín, hypoalergénnych syntetických materiálov a pre staršie deti hračky zo silného kovu.

Ak chcete kúpiť plastovú hračku, vyberte si osvedčenú značku s certifikátom kvality. Deťom do 3 rokov neodporúčame kupovať plyšové hračky, v ktorých sa kumulujú baktérii a môžu byť potenciálnym zdrojom infekcie.

Podľa nariadení Európskej únie hračky nesmú obsahovať ftaláty a toxické zdravie ohrozujúce látky a farbivá.

Kvalita

Myslite na to, že každá hračka môže byť pre dieťa potenciálnym zdrojom nebezpečenstva (skrutky, ostré rohy, malé detaily, púšťajúca farba, ostrý zápach).

Pri kúpe hračiek venujte pozornosť kvalite ich prevedenia a nenechajte sa zlákať len nízkou cenou. Pri textilných hračkách venujte pozornosť kvalite šitia, pevnosti tkaniny, či nepúšťa farbu alebo pri plyšových hračkách sa z nich neuvoľňujú vlákna.

Drevené, kovové a textilné hračky sú odolnejšie ako plastové hračky, ktoré môžu pri páde z výšky alebo silnom náraze prasknúť alebo sa iným spôsobom poškodiť. Hračka s nízkou kvalitou môže spôsobiť alergiu u dieťaťa, otravu toxickými látkami.

Bezpečnosť

Hračky musia byť pre deti maximálne bezpečné. Všetky malé časti musia byť bezpečne pripevnené k hračke. Hračka musí mať oblé a hladké okraje. Nemôže mať dlhé šnúrky alebo stužky.

Ďalším bodom je ochranná známka výrobcu. Renomované spoločnosti vždy ponechajú svoju ochrannú známku na samotnej hračke a na krabici. Takéto označenia by mali byť viditeľné, čitateľné a nemali by sa  dať jednoducho odstrániť.

Na obale a na hračke si všímajte, kde je výrobok vyrobený, pre ako staré dieťa je určený, ako sa používa.

Pokiaľ tieto informácie na hračke nenájdete, s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza od výrobcu málo kvalitných a bezpečných hračiek.

Návod

Súčasťou každej hračky musí byť návod na jej použitie a údržbu v slovenskom jazyku. Pokyny výrobcu pre použitie, montáž a údržbu hračky si vždy dôkladne prečítajte a riaďte sa nimi. Zabránite zraneniu dieťaťa, predĺžite tým životnosť hračky  a vyhnete sa zbytočným komplikáciám pri prípadnej reklamácii.

Potom, ako dáte dieťaťu hračku, odstráňte ihneď z jeho dosahu krabicu, igelitové vrecká, upínacie komponenty. Deti nevedie odhadnúť riziko poranenia. Stačí moment a môže mať kúsok kartónu v ústach alebo na hlave igelitové vrecko.

Hračky, ako sú hojdačky, sane, korčule, bicykle, odrážadlá, dovoľte dieťaťu používať vždy len pod dohľadom dospelej osoby, pretože pri ich používaní sa dieťa môže vážne zraniť a utrpieť traumu.

Hračky pre najmenších, nesmú obsahovať malé prvky, ktoré by dieťa vedelo prehltnúť alebo si ich dať do nosa, čo je veľmi nebezpečné.

Hračky pre malé deti

Hračka musí spĺňať tiež hygienické požiadavky. Nekupujte hračku bez obalu. Stáva sa veľmi rýchlo sídlom obrovského množstva mikróbov, ktoré sú pre dieťa nehygienické. Nezáleží na tom, kde ste kúpili hračku, skôr ako ju dáte dieťaťu, vždy ju dôkladne umyte alebo poutierajte.

Neodporúčame kupovať používané hračky. Zvyčajne k nim nedostanete návod na používanie, navyše môžu byť poškodené a pri hre sa dieťa môže zraniť.

Veľmi obľúbenými sa stali zvukové hračky. Zvuk by nemal dráždiť sluch. Hlasné a nepríjemné zvuky, môžu dieťa vydesiť a narušiť jeho sluch dieťaťa. Ak kupujete hračku so zvukovými efektmi, vypočujte si ešte pred kúpou všetky zvuky a melódie.  Vyberajte len detské hračky s jemným zvukom. Informujte sa, či sa dá regulovať hlasitosť.

Kvalitné hračky - 10 pravidiel pre výber

Estetické prevedenie

Hra je hlavným povolaním dieťaťa. V hre sa rozvíja, spoznáva svet a vzťahy. Hra by mala byť stimulovaná, aby vytvorila imaginárny priestor, a tak správna hračka plní 2 veľmi dôležité úlohy. Je prostriedkom pre hry a prispieva k rozvoju dieťaťa, preto  by mala každá hračka vyvolávať u dieťaťa dobré pocity a pozitívne ovplyvňovať jeho rozvoj.

Vzhľad samotnej hračky by mal inšpirovať, potešiť a vyvolať príjemné emócie, ktoré sú nevyhnutné pre rozvoj.

Nekupujte dieťaťu hračku s desivým či agresívnym výrazom, napríklad macka so škodoradostným úsmevom, bábiku s vypúlenými očami či mačiatko s veľkou hlavou. Nielenže deformujú u detí realitu a vnímanie okolitého sveta, ale vnášajú do ich sveta strach, môžu vyvolávať hnev ba až agresiu, ktorej je v našom svete aj tak viac než dosť.

Znie to paradoxne, ale hračka by mala byť jednoduchá. Nie hlúpa a primitívna, ale jednoduchá, pre dieťa pochopiteľná a zaujímavá. Ak hračka svieti, vydáva zvuky, je to síce pre dieťa zaujímavé, ale nie dlho. Hra s takou hračkou pozostáva len zo stláčania tlačidiel…

Detské hračky

Je oveľa lepšie, keď si dieťa samo určí spôsob hry, preto sú najlepšie hračky hrkálky, rôzne kocky, vkladačky, drevené puzzle, pyramídy, bubienok, xylofón, jednoduché bábiky či autíčka bez zvukových a svetelných efektov. Takúto hračku dokáže dieťa počas hry používať rôznymi spôsobmi, čím si rozvíja svoju fantáziu, logické myslenie, cibrí komunikačné schopnosti i motoriku.

Pri výbere hračky je ťažké predpovedať, či sa stane obľúbenou alebo dokonca veľmi populárnou v každodenných aktivitách dieťaťa. Ukážte vášmu dieťaťu, ako sa dá hrať s novou hračkou. Čoskoro to nielen po vás zopakuje, ale príde aj s novými spôsobmi zábavy.

Páčil sa vám článok, zdieľajte ho s vašimi priateľmi.

5/5 - (7 votes)