Ako vybrať odrážadlo pre deti?

1736

Deti milujú pohyb, a preto je pre ne odrážadlo skvelým darčekom. Aby ste však pre vaše dieťa vybrali ideálne odrážadlo pre deti, mali by ste pred jeho výberom vedieť, aké odrážadlo chcete kúpiť a ako ho plánujete používať.  Prečítajte si, ako vyberať odrážadlo pre deti.

Odrážadlo pre deti nie je len hračka, ale aj detské vozidlo, na ktorom sa dieťa dokáže pohybovať bez pomoci rodiča. Našu pozornosť si odrážadlá získali svojou originálnosťou a jednoduchým používaním. Zo skúseností vieme, že malé dieťa v 1. momente ocení farebnosť a prevedenie hračky, ale tie by pri výbere odrážadla pre deti by nemali byť pre rodičov prioritou. Na odrážadle bude jazdiť vaše dieťa, preto pred jeho kúpou zvažujte tieto skutočnosti:

Vek dieťaťa

Predajcovia a výrobcovia odporúčajú pri výbere odrážadla pre deti zohľadniť vek dieťa, pre ktoré je odrážadlo určené. Deti rýchlo rastú a po niekoľkých mesiacoch sa klasické odrážadlo stáva pre dieťa neaktuálnym. Väčšina modelov odrážadiel pre najmenších je určená pre vekové kategórie od 1 roka do 3-4 rokov.

Deťom starším ako 2 roky už odporúčame kúpiť odrážadlo – bicykel bez pedálov, ktorého popularita neustále rastie. Jazdou na cvičnom bicykli sa dieťa veľmi rýchlo naučí udržiavať rovnováhu, a preto je skvelou prípravou pre jazdu na klasickom bicykli.

K dispozícii sú však aj multifunkčné odrážadlá pre deti od 6 mesiacov.  Sú všestranné a kombinujú v sebe niekoľko výrobkov pre deti. V období keď dieťatko už pevne sedí ho využijete ako náhradu kočíka počas vašich spoločných vychádzok. Ovládate ho rodičovskou rukoväťou.

V kombinácii s hojdacou podložkou vám poslúži aj ako skvelá hojdačka pre najmenších. Väčšina multifunkčných odrážadiel obsahuje aj hracie prvky, a tak odrážadlo využijete aj ako hračku. Ako váš drobček rastie, odstránite z neho rodičovskú rukoväť, ochranné prvky a dieťatko bude na ňom s radosťou jazdiť samo.

Odrážadlá pre deti

Pozrite si viac odrážadiel

Optimálna veľkosť odrážadla pre deti

Pri výbere voľte optimálnu veľkosť odrážadla. Konštrukcia by mala byť nízka, aby dieťa si dokázalo samo na odrážadlo sadnúť i zosadnúť a pohodlne dosiahlo na volant. Riadidlá nesmú dieťaťu v pohybe zavadzať.  Keďže dieťa sa na vozidle pohybuje odrážaním nôh od zeme, musí sa v sede na odrážadle zeme dotýkať celým chodidlom a zároveň  má mať kolená mierne ohnuté.

Pri kúpe cvičného bicykla odporúčame kúpiť odrážadlo s výškovo nastaviteľným sedadlom. Odrážadlo pre deti tak využijete dlhšie obdobie.

Maximálna nosnosť

Pri výbere odrážadla pre deti venujte pozornosť aj výrobcom udávanej maximálnej nosnosti, ktorá sa pri jednotlivých výrobkoch môže odlišovať. Nosnosť odrážadla je parameter, ktorý určuje maximálne zaťaženie hračky. Teda, dieťa má používať odrážadlo len do tej doby, keď dosiahne hmotnosť, ktorej údaj sa zhoduje s uvedenou nosnosťou.

Parameter maximálnej nosnosti sa často počíta na základe jeho použitia na rovnej ceste. Pri jazde na nerovnom povrchu však zaťaženie  výrazne stúpa, a preto dieťa, ktoré dosiahlo výrobcom udanú maximálnu hmotnosť, môže prekročiť maximálne prípustné zaťaženie.

Nedodržaním odporúčanej nosnosti pri používaní odrážadla vystavujete vaše dieťa riziku úrazu, a zároveň skracujete  životnosť  hračky.

Komfort pre dieťa

Odrážadlo musí  byť pre dieťa bezpečné a pohodlné. Aby ste dieťatku v odrážadle počas vozenia zabezpečili patričný komfort, potom pre najmenšie deti vyberajte vždy odrážadlo pre deti so širokým sedadlom, ideálne s mäkkým polstrovaním, a vysokou opierkou. Nohy by dieťatku počas vozenia nemali voľne visieť, ale dieťa by ich malo mať položené na primerane širokej podložke.

Pozornosť venujte aj rodičovskej rukoväti, ktorou odrážadlo tlačíte. Mala by byť vyrobená z pevného a vysoko kvalitného materiálu, ideálne z kovu. Odporúčame vyberať odrážadlo pre deti s teleskopickou rukoväťou, teda jej dĺžku si viete prispôsobiť vašej výške, a ukončenú pohodlným úchytom.

Keď kupujete odrážadlo pre dieťa, ktoré bude už na ňom jazdiť samo, potom je dôležitým faktorom výška sedadla od zeme. Koniec koncov, dieťa bude ovládať odrážadlo nohami, a preto musíte zmerať vzdialenosť sedadla k zemi.

Keď dieťa na odrážadlo posadíte, musí mať nohy v kolenách mierne ohnuté a dotýkať sa zeme celým chodidlom, pretože len tak sa bude vedieť dieťa na vozidle odrážať a bez problémov ho ovládať.

Volant musí byť v určitej vzdialenosti od sedadla, aby ním dieťa vedelo otáčať  bez toho, aby mu v tom prekážali kolená.

Prítomnosť hračiek, panelu so zvukovými, svetelnými efektmi by nemali byť pre vás rozhodujúcim dôvodom pre nákup. Zvyčajne dieťa veľmi rýchlo stráca záujem o hracie prvky, alebo naopak, rodičia sami vypínajú všetky zvukové efekty, pretože im toľko hluku vychádzajúceho z odrážadla pre deti začne prekážať.

Stabilita

Odrážadlo pre deti musí byť dostatočne stabilné. Patričná vzdialenosť medzi kolesami a bezpečnostný obmedzovač sú zárukou, že sa dieťa pri riadení odrážadla pre najmenších neprevrátia. Druhým ukazovateľom je šírka samotných kolies.  Tá je rozhodujúcim faktorom predovšetkým pri odrážadlách v tvare motorky.

Samotná váha odrážadla má tiež podiel na jeho stabilite. Môžeme povedať, že čím je odrážadlo pre deti ťažšie, tým je stabilnejšie. Ale na 2. strane, sa na hmotnosť odrážadla pre najmenších pozerajte s rezervou, pretože tu platí, čím ťažšie, tým je jeho ovládanie a prenášanie pre deti náročnejšie.

Materiál

Detské odrážadlá nám výrobcovia ponúkajú z rôznych materiálov. Vybrať si môžeme odrážadlo pre deti  z plastu, dreva, ocele či hliníkovej zliatiny, pričom každý materiál má svoje výhody i nevýhody.

Plast

Plast je ľahký a odolný voči vlhkosti. Detské odrážadlá z plastu hýria farbami a ich výber je skutočne veľmi rôznorodý, od autíčiek, motoriek až po rôzne typy lietadiel, vláčikov či zvieratiek. Navyše plastové odrážadlá kúpite pomerne lacno. Na druhej strane je plast najviac náchylný na poškodenie.

Drevo

Drevo ako prírodný materiál je pre deti na dotyk veľmi príjemné a navyše je šetrné k životnému prostrediu. Drevené odrážadlá majú primeranú hmotnosť, ale zaplatíte za ne viac ako odrážadlo z plastu. Zvyčajne na ňom neviete upravovať výšku sedadla, čím sa skracuje doba jeho používania.

Vašu voľbu môže negatívne ovplyvniť obmedzené dizajnové a farebné prevedenie drevených odrážadiel.

Kov

Kov – je veľmi pevný, ale ťažký a „ studený“ materiál, čo je pre deti nepríjemné najmä v chladnom počasí. Odrážadlo pre deti môžete kúpiť s oceľovou alebo hliníkovou konštrukciou. Starostlivosť o odrážadlo z ocele bude pre vás viac náročnejšia, pretože oceľ je náchylná na koróziu. Odrážadlo pre deti s hliníkovou konštrukciou váži menej ako oceľové, je odolné voči korózii, ale zase je oveľa drahšie.

Tkanina

Pri odrážadlách pre najmenších sa používa sa tkanina používa ako čalúnenie sedačky. Textilné čalúnenie je príjemné na dotyk, vytvára dieťatku pohodlie a dáva hračke univerzálny vzhľad. Látku udržíte čistú veľmi jednoducho, poťah zo sedadla operiete podľa pokynov výrobcu. V dnešnej dobe však už nájdete aj odrážadlá, ktoré majú konštrukciu potiahnutú plyšom.

Odrážadlo pre deti široký výber

Pozrite si viac odrážadiel

Kolesá na odrážadle pre deti

Kolesá na detských odrážadlách nájdete plastové, gumové a  vyrobené z tvrdenej peny. Cvičné bicykle pre deti sa vyrábajú aj s nafukovacími pneumatikami. Kolesá z plastuideálne do interiéru, na podlahe nezanechávajú žiadne stopy.

Keď plánujete používať odrážadlo pre deti vonku odporúčame vyberať odrážadlo s kolesami z tvrdenej peny alebo gumy. Sú odolnejšie, lepšie tlmia vibrácie a sú menej hlučné ako plastové. Navyše plastové kolieska sa počas jazdy na asfalte rýchlo opotrebujú a často poškodia.

Odrážadlo pre deti a jeho účel

Viete, kedy, kde a ako dlho chcete odrážadlo pre deti využívať?
Počítajte tiež s tým, že každé dieťa je iné. Niektoré na odrážadle vydržia len chvíľku, pre iné sa stáva neoddeliteľnou súčasťou prechádzok.

Kvalita

Zistite si, kde bolo odrážadlo pre deti vyrobené. Za modely osvedčených značiek zaplatíte síce viac, ale máte pri nich istotu, že odrážadlo je vyrobené z kvalitných materiálov, bez zdraviu škodlivých látok, ostrých hrán, ktoré by mohli poškodiť zdravie dieťaťa. Navyše seriózni výrobcovia dávajú všetky svoje výrobky kontrolovať, testovať a certifikovať.

Pokiaľ hračka výrazne zapácha dieťaťu ju nedávajte, pretože pri jej výrobe boli pravdepodobne použité nekvalitné a zdraviu škodlivé materiály.

Bezpečnosť

Veríme, že bezpečnosť vášho dieťaťa je u vás na prvom mieste, a tak pri kúpe odrážadla pre dieťa si všímajte, či je odrážadlo pre deti dostatočne stabilné, má systém proti prevrhnutiu, neobsahuje žiadne ostré hrany, malé časti, ktoré by dieťa dokázalo odskrutkovať a vložiť do úst.

Ak kupujete odrážadlo pre dieťa mladšie ako 1 rok, musí mať bezpečnostné pásy, ochranné madlo, podložku na nohy. Veľmi dobrým bezpečnostným prvkom je obmedzovač riadenia, ktorý eliminuje vytáčanie kolies volantom do strán. Teda pri zabočení, najmä vo väčšej rýchlosti, dokáže dieťa volant otáčať len v obmedzenom uhle, čo zmenšuje riziko pádu z odrážadla pri zatočení.

Dizajn a farebné prevedenie

V dizajne a farebnom prevedení sa výrobcovia priam predháňajú. Medzi odrážadlami pre deti nájdeme  rôzne modely autíčok, motoriek, zvieratiek, lietadiel, vláčikov. Pri rozhodovaní odporúčame vybrať odrážadlo podľa preferencií dieťaťa, pretože len tak bude mať skutočnú radosť z novej hračky.

Pre tých najmenších vyberajte odrážadlo,  ktoré vyzerá ako skutočné vozidlo (auto, lokomotíva, lietadlo), a nie niečo neidentifikovateľné.  Hračky, ktoré pripomínajú skutočné veci, prispievajú k rozvoju detskej fantázie.

Cena

Odrážadlá pre deti sa ťažko delia do cenových kategórií, pretože ich cena sa líšia od typu, materiálu, z ktorého je hračka vyrobená i od výrobcu. Najlacnejšie kúpite plastové odrážadlá pre najmenších v jednoduchom prevedení. Viac určite zaplatíte za multifunkčné odrážadlo s hracím panelom či hojdacou podložkou. Pri cvičných bicykloch sa cena tiež odvíja od použitého materiálu a značky, najdrahšie sú cyklo odrážadlá s hliníkovou konštrukciou, najlacnejšie plastové.

I keď cena určite zohráva pri kúpe odrážadla pre deti dôležitú rolu, nedovoľte, aby bola pre vás rozhodujúcim kritériom, pretože mnohokrát sú lacné hračky málo kvalitné a navyše pre dieťa nebezpečné.

Veríme, že keď teraz poznáte všetky dôležité kritériá, podarí sa vám kúpiť to najlepšie odrážadlo pre deti, pretože odrážadlo je pre dieťa jedinečný spôsob prepravy a skvelá hračka zároveň. Dieťaťu prináša nekonečnú radosť a množstvo zábavy, ale zároveň napomáha jeho fyzickému, duševnému aj emocionálnemu rozvoju.

Tak šup vyberať to „ najsamsuper“ odrážadlo pre deti 🙂

PS: Budeme radi, keď sa o vaše skúsenosti podelíte aj s inými rodičmi v komentároch pod článkom ;).

5/5 - (1 vote)

1 komentár

Comments are closed.