Dovolenka s deťmi. Na čo myslieť pri výbere

1235

Čaká vás prvá dovolenka s deťmi? Pozrite sa na čo myslieť pri jej výbere, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam a bolo dobre vám aj vašim deťom.

Mnohí z vás sa na dovolenku s deťmi chystáte po prvý raz a je prirodzené, že mnoho vecí si pri jej výbere ani neuvedomíte. Ísť na dovolenku bez detí a s deťmi je veľký rozdiel. Preto výberu dovolenky s deťmi by ste mali venovať náležitú pozornosť a vziať do úvahy niekoľko faktorov, aby výlet, pobyt, cesta či dovolenka s deťmi splnili svoj účel a urobili radosť vašej celej rodine.

Deti rady spoznávajú všetko nové, a preto je pre nich rovnako zaujímavá dovolenka pri mori ako aj v horách. Pri výbere destinácie by ste však mali vziať do úvahy niekoľko faktorov:

Dovolenka s deťmi. Ako vybrať ideálne ubytovanie

Ubytovacie zariadenie by malo byť ústretové pre rodiny s deťmi, preto si pri výbere hotela alebo penziónu všímajte, či má zariadenie certifikát „ Zariadenie priateľské k deťom a rodinám“.

Vopred si preverte, aké služby pre rodičov s deťmi ponúka, aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám  a dovolenku s deťmi si vychutnali naplno. Budete mať k dispozícii detskú postieľkujedálenskú stoličku pre vášho drobčeka? Nachádza sa v kúpeľni vaňa alebo len sprchový kút? Je vstup do zariadenia bez bariérový?

Vybavenie a služby

Nájdete v areáli detské ihrisko, hrací kútik pre deti, bazén? Nachádza sa v blízkosti požičovňa bicyklov, športových potrieb?

Dovolenka s deťmi ubytovanie

Dovolenka s deťmi je dovolenka v pohybe, preto si zistite, či sa v blízkosti ubytovania nachádza trávnik, pieskovisko či malé ihrisko.

Pri vysokých teplotách oceníte fungujúcu klimatizáciu. Naopak, v jarných a jesenných mesiacoch možno využijete aj možnosť vyhrievania izby či chaty.

Pri výbere hotela či penziónu sa tiež informujte na ponuku detského menu ako aj možnosť na izbe zohriať vodu na mlieko či čaj?

Možnosť predĺženia pobytu v izbe v deň odchodu

Pri dovolenke s malými deťmi, na ktorú cestujete letecky, sa informujte na možnosť predĺženia pobytu v izbe v deň odchodu.

Mnohokrát je čas odletu z dovolenky stanovený až na nočné alebo skoré ranné hodiny a vo väčšine hotelov musíte izbu uvoľniť do 10,00 hod. Stráviť celý deň s malým dieťaťom v areáli hotela nie je pohodlné ani pre dieťa ani pre rodičov.

Zľavy na pobyty v zahraničíDovolenka s deťmi. Ako dlho budete cestovať

Pri výbere dovolenky s deťmi by ste mali zvážiť nielen výber destinácie, ale aj spôsob prepravy a dobu cestovania.

Dovolenka s deťmi akú vybrať

V mnohých rodinách vzdialenosť a doba cestovania na dovolenku nehrá žiadnu rolu. Existujú deti, ktoré do 5 minút po nasadnutí do akéhokoľvek dopravného prostriedku spia a prespia takmer celú cestu.

Ale na druhej strane, sú deti, ktoré počas cesty oka nezažmúria.  Pri leteckej prepravy nezabudnite ani na informáciu, ako dlho bude trvať transfer z letiska do hotela, pretože je rozdiel s dieťaťom cestovať  hodinku alebo tri.

Dovolenka s deťmi pri mori

Vzdialenosť k pláži

Naša prvá dovolenka pri mori v Chorvátsku s najstaršou dcérou, sa stala posilňovacou kúrou pre mňa aj manžela. Neuvedomili sme si totiž vzdialenosť ubytovne od pláže a mora. Dvakrát denne sme absolvovali 6 km túru po schodoch s hračkami do piesku, vecami na pláž a dcérou na rukách.

Aby ste nedopadli podobne :-), zistite si, ako reálne ďaleko budete mať pláž od hotela.

Typ pláže a vybavenie

Pri malých deťoch odporúčame vyberať pláž s pieskom alebo jemným štrkom. Hra s pieskom sa stáva pre ne príjemným spestrením pobytu pri mori.

Dovolenka s deťmi pri mori

Nezabudnite tiež na to, že dieťa by nemalo byť vystavené počas celého dňa priamemu slnečnému žiareniu, preto by ste mali vybrať pláž so stromami, ktoré vytvoria príjemný tieň.

Kým boli naše deti malé, pri výbere pláže sme brali vždy do úvahy aj vstup do mora. Vyberali sme pláže s pozvoľným vstupom, aby si deti mohli ísť samé nabrať napríklad vodu do vedierka alebo sa opláchnuť od piesku.

Ďalším faktorom, ktorý sme začali po našich počiatočných rodinných dovolenkách pri mori brať do úvahy,  je vybavenie pláže, ako dostupné a hlavne čisté toalety, sprchy, ale aj prítomnosť občerstvenia. Na mnohých verejných plážach je totiž najmä čistá toaleta ešte stále problémom 🙁

Zľavy na pobyty na SlovenskuDovolenka s deťmi. Animačné a kultúrne programy

Animačné a kultúrne programy v hoteli sú príjemným spestrením každej dovolenky a obľubujú ich všetky deti.  Chcete si počas dovolenky s deťmi si užiť chvíľku vo dvojici? Informujte sa na ponuku opatrovateľského kútika či služieb.

Kedy ísť s deťmi na dovolenku?

Ak nie ste obmedzovaní prácou, potom odporúčame ísť na dovolenku s deťmi mimo hlavnej sezóny. Prečo?

  • Ubytovanie mimo hlavnej sezóny je lacnejšie.
  • Na plážach je menej ľudí.
  • V septembri bude voda v mori príjemne teplá.

V máji alebo začiatkom júna voda v mori ešte nemusí byť prehriata.

  • Vonku nebudú ešte veľké horúčavy a je menej pravdepodobné, že vaše dieťa alebo vy dostanete úpal.
  • V septembri budete mať na výber množstvo čerstvého ovocia a zeleniny za dobrú cenu.

Praktické rady

Na dovolenke s deťmi sa môže pritrafiť všeličo a aby ste vedeli v takýchto situáciách reagovať, zistite si: kde nájdete v prípade potreby doktora, lekáreň, ale tiež najbližšie potraviny.

Áno, najmä na chate oceníte blízkosť potravín. Môže sa totiž stať to, čo našim známym s 3 deťmi. Veľa pohybu vonku malo za následok, že na večeru zjedli všetko pečivo i chlieb a najbližšie potraviny mali „len“ 4 km od chaty :-).

Dovolenka s deťmi. Tipy,akú vybrať

Určite existuje ešte mnoho ďalších dobrých, praktických a zaujímavých dovolenkových a cestovateľských odporúčaní. Mnohé záleží aj od samotnej destinácie, do ktorej smerujete, ale aj vašich individuálnych požiadaviek.

Dovolenky s deťmi nám priniesli mnoho úžasných zážitkov a spomienok a z roka na rok sme boli pri ich výbere skúsenejší  🙂

Napíšte nám do komentárov, aké sú vaše kritériá výberu dovolenky s deťmi.

4.8/5 - (5 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + 1 =