Hry s pieskom pre deti v každom veku

2241

Hry s pieskom sú obľúbenou zábavou všetkých detí. Pečenie koláčikov, stavanie pieskových hradov v pieskovisku môžete doplniť o ďalšie hry s pieskom. Inšpirujte sa našimi tipmi pre hry s pieskom v pieskovisku i na pláži.

Piesok deťom poskytuje obrovský priestor pre uplatnenie ich fantázie. Zábavné a kognitívne hry s pieskom prinášajú deťom veľa radosti a zábavy, ale vo vývoji dieťaťa zohrávajú tiež dôležitú úlohu. Hry s pieskom prispievajú k rozvoju detskej predstavivosti, kreativity, myslenia, jemných motorických zručností a koordinácie.

Pozrite si naše tipy a urobte hry s pieskom deťom ešte viac zaujímavejšie :-).

Tipy pre hry s pieskom pre deti v každom veku

Presýpanie, preosievanie

Hry s pieskom pre deti

Presýpaním a preosievaním piesku zabavíte v pieskovisku najmenšie deti  na dlhú dobu. Nechajte dieťa, nech pozoruje, ako mu piesok preteká pomedzi prsty. Ukážte mu, ako sa dá piesok presýpať z jednej nádoby do druhej, ako tečie cez pieskový mlyn alebo padá cez dierky sitka. Tieto jednoduché hry s pieskom, malé deti zabavia, ale zároveň im pomáhajú uvoľniť sa a odstrániť vnútorné napätie.

Urobte si otlačky

Aj obyčajný otlačok dlane či ruky v mokrom piesku môže byť pre dieťa veľkým objavom. Z otlačkov rúk viete v piesku vytvoriť spoločne hotové umelecké diela – krídla vtákov, kvety, strom, slnko…

Urobte si s pieskoviska interaktívnu tabuľu

Otlačte v pieskovisku nádobky rôznych tvarov, zvieratiek a nechajte dieťa, nech ich k odtlačkom priradí.

Kreslite

„ Plátno“ z pieskoviska vám poskytuje nekonečné možnosti  pre váš umelecký prejav. Nakreslite geometrické tvary a nechajte ich dieťa pomenovať. Z jednoduchých štvorcov, kruhov, trojuholníkov môžete kresliť postavičky, stromy, domy…

Hry s pieskom kreslenie

Staršie deti sa môžu pri hrách v pieskovisku oboznámiť s abecedou. Písanie písmeniek do piesku, skladanie slov bude vzrušujúcou zábavou.

Nudu na pláži vašich školákov môžete zahnať obľúbenou hrou „ obesencom“ , veď všetko, čo k nej potrebujete – piesok, paličku a dobrú náladu, už máte so sebou.

Vyskladajte si obraz

Z kamienkov, mušieľ či farebných vrchnákov z pet fliaš vytvoríte s trochou fantázie hotové umelecké skvosty.

Zahrajte si pieskové pexeso

Zoberte si niekoľko párov farebných plastových vrchnákov, gombíkov alebo kamienkov či mušieľ rôznych veľkostí a skryte ich pod piesok. S mladšími deťmi môžete zvoliť jednoduchšiu formu hry – vrchnáčiky, gombíky, kamienky môžete poschovávať pod rôzne formičky a poháriky.

Upečte si koláčiky

Koláčiky a bábovky z piesku s radosťou pečú dievčatá aj chlapci. Stačí pár formičiek rôznych tvarov a veľkostí a malí cukrári sa vám postarajú o hotové hody. Staršie deti koláčiky z piesku môžu vyzdobiť kamienkami, mušličkami, ale aj lupienkami kvietkov či zelenými lístkami.

Hračky pre hry s pieskom

Pieskové dobroty si deti môžu tvoriť aj pomocou mokrého piesku, ktorý im preteká pomedzi prsty – ukážte im ako na to 🙂

Pozrite peknú ponuku hračiek do piesku

Hra na archeológov

Každé dieťa objavuje niečo nové, a preto hrami na slávnych archeológov určite nepohrdnú ani veľkí školáci. Vytvorte im v pieskovisku z konárikov kostru neobjaveného tvora, zahrabte pieskom a nechajte malých archeológov robiť si svoju prácu.

Hľadanie pokladu

Kto by netúžil vykopať pirátsky poklad, tak prečo nedopriať radosť  deťom z hľadania pokladu pirátov? Schovajte v pieskovisku poklad – drobný predmet alebo hračku, alebo dajte pár sladkostí do plastovej krabičky, a nechajte deti prežívať obrovské dobrodružstvo pri hľadaní pokladu.

Zážitok z hry detí na hľadačov pokladov znásobíte pirátskym kostýmom.

Výstavba hradov a miest

Stavaním hradov, zámku či budovaním celého mesta sa deti menia na architektov na celé hodiny.  A hra môže pokračovať ďalej, keď mesto či hrad budú mať svojich obyvateľov – postavičky, zvieratká, po cestách a mostoch budú premávať autíčka, autobusy, vláčiky…

Ešte viac vzrušenia prežívajú deti pri kopaní kanálov, cez ktoré bude pretekať voda.

Počas stavania detského magického sveta sa dieťa cíti ako tvorca a takéto hry mu dávajú pocit, že je dokonalé a dokáže veľa.

Hry s pieskom stavanieZahrajte si piškvorky

Zabaviť deti na pláži dokážete aj populárnou hrou piškvorky. Hracie pole si do piesku nakreslite paličkou a zabaví sa celá rodina.

Hry na sochárov

Z mokrého piesku môžete spolu s deťmi vytvoriť zvieratká, tváre alebo jednoduché tvary čísel a písmen. Stavanie si vyžaduje trpezlivosť a viac zručnosti, preto s veľkou pravdepodobnosťou bude dieťa potrebovať aj vašu pomoc. Spoločné stavanie sôch vám umožní vrátiť sa do čias bezstarostného detstva :-).

Kto sa trafí?

Jednoduchá hra plná zábavy a vzrušenia nie len pre malých ;). Nakreslite paličkou na piesku terč a zahádžte si kamienkami, mušľami, vrchnáčikmi. Alternatívou pre menšie deti môže byť hádzanie kamienkov za nakreslenú čiaru alebo do vedierka.

Hry na vedcov

Piesok je ideálnym materiálom na experimentovanie, a tak sa pieskovisko môže zmeniť na malé laboratórium. Malí vedci môžu pomocou plastových fliaš vytvoriť pieskovú kaskádu presýpacie hodiny alebo sopku.

Podľa psychológov, piesok absorbuje negatívnu energiu. Jemné zrnká piesku a hry s pieskom deti upokojujú, uvoľňujú napätie a stabilizujú ich emocionálny stav. Veríme, že naše tipy pre hry v piesku boli pre vás malou inšpiráciou a prinesú vám a vašim deťom množstvo zábavy, radosti a krásne spomienky.

Poznáte iné hry s pieskom? Podeľte sa o ne v komentároch ;).

4.8/5 - (5 votes)