Aké pieskovisko deťom kúpiť?

2941

Snáď neexistuje dieťa, ktoré by nemalo rado hry s pieskom, a preto pieskovisko zaručene patrí k najzaujímavejším a najobľúbenejším miestam pre detské hry. Ale, aké pieskovisko pre dieťa vybrať? Je lepšie plastové alebo drevené, s krytom či bez neho? Aké veľké pieskovisko kúpiť? Kladiete si podobné otázky? Odpovede na ne a množstvo ďalších informácii nájdete v článku.

Pri výbere pieskoviska pre deti si musíme predovšetkým uvedomiť, že pre dieťa počas hry musí byť bezpečné, kvalitné, pohodlné a atraktívne. Keďže v predajniach i na stránkach internetových obchodov nájdeme dnes už pieskoviská od výmyslu sveta, pozrime sa na ne spolu podrobnejšie.

Vybrať plastové alebo drevené pieskovisko?

Túto otázku si pred kúpou pieskoviska kladie mnoho rodičov oprávnene, pretože materiál, z ktorého sa pieskovisko vyrába, ovplyvňuje najmä kvalitu a cenu pieskoviska. Najbežnejšími materiálmi sú drevo a plast.  Oba materiály majú svoje výhody i nedostatky, preto nemôžeme jednoznačne povedať, či lepšie drevené pieskovisko alebo plastové.

Drevené pieskovisko

Moderné drevené pieskovisko to už nie sú len štyri dosky s pieskom uprostred, aké si pamätáte z detstva. Drevené pieskoviská dnes vynikajú prívetivým dizajnom, farebným náterom z vysoko kvalitných a netoxických farieb. Ich konštrukcia je úplne hladká s lešteným povrchom a bez rizika zadretia triesky.

Aby drevo nenapadol hmyz a neznehodnotil ho, drevené dosky pieskovísk sa impregnujú, špeciálnymi zdravotne bezpečnými chemickými prípravkami. Certifikáty kvality a všetky potrebné dokumenty o bezpečnosti produktu vám poskytnú všetci seriózni výrobcovia a predajcovia.

Drevené pieskovisko WoodyPri kúpe dreveného pieskoviska venujte pozornosť aj materiálu a technológii spracovania dna. Voda by mala cez dno prirodzene odtekať, aby sa nehromadila  a nevytvárala podmienky pre tvorbu rôznych choroboplodných zárodkov a baktérií.

Často sme sa stretli s názorom, že drevené pieskovisko rýchlo prehnije a má kratšiu dobu použitia, dieťa ohrozujú triesky,… . Samozrejme, existujú aj takéto pieskoviská. Spravidla sú však vyrobené doma bez použitia moderných technológií na spracovanie dreva. Pieskoviská vyrobené „ na kolene“ v drvivej väčšine nespĺňajú kritériá kvality a bezpečnosti, nemajú potrebné označenie a žiadne certifikáty.

Keďže sa v pieskovisku bude hrať vaše dieťa, neohrozujte jeho zdravie a bezpečnosť kúpou hračky neznámeho pôvodu bez potrebných označení a certifikátov.

I keď je drevo prírodný materiál, ktoré podlieha poveternostným vplyvom, drevené pieskovisko vďaka moderným technológiám použitým pri výrobe a včasnej správnej údržbe môže byť pre vaše deti jedinečným miestom zábavy, hier a radosti. Jednoduché nekomplikované tvary, prirodzené alebo neutrálne farby prispievajú k rozvoju detskej fantázie.

Pozrite si viac drevených pieskovísk

Plastové pieskovisko

Pieskoviská z plastu si získali popularitu svojím rôznorodým prevedením a farebnosťou. V ponuke nájdete pieskovisko  v tvare rôznych zvieratiek, autíčka, slniečka, jabĺčka či mušle. Plastové pieskovisko je skvelým riešením pre najmenšie deti, pretože okrem hry s pieskom ho viete počas leta využiť aj ako bazén.

Plastové pieskoviskoVďaka moderným technológiám používaným pri výrobe má plastové pieskovisko mnoho výhod:

  • odolné voči poveternostným vplyvom;
  • nízka hmotnosť vám umožňuje ho premiestňovať podľa potreby a počas zimy uskladniť;
  • obrovský výber a rozmanitosť farieb a prevedení;
  • prijateľná cena;
  • rôzne rozmery;
  • môžete ho použiť vonku v záhrade, na balkóne i v interiéri;
  • vyžaduje si len minimálnu starostlivosť;
  • súčasťou mnohých je kryt, ktorý ochráni piesok pred neželanými zvieracími návštevníkmi;
  • možnosť využitia s loptičkami ako suchý bazén alebo bazénik pre najmenších s vodou.

Najväčšou nevýhodou pieskoviska z plastu je pomerne vysoké riziko poškodenia. Pri nesprávnej manipulácii či páde ľahko praskne alebo sa zlomí a pod vplyvom vysokej teploty sa môže deformovať.

Ďalšou nevýhodou v porovnaní s dreveným pieskoviskom sú jeho menšie rozmery. Väčšina plastových pieskovísk poskytuje pohodlný priestor pre hru len jedného dieťa a ako dieťa rastie, pieskovisko sa stáva pre neho malým. Teda doba používania plastového pieskoviska je pomerne krátka. Keďže dno je pevné a neprepúšťa vodu, aby ste zachovali správnu konzistenciu piesku, budete ho musieť v daždivom období zakrývať.

Žiaľ, existujú aj pofidérni výrobcovia hračiek, a tak na trhu nájdeme aj plastové pieskoviská s nízkou kvalitou, preto pri výbere pieskoviska buďte opatrní.

Vyhnite sa pieskoviskám vo veľmi sýtych farbách, rovnako aj tým, ktoré výrazne páchnu, pretože s veľkou pravdepodobnosťou boli pri ich výrobe použité toxické materiály a farby, ktoré môžu ohroziť zdravie vášho dieťaťa. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou, zvyčajne všetko veľmi lacné je málo kvalitné a bezpečné.

Pozrite si plastové pieskoviská

Pri nákupe pieskoviska si všímajte:

  • kde bolo vyrobené;
  • ktorá spoločnosť ho ponúka;
  • z akých materiálov je vyrobené;
  • pre aký vek dieťaťa je určené;
  • aké má rozmery;
  • či spĺňa európske normy kvality a bezpečnosti;
  • či má označenie bezpečného výrobku pre deti;
  • podmienky záruky a reklamácie.

Vyhnete sa tak zbytočným nákladom a problémom.

Typy detských pieskovísk

Štvorcové a obdĺžnikové pieskoviská

Detské pieskoviská nám výrobcovia ponúkajú v rozmanitých tvaroch a modifikáciách. Najjednoduchším typom je „ klasické“ drevené pieskovisko so štvorcovým alebo obdĺžnikovým pôdorysom. Vylepšenou verziou je pieskovisko s drevenými lavičkami , ktoré vám zároveň poslúžia ako ochranný kryt.

Detské drevené pieskoviskoJednodielne plastové pieskoviská

Plastové pieskoviská s hladkým dnom, nízkymi okrajmi a zaoblenými hranami sú ideálne pre najmenšie deti, pretože dieťa dokáže samo do pieskoviska i z neho vyjsť. Pre deti staršie ako 3 roky, môžete kúpiť pieskovisko so sedadlom na okraji.

Dvojdielne pieskovisko

Pozostáva z 2 rovnakých plastových dielov, pričom jeden z nich viete použiť ako kryt, a tak udržiavať piesok čistý a chránený pred výkalmi zvierat.

Dvojdielne pieskovisko však má aj ďalšie využitie. Kým z jednej časti spravíte pieskovisko, druhý diel viete využiť ako detský bazén pre najmenších. Voda sa v ňom zohreje rýchlo, resp. dieťatku nalejete teplú vodu z vodovodu. V nepriaznivom počasí stačí dať namiesto vody plastové loptičky a o zábavu je opäť chvíľu postarané.

Littlen Tikes Pieskovisko KorytnačkaPieskovisko so strieškou

Pieskovisko s markízou poskytuje deťom počas hry na slnku potrebný tieň. Pokiaľ neviete pieskovisko v záhrade umiestniť do tieňa stromu, potom je pre vás práve tento typ skvelou voľbou.

Skladacie pieskoviská

Nuž výrobcovia sa predháňajú a ponúkajú nám už aj pieskoviská, ktoré si poskladáte sami z jednotlivých plastových dielov. Ich výhodou je, že veľkosť si viete zmenšiť alebo zväčšiť, no nevýhodou je, že nemá dno.

Pieskovisko pre deti InjusaHracie pieskové stolíky

Pieskové stolíky sú ideálne v prípade, že nemáte, kde väčšie pieskovisko dať, alebo pre hry s pieskom na balkóne. Súčasťou pieskovým stolíkov bývajú už aj hračky do piesku.

Pieskoviská s krytom

Veko alebo krycia plachta upevnená na pieskovisku vám pomôže udržiavať čistotu piesku, ochráni ho pred lístím a inými nečistotami. Minimalizuje tiež pravdepodobnosť, že piesok budete mať znečistený psími alebo mačacími výkalmi.

Pieskoviská a hračky do piesku za super cenu

Ktoré pieskovisko je najlepšie?

Jednoznačne pieskovisko, ktoré je pre dieťa bezpečné, spĺňa požiadavky moderných štandardov kvality a bezpečnosti a jeho výroba je šetrná k životnému prostrediu. Takže bez ohľadu na materiál, z ktorého je pieskovisko vyrobené, pri jeho kúpe venujte pozornosť kvalite materiálu, bezpečnosti prevedenia, funkčnosti, univerzálnosti.

Nepochybne okrem kvality pieskoviska bude pri vašom rozhodovaní zohrávať dôležitú úlohu aj cena pieskoviska. Snažte sa vyhnúť veľmi lacným a doma vyrobeným produktom. Uprednostnite osvedčených a spoľahlivých výrobcov, napríklad Smoby, Little Tikes, MarianPlast, Big, Ketter, ktorí svoje výrobky pravidelne kontrolujú, testujú a majú k nim všetky potrebné certifikáty.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Na čo myslieť pri výbere trojkolky?
Aký detský domček kúpiť?
Detské bazény od TOP výrobcov

Ako urobiť pieskovisko pohodlným a bezpečným miestom hier?

  1. Umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti od nebezpečných objektov, ako sú jamy, rastliny s tŕňmi.
  2. Druhým dôležitým bodom je tieň. Nie je žiaduce, aby sa dieťa dlhodobo nachádzalo na priamom slnečnom svetle. Pieskovisko môžete umiestniť v tieni domu alebo vysokého stromu.
  3. Neodporúča sa však dávať ho priamo pod korunu stromu, pretože padajúce lístie a vetvičky piesok znečistia. Pokiaľ nemáte pieskovisko so strieškou, potom dostatočnú ochranu pred slnkom poskytnete dieťaťu slnečníkom.
  4. Majte dieťa počas hier pod vždy dohľadom.
  5. Všetky časti pieskoviska musia mať zaoblené hrany  bez ostrých výčnelkov.
  6. Pri výbere myslite na to, aby dieťa vedelo do a z pieskoviska bezpečne samo vojsť a vychádzať.
  7. Do pieskoviska dajte len hygienicky čistý piesok.
  8. Hračky do piesku vyberajte primerane k veku dieťaťa. Najmenším deťom ukážte, ako sa v piesku dá hrať.

Ak darujete dieťaťu kvalitné a bezpečné pieskovisko, pripravíte mu nádherné miesto pre hry, zábavu a podporíte jeho vývoj.

Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň so svojimi priateľmi na Facebooku.

4.7/5 - (7 votes)