Vyberáme hračky do piesku

2065

Hry s pieskom patria k obľúbeným aktivitám detí. Nezáleží na tom, či sa dieťa ponorí do hry na pláži alebo doma v pieskovisku, ale dôležité je, aby ste mu k tejto fascinujúcej hre vybrali kvalitné a bezpečné hračky do piesku. Pozrite sa spolu s nami, aké hračky do piesku sú pre dieťa bezpečné.

Piesok a hry s ním priťahuje deti ako magnet.  Pri hrách s pieskom využívajú rôznorodé náčinia a hračky do piesku. Kopú jamy lopatkami, stavajú nádherné hrady, pečú pieskové koláčiky. Pri hre s pieskom môžu deti maximalizovať svoj tvorivý potenciál a predstavivosť. Aby  boli  hry s pieskom pre dieťa zaujímavé, rozmanité a naozaj užitočné, potrebuje hračky do piesku.

Formičky a hračky do piesku

Hračky do piesku

V pieskovisku sa rady hrajú už deti vo veku od 10-12 mesiacov, ale množstvo zábavy si v ňom užijú ešte aj malí školáci.  Môžu tam doslova stráviť hodiny a budovať svoj vlastný svet z piesku. Aké hračky do piesku môžete kúpiť vášmu dieťaťu?

Lopatky

Bez lopatky by to v pieskovisku zrejme nešlo ;). Dieťa lopatkou môže kopať jamy, stavať tunely, kopce. Pomocou lopatky plní pieskom vedierko, formičky alebo nakladá piesok do fúrika či vlečky stavbárskeho autíčka . Dajte dieťaťu lopatky rôznych veľkostí, pretože napríklad naplniť vedro alebo fúrik pieskom malou lopatkou môže deti nudiť.

Hračky do piesku lopatky a hrabličky

Vyhnite sa lopatkám, ktoré sú vyrobené z kovu, pre dieťa sú zvyčajne ťažké.

Hrabličky

Užitočným nástrojom sú hrabličky. Pomocou nich si dieťa piesok môže vyčistiť od napadaného lístia, vyhladiť, ale tiež môže nimi vytvárať rôzne vzory.

Pre deti do 3 rokov vyberajte najjednoduchšie hrabličky, so 4–5 veľkými zubami.

Formičky do piesku

Pri kúpe formičiek do piesku si môžete vyberať z neskutočného množstvo tvarov, veľkostí a farieb. Formičky do piesku sú nástrojom, vďaka ktorým môžu deti ľahko vyhotoviť z piesku rôzne pieskové útvary. Môžete siahnuť po jednoduchých geometrických tvaroch, ako je kruh, štvorec, trojuholník alebo kúpiť formičky v tvare hviezdy, slnka, smajlíka, dinosaura,… Dôležité je, aby ich dieťa malo viac :-).

Najmenším deťom ponúknite formičky jednoduchších tvarov – pieskové koláčiky sa z nich robia ľahšie a dieťa nebude sklamané a rozrušené z nepodareného pieskového odliatku.

Poháriky

Poháriky rôznych veľkostí sú pre hry v piesku ideálne.  Jednoduchý tvar pomáha rozvíjať fantáziu a kreativitu detí. Poháriky deťom poslúžia pri stavaní veží rôznych výšok a veľkostí, hradieb, múru okolo vodnej priekopy. Aby malo dieťa k dispozícii poháriky rozmanitej veľkosti, odporúčame vybrať skladacie poháriky, ktoré po hre jednoducho vložíte do seba.

Vedierko

Vedierko do piesku využije dieťa nielen na stavanie, prenášanie piesku, ale poslúži mu tiež na nosenie vody, či prenášanie hračiek do piesku.

Kovové vedierko do piesku

Klasické vedierka do piesku sú vyrobené z kovu, ale deťom ich radšej nekupujte. Kov sa na slnku zohreje a deti sa môžu popáliť. Pri kovových vedierkach je veľká pravdepodobnosť, že začnú hrdzavieť.

Plastové vedierko do piesku

Plastové vedierka vyberajte z hrubšou rukoväťou. Dieťaťu sa bude vedierko naplnené pieskom alebo vodou lepšie prenášať.

Vedierko do piesku nesmie byť pre dieťa príliš veľké, aby s ním dieťa vedelo ľahko manipulovať.

Sitko

Preosievaním piesku cez sitko dieťa spoznáva princíp preosievania, učí sa rozlišovať, čo cez sitko prejde a čo nie. Osievanie piesku prispieva k rozvoju jemnej motoriky rúk.

Keď deti počas hry preosievajú piesok cez sitko, pieskovisko si udržiavajú samy čisté.

Auto do piesku

Nákladné autá s korbou umožňujú dieťaťu premiestniť väčšie množstvo piesku z jedného miesta na druhé. Autá do piesku sú zvyčajne väčšie než vozidlá, s ktorými sa deti hrajú v interiéri. Radosť  tatrovkou spravíte zaručene deťom od 3 rokov. Využijú ju nielen pri hrách v pieskovisku, ale tiež pri prevoze hračiek alebo konárikov a lístia pri upratovaní záhrady.

Manipuláciu s autíčkom do piesku dieťaťu uľahčíte, keď na prednú časť auta upevníte do šnúrku na ťahanie.

Krhlička

Nové objavy pri hrách s pieskom prináša deťom krhlička s vodou. Krhlička nemôže byť pre dieťa príliš ťažká, preto pre najmenších odporúčame krhličku z plastu.

Hračky do piesku re deti

Pozrite si viac hračiek do piesku

Pieskový mlyn

Deťom, ktoré už pochopili vlastnosti suchého piesku, ponúknite pieskový mlyn.  Stačí sypať piesok do otvoru a jedno alebo viac koliesok sa začne otáčať. Pieskové mlyny využijú deti aj pri hre s vodou. Točenie lopatiek mlynu pod prúdom vody deti fascinuje. Dieťa sa hrou nielen zabaví, ale tiež sa učí pochopiť princíp otáčania koliesok a spoznáva príčinné vzťahy medzi nasypaním piesku do otvoru a točením koliesok mlyna. Rozvíja si predstavivosť a koordináciu pohybov.

Pri hrách s pieskovým mlynom potrebuje dieťa piesok bez kamienkov, ktoré budú brániť točeniu lopatiek mlyna. Ukážte deťom, ako dokážu preosievaním cez sitko získať čistý piesok pre svoje hry.

Fúrik do piesku

Fúrik do piesku fascinuje deti v každom veku, pretože hrám s pieskom dáva realistický rozmer. Nakladanie, prenášanie a vysýpanie piesku z fúrika dokáže deti zabaviť dlhú dobu.

Súprava hračiek do piesku

Samozrejme, jednotlivé hračky do piesku môžete  zakúpiť samostatne, ale je oveľa praktickejšie a pohodlnejšie vybrať si celú sadu hračiek do piesku. Kúpou celej pieskovej sady nielen ušetríte, ale získate hračky farebne alebo dizajnovo zladené.

Veľkosť vedierka je zvyčajne v pieskových súpravách prispôsobená veľkosti formičiek, teda všetky hračky do piesku bude mať dieťa po hre pekne pokope :-).  Niektoré pieskové súpravy nám výrobcovia ponúkajú v špeciálnych vreckách alebo taškách, ktoré uľahčia ich prenos.

Sada hračiek do pieskoviska  by mala obsahovať niekoľko položiek. Dieťa potrebuje ľahké vedro a pohodlnú lopatku, niekoľko formičiek, sitko, hrabličky a krhličku, ktorú využije nielen pri hrách s pieskom ale aj pri hre s vodou .

Čím viac hračiek do piesku piesková sada obsahuje, tým viac bude vaše dieťa fascinované hrou.

Buldozéry, rýpadlá, miešačka do piesku

Deti s obľubou napodobňujú dospelých a práve rôzne buldozéry, bagre, miešačky do piesku robia hry s pieskom reálnejšími. Deti si pri nich nielen zdokonaľujú svoje motorické schopnosti, koordináciu rúk, ale tiež rozvíjajú svoju fantáziu a osvojujú si pracovné návyky.

Ďalšie doplnky pre hranie s pieskom

Deti sa často rady hrajú v piesku s rôznymi paličkami, konárikmi, krabicami, naberačkami, plastovými fľašami a inými nádobami, ktoré nie sú priamo určené na tento účel. Tieto herné prvky priaznivo vplývajú na detskú predstavivosti a podporujú rozvoj tvorivého myslenia, preto majú v pieskovisku a pri hrách s pieskom svoje opodstatnenie.

Nezabudnite na to, že vaše dieťa svet okolo seba ešte len spoznáva. Nestačí posadiť ho do pieskoviska obložiť hračkami. Ukážte mu, ako sa dá lopatkou naplniť vedierko pieskom, ako urobiť pieskový koláčik, postaviť vežu alebo hrad. Až keď bude vaše dieťa vedieť, ako využiť hračky do piesku, až potom sa stanú hry v pieskovisku pre neho fascinujúce a prospešné.

Na čo si dať pozor pri výbere hračiek do piesku?

Škála hračiek do piesku je skutočne bohatá . Hračky do piesku si môžete vybrať podľa farby, motívov, tvarov, ceny, ale najdôležitejším kritériom pri výbere by mala byť kvalita a bezpečnosť.

Hračky do piesku musia byť vyrobené z netoxického materiálu. Keďže na trhu nájdeme aj hračky, ktoré nespĺňajú toto kritérium, odporúčame vám, aby ste hračky do piesku kupovali u overených obchodníkov. Vyhli sa neznámym výrobcom. O tom, že hračka môže byť pre dieťa nebezpečná, mnohokrát svedčí podozrivo nízka cena a tiež ostrý zápach vychádzajúci z hračiek.

Hračky do piesku a pieskoviska

Hračky do piesku vyberajte pre dieťa v jasných farbách. V piesku ich nájdete ľahšie ako hračky v tmavých farbách.

Pre deti do 3 rokov nekupujte hračky do piesku s malými časťami, ktoré môže dieťa odlomiť, odhryznúť, hračky s otvormi, do ktorých by dieťa vedelo vsunúť prst.

Formičky, vedierka, lopatky aj hrabličky musia mať všetky hrany oblé, hladký povrch bez trhlín a deformácií, aby sa dieťa počas hry či manipulácii s hračkami neporanilo.

Hoci by hračky do piesku nemali byť ťažké, musia byť dostatočne pevné,  bez častí, ktoré sa ľahko zlomia.

Hračky by ste mali vedieť  ľahko vyčistiť.

Pri kúpe zohľadnite aj vek dieťaťa, ktoré sa bude s hračkami do piesku hrať. Myslite na to, že malé dieťa sa s pieskom ešte len zoznamuje. Nepotrebuje komplikované hračky do piesku, s ktorými sa nevie hrať. Na druhej strane staršie deti počas hier využijú aj zložitejšie hračky, ako sú bagre, miešačky, nakladače, mlyny,… .

Tiež zvážte veľkosť, predovšetkým vedierka, krhličky, lopatky. Najmenšie deti nedokážu prenášať veľké vedierko alebo nakladať piesok veľkou lopatou.

Pre jednoročné deti vyberajte formičky jednoduchých tvarov a malých rozmerov, ktoré dokážu poľahky uchopiť v dlaniach.

Ak vezmete do úvahy všetky tieto parametre, určite vyberiete pre vaše milované dieťa najlepšie hračky do piesku.

Prečítajte si tiež:

Najpopulárnejšie hračky do záhrady

Kupujeme bazén pre deti

Prečo deti potrebujú hračky do piesku a hry s pieskom?

I keď sa na prvý pohľad zdá, že hranie s pieskom je pre deti len zábava, hračky do piesku a hry s pieskom zohrávajú vo vývoji dieťaťa dôležitú úlohu. Piesok je jedným z najdôležitejších nástrojov pre učenie, objavovanieskúmanie dieťa.  Hry v piesku sú užitočné pre telesný vývoj a zdravie detí v každom veku.

Hry a hračky do piesku

  1. Pri hraní s pieskom si dieťa osvojuje veľa sociálnych zručností. Socializuje sa, naučí sa pohybovať v konfliktných situáciách, ktoré sa skôr alebo neskôr objavia na akomkoľvek ihrisku. Učí sa, ako si uplatniť svoje práva, vyjednávať.
  2. Hra s pieskom napomáha pri rozvoji jemnej motoriky rúk a prstov.
  3. Zrnká piesku, ktoré sú na dotyk veľmi príjemné, priaznivo vplývajú na rozvoj hmatových vnemov a umožňujú dieťaťu spoznávať štruktúru Pocit jemných zŕn piesku v rukách dieťa uvoľňuje, upokojuje a oslobodzuje, pretože piesok absorbuje negatívnu energiu. Teda čím viac sa ho dieťa dotýka, tým lepšie.
  4. Terapeutický účinok piesku a hier s ním bol zaznamenaný začiatkom 20. storočia. Od 50. rokov minulého storočia existuje piesočná terapia ako samostatný smer psychológie a úspešne sa využíva v detskej psychoanalýze či rodinnej terapii.
  5. Okrem pozitívneho vplyvu na rozvoj detskej jemnej motoriky, ku ktoré nevyhnutne dochádza pri všetkých formách hier s pieskom, hry v pieskovisku motivujú deti hovoriť, prispievajú k rozširovaniu slovnej zásoby.
  6. Všetky aktivity detí, ako pečenie koláčikov, kopanie jám, kreslenie v piesku, stavanie hradov,…stimulujú u detí ich tvorivé schopnosti, fantáziu, pozorovanie, pamäť, pozornosť, trpezlivosť i cieľavedomosť.
  7. Bez ohľadu na vek či úroveň vývoja dieťaťa, piesok ponúka príležitosť skúmať a experimentovať v bezpečnom a príjemnom prostredie.

Pieskovisko, hračky do piesku a hry s pieskom poskytujú ideálne príležitosti k ďalšiemu rozvoju dieťaťa.

Napíšte nám do komentárov, ktoré hračky do piesku a hry v pieskovisku sú u vás najobľúbenejšie?

5/5 - (3 votes)