7 dôvodov, prečo kúpiť dieťaťu domček na hranie

1594

Túži vaše dieťa po vlastnom domčeku na hranie, ale vy váhate, či mu ho kúpiť? Domček na hranie podľa odborníkov zohráva dôležitú úlohu vo výchove a rozvoji dieťaťa.Podľa detských psychológov hry v detských domčekoch pozitívne vplývajú na celkový vývoj dieťaťa. Spoznajte 7 dôvodov, prečo by malo mať aj vaše dieťatko domček na hranie.

Nielen dospelí, ale aj deti túžia po vlastnom veľkom, útulnom a krásnom dome. Priznajme si, kto z nás dospelých neimprovizoval a nestaval ako dieťa rôzne domčeky, skrýše či bunkre? Niekto mal vankúše, deky, stolíky a stoličky, niekto uprednostnil dom na strome alebo postavil dom z vetvičiek. Spomenuli ste si na vaše hry v detskom domčeku, ktorý ste si zhotovili s kamarátmi?

Domček na hranie a jeho výhody

Dieťa sa učí zodpovednosti

Vedci dokázali, že ak má dieťa svoj vlastný osobný priestor, bude mať zaň pocit zodpovednosti. Deti sa ho snažia udržiavať uprataný a čistý. Dieťa si dáva na všetko „ vo svojom dome“ väčší pozor. V budúcnosti, keď dieťa vyrastie, bude mať pocit zodpovednosti rozvinutý viac ako dieťa, ktoré nemá vlastný osobný kútik a všetko za neho robili jeho rodičia.

Získava nezávislosť

Malé obydlie je miestom, kde si dieťa dokáže vytvoriť svoj vlastný unikátny svet, svoju vlastnú rozprávkovú históriu a osobný priestor. Dieťa, ktoré napodobňuje svojich rodičov, sa snaží vykonať určité kroky samo, napríklad obliekanie, položenie hračiek na miestach atď. V budúcnosti budú tieto zručnosti získané pri hre užitočné tak v materskej škôlke, ako aj v škole.

Domček na hranie podporuje samostatnosť

Rodičia, ktorí chcú podporiť dieťa v jeho snahe o nezávislosť, by mali určite premýšľať, ako vytvoriť dieťaťu jedinečný priestor. Pomocou detského domčeka môžete vytvoriť tento svet pre dieťa, aj keď žijete v malom byte.

Má príležitosť byť sám sebou

Hrací stan či záhradný domček pre deti je nielen miestom pre hry, ale deťom dáva aj príležitosťou byť sám. Je jeho útočiskom, kde môže slobodne odísť od dospelých, riadiť sa svojimi pravidlami a skúsenosťami. Každé dieťa je úžasná jedinečná osobnosť, ktorá chce mať len svoj vlastný priestor pre hry, fantázie a iné druhy zábavy.

Detský domček na hranie a jeho výhody

Vytvára si nové vzťahy, učí sa komunikovať

Domčeky a stany na hranie sú vhodné pre individuálne aj skupinové hry. Pomáhajú rozvíjať vzťahy medzi súrodencami, nadviazať nové kamarátstva. Pri hre sa deti učia komunikovať, rozširujú si slovnú zásobu. Tiež sa učia hrať podľa pravidiel.

Skvelé miesto pre hranie rolí

Domček na hranie je kráľovstvom dieťaťa, kde napodobňuje správanie svojich rodičov hravým spôsobom. V hrách na hranie rolí dieťa kopíruje správanie svojich blízkych, učí sa komunikovať s ostatnými a rozhoduje sa nezávisle. Sledujúc hry dieťaťa v jeho svete získate jedinečnú príležitosť nielen veľa zistiť o vašom dieťati, o tom ako vníma vašu rodinu, ale tiež možnosť usmerňovať myšlienky a energiu svojho dieťaťa správnym smerom.

Pozrite si domčeky za super ceny

Rozvíja sa predstavivosť a tvorivé schopnosti

Počas hier v detskom domčeku psychológovia hovoria tiež o vývoji predstavivosti a tvorivých schopností. Dieťa si v hracom domčeku dokáže vymyslieť početné hry, rozšíriť slovný repertoár. Podľa odborníkov sa fantázia rozvíja silnejšie u detí, ktoré si domy samostatne budujú z improvizovaných materiálov – vankúšov, posteľných prikrývok alebo lepenky.

Domček na hranie miesto relaxu

Priestor pre relax

Vedci poukazujú tiež na ochrannú funkciu herných domčekov. Faktom je, že dieťa je obklopené informačnými tokmi od narodenia. Televízia, počítače, herné konzoly – podobná kombinácia dokáže „stiahnuť“ psychiku dokonca aj dospelých. Deti sú náchylnejšie na negatívne dopady zbytočných informácií.

Výsledkom je hyperaktivita, pocit neistoty, poruchy spánku, nepozornosť a iné problémy, ktoré často vyžadujú kvalifikovanú starostlivosť. Domček na hranie je pre dieťa miestom na „ vypnutie“ a emočnú relaxáciu. Dieťa vníma svoj dom ako ochranu proti akýmkoľvek negatívnym informáciám. Hry v detskom domčeku teda môžeme považovať pre dieťa aj za určitý druh terapie.

Rozprávkový svet v domčeku na hranie

Aj vaše deti chcú prežívať svoje malé tajomstvá, alebo sa stať súčasťou obľúbenej rozprávky vo svojom vlastnom priestore.

Môžete sa vrátiť do vášho detstva a spolu s vaším dieťaťom si postaviť detskú skrýšu, ale tiež môžete siahnuť po jednoduchšom riešení. Výrobcovia detského tovaru, ktorí tiež kedysi boli deti, nám ponúkajú možnosť vybrať si z pestrej ponuky detských záhradných domčekov a detských stanov, ktoré by mohli uspokojiť všetky želania detí. Šťastným a spokojným detstvom pomôžete vášmu dieťaťu vyrásť v jedinečnú šťastnú osobu.

4.5/5 - (2 votes)

1 komentár

  1. ked už neviem čo s detmi, tak ich vypustim donku na dvor, kde maju detske ihrisko so šmykalkou, pieskoviskom, hojdačkou, trampolinu a na hodinku od nich mam pokoj 🙂 najlepšia zabava pre male deti 🙂

Comments are closed.