Prečo potrebuje dieťa detský stan na hranie?

3734

Patríte k tým rodičom, ktorí rozmýšľajú, či má význam kupovať dieťaťu detský stan na hranie? Veríme, že náš článok, v ktorom sme spísali výhody a nevýhody  tejto obľúbenej hračky detí, vám pomôže vo vašom rozhodovaní, či dieťaťu kúpiť alebo nekúpiť detský stan na hranie.

Deti majú rady spoločnosť, pohyb, ale prichádzajú aj chvíle, keď dieťa potrebuje byť samé, mať svoje súkromie. Pokiaľ chcete dieťaťu dopriať jeho vlastný kútik a skrýšu na hranie, potom má detský stan na hranie v detskom svete svoje opodstatnenie.

Pravdepodobne sa aj vaše dieťa už schovalo pod stolom, za posteľou, gaučom alebo sa ukrylo do veľkej kartónovej krabice. Mnoho detí si robí bunker zo stoličiek, ktoré zakryjú dekami. Áno, takýto bunker sa stáva jedinečným priestorom dieťaťa, ale má určité nevýhody.

Kým je dieťa malé, musíte mu s jeho „ stavaním“ pomôcť. Prikrývka sa zo stoličiek často šmýka a padá, čím sa preruší hra dieťaťa. No a samozrejme, stoličky, prikrývky, vankúše musíte po hre vždy upratať. V takomto prípade je detský stan pohodlnejším riešením.

Čo je detský stan?

Detský stan je hračka, ktorou deti získajú svoj osobitý priestor pre hry. Detské stany sú zvyčajne zhotovené z jednoduchej konštrukcie, ktorá je potiahnutá textíliou alebo tenkým PVC. Väčšina detských stanov má základňu – podlahu z umelej celtoviny alebo z rovnakého materiálu, z ktorého je samotný stan na hranie.

Detské stany na hranie

Pozrite si viac stanov

Detský stan na hranie – plusy a mínusy

Plusy

 • veľký rozmanitý výber rôznych veľkostí, farieb, tvarov a motívov. Môžete si zakúpiť detský stan s obrázkom obľúbených kreslených postavičiek, v podobe domu, zámku, garáže, s tunelom, loptičkami,….
 • môžete ho deťom rozložiť doma, v záhrade, dvore, na pláži, na chate a na dovolenke;
 • vonku poskytuje deťom počas hry a oddychu ochranu pred priamym slnečným žiarením;
 • sú cenovo dostupné, najjednoduchší model kúpite do 10 €;
 • jednoducho a rýchlo ich rozložíte;
 • zložené nezaberajú veľa miesta;
 • vďaka nízkej hmotnosti môžete detský stan vziať so sebou kdekoľvek;
 • textília sa jednoducho čistí, stačí ju utrieť vlhkou handrou;
 • variabilita – k detskému stanu viete pripojiť detský tunel, spojiť ním 2 -3 stany, s plastovými loptičkami získate náhradu za suchý bazén.

Mínusy

  • detské stany sú málo stabilné, pretože ich konštrukciu tvoria plastové, resp. odľahčené kovové duté tyčky alebo tenké kovové drôty;
  • syntetický materiál neprepúšťa dobre vzduch;
  • „ podlahu“ tvorí tenká textília. pre zvýšenie pohodlia odporúčame do stanu vložiť podlahové penové puzzle alebo inú podložku;
  • do väčšiny detských stanov sa zmestí 1 maximálne 2 deti;
  • pri plastovej konštrukcii existuje pomerne vysoké riziko jej poškodenia, čím sa hračka stáva nepoužiteľná;
  • niektoré deti pobyt v detskom stane odmietajú;
 • zložiť samorozkladací detský stan sa vám nemusí  podariť ani po niekoľkých pokusoch.

Detský stan pre chlapcov

Podľa psychológov je pre vývoj dieťaťa a jeho psychické pohodlie dôležité, aby už od raného detstva určitý čas trávilo osamote a podľa vlastného uváženia. Deti dnes prijímajú zo svojho okolia veľa podnetov a „ nasávajú“ obrovské množstvo informácií, ktoré nie vždy vedia ihneď spracovať, čo môže u nich vyvolávať nepokoj až stres. Takýmto miestom môže byť kartónová krabica, miesto pod stolom, detský domček alebo detský stan. Toto miesto je ich malým svetom a útočiskom, kde platia vlastné pravidlá detí.

Hry v detskom stane deti nielen zabavia, ale tiež prispievajú k jeho rozvoju. Dieťa sa učí nezávislosti a zodpovednosti.  Dieťa má svoje vlastné územie, rozhoduje, kto doň môže alebo nemôže vstúpiť, ako a s čím sa bude hrať, udržiava čistotu a poriadok. Vymýšľa si svoje vlastné pravidlá, hry na hranie rolí. Detský stan sa môže premeniť na hrad, obchod, cukráreň, nemocnicu. Môže sa stať bezpečným útočiskom pred neviditeľným nepriateľom, ale pri hre s kamarátmi tiež miestom pre nadväzovanie a upevňovanie sociálnych väzieb.

Aké detské stany máme k dispozícii?

Vďaka bohatej a pestrej ponuke dnes nie je problém nájsť vhodný stan na hranie pre dieťa. Jednotlivé modely sa však líšia typom konštrukcie, spôsobom skladania, veľkosťou, farbou, dizajnom, preto sa spolu pozrime na jednotlivé typy detských stanov. Podľa typu konštrukcie a spôsobu skladania môžeme detské stany rozdeliť do niekoľkých skupín:

Detský stan so skladacou konštrukciou

Rám tvoria 2 skladacie tyče, vyrobené z plastu alebo kovu, vnútri ktorých sa nachádza guma. Stan zložíte pomerne rýchlo, pretože stačí konce tyčiek vsunúť a ukotviť v našitých otvoroch textilného poťahu. Pri výbere detského stanu tohto typu sa jednoznačne prikláňame ku kovovým tyčkám, pretože plast mnohokrát nevydrží pád dieťaťa na stan a tyčky prasknú alebo sa dokonca zlomia, čím sa hračka stáva nepoužiteľná.

Stan na hranie s loptičkami

Stan pre deti má zvyčajne pôdorys v tvare štvorca, vstupný otvor a jedno alebo 2 okná. Textílie, použité pri výrobe stanu, sú zvyčajne syntetické. Tento druh textílie sa používa aj pri výrobe dáždnikov. Ich výhodou je, že po zašpinený ich stačí utrieť vlhkou handrou. Musíme tiež spomenúť, že každý syntetický materiál nedostatočne prepúšťa vlhkosť a vzduch, preto deti počas hier v uzavretom stane kontrolujte.

Zo širokej ponuky si môžete vybrať detský stan na hranie v neutrálnych farbách, ale tiež stany vo farbách pre dievčatá, stany pre chlapcov, ktoré zdobia motívy populárnych rozprávkových hrdinov, či detský indiánsky stan.

Samorozkladací detský stan do izby

Samorozkladací detský stan

Konštrukciu samorozkladacieho stanu na hranie tvorí mäkký pevný drôt, ktorý je všitý v látke, čo vám umožňuje rozložiť  detský stan rýchlo a bez veľkého úsilia. Stan stačí vybrať z obalu alebo prenosnej tašky, poprípade odlepiť suchý zips a stan sa okamžite rozloží do požadovaného tvaru. Tkanina použitá pri výrobe tohto typu detských stanov je síce pevná a jednoducho ju vyčistíte, ale podobne ako pri predchádzajúcom type ťažšie prepúšťa vzduch.

Samorozkladací detský stan je ideálny pre hry vo vnútri. Môžete ho deťom dať síce aj na dvor, ale väčšinu týchto stanov na hranie neviete ukotviť do zeme. Keďže ich konštrukciu tvoria len kovové drôty a textília, sú veľmi ľahké a vietor ich poľahky odfúkne.

Samorozkladací detský stan si môžete vyberať z nespočetného množstva farieb, tvarov i dizajnového prevedenia. Nájdete medzi nimi stany v tvare domčeka, hradu, zvieratiek, stany s motívmi Disney rozprávok.

Samorozkladací detský stan síce dokážete rozložiť behom 1 sekundy, ale jeho zloženie už býva mnohokrát problémom.

Detský stan s tunelom

Ďalším variantom je detský stan s tunelom. Deti sa rady schovávajú a plazia tunelmi, preto keď máte dostatok miesta a chcete deťom pripraviť skutočné prekvapenie je detský stan s tunelom skvelou voľbou. Detský tunel spojený so stanom dáva deťom príležitosť pre nové aktivity a hry. V prípade, že vaše dieťa stan na hranie už má, dokúpte mu len detský tunel. Mnohokrát ho stačí vsunúť do vstupného otvoru bez akéhokoľvek ďalšieho upínania.

Detský stan s tunelom slon

 

Detské stany s tunelom opäť nájdete v rôznych prevedeniach a tvaroch. Medzi veľmi obľúbené patrí stan s tunelom v tvare slona.

Detský stan na hranie s tunelom a loptičkami

Detské stany s loptičkami

Detské stany s loptičkami sú obľúbenou hračkou najmenších. Sú skvelou náhradou suchých bazénov.

Môžete ich kúpiť ako jeden set, v ktorom sa nachádza stan a plastové loptičky, alebo samostatne, teda vyberiete si detský stan, ktorý sa vám najviac páči, resp. vyhovuje a dokúpite samostatne plastové loptičky. Zábava našich najmenších pri hre s loptičkami často nemá konca. Nevýhodou tohto modelu sú rozhádzané loptičky po celej izbe. Ale zase, čo neurobíme pre radosť našich detí, však? 🙂

Stanové mestečká

Ak máte dve alebo viac detí zaslúži si vašu pozornosť kombinácia 2 alebo viac detských stanov s tunelom. Detské stany sú prepojené tunelom, cez ktorý môžu deti preliezať z jedného stanu do druhého.V tomto prípade má každé dieťa vlastný kútik.

Detské stany s tunelom

Plážový detský stan

Detský plážový stan

Detský plážový stan vám poslúži nielen počas pobytu pri mori či na kúpalisku namiesto slnečníka, ale aj ako skvelá náhrada detského stanu.

Detský plážový stan má zvyčajne tvar mušle a na rozdiel od detských stanov na hranie je z prednej strany úplne otvorený, čiže nemá vstupný vchod ani okná. Vďaka jednoduchej manipulácii, nízkej váhe a malým rozmerom po zložení, ho viete zobrať kdekoľvek, kde chcete pre dieťatko vytvoriť príjemný tieň.

Detské stany a plážové stany môžete deťom rozložiť vo vnútri i vonku, no súčasťou väčšiny z nich nie sú upevňovacie kolíky do zeme a stačí aj jemný vetrík a ľahký nezaťažený stan vám bude poletovať po dvore.

Detské stany môžeme tiež rozdeliť podľa prevedenia, tvaru a farieb na stany univerzálne, detské stany pre dievčatá a chlapčenské hracie stany.

Univerzálne detské stany

Tieto modely sú vďaka svojmu farebnému prevedeniu vhodné rovnako pre dievčatá ako i chlapcov. Pri ich kúpe stačí vybrať tvar, typ konštrukcie, ktorú preferujete, veľkosť a máte skvelý darček 🙂

Detský stan pre dievča

Detský stan pre dievčatáDievčatá vnímajú stan na hranie zvyčajne ako svoj domov. Postupne môžu doň premiestniť obľúbené hračky, pripravujú pikniky, čajové posedenia pre bábiky alebo kamarátky. Stanom v obľúbených dievčenských farbách darujete malej princeznej nezabudnuteľné miesto pre jej hry. Motív z obľúbenej rozprávky dokáže vytvoriť dokonalú atmosféru pre snívanie a ani sa nenazdáte a budete mať doma princeznú z Ľadového kráľovstva, Popoluška alebo Snehulienku.

Chlapčenský stan na hranie

Detský stan chlapci dokážu veľmi rýchlo premeniť na garáž pre svoje autá, autodielňu, skrýšu pred zloduchmi alebo na fiktívne cestovanie po ďalekých krajinách. Fantázia počas hier nepozná hraníc. Detský stan je však tiež skvelou príležitosťou, ako formou hry učiť chlapcov k poriadku na jeho tajnom území.

Pozrite si viac stanov

Ako zložiť samorozkladací stan

Keď kupujete samorozkladací detský stan v obchode, požiadajte predajcu, aby vám jeho skladanie ukázal, a hlavne si to sami priamo v obchode vyskúšajte aj vy. 2. Možnosťou je postupovať podľa priloženého návodu. Postup skladania detského stanu býva v návode znázornené aj na obrázkoch.

Niekoľko návodov, ako zložiť samorozkladací stan, nájdete v nasledujúcich videách.

Na čo myslieť pri kúpe detského stanu na hranie?

1. Miesto, kde detský stan dieťaťu rozložíte.

Ak chcete, aby sa detský stan stal pre deti pohodlným a obľúbeným miestom, pre jeho kúpou si premyslite, kde ho budete mať. Keď chcete používať stan na hranie aj vonku, všímajte si, či sa dá kolíkmi ukotviť do zeme. V opačnom prípade vám bude vo veternom počasí poletovať po dvore či záhrade.

2. Konštrukcia stanu

Premyslite si, či chcete kúpiť samorozkladací detský stan, ktorý máte rozložený v priebehu 1 sekundy, alebo stan, ktorého konštrukciu tvoria kovové alebo plastové rúrky. Myslite tiež na to, že detský stan s plastovým rámom sa môže rýchlo zlomiť, preto odporúčame zakúpiť model s kovovými rúrkami.

3. Rozmery detského stanu

Väčšinou sa detské stany vyrábajú s rozmerom pôdorysu 60×80 cm, varianty s tunelmi majú rozmery 250×90 cm. V ponuke predajcov však nájdete aj stany na hranie menších či väčších rozmerov. Ak chcete, aby dieťa v stane počas hry malo svoj komfort, siahnite po modeloch s výškou od 130 do 150 cm.

Detský stan - indiánsky wigwam

4. Motív a farebné prevedenie

V ponuke nájdete detské stany v rôznych farbách a motívoch. Od stanov jednofarebných, viac farebných, cez stany s rozprávkovým motívom až po detské stany v tvare zámku, wigwamu, garáže, zvieratka, auta, atď.

5. Vek dieťaťa

Detský stan je hračka, ktorá poteší rovnako ročné ako aj päťročné dieťa. Ale pozor, väčšina výrobcov uvádza na obaloch detských stanov dolnú hranicu veku od 3 rokov, preto keď kupujete stan pre mladšie dieťa, venujte pozornosť aj tejto informácii.

Detský stan na hranie samozrejme nie je pre dieťa nevyhnutnosťou. Určite pokojné a šťastné detstvo prežije aj bez tejto populárnej hračky.  Ale keď chcete potešiť vaše dieťa, vytvoriť mu jeho vlastný kútik, v ktorom sa môže preniesť do rozprávky a sveta fantázie, byť sám a riadiť sa vlastnými pravidlami, potom nad kúpou detského stanu uvažujte.

Čo si myslíte vy, potrebuje dieťa detský stan? Na vaše názory a osobné skúsenosti sa tešíme v komentároch.

4.7/5 - (6 votes)

2 KOMENTÁRE

 1. maju ho aj moje deti. V detskej izbe maju postaveny stan a vonku na zahrade maju detske ihriskoso šmykalkou a trampolinu

Comments are closed.