Detská jedálenská stolička: Na čo si dať pozor pri výbere

6877

Detská jedálenská stolička je veľmi praktickou súčasťou stolovania našich najmenších stravníkov. Aktuálny trh ponúka detské jedálenské stoličky od výmyslu sveta a mnohí rodičia majú neraz problém sa v nich zorientovať a vybrať pre dieťa tú najlepšiu. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré by vám mohli túto úlohu uľahčiť.

Do času, kým nedokáže dieťatko samostatne stabilne sedieť na klasickej stoličke, si väčšina rodičov každodenný život bez detskej jedálenskej stoličky nedokáže ani len predstaviť. Detská jedálenská stolička vám umožňuje nielen pohodlné kŕmenie, ale pre dojčatá a batoľatá komfortné a predovšetkým bezpečné miesto.

Detská jedálenská stolička – kedy je správny čas na jej kúpu?

Väčšina rodičov sa po detskej stoličke začína obzerať v čase, keď dieťatko prechádza z plne mliečnej stravy na nemliečne príkrmy. Zvyčajne je to okolo 4.-5. mesiaca života malého stravníka. V tomto veku ešte detičky spravidla samostatne nesedia a tak by čas strávený v stoličke mal byť obmedzený na nevyhnutnú dobu počas kŕmenia.

Veľmi dôležitým prvkom sa v tomto období stáva polohovateľná chrbtová opierka. Dieťatko totiž ešte potrebuje byť kŕmené v tzv. polosede, teda s mierne nakloneným chrbátikom.

Kŕmenie dieťaťa v detskej jedálenskej stoličke a spoločné stolovanie s ostatnými členmi rodiny pozitívne ovplyvňuje duševný a emočný vývoj detí, prispieva k rozvoju ich nezávislosti. Dieťa  sa postupne snaží jesť samo, učí sa etikete stolovania a predovšetkým necíti sa osamelé a opustené, pretože sa aktívne zúčastňuje na chode rodiny.

Detské jedálenské stoličky – druhy

Moderné detské jedálenské stoličky na kŕmenie nám výrobcovia ponúkajú v rôznych variantoch a modifikáciách, od klasických stoličiek na kŕmenie, cez kombinované a cestovné až po multifunkčné jedálenské stoličky. Jedálenské stoličky na kŕmenie detí  sú zvyčajne vyrobené z pevných a ľahkých materiálov, ako je plast, drevo alebo hliník.

Detské jedálenské stoličky

Niektoré modely v sebe kombinujú detskú stoličku s kresielkom na hojdanie, ktoré je využiteľné najmä u detí do jedného roka. Aktuálny trh dokonca ponúka aj stoličky so zabudovaným prehrávačom hudby, kde môžete dieťatku pustiť nielen obľúbené melódie, ale napríklad aj rozprávky.

Vysoká detská jedálenská stolička

Vysoká detská jedálenská stolička je navrhnutá špeciálne na kŕmenie detí.  Nájdeme medzi nimi stoličky plastovédrevené, stoličky statické i na kolieskach, pre ľahký presun, kompaktné i skladacie. Na mnohých z nich viete nastaviť výšku sedadla, polohovať opierku chrbta i nôh, odstrániť pultík a tak prisunúť detskú jedálenskú stoličku k stolu.

Detská stolička na kŕmenie Hauck

Niektoré modely môžete používať pre deti už narodenia, najskôr ako ležadlo, hojdačku, neskôr ako klasickú jedálenskú stoličku na kŕmenie dieťatka. Súčasťou mnohých je hrací oblúk, zmenšovacia výplň pre novorodencov, hojdacia základňa alebo hudobný panel.

Keďže tieto modely v sebe kombinujú niekoľko funkcií, zaplatíte za ne pomerne vysokú sumu.

Pred kúpou multifunkčnej stoličky pre dieťa sa nedajte zlákať len jej dizajnom a množstvom funkcií, ale tiež zvážte, či skutočne takúto jedálenskú stoličku vaše dieťatko potrebuje a využijete všetky jej funkcie.

POZRITE SI VIAC VYSOKÝCH DETSKÝCH STOLIČIEK

Kombinované stoličky

Kombinované stoličky patria stále k veľmi vyhľadávaným. Ich konštrukcia umožňuje dva druhy sedenia – vysoké sedenie vhodné na kŕmenie a nízka pozícia – stolík a stolička – vhodná na hranie pre staršie detičky.

Detská jedálenská stolička a stolík v jednom

Kombinované jedálenské stoličky sú spravidla v ponuke v drevenom prevedení, ale v ponuke internetových obchodov nájdete tieto modely vyrobené už aj z plastového materiálu.

Napriek tomu, že kombinovaná detská jedálenská stolička sa na prvý pohľad javí ako skvelé riešenie, myslite na to, že vo vysokom  prevedení je pomerne málo stabilná.

POZRITE SI VIAC KOMBINOVANÝCH STOLIČIEK

Cestovné stoličky pre deti

Závesné stoličkyzvyšovače-boostery vyzerajú na prvý pohľad ako skvelé riešenie, ale prax ukazuje, že ich použitie v praxi nie je vždy jednoduché. Cestovné stoličky na kŕmenie sa pomocou špeciálnej konštrukcie upevňujú k bežnej stoličke alebo k jedálenskému stolu.

Detská jedálenská stolička upevnená k stolu

Detská jedálenská stolička cestovná

Za cestovnú jedálenskú stoličku v porovnaní s inými modelmi síce zaplatíte najmenej, ale pred jej kúpou si uvedomte, že nie je vhodná pre každé dieťa. Ak je dieťa nepokojné a veľmi živé, môže byť používanie stoličky pripevnenej len k doske stola pre dieťa nebezpečné, dokonca rizikové.

Okrem toho, cestovná stolička je určená pre deti, ktoré už vedia pevne a samostatne sedieť, teda určite ju nevyužijete skôr ako dieťa dovŕši  6. mesiac veku. Závesnú stoličku nemôžete upevniť na jedálenský stôl so sklenou doskou alebo stôl s jednou nohou.

Pri kúpe detskej jedálenskej stoličky, ktorá sa upevňuje na dosku stola, si určite premerajte hrúbku dosky, pretože upevňovací mechanizmus má zvyčajne rozpätie pre upevnenie 19-35 mm.

Zvyšovač -booster

Detská jedálenská stolička zvyšovač

Ďalším modelom, ktorý nájdeme v sortimente detských jedálenských stoličiek sú zvyšovače, známe aj ako boostery. Relatívne nedávny vynález, ktorý očaril mnoho rodičov, je detská jedálenská stolička, ktorá sa upevňuje na klasickú stoličku. Napriek tomu, že sa vám zvyšovač stoličky zdá ako skvelé riešenie a ideálna alternatíva ku klasickej detskej jedálenskej stoličky, musíme vás upozorniť na jeho mínusy.

  • booster musíte na stoličku pripevniť pevne presne podľa návodu, lebo len tak bude stolička pre dieťa bezpečná.
  • je určený len pre občasné používanie
  • napriek vašim predstavám a meraniam, nemusí dieťa sedieť vo výške jedálenského stola, teda jeho pohodlie pri jedení bude značne obmedzené

POZRITE SI VIAC BOOSTEROV A CESTOVNÝCH STOLIČIEK

Detská jedálenská stolička z dreva

Drevené stoličky sú na trhu už celé generácie a svojej popularite sa tešia i dnes. Drevo je obľúbený prírodný, netoxický materiál, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou. Pri kúpe drevenej jedálenskej stoličky pre dieťa venujte osobitnú pozornosť kvalite povrchovej úpravy. Drevo musí byť úplne hladké, bez akýchkoľvek poškodení, aby sa dieťa neporanilo.

Drevená stolička na kŕmenie

Napriek tomu, že dnes zažívajú boom kombinované stoličky, ktoré viete neskôr rozložiť na stolík a stoličku pre dieťa, odporúčame vám siahnuť po „ klasických“ drevených vysokých stoličkách, ktoré sú oveľa stabilnejšie a tým pre dieťa bezpečnejšie.

Mínusy drevenej stoličky na kŕmenie:

  • rozložená zaberá pomerne veľa miesta
  • neviete ju zložiť
  • nedá sa na nej polohovať opierka chrbta a nôh
  • nemá možnosť nastavenia výšky a tak  ju nie vždy viete použiť pri spoločnom stolovaní pri jedálenskom stole

Detská jedálenská stolička plastová

Plastové jedálenské stoličky pre deti sú veľmi praktické a umožňujú jednoduchú manipuláciu. Detská jedálenská stolička vyrobená z plastu stojí zvyčajne na rúrkových kovových nožičkách.

Plusy:

  •  viete ju ľahko a rýchlo zložiť
  • v zloženom stave nezaberá veľa priestoru
  • obrovský výber farieb, motívov
  • polohovanie opierky chrbta a nôh
  • nastavenie výšky
  • možnosť odňať jedálenský pultík/tácku, čo zjednodušuje jeho čistenie

Mínusy:

  • menej stabilná
  • v rozloženom stave, stolička zaberá pomere veľa miesta
  • vnútorné polstrovanie sedadla je zvyčajne vyrobené z PVC – ťažšie sa čistí, neprepúšťa vzduch a dieťa sa v horúcich dňoch naň doslova prilepí

Prečítajte si tiež:
Cestovná postieľka – potrebujete ju?
5 tipov, ako vybrať ideálne detské oblečenie
Najpopulárnejšie hračky do záhrady

Feedo.sk: Ppc

Čo si všímať pri výbere detskej jedálenskej stoličky

Výška a polohovanie chrbtovej opierky

Ak vaše dieťa ešte samo pevne nesedí, potom určite siahnite po detskej jedálenskej stoličke, na ktorej viete polohovať chrbtovú opierku. Chrbtová opierka je základom pohodlného a zdravého sedenia. Okrem toho, že by mala byť pružne polohovateľná, je dôležitá aj jej výška.

Stoličky s nízkymi opierkami, ktoré siahajú sotva do polovice chrbátika dieťaťa sú vhodné skôr na príležitostné kŕmenie (stretávame sa s nimi napr. v reštauráciách) a pre staršie deti. Výška chrbtovej opierky bežne používanej detskej stoličky by mala byť minimálne 25cm.

Opierka nôh

Pri výbere jedálenskej stoličky pre najmenšie batoľatá dbajte na možnosť polohovania opierky nôh. Pamätajte, že dieťatku by pri sedení nikdy nemali visieť nohy. Batoľa by malo mať v ideálnom prípade opreté nôžky po celej dĺžke, teda opierka nôh musí byť vo vodorovnej polohe.

Opierka nôh by mala byť polohovateľná dvomi spôsobmi. Stolička by mala umožňovať jej horizontálne upevnenie pre mladšie detičky a vertikálne pre starších stravníkov. V druhom prípade je veľmi dôležitá možnosť zmeny výškovej pozície opierky chodidiel.

Ako dieťatko rastie, detská jedálenská stolička by mu mala vždy poskytovať stabilnú oporu nožičiek.

Možnosť výškového nastavenia

Možnosť nastavenia výšky sedenia umožňuje pružné prispôsobenie stoličky k jedálenskému stolu, ale aj pohodlné kŕmenie ako pre nižšiu mamičku, tak pre vysokého otecka. Výškovo polohovateľná stolička sa tiež veľmi prakticky prispôsobuje potrebám rastúceho dieťatka.

Materiál poťahu-polstrovanie sedadla

Poťah jedálenskej stoličky by mal byť nielen dizajnovo sympatický, ale predovšetkým praktický z hľadiska údržby. Najobľúbenejšie sú nenasiakavé, umývateľné poťahy.

Pohodlie pri kŕmení poskytuje najmenším deťom aj mäkká výplň jedálenskej stoličky. Detské jedálenské stoličky, určené pre deti mladšie ako 6 mesiacov, majú zvyčajne aj vnútornú zmenšovaciu vložku, ktorá poskytuje oporu hlavičke. Vnútorný poťah, ktorý vytvára útulný a mäkký priestor pre dojča, pri staršom dieťatku jednoducho vyberiete, čím zväčšíte dieťaťu priestor na sedenie do šírky i do hĺbky.

NÁŠ TIP: Chcete vedieť aké stoličky na kŕmenie rodičia najviac kupujú? Prečítajte si náš článok v ktorom predstavujeme najpredávanejšie jedálenské stoličky pre deti

Bezpečnostné pásy

Nakoľko detské jedálenské stoličky poskytujú pomerne vysoké sedenie, päťbodové bezpečnostné pásy sú nevyhnutnosťou pre dieťatko každého veku. Zapínanie bezpečnostných pásov by ste mali jednoducho ovládať, ale dieťa nesmie bezpečnostný systém vedieť samo otvoriť. Dĺžku bezpečnostných pásov musíte vedieť upraviť. Dieťa nesmú tlačiť, ale na druhej strane musia dieťa v stoličke pevne pridržiavať.

Dieťa v jedálenskej stoličke nikdy nenechávajte bez dozoru dospelej osoby.

Manipulácia so stoličkou

V prípade, ak plánujete stoličku často presúvať či prenášať, mali by ste si všímať aj náročnosť manipulácie. Pred kúpou sa informujte na hmotnosť stoličky, možnosť jej skladania a rozmery po zložení, na prítomnosť koliesok, ktoré vám uľahčia jej presúvanie po podlahe.

Ak ste rozhodnutí kúpiť detskú jedálenskú stoličku s kolieskami, informujte sa na možnosť ich zabrzdenia. Nezabrzdené kolieska na stoličke predstavujú pre dieťa vysoké riziko úrazu a zranenia.

Stabilita konštrukcie

Konštrukcia stoličky musí byť pevná a pre dieťa maximálne bezpečná. Verte ani jedno dieťa nedokáže počas kŕmenia pokojne sedieť. Dieťa sa môže kedykoľvek pokúsiť zo stoličky samo vyliezť, rozhojdať sa alebo sa v stoličke postaviť.

Top detská jedálenská stolička

Uprednostnite model s pevnou kovovou alebo drevenou konštrukciou. Podstavec vysokej jedálenskej stoličky musí byť dostatočne široký, s minimálnou vzdialenosťou medzi nohami 50 cm. Vysoká detská jedálenská stolička musí mať bezpečnostný systém proti samovoľnému zloženiu.

Najstabilnejšie sú detské jedálenské stoličky s polkruhovou podporou.

Rozmery stoličky v rozloženom stave

Pokiaľ máte v kuchyni málo miesta, potom si určite všímajte nielen možnosť skladania stoličky, ale aj rozmery jedálenskej stoličky v rozloženom stave, pretože jednotlivé modely sa od seba výrazne líšia. Keď chcete, aby dieťa jedlo s vami pri jednom stole, nezabudnite porovnať výšku vášho stola s výškou  pultíka/tácky na jedenie na detskej jedálenskej stoličke.

Praktickosť

Pamätajte na to, že kým sa vaše dieťatko naučí samo jesť, bude okolo neho veľký neporiadok. Prítomnosť  odnímateľných a umývateľných tácok vám  uľahčí udržiavať stoličku čistú.

Pri kúpe sa informujte tiež na možnosť údržby vnútornej výplne sedadla. Výplne z PVC môžete zvyčajne osprchovať len teplou vodou, naopak textilné výplne viete oprať v práčke.

Najväčšie riziko vzniku plesní a držania nečistôt majú detské jedálenské stoličky s pevným sedadlom z PVC alebo textílie, ktoré neviete sňať.

Detská jedálenská stolička je prvou stoličkou vášho dieťaťa. Vaše dieťa v nej strávi niekoľko rokov, preto pri jej výbere siahnite po kvalite s dôrazom na pohodliebezpečnosť vášho dieťa.

TOP STOLIČKY PODĽA PREDAJOV – HEUREKA.SK

4.8/5 - (6 votes)

1 komentár

  1. ovela lepšia je gumova, umyvatelna, nie latkova. Pretože potom bude detska kaša uuuplne všade 🙂 aspon taketo krmenie bolo u nas. 🙂

Comments are closed.