Ako vybrať kvalitný zimný fusak pre deti

3222

Zimný fusak patrí do základnej výbavičky bábätka a prvý rok sa bez fusaku v zimnom období určite nezaobídete. Keďže kvalitný zimný fusak nepatrí k lacným položkám, pozrite sa, ako vybrať pre vaše bábätko kvalitný zimný fusak a čo si všímať pri jeho výbere.

V obchodoch s detským tovarom nájdete množstvo zimného oblečenia pre deti už od narodenia. Roztomilé kabátiky, bundičky a zimné overaly sú síce na pohľad krásne, ale deti mnohokrát obmedzujú v pohybe a ich obliekanie je zvyčajne nepraktické. Pri vození dieťatka v autosedačke sú hrubá vetrovka alebo overal pre dieťa veľmi nepohodlné, ba dokonca nebezpečné.

Podľa bezpečnostných expertov dieťa by malo byť v autosedačke pripútané bezpečnostnými pásmi bez vrchného teplého ošatenia.

Ako vybrať kvalitný zimný fusak pre deti

Kvalitný zimný fusak poskytuje dieťatku počas chladných dní teplo, pohodlie a dokonalú ochranu pred zimou, vetrom a dažďom. Väčšinu zimných fusakov viete použiť nielen v kočíku, ale tiež v autosedačke alebo pri vození na sánkach.

Keď chcete kúpiť pre vaše dieťatko kvalitný zimný fusak, odporúčame značky a výrobcov, ktoré sa na výrobu detských fusakov špecializujú.  Detské fusaky od výrobcov kočíkov síce krásne farebne ladia s kočíkom, ale nie vždy plnia svoju najdôležitejšiu funkciu – poskytnúť dieťaťu potrebné teplo. Medzi popredných výrobcov kvalitných zimných fusakov patrí Emitex, Lodger, Ivemababy, Altabebe…

Pozrite si viac fusakov Emitex

Aby ste pre vaše dieťatko kúpili skutočne teplý a kvalitný zimný fusak venujte pri jeho výbere pozornosť  týmto parametrom:

Kvalita

Myslite na to, že zimný fusak budete používať dlhšie obdobie, a preto jedným z dôležitých kritérií je kvalita. Novorodenci sú obzvlášť citliví na všetko, čoho sa dotýkajú. Kvalitný zimný fusak musí byť vyrobený len z vysoko kvalitných a bezpečných materiálov, ktoré prešli všetkými certifikačnými fázami.

Pred kúpou detského fusaku si tiež všímajte a skontrolujte všetky švy. Šitie na fusaku musí byť hladké a mäkké, bez toho, aby z neho trčali nite.

Materiál

Pri kúpe zimného fusaku venujte pozornosť materiálom, z ktorých je detský fusak ušitý. Hlavnou funkciou zimného fusaku je schopnosť  uchovať dieťa v teple. Kvalitný zimný fusak má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré ochraňujú dieťatko pred podchladením.

Pri výrobe detských fusakov výrobcovia používajú okrem prírodných materiálov, ako vlna a bavlna aj umelé materiály. Zimný fusak sa dnes šije zvyčajne z niekoľkých vrstiev.

Vrchná tkanina poskytuje dieťatku potrebnú tepelnú izoláciu a mala by byť vode a vetru odolná. Aj keď sa pri výrobe fusaku použije na vrchnú vrstvu nepriepustná tkanina,vnútorná podšívka musí byť vzdušnána dotyk pre dieťa príjemná. Ideálnym materiálom na podšívku je bavlna, ale vhodným materiálom je tiež bambus, flanel alebo mäkký flees. Vyhnite sa fusakom, ktoré majú podšívku ušitú zo syntetických materiálov.

Pozrite si viac fusakov Lodger

U mamičiek veľmi obľúbené zimné fusaky Lodger kúpite na feedo.sk.

Pozornosť by ste mali venovať aj materiálu, z ktorého je výplň fusaku. Ako výplň sa do detských fusakov používa ovčia vlna, perie, vlna alebo syntetické výplne. Typ výplne vplýva nielen na tepelnoizolačné vlastnosti fusaku, ale rozhoduje aj o spôsobe údržby. Napríklad pri praní fusaku s páperovou výplňou alebo výplňou z  polyesterových vláken sa často táto výplň spojí dokopy a je veľmi náročné ju dať na miesto, kde pôvodne bola.

Kvalitný zimný fusak pre deti je vode odolný a vetru vzdorný. Tieto vlastnosti oceníte najmä v daždivom a veternom počasí.

NÁŠ TIP: Kvalitné zimné fusaky kúpite napríklad v eshopoch feedo.sk alebo market24.sk 

Ovčia vlna

Emitex kvalitný zimný fusak ovčia vlna
Fusak Combi Merino

Ovčia vlna pôsobí ako prirodzený termoregulátor. Dokáže sa ohriať na teplotu ľudského tela a túto teplotu stabilne udržiavať.  Umožňuje telu dýchať a dokonca má antibakteriálne vlastnosti. Okrem toho ovčia vlna zlepšuje funkciu obehového systému. Má utišujúci účinok a podporuje relaxáciu svalov.

Vo fusaku z ovčej vlny sa nemusíte obávať, že vášmu dieťatku bude zima alebo naopak, že sa prehreje.  Ale pozor! Pri kúpe zimného fusaku z ovčej vlny si všímajte aj zloženie materiálu, z ktorého je ušitá vrchná vrstva fusaku. Umelé materiály spracované nesprávnou technológiou môžu narušiť prirodzené termoregulačné vlastnosti ovčej vlny.

Kožušina

Pre vysoké tepelné a izolačné vlastnosti sa na výrobu detských fusakov občas používa aj prírodná kožušina. Avšak takéto fusaky nie sú u nás veľmi populárne, najmä kvôli vysokej cene.  Za nižšiu cenu kúpite fusak z umelej kožušiny. Ale, tu už myslite na to, že sa jedná o umelý materiál, ktorý môže vyvolať svrbenie a rôzne alergické reakcie.

Syntetické tkaniny

Pri hľadaní zimného fusaku pre deti sa dnes stretnete aj s fusakmi, pri výrobe ktorých boli použité syntetické materiály. Tie sa využívajú pri šití vrchnej vrstvy a ako izolačná výplň. Jedným z najviac používaným materiálom pri výrobe detských fusakov je mikrovlákno. Hoci sa jedná o umelo vyrobený materiál, je vzdušný, odolný voči škvrnám, mäkký a ľahko sa udržiava.

Kaiser kvalitný zimný fusak do kočíka
Kaiser fusak Thermo Aktion

Výrobcovia, ktorí dbajú na vysokú kvalitu a bezpečnosť svojich výrobkov, používajú pri výrobe zimných fusakov len vysoko kvalitné syntetické materiály. Tieto materiály majú nielen vynikajúcu tepelnú izoláciu, udržujú teplo, ale sú tiež antialergické.

Údržba

Pri kúpe zimného fusaku nezabudnite ani na informácie týkajúce sa údržby. Ešte pred kúpou zistite, či môžete fusak oprať v práčke, resp. akým spôsobom ho budete vedieť vyčistiť. Napríklad fusaky z ovčieho rúna, resp. s páperovou výplňou si vyžadujú špeciálne ošetrenie.

Správnou starostlivosťou a dodržiavaním pokynov výrobcov na údržbu, si udrží váš zimný fusak svoje vynikajúce tepelné a izolačné vlastnosti, farbu i kvalitu.

Veľkosť fusaku

Zimné fusaky pre deti sa dnes vyrábajú v rôznych veľkostiach, a preto vybrať fusak v správnej veľkosti dá najmä prvorodičkám riadne zabrať. Kratšie fusaky sú vhodné, keď čakáte dieťatko na konci jesene alebo začiatku zimy. Počítajte však s tým, že takýto fusak využijete maximálne jednu zimu.

V prípade, že kupujete fusak pre novorodenca, myslite tiež na to, že dieťa bude vo fusaku teplo oblečené alebo zabalené do deky.

Ideálnym riešením sú zimné fusaky, ktoré „ rastú s dieťatkom“. Pre novorodenca ich viete jednoducho skrátiť. Získate tak ideálne veľký fusak nielen do hlbokej vaničky, ale tiež do autosedačky – vajíčka.  A keď dieťatko vyrastie, časť, ktorú ste z fusaku odpojili, opäť napojíte.

NÁŠ TIP: Kvalitné zimné fusaky od českého výrobcu Emitex kúpite za dobrú cenu prostredníctvom porovnávača cien Heureka.sk.

Pri výbere správnej dĺžky využijete kvalitný zimný fusak minimálne dve zimy. Aj keď vaše dieťatko bude už druhú zimu chodiť, sú dni, keď budete musieť ísť s ním k lekárovi alebo odmietne ísť ďalej samo pešo.

Funkčnosť

Kvalitný zimný fusak pre deti je nielen teplý, ale aj plne funkčný. Väčšina mamičiek nepočíta s tým, že fusak bude používať okrem hlbokej vaničky aj v autosedačke, neskôr v športovom kočíku alebo na saniach.

Pri výbere zimného fusaku si okrem rozmerov všímajte:

Otvory na bezpečnostné pásy

Ivemababy kvalitný zimný fusak
Ivemababy fusak Flexi – detail

Dieťa bude rásť a vy budete musieť dĺžku bezpečnostných popruhov v kočíku aj v autosedačke upravovať.  Výrobcovia na túto skutočnosť myslia aj pri výrobe zimných fusakov pre deti.

Na fusakoch preto môžete nájsť predpripravené otvory na bezpečnostné popruhy. To znamená, že otvory na pásy sú obšité, a vy si ich prestrihnete, keď to bude výška vášho dieťaťa vyžadovať.

Niektoré značky detských kočíkov sú natoľko špecifické v type konštrukcie športovej časti a spôsobu upínania bezpečnostných pásov, že budete musieť predsa len kúpiť fusak, ktorý je špeciálne vyrábaný pre danú značku, resp. model.

Spôsob zapínania

Fusaky, ktoré viete zapnúť na zips alebo suchý zips vám umožnia dieťatko doň jednoducho vložiť aj vybrať. Navyše, keď sa vonku oteplí, viete fusak poľahky rozopnúť a regulovať tak teplo vo fusaku.

Aby ste sa pri vkladaní a vyberaní  dieťatka do fusaku vyhli nervozite a plaču dieťatka, vyberte si fusak so zipsom umiestneným v strede, ktorý sa tiahne od hora až dole, alebo fusak so zipsom po oboch bočných stranách.

Pri teplotných výkyvoch na jar a jeseň oceníte fusak, pri ktorom viete vrchnú časť úplne odňať a spodná časť vám poslúži ako podložka v kočíku.

Dĺžka prednej časti

Aby fusak poskytol dieťatku potrebnú ochranu pred chladom a vetrom, musí byť jeho predná časť dostatočne dlhá. Teda, aby ste bábätko mali prikryté po celej dĺžke.

NÁŠ TIP: Kvalitné zimné fusaky skladom a za dobré ceny nájdete napríklad v e-shopoch feedo.sk alebo market24.sk 

Utiahnutie okolo hlavičky

Samozrejme, že dieťatko bude mať počas vychádzky na hlave čiapku, ale vo veternom počasí a pri nižších teplotách strieška kočíka neposkytuje dieťatku dostatočnú ochranu. A práve v takýchto chvíľach potrebujete ochrániť hlávku vášho dieťatka ďalšou vrstvou.

Každý kvalitný zimný fusak pre deti viete v prípade potreby okolo hlavičky dieťatka utiahnuť.

Odnímateľná spodná časť na nohy

Pri deťoch, ktoré už chodia, oceníte fusak, na ktorom viete odňať spodnú časť na nohy. Tento praktický detail vám pomôže udržať fusak čistý a vy nebudete musieť dieťa vonku pri vkladaní do kočíka vyzúvať.

Aby ste pre vaše dieťatko vybrali skutočne kvalitný zimný fusak, sústreďte pri jeho výbere pozornosť na tepelné vlastnosti, materiálové zloženie, pohodlie dieťaťa a praktické využitie.  Detaily, ako krásny obrázok, vrecká či farebné prevedenie by pri vašom výbere nemali byť rozhodujúcim parametrami.

4.8/5 - (5 votes)