Ako vyberať oblečenie pre novorodenca: Tipy pre mamičku

2927

Čakáte prvé bábätko a rozmýšľate, aké oblečenie pre neho kúpiť? Pozrite sa, ako kupovať prakticképohodlné oblečenie pre novorodenca.

Ponuka obchodov s detským oblečením je obrovská, avšak pri výbere oblečenia pre vaše bábätko by ste mali nakupovať s rozumom. Detské oblečenie pre novorodenca musí byť kvalitné, pohodlné a praktické.

Na čo myslieť, keď vyberáte oblečenie pre novorodenca?

I keď vás nákup detskej výbavičky láka od prvého okamihu, ako ste sa dozvedeli, že čakáte bábätko, s nákup oblečenia pre novorodenca sa neponáhľajte, pretože:

1. Neviete, aké veľké dieťatko sa vám narodí. Niektoré detičky sú menšie, iné o niečo väčšie, a vy tomu musíte prispôsobiť aj veľkosť oblečenia. Dieťatku by oblečenie nemalo byť malé, ale ani príliš veľké. Približnú veľkosť a pôrodnú hmotnosť vášho bábätka vám lekár bude vedieť povedať v poslednom trimestri.

2. Nepoznáte pohlavie vášho drobčeka.  Pohlavie dieťa vám lekár dokáže zvyčajne určiť po 16. týždni vášho tehotenstva, ale myslite na to, že určenie pohlavia v tomto období nemusí byť ešte 100%. Samozrejme, môžete sa nechať aj prekvapiť a pohlavie dieťatka pred jeho narodením vôbec nemusíte riešiť.

Materiál

Kvalitný materiál, z ktorého je oblečenie pre novorodenca ušité, by mal byť prioritou. Detská pokožka je veľmi citlivá a v oblečení musí „ dýchať“, preto vašu pozornosť zamerajte na oblečenie vyrobené z prírodných materiálov.

Oblečenie z nevhodných materiálov môže detskej citlivej pokožke uškodiť, preto sa vyhýbajte syntetickým materiálom a vlne, ktorá pichá.

Vynikajúcou voľbou je 100% bavlna. Pri dotyku s pokožkou je príjemná a vzdušná. V lete chladí a v zime hreje.  V súčasnosti nájdete množstvo detského oblečenia ušitého aj z organickej bavlny, bambusu alebo iných bio materiálov.

Pri výbere vrchného ošatenia, ako sú bundičky a kabátiky môžete siahnuť aj po oblečení z fleesu. Tento materiál sa vyznačuje dobrou odolnosťou a ľahko sa udržuje, pretože polyesterové vlákno na rozdiel od prírodných vlákien takmer neprijíma vlhkosť. Vyrába sa z bavlny.

Z bavlneného vlákna sa vyrába tiež flanelfroté. Froté sa najčastejšie používa na výrobu uterákov, županov, takže bez obáv môžete pri nákupe pre vaše bábätko kúpiť aj froté osušku. Z flanelového materiálu môžete nájsť v ponuke najmä plienky.

Pri nákupe prvého oblečenia pre vaše dieťatko si všímajte vždy materiálové zloženie. Nájdete ho na štítku každého odevu a pri nákupe cez internet ho uvádza každý seriózny predajca. Odporúčame napríklad eshop feedo.sk

Farba

Ideálnou farbou oblečenia novorodenca je biela, ktorá neobsahuje žiadne farbivá. Siahnuť však môžete aj po oblečení v jemných pastelových tónoch, v ktorých sa nachádza menej farbiva. Takéto oblečenie si zachováva svoju farebnosť aj pri častom praní. O kvalite použitého materiálu a farieb svedčí aj certifikát, napríklad certifikát Oeko-tex.

Najlepšie oblečenie pre novorodenca

Vyhýbajte sa odevom v tmavých farbách, ktoré môžu obsahovať azofarbivá a rôzne ťažké kovy. Tieto látky detskú pokožku môžu dráždiť, vyvolať alergickú reakciu a dokonca preniknúť do krvného obehu dieťatka a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Na prítomnosť škodlivých farbív vás upozorní napríklad aj výrazný zápach alebo púšťanie farby pri kontakte s vodou.

Všímajte si detaily

Aj maličkosti, ako tesná guma, pevné patenty alebo tlačiaci zips či cvočky, môžu zapríčiniť nepríjemné podráždenie pokožky, svrbenie, dokonca aj otlaky.

Guma v dupačkách, polodupačkách alebo v lemoch rukávov nesmie dieťatko tlačiť.

Všímajte si, kde má detské oblečenie pre novorodenca umiestnené patenty, gombíky, zips a cvočky. Mali by byť umiestnené tak, aby ste dieťa dokázali ľahko vyzliecť a prezliecť.

Zapínanie na chrbátiku môže dieťatko tlačiť a z hľadiska obliekania tiež nie je veľmi praktické.

Voľte oblečenie bez zbytočných ozdôb, ako výšivky, flitre, gombíky. Dieťatko môžu dráždiť, škriabať alebo ho otlačiť. Vyhýbajte sa tiež zbytočným stužkám a mašličkám, ktoré pre bábätko predstavujú riziko zadusenia.

Oblečenie pre novorodenca by malo mať švy umiestnené vonku, pretože zvyčajne sú drsné a môže dráždiť citlivú detskú pokožku. V prípade, že šitie sa nachádza z rubovej strany, musí byť mäkké a pri šití musí byť použitá mäkká niť zo 100% bavlny.

Veľkosť oblečenia pre novorodenca

Oblečenie pre novorodenca musí byť dostatočne voľné, aby nebránilo pohybu dieťaťa. Ale na druhej strane, by nemalo byť veľké, aby sa v ňom dieťatko „ nestratilo“. Pri nákupe zamerajte vašu pozornosť na veľkosti 56 a 62. Pre detičky, ktoré sa narodia s malou pôrodnou váhou nájdete v ponuke aj oblečenie vo veľkosti 50.

Akú veľkosť oblečenia pre novorodenca

Pokiaľ nebude vaše dieťatko malinké, nekupujte veľké množstvo oblečenia v najmenšej veľkosti. Bábätká v prvých týždňoch a mesiacoch rastú rýchlo, a tak oblečenie pre novorodenca vo veľkosti 56 býva bábätku dobré len niekoľko týždňov. Na druhej strane môžete mať dieťatko, ktorému oblečenie v najmenšej veľkosti ani neoblečiete.

 V prípade, že bude vaše dieťatko drobnejšie, viete si ďalšie veci podľa potreby dokúpiť.

Spôsob zapínania

Áno, aj spôsob zapínania je na oblečení pre bábätká dôležitým prvkom, na ktorý by ste nemali zabudnúť. Oblečenie pre novorodenca môžete zapínať na cvoky, gombíky, zips alebo šnúrky, ale nesmú dieťatko nijakým spôsobom dráždiťobmedzovať ho v pohybe.

Pri oblečení so zapínaním na cvoky sa uistite, že cvoky pekne držia. Zapínanie na zips je síce veľmi praktické, ale môže sa stať, že zipsom nechtiac zachytíte aj pokožku bábätka.

Ideálnym riešením je oblečenie, ktoré viete zapínať vpredu, na boku alebo na ramenách. Snažte sa vyhnúť sa veciam, ktoré budete musieť dieťatku prevliekať cez hlavu a oblečeniu, ktoré má zapínanie vzadu na chrbátiku.

Základné oblečenie pre novorodenca

Pre dieťatko narodené na jar, jeseň a zimu budete ešte potrebovať:

  • 1x overal podľa ročného obdobia zimný alebo fleesový
  • 2x teplejšie kabátiky, mikiny alebo svetríky
  • 2x teplé čiapočky
  • 1x rukavičky

Kde oblečenie pre novorodenca kúpiť?

Aj keď nemáte peniaze na rozhadzovanie, vyhnite sa pri nákupe oblečenia pre novorodenca čínskym obchodom a tržniciam. Tovar síce láka nízkou cenou, ale jeho kvalita je zvyčajne veľmi nízka. Za rozumnú cenu dnes nakúpite kvalitné oblečenie pre novorodenca už aj cez internet v špecializovaných e-shopoch s detským tovarom.

NÁŠ TIP: Pre bezproblémový nákup oblečenia pre novorodencov, odporúčame eshop FEEDO.SKNájdete tu širokú ponuku detského oblečenia, tovar je skladom a za dobré ceny. Nakuknúť môžete aj do detského outletu Kiido.sk

Ako prať oblečenie pre novorodenca?

Napriek tomu, že kupujete pre vaše dieťatko nové oblečenie, musíte ho skôr, ako mu ho oblečiete, vypraťožehliť.

Pri praní si všímajte symboly údržby, ktoré musí každý výrobca uvádzať na štítku.

Pokožka dieťatka citlivo reaguje aj na použité pracie prostriedky, preto najmä v prvých 3. mesiacoch by ste mali používať špeciálne pracie prostriedky pre bábätká. Odborníci odporúčajú pri praní detského oblečenia používať aj dvojité plákanie, ktorým odstránite všetky zvyšky pracieho prášku a dráždivých chemických látok, na ktoré by detská pokožka mohla reagovať alergickou reakciou.

Používanie aviváže pri praní oblečenia pre novorodencov nie je potrebné, a to ani v prípade, že má prívlastok „ detská“.

Po dôkladnom vysušení, vždy oblečenie pre novorodenca, ktoré sa priamo dotýkajú pokožky, žehlite z oboch strán. Vysokou teplotou sa odstránia zvyšky všetkých neželených látok, na ktoré by mohla jemná pokožka citlivo reagovať.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

4.7/5 - (3 votes)