Tipy, ako vybrať dobrú čiapku pre deti

3841

Čiapka pre deti je v šatníku detí nevyhnutnosťou. Neviete, akú čiapku pre dieťa vybrať? Prečítajte si tipy, ako správne vybrať detskú čiapku a na čo si dať pozor pri jej výbere. Čiapka pre deti nielen štýlovým módnym doplnkom. Uši dieťaťa sú oveľa viac náchylnejšie na infekciu a zápal, ktoré mnohokrát sprevádza vysoká horúčka a veľká bolesť. Predísť bolestizápalu uší vám pomôže správna čiapka pre deti.

7 kritérií, ktoré spĺňa dobrá čiapka pre deti

Pri výbere detskej čiapky by ste nemali venovať pozornosť len farbe a strihu. Čiapka pre deti , ktorá má plniť ochrannú funkciu uší, musí spĺňať niekoľko dôležitých kritérií:

Odolná voči vetru

Keďže hlavnou úlohou čiapky je chrániť uši dieťaťa a poskytnúť im teplo, čiapka pre deti musí byť vyrobená z materiálu, ktorý je odolný voči vetru. Zimná čiapka pre deti by mala okrem uší zakrývať aj časť tváre a bradu.

Jarné a jesenné čiapky pre deti, čiapky na zimu musia byť vyrobené z materiálu z vyššou hustotou, ako letné čiapky.


Hypoalergénna

Materiály, z ktorých sa čiapka pre deti vyrába, nesmú u dieťaťa vyvolať podráždenie a alergiu. Uistite sa, že dieťa nemá alergie na materiály, z ktorých je čiapka pre deti zhotovená.Pred nákupom skontrolujte materiálové zloženie, ktoré musí výrobca uvádzať.

Zimné čiapky pre deti by mali mať podšívku z prírodných materiálov s použitím syntetických nití, ktoré pomáhajú udržať optimálny tvar čiapky. Môže to byť akryl alebo elastan. Kožušina by mala byť mäkká a nie pichľavá, v opačnom prípade bude dráždiť pokožku dieťaťa a nosenie takejto čiapky bude pre dieťa veľmi nepríjemné.

Dávajte pozor na rôzne ligotavé ozdoby, flitre, lesklé potlače atd., pretože môžu vykazovať zvýšený obsah niklu,  iných ťažkých kovov, alebo ftalátov, ktoré môžu vyvolať alergiu a iné zdravotné komplikácie.

Ak počas nosenia čiapky, spozorujete u dieťaťa začervenanie, vyrážky, nahraďte ju inou.

Dobre sedí na hlave

Čiapka pre deti musí mať správnu veľkosť. Nemala by padať dieťaťu do čela, ale tiež by sa nemala pri pohybe posúvať smerom nahor.

Viac detských čiapok 

Komfortná

Čiapka pre deti musí byť pri nosení pohodlná. Dieťa nesmie tlačiť, ani mu padať. Nesmie ho „ škriabať“, čo sa najčastejšie stáva pri vlnených a kožušinových čiapkach.

Nosenie čiapky by sa nemalo stať pre dieťa trestom.

Prispôsobená počasiu

Výber detskej čapice musí zodpovedať podľa aktuálnemu počasiu. Chlad rovnako aj potenie sú pre organizmus škodlivé, preto dbajte na správny výber čiapky. Orientujte sa podľa vlastných pocitov.

Ak sa oteplí, nenúťte dieťa nosiť na hlave teplú zimnú čiapku, pod ktorou sa bude potiť.

Kvalitná

Kvalitná čiapka pre deti si drží svoj tvar. Nenaťahuje sa, pri praní nestráca farby.

Dieťaťu sa musí páčiť

Najmä u detí, ktoré si vedia už povedať, čo sa im páči a čo nie, rešpektujte ich názor. Nekupujte dieťaťu čiapku, ktorá sa mu nepáči, pretože ju nebude chcieť vôbec nosiť.

TIP: Veľmi dobrú ponuku detských čiapok nájdete napríklad v internetovom obchode FEEDO.sk, pre staršie deti si pozrite aj ponuku na ZOOT.sk a ANSWEAR.sk

Akú veľkosť čiapky potrebuje vaše dieťa?

Pri výbere správnej veľkosti je najlepšou voľbou čiapku priamo vyskúšať. Pri nákupe bez dieťaťa, resp. nákupe cez internet vyberáte čiapku podľa obvodu hlavy vášho dieťaťa.

Výber čiapky pre dieťa podľa obvodu hlavy:

Zimná čiapka pre deti uni
Čiapka s mačičkou Puppy
  • od narodenia do 3 mesiacov – 35-40 cm;
  • 3 – 6 mesiacov – 41-44 cm;
  • od 6 do 12 mesiacov – 44-46 cm;
  • 1 – 2 roky – 46-48 cm;
  • 2 ­- 3 rokov – 48-50 cm;
  • 3 – 5 rokov – 50-54 cm;
  • 5 – 8 rokov – 52-56 cm.

Pri kúpe čiapky zo syntetického materiálu, zoberte čiapku o 1-2 cm väčšiu, ako je obvod hlavy dieťaťa.

Druhy čiapok pre deti

Na rozdiel od dospelých, by mali deti mať vhodnú pokrývku hlavy po celý rok a tak detské čiapky rozdeľujeme na zimné, prechodnéletné.

Zimná čiapka pre deti

Výber správnej zimnej čiapky pre deti je veľmi dôležitý, pretože cez hlavu uniká až 70 % telesného tepla. Navyše, dobrá zimná čiapka poskytuje dieťaťu ochranu pre chladom, vetrom, dažďom a snehom.

Zimné čiapky pre deti môžeme rozdeliť na šitépletené.

Zimné pletené čiapky pre deti

Pletené čiapky pre deti sa vyrábajú zo 100% acrylu.

Šité čiapky pre deti na zimu

Zimná čiapka pre deti z kožušiny
ELODIE DETAILS Čiapka ušianka – NotFUReal 12-24m

Veľmi populárnešité čiapky pre deti, ktoré zvyčajne tvoria dve vrstvy. Vrchný diel čiapky sa šije zo 100% polyesteru a na podšívku sa používajú materiály ako plyš, fleese, bavlna, polar-flees.

Medzi zimnými čiapkami majú svoje stále  miesto čiapky vyrobené z prírodnej alebo umelej kožušiny s podšívkou.

Pre deti, ktoré si dávajú čiapku dolu, vyberte model so šnúrkami.

Vybetre si detskú zimnú čiapku

Prechodná čiapka pre deti

Na jar a jeseň je ideálna prechodná čiapka pre deti. Je primerane teplá, ale hlava dieťaťa sa v nej  nepotí, pretože sa zvyčajne vyrába z mäkkých úpletov. Úplet chráni uši detí pred chladom a vetrom, ale zároveň je priedušný.

Viac detských prechodných čiapok

Pri výbere jesennej a jarnej čiapky pre deti uprednostnite modely ušité z úpletových materiálov s vysokým podielom bavlny, ktorý dopĺňa lycra. Bavlna je prírodný materiál, na ktorý jemná detská pokožka veľmi dobre reaguje. Lycra dodáva čiapke elasticitusprávny tvar. Teda čiapka sa po praní nenaťahuje, zachováva si svoj tvar aj veľkosť a na hlave dobre drží.

Keďže malé deti majú tendenciu dávať si čiapku z hlavy dole, vyberte im model so šnúrkami, ktoré poľahky uviažete pod bradou dieťatka.

Letná čiapka  pre deti

Aj keď je vonku teplo, dieťa by malo mať hlavu chránenú vhodnou letnou čiapkou, klobúčikom, šiltovkou alebo šatkou. Pri výbere letnej čiapky pre deti vyberajte modely ušité zo vzdušného bavlneného materiálu.

Letná čiapka pre deti klobúk

Bez pokrývky hlavy vystavujete dieťa riziku. Prehriatie hlavy a celého organizmu nie je dobre podceňovať.

Ako prať detské čiapky

Detskú čiapku perte podľa inštrukcií výrobcu. Spôsob prania ako aj teplota vody, v ktorej môžete čiapku oprať závisí od použitých materiálov. Správne zvoleným spôsobom prania čiapka pre deti nestratí svoj tvar, farbu a štruktúru materiálu.

Vlnené, kašmírové ako aj pletené čiapky s brmbolcami odporúčame prať ručne.

Napíšte nám do komentárov, aké sú vaše skúsenosti s kúpou čiapky pre deti.

4.9/5 - (10 votes)