Rady a tipy, ako vyberať detské kombinézy na zimu

5520

Neviete sa rozhodnúť, akú zimnú kombinézu pre dieťa kúpiť? Pozrite s rady a tipy, ako vyberať detské kombinézy na zimu.

Detské kombinézy patria k veľmi obľúbeným zimným odevom pre deti. Dieťaťu poskytujú dokonalú ochranu, pretože sú vyrobené ako 1 kus odevu. Nemajú žiadne medzery, miesta, cez ktoré by dieťa mohol prefúknuť vietor alebo sa dostať sneh. Vyrábajú sa zo vzdušného ale nepremokavého materiálu a dieťa je plne tepelne izolované. Takže máte istotu, že vaše dieťa je v suchu.

Typy detských kombinéz na zimu

V ponuke zimných kombinéz nájdete:

Zimné fusaky s rukávmi pre bábätká

Pre deti, ktoré ešte nevedia chodiť, môžete zakúpiť fusak v kombinácii s overalom. Využijete ho pri prechádzkach v kočíku alebo v autosedačke počas krátkej jazdy autom.

Zimná detská kombinéza fusak

Zimné fusaky s rukávmi sú  vhodné pre deti od narodenia do 6 mesiacov, preto sa tento model oplatí kúpiť v prípade, že vaše dieťatko bude mať najskôr 6 mesiacov na konci zimy, resp. na začiatku jari.

Pozrieť viac fusakov s rukávmi 

Zimné detské  kombinézy – overaly

Keď dieťa začne robiť prvé kroky, je ťažké ho udržať vonku v kočíku. V tomto období bude vaším neoceniteľným pomocníkom detská kombinéza. Detské kombinézy sú v podstate nohavice spojené s bundou, teda dieťatko je vonku dokonale chránené pred vetrom, chladom, dažďom aj snehom.

Pozrite si viac detských kombinéz

Tieto praktické modely rodičia s obľubou kupujú až do 6 – 7 rokov. Deti si v nich môžu užívať zimné radovánky naplno a mamičky sú spokojné, že deti sú v zimnom overale v suchu a teple.

Otepľovačky s vetrovkou

Otepľovačky na traky a vetrovku využijete najmä u vašich školákov. Ich výhodou je to, že ich môžete kúpiť v súprave alebo samostatne. Praktickým prvkom tohto modelu je, že vetrovku si deti môžu napríklad v obchode poľahky rozopnúť a vyzliecť.

A prečo traky? Aj školáci si s radosťou užívajú stavanie snehuliaka, guľovanie, korčuľovanie a traky dobre držia nohavice pri zimných radovánkach. V otepľovačkách na trakoch sa nemusíte obávať, že počas zápalu hry či korčuľovania bude mať dieťa holý chrbát.

Pre staršie deti a teenegerov nájdete v ponuke zimné nohavice s bundou, ktoré určite využijú pri obľúbenom zimnom športe.

TIP: Pozrite si ponuku vetroviek a oteplovačiek pre teenegerov v obľúbených internetových obchodoch, napríklad v ZOOT.SK alebo ANSWEAR.SK

Ako vyberať detské kombinézy na zimu?

Pri výbere zimného overalu pre dieťa by ste mali zvážiť tieto faktory:

Vek dieťaťa

Vek dieťaťa ovplyvňuje ďalšie kritériá, ktoré by ste pri výbere zimného overalu mali zohľadniť.

Detské kombinézy pre bábätká

Pre najmenších vyberajte detské kombinézy, ktoré sú jemné a umožnia bábätku pohodlne spať v kočíku. Môžete zvoliť  kombináciu overalu a fusaku alebo vybrať kombinézu s uzatvorenými sárami.

Zimné detské kombinézy pre bábätko
Kombinéza Gardo pre bábätko

Vyhnite sa výrobkom z ovčej kože, ktoré sú ťažké a náročné na údržbu. Tiež sa neodporúča pre bábätká, kupovať detské kombinézy s membránou úpravou.

Ak viete, že vaše dieťatko začne do konca zimy chodiť, uprednostnite zimný overal s otvorenými sárami, aby ste dieťatku vedeli obuť zimnú obuv.

G-mini-detské kombinézy na zimu
G-MINI dojčenská kombinéza zimná Bilblo

Detské kombinézy  pre deti od 1 do 3 rokov

Pre dieťa, ktoré práve začína chodiť, je veľmi dôležité vybrať pohodlný a ľahký overal s kapucňou. Membránová úprava v tomto prípade tiež nie je veľmi vhodná, kvôli nízkej aktivite dieťaťa.

Všeobecne platí, že detské kombinézy pre deti do 3 rokov by mali byť teplé, odolné voči vlhkosti, vetru a oteru, neprepúšťajúce vodu a odpudzujúce nečistoty.

Vybrať si môžete detské kombinézy ušité vcelku alebo súpravu otepľovačiek a vetrovky. Výber závisí od povahy vášho dieťaťa. Detské kombinézy sú pre malé deti ideálne, pretože ich dobre chránia pred vetrom a snehom.

Pozrite si viac detských kombinéz

V prípade, že potrebujete často chodiť s dieťaťom do vnútorných priestorov, ako obchod, nákupné centrum, detské herne, reštaurácie, potom zvoľte otepľovačky s vetrovkou. Dieťatku budete vedieť bundu rozopnúť, resp. vyzliecť.

Optimálnym riešením je mať pre dieťa oba varianty, teda detský overal pre dlhodobý pobyt vonku a pre situácie, kde strávite určitý čas vo vnútri otepľovačky s vetrovkou. Navyše, nie vždy vám stihne odev úplne vyschnúť, napr. po opraní za 2 -3 hodinky.

Detské kombinézy a otepľovačky  pre deti staršie ako 2 roky

Deti, ktoréchodia, pobehujú, hrajú sa a bavia, sa budú veľmi dobre cítiť v kombinéze z membrány. Takéto detské kombinézy sú ľahké, pohodlné a veľmi praktické.Pri dlhšom pobyte vonku oceníte výhody detských overalov, naopak pri kratších prechádzkach postačia deťom otepľovačky s vetrovkou.

U malých detí sa zašpinenou zrejme nevyhnete, preto by ste mali mať v rezerve ešte jeden zimný overal alebo súpravu otepľovačiek so zimnou bundou.

Veľkosť

Deti rastú po celý rok a tak detské kombinézy a otepľovačky kupujte vo veľkosti s určitou rezervou. Ale pozor, obrovské kombinézy, ktoré sú dieťaťu veľké o dve alebo dokonca o tri čísla obmedzujú dieťa v pohybe. Navyše neplnia ani tú najdôležitejšiu funkciu – dieťa nechránia pred chladom.

Farbu

Vyhnite sa tmavým farbám, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou sa pri farbení použili jedovaté farbivá. Žiarivé farby potešia oči detí, ale majú aj ďalší význam. Pri zníženej viditeľnosti bude vaše dieťa dobre vidieť.

Materiál

Musí byť vode nepriepustný, odolný voči vetru aj mechanickému poškodeniu. Podšívka by mala byť hrejivá, vzdušná a na dotyk príjemná.

Tepelná izolácia

Detské kombinézy, otepľovačky a vetrovky výrobcovia vyrábajú pre rôzne teploty, pri ktorých garantujú ich tepelnoizolačné vlastnosti. Niektoré sú určené do zimy do -10°C, iné do -30°C. Avšak pokiaľ sa s deťmi nechystáte na špeciálnu zimnú expedíciu, určite nájdete detské kombinézy ideálne pre naše zimy.

Nepremokavé detské kombinézy

Reflexné prvky

Akonáhle vaše dieťatko samo chodí, dbajte na to, aby malo zimný overal s reflexnými odrazovými prvkami. Žiaľ, tieto ochranné prvky, ktoré zvyšujú viditeľnosť dieťaťa, nenájdete na všetkých detských kombinézach. Tento nedostatok môžete vyriešiť napríklad vlastnými reflexnými pásikmi alebo nálepkami.

Aké sú kvalitné detské kombinézy?

Nepremokavé

Kvalitné detské kombinézy musia byť nepremokavé. Nepremokavosť riešia výrobcovia zimných odevov pre deti 2 spôsobmi: záterom a membránou. Záter ani funkčná membrána neprepúšťajú vodu ani sneh, čo vám dáva záruku, že dieťa nebude mokré a náchylné na prechladnutie.

Detské kombinézy s membránovou úpravou  sú moderným trendom. Sú ľahké, tenké, vzdušné, ale sú ideálne len pre deti, ktoré sa pohybujú. Deťom, ktoré sa vozia ešte len v kočíku, bude v overale s membránovou úpravou rýchlo zima.

Oderu odolné

Kvalitné detské kombinézy musia byť odolné voči mechanickému poškodeniu, aby vydržali váľanie v snehu, lezenie po štyroch a podobne.

Dokonale tepelne izolované a vzdušné

Tepelnú izoláciu okrem vonkajšieho materiálu zabezpečuje použitá výplň a vnútorná podšívka. Podšívka býva najčastejšie z bavlny, flísu, alebo kožušiny.

Funkčné s praktickými detailmi

Dobrá detská kombinéza
Kombinéza Goran
  • vysoký golier, ktorý bude chrániť krk dieťaťa
  • odopínacia kapucňa
  • pútka do topánok, ktoré zabezpečia, že sáry nohavíc sa dieťatku nevyhrnú a do topánok sa nedostane voda ani sneh
  • kvalitné zipsy, ktorých zapínanie zvládne poľahky aj dieťa
  • kovový koniec zipsov musí byť pokrytý pogumovaným alebo plastovým materiálom
  • gumičky na rukávoch a spodných častiach nohavíc
  • možnosť regulovať šírku lemu na rukáve
  • zips v spodnej časti sár pre ľahšie obliekanie
  • zips, resp. gombíky by mali byť prekryté lemom, aby sa do nich nedostal sneh ani voda

Ľahké a pre dieťa pohodlné

I keď nákup kvalitnej detskej kombinézy, nie je lacná záležitosť, vyhnite sa nákupu v čínskych obchodoch, v ktorých poväčšine cena zodpovedá kvalite. A vy, budete musieť v priebehu zimy kombinézu opravovať alebo kupovať novú. Kvalitné detské kombinézy nájdete dnes aj na internete.

TIP:

Dobrú ponuku detských kombinéza a overalov nájdete v internetovom obchode FEEDO.SK. Pre staršie deti a teenegerov pozrite ponuku napríklad v ZOOT.SK alebo ANSWEAR.SK

Prajeme vám dobrý výber a veľa spoločne strávených chvíľ s deťmi pri zimných radovánkach.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho s vašimi priateľmi na Facebooku.

4.8/5 - (6 votes)