Ako vybrať dobré detské pyžamo

1707

Viete, že kvalitu spánku vášho dieťaťa dokážete zvýšiť aj správnym pyžamom? Pozrite sa preto, ako vybrať pre vaše dieťa ideálne detské pyžamo.

Výberu pyžama pre dieťa väčšina rodičov nevenuje veľa pozornosti. Neuvedomujeme si, že telo dieťaťa funguje podľa iných pravidiel ako dospelý organizmus. Kvalitu spánku a to ako sa bude dieťa cítiť po celý deň dokáže ovplyvniť aj dobré detské pyžamo. Pozrime sa teda, ako vybrať dobré detské pyžamo a aké kritériá by malo spĺňať.

Detské pyžamo vyberte podľa teplotných podmienok

Detský organizmus reaguje na teplotné zmeny rozdielne ako organizmus dospelého človeka. Detské telíčko sa rýchlejšie ochladí ale aj prehreje. Navyše, nervový systém dieťaťa sa rozvíja, takže je pre dieťa ťažké upokojiť sa pred spaním.

Detské pyžamo má dieťa počas spánku chrániť pred ochladením a to aj v prípade, keď sa dieťa v spánku odkryje. Okrem toho detské pyžamo chráni pokožku detí pred poštípaním komárov a iným hmyzom v lete.

Detské pyžamo do škôlky

Aby dieťaťu nebolo počas spánku zima alebo príliš teplo, budete pre neho potrebovať niekoľko pyžám. V lete sú ideálnym nočným úborom šortky a tričko s krátkym rukávom. Keď sa ochladí, dieťaťu potrebnú ochranu poskytnete pyžamom s dlhým rukávom a nohavicami.

Materiál detského pyžama je dôležitý

Detské pyžamo by malo byť ušité z jemnej a mäkkej tkaniny. Vynikajúcim materiálom na detské pyžamá je bavlna, pretože je odolná proti opotrebovaniu,  je hypoalergénna a telo v teple príjemne ochladzuje.

Pri kúpe pyžama pre dieťa dávajte pozor na švy. Niť aj samotné šitie by nemali nijakým spôsobom dráždiť pokožku dieťaťa.

Potrebujete pre dieťa teplé pyžamo? Siahnite po pyžame z flanelu alebo teplého úpletu. Obe tieto tkaniny sú vyrobené z bavlny. Vašu pozornosť si zaslúži aj bambus. Pyžamo z bambusu je jemné a odolné.

Všímajte si strih detského pyžama

Pri výbere pyžama pre dieťa platí, čím jednoduchší strih, tým lepšie.

Pre bábätko vyberte na spanie bavlnený alebo flanelový overal. Je lepší ako polodupačky, ktoré môžu v páse dieťatko počas spánku tlačiť. Navyše, v overale má dieťatko pred chladom chránený chrbátik aj nohy.

Detské pyžamo pre bábätká

Pri výbere pyžama pre deti, ktoré potrebujú ešte plienku, si vyberte také modely, ktoré viete poľahky v oblasti slabín rozopnúť aj zapnúť.

Ideálnym pyžamom pre staršie deti je detské pyžamo, ktoré si dieťa jednoducho prevlečie cez hlavu. Vyhýbajte sa zapínaniu na gombíky. Dieťa môžu počas spánku tlačiť. Rovnako sa vyhýbajte modelom, ktoré sú zdobené rôznymi stužkami. Dieťaťu môžu v spánku nielen zavadzať, ale tiež ho obmedzovať v pohybe.

NÁŠ TIP: Veľký výber detských pyžám nájdete v porovnávači cien HEUREKA.SK  

Výber farby a motívu

„ Posadnutosť“ detí ich seriálovými hrdinami využíva aj mnoho výrobcov pyžám, a tak dnes poľahky kúpite  detské pyžamo s Batmanom, Spidermanom, Ninja Korytnačkami či princeznou Elzou z Ľadového kráľovstva.

Pokiaľ dieťa svojho superhrdinu obdivuje až príliš, potom budete stáť pred neľahkou úlohou, dostať odvážneho bojovníka v pyžavomom kostýme do postele.

Približne rovnaký efekt môže spôsobiť aj pyžamo s jasnými obrázkami. Dieťa sa takýmto pyžamom bude chcieť ukázať všetkým členom rodiny a popri tom dokáže rozprávať dlhé príbehy. Len aby nemuselo ísť spať.

Najlepšou voľbou bude detské pyžamo v jemných farebných odtieňoch, pretože farby ako svetlozelená, ružová, svetlomodrá a všetky jemné pastelové farby podporujú dobrý spánok.Výber správnej veľkosti

Detské pyžamo pre vaše dieťa kúpite bez problémov aj cez internet. Pre výber správnej veľkosti pyžama pre deti vám stačí poznať výšku vášho dieťa a obvod hrudníka.

Pomocou tejto veľkostnej tabuľky to budete mať ešte jednoduchšie:

Vek Výška Veľkosť
1 – 2 mesiace 50 – 58 cm 56
3 – 4 mesiace 59 – 64 cm 62
4 – 6 mesiacov 65 – 70 cm 68
6 – 9 mesiacov 69 – 74 cm 74
9-12 mesiacov 75 – 80 cm 80
12-18 mesiacov 81 – 86 cm 86
18-24 mesiacov 87 – 92 cm 92
2 roky 87 – 92 cm 92
3 roky 93 – 98 cm 98
4 roky 99 – 104 cm 104
5 rokov 105 – 110 cm 110
6 rokov 111 – 116 cm 116
7 rokov 117 – 122 cm 122
 8 rokov 123 – 128 cm 128
9 rokov 129 – 134 cm 134
10 rokov 135 – 140 cm 140

Pri kúpe pyžama pre dieťa môžete siahnuť aj po veľkosti o číslo či dve väčšej. O číslo väčšie pyžamo dieťa v spánku nijako neobmedzuje a bude ho nosiť dlhšie. Ale ak by malo byť pyžamo dieťaťu tesné, ihneď ho vyraďte a nahraďte väčším.

4.9/5 - (7 votes)