7 tipov, ako jednoducho vybrať najlepšie oblečenie pre dieťa

1763

Chcete, aby malo vaše dieťa kvalitné oblečenie, v ktorom sa bude cítiť skvelo? Pozrite si naše tipy, ako jednoducho vybrať to najlepšie oblečenie pre dieťa.

Nepochybným faktom je, že každá mama chce, aby jej dieťa malo najlepšie detské oblečenie. Najlepšie oblečenie pre dieťa by malo byť nielen farebné a krásne, ale predovšetkým bezpečné, praktické a zároveň šetrné k životnému prostrediu.

Aby ste sa dokázali poľahky zorientovať v širokom sortimente detského oblečenia, prečítajte, ako jednoducho vybrať najlepšie oblečenie pre dieťa.

7 tipov, ako jednoducho vybrať najlepšie oblečenie pre dieťa

1. Dbajte na kvalitu

Ak chcete kúpiť najlepšie oblečenie pre dieťa, všímajte si kvalitu.

Kvalitné oblečenie je už na prvý dotyk príjemné a drží si svoj tvar. Ako jednoducho skontrolovať kvalitu detského oblečenia? Najlepšie oblečenie pre dieťa musí byť už na prvý dotyk príjemné. Pokiaľ nemáte istotu, priložte si odev k tvári alebo ku krku. Ak vás nejakým spôsobom dráždi, nekupujte ho.

Či bude detské oblečenie držať svoj tvar, viete tiež veľmi jednoducho overiť. Ponaťahujte odev najskôr do dĺžky potom do šírky. Vysoko kvalitné oblečenie sa po takejto skúške rýchlo vráti do pôvodného stavu.

Jednotlivé kusy odevu by mali zošité mäkkou niťou, ktorá nedráždi pokožku dieťaťa. Pri kúpe oblečenia pre najmenšie deti myslite na to, že malé dieťa bude v oblečení, ktoré ho nejakým spôsobom dráždi nepokojné. Pre najmenšie deti je ideálnym oblečením také, ktoré má šitie z vonkajšej strany.

Nerovnomerné šitie, zhluk nití „ hovoria“ o nízkej kvalite výrobku, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou nevydrží opakované nosenie a navyše môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie vášho dieťaťa.

Dekoratívne predmety na odevoch by mali byť prišité úhľadne a umiestnené na správnom mieste, ktoré neobmedzujú pohyb dieťaťa.

NÁŠ TIP: Detské oblečenie ovoňajte. Nepríjemný zápach tkaniny je sprievodným znakom nízkej kvality.

Jedným zo znakov vysokej kvality detského oblečenia je aj vysoká odolnosť voči opotrebovaniu. Len najlepšie oblečenie pre dieťa vydrží množstvo praní bez akéhokoľvek poškodenia či zmeny farby a tvaru.

2. Venujte pozornosť materiálovému zloženiu tkaniny

Najlepšie oblečenie pre dieťa je ušité z kvalitných materiálov, ktoré držia svoj tvar, pri nosení dieťa nijakým spôsobom nedráždia a neobsahujú škodlivé chemické látky.

Materiály, z ktoré sa šije najlepšie oblečenie pre dieťa sú mierne husté, v správnom momente reagujú na teplotu tela, na dotyk sú príjemný a nespôsobujú alergické reakcie u dieťaťa.

3. Starostlivo si prečítajte informačné štítky

Venujte veľkú pozornosť zloženiu pleteniny a percentuálnemu podielu prírodných a umelých nití, ktoré obsahuje. Pre deti do dvoch rokov vyberajte odevy pozostávajúce výlučne zo 100% bavlny alebo vlny. U starších detí už môžete siahnuť aj po oblečení zo  zmiešaných úpletov, pri ktorých množstvo syntetických látok nepresahuje 40 – 30 %. Takéto oblečenie je praktické a dieťa sa v ňom cíti komfortne.

Ak podiel syntetiky presahuje 40 %, neodporúčame pre dieťa takýto odev kupovať. Pokiaľ ide o obsah umelých vlákien, uprednostnite radšej výrobky s PAN – novou generáciou hypoalergénneho akrylového materiálu.

4. Skontrolujte kvalitu použitého farbiva

Aby ste predišli nepríjemnej kožnej reakcii, pred prvým oblečením, skontrolujte kvalitu použitej farby. Lacné farbivá môžu obsahovať škodlivé a pre dieťa nebezpečné chemické prvky. Kontrolu kvality farby urobíte jednoducho aj doma.

Namočte do vody bielu bavlnenú ponožku a následne ňou jemne trite kúsok nového odevu. Ak vám na ponožke ostanú stopy farbiva, znamená to, že pri výrobe bolo použité lacné povrchové farbivo. Takto farbený odev rýchlo stráca pôvodné žiarivé sfarbenie, bledne a navyše môže vyvolať nepríjemné kožné alergie.

Pri kúpe oblečenia pre malé deti uprednostnite jasné tóny, pretože obsahujú minimálne množstvo farbív.

NÁŠ TIP: Veľmi dobrú ponuku detského oblečenia a obuvi nájtete napríklad v eshopoch Sportisimo alebo Feedo.sk.  

5. Voľte jednoduchý strih

Strih detských odevov by mal byť čo najjednoduchší, bez zbytočných komplikovaných línií. Náročný strih odevu zároveň komplikuje samotné obliekanie a vyzliekanie.

Pre deti, ktoré sa práve sa učia chodiť, vyberte oblečenie, ktoré k telu prilieha, aby dieťatko nijakým spôsobom voľný odev neobmedzoval.

Pozrite sa na detaily oblečenia. Veľa ozdobných prvkov dieťa obmedzuje v aktívnom pohybe a dieťa sa môže na nevhodných aplikáciách dokonca poraniť.

6. Všímajte si spôsob zapínania

Gombíky, cvoky a zips by mali byť na prednej strane odevov. Zapínanie naboku či vzadu na chrbte je pri deťoch zbytočnou komplikáciou pri obliekaní i vyzliekaní.

Na oblečení pre deti do 3 rokov musia byť všetky upínacie prvky na odeve pevne prichytené, aby ich dieťa nedokázalo odtrhnúť, odhryznúť a následne vložiť do úst, nosa či uší.

7. Vyberte správnu veľkosť

I keď deti rýchlo rastú, správna veľkosť je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere najlepšieho oblečenia pre deti. V malom oblečení sa bude dieťa cítiť stiesnene a vo veľkom nepríjemne. Nesprávne zvolená veľkosť, malé či veľké detské oblečenie, obmedzuje dieťa v pohybe.

NÁŠ TIP: Pri kúpe oblečenia pre dieťa do jedného roka sa vyhýbajte modelom, ktoré musíte obliekať cez hlavu dieťaťa.

Najlepšie oblečenie pre dieťa:

 • pohlcuje vlhkosť
 • prepúšťa vzduch, aby pokožka mohla „ dýchať“
 • je mäkké, na dotyk príjemné
 • má jednoduchý tvar, spôsob zapínania a ľahko sa oblieka
 • dieťa sa v ňom cíti komfortne, neobmedzuje ho v pohybe
 • je dokonale zošité, bez hrubých a dráždivých dielov
 • je vyrobené z prírodných tkanín
 • neobsahuje aplikácie, ktoré by dieťa vedelo odtrhnúť, odhryznúť a následne prehltnúť
 • dokonale drží tvar a nepúšťa farbu
 • je odolné voči opotrebovaniu
 • má správnu veľkosť, dieťa netlačí ani mu nezavadzia pri hrách a v aktívnom pohybe
4.7/5 - (3 votes)