5 jednoduchých pravidiel, ako vybrať kvalitný darček pre dieťa

2868

Potrebujete kúpiť kvalitný darček pre dieťa, ale vy neviete, čo vybrať? Pozrite sa na 5 jednoduchých pravidiel, podľa ktorých vyberiete pekný a kvalitný darček, ktorý vyčarí úsmev na detskej tvári.

Kúpiť dnes kvalitný darček pre dieťa sa zdá byť v prvom okamihu jednoduché.  V skutočnosti je výber kvalitného darčeka pre dieťa časovo náročné. Zorientovať sa dnes v obrovskej ponuke hračiek a detského tovaru dá zabrať aj skúseným rodičom, pretože nie všetky hračky, ktoré obchodníci ponúkajú sú pre dieťa dobré. Ako teda vybrať kvalitný darček pre dieťa?

5 pravidiel, ako jednoducho vybrať kvalitný darček pre dieťa

Aby ste výberu darčeka pre dieťa nemuseli venovať množstvo času a energie, sústreďte vašu pozornosť na:

Vek dieťaťa

Prvým a veľmi dôležitým kritériom pri výbere daru pre dieťa je jeho vek. Kvalitný darček pre dieťa by mal dieťa nielen potešiť, ale tiež prispieť k fyzickému a duševnému rozvoju.

Kvalitný darček pre dieťa do jedného roka

Najlepší spôsobom, ako vybrať kvalitný darček pre dieťa do piatich až šiestich mesiacov, je opýtať sa rodičov dieťaťa, čo momentálne potrebujú. Môžu to byť plienky, detské oblečenie, baby vysielačky, kolotoč na postieľku alebo prvé hračky pre bábätko.

Ak potrebujete vybrať darček pre dieťa od piatich do šiestich mesiacov do roka, najlepšou voľbou budú hračky pre najmenších: zábavné centrá, ktoré pomáhajú deťom rozvíjať úchop, pozornosť, hmatové vnemy a jemné motorické zručnosti. Vhodnými hračkami sú skladacie poháriky, gule z rôznych materiálov, jednoduché hudobné hračky, pyramídy, chrastítka, hračky do vane, nádoby na skladovanie hračiek – úložné boxy a krabice.

Dieťaťu do jedného roka nekupujte plyšové hračky, pretože sú zdrojom prachu a môžu vyvolať u dieťaťa zdravotné problémy. Vyhnite sa hračkám, ktoré obsahujú malé časti. Sú pre deti nebezpečné, pretože dieťa by mohlo malé časti vdýchnuť alebo prehltnúť.

Darčeky pre deti od 1 do 2 rokov

V tomto veku sú deti veľmi zvedavé a najlepšie darčeky pre nich budú také, ktoré im pomôžu dozvedieť sa viac o svete okolo nich. Hračky, ktoré prispejú k rozvoju získaných zručností a schopností a podnietia ich detskú fantáziu a kreativitu.

Kvalitný darček pre deti drevené hračky
Kvalitné drevené hračky

Dobrý a kvalitný darček pre dieťa od 1 do 2 rokov, ktorým podporíte rozvoj dieťaťa sú knihy (dobrú ponuku nájdete napríklad na feedo.sk), drevené kocky, stavebnice s veľkými dielikmi, napr. Lego Duplo, jednoduché hudobné nástroje, hračky do piesku, stan na hranie, hračky do záhrady, kuchynka a riadiky na varenie, veľké autíčka, prvá garáž a podobne.

V tomto veku deti stále nepotrebujú hračky obsahujúce malé časti. Dieťa stále môže náhodou prehltnúť malý predmet.

Kvalitný darček pre dieťa od 3 do 5 rokov

Vek od 3 do 5 rokov je vrcholom kognitívnej aktivity dieťaťa. V tomto veku dieťa začína napodobňovať správanie dospelých, učí sa samostatnosti, a preto sú v centre jeho pozornosti rolové hry na „ doktora“, „ obchod“, „ rodičov“, „ kaderníčku“ a podobne. Preto budú najlepším darčekom v tomto období hračky, ktoré napodobňujú  „ svet dospelých“.

Pozrite si viac kuchyniek a detských dielní

Pre dieťa od 3 do 5 rokov môžete vybrať kvalitný darček z ponuky hračiek, ako súprava pracovných nástrojov, hračky do kuchynky, žehliaca doska so žehličkou, vedierko s mopom na upratovanie, vysávač alebo súprava doplnkov do obchodu na hranie sú kvalitným darčekom. Deti ich dokážu s uplatnením fantázie použiť  pri simulácii rôznych situácií.

Medzi populárne a u detí obľúbené hračky patria v tomto veku tiež plastové a drevené stavebnice, maňušky a divadielka, kreatívne súpravy na kreslenie a strihanie. Chlapci sa potešia klasickej železnici, sade áut, prvým robotom, pracovnej dielni alebo garáži.

Kvalitný darček pre deti Raketa
Hape Toys Štvorposchodová vesmírna raketa

U dievčat majú svoje pevné miesto bábiky, kočiariky pre bábiky a rôzne doplnky, ktoré umožňujú dievčatám verne hrať rolu starostlivej mamy.

Kvalitný darček pre deti Hračky pre bábiku
Bayer Design Set pre bábiku 9 v 1
NÁŠ TIP: Bábiky, kočiariky a hračky pre bábiky si za dobrú cenu vyberiete na HEUREKA.sk.

Darček pre deti od 5 do 7 rokov

Ak kupujete darček pre predškoláka, môžete vašu pozornosť zamerať na vzdelávacie a logické hry, náučné stolové hry, puzzle, vzdelávacie knihy typu Kúzelné čítanie, magnetickú tabuľu s abecedou a číslicami.

Star Wars robot kvalitný darček pre deti
Droid Sphero BB-8 Star Wars

Chlapcom v predškolskom veku potešia autá, lietadlá na diaľkové ovládanie, robotické hračky, autodráha, stolný futbal alebo hokej, veľká kolobežka.

Dievčatám sa bude páčiť šijací stroj, kreatívne súpravy pre šitie, pletenie alebo tvorenie náramkov.

Kvalitný darček pre dieťa vo veku 7-10 rokov

Deti od 7 do 10 rokov sa stále ešte rady hrajú s „ klasickými“ hračkami, ale zároveň sa u nich objavujú nové záujmy a koníčky, ako sú počítačové hry, hudba, obľúbené kapely, kreslenie, tanec, šport. Pri výbere darčeka pre dieťa od sedem do desiatich rokov sa riaďte na základe jeho preferencií.

Kvalitný darček pre deti korčule

Ak viete, čo dieťa zaujíma, vyberte mu darček, ktorý bude súvisieť s jeho hobby. Môžu to byť korčule, lyže, bicykel, kolobežka, skateboard.

NÁŠ TIP: Inšpiráciu určite nájdete napríklad v e-shope insportline.sk 

Alebo môžete siahnuť po univerzálnom darčeku, ako stolové hry zamerané na rozvoj inteligencie, súpravy pre experimenty, 3D makety svetových atrakcií.

Darčeky pre deti od 10 do 14 rokov

Výber darčeka pre deti od 10 do 14 rokov dá skutočne zabrať, preto najlepším riešením je, dieťaťa sa priamo opýtať, čo by mu spravilo radosť.

Určite si výšku investície

Aj keď ste pripravení kúpiť kvalitný darček pre dieťa, s obmedzeným rozpočtom, je to občas náročné. Dobré hračky sú drahé a väčšina detí si hodnotu peňazí veľmi neuvedomuje. Napriek tomu nemusíte mať obavy, že ostanete bez darčeka.  V prvom rade si stanovte, koľko peňazí môžete minúť.

Nenechávajte  si nákup na poslednú chvíľu, pretože pri nákupe cez internet môžete poľahky a rýchlo vybrať kvalitný darček pre dieťa za rozumnú cenu. Vo väčšine e-shopov si už viete pomôcť filtrami a stanoviť si hornú hranicu vašej investície, čo vám ušetrí čas.Pri nákupe viacerých darčekov naraz môžete ušetriť ešte viac.

Darčeky môžete nakúpiť v predstihu, keď obchody ponúkajú výpredaje alebo zľavy typu „1+1“ alebo 50% zľavu pri druhom nákupe. Ďalším „ šetričom“ vašej peňaženky sú internetové porovnávače napr. Heureka.sk.

Vyhnite sa stereotypom

Odmietnite stereotypy a klasické darčeky. Nie všetky dievčatá sa rady hrajú s bábikami. Nie všetky snívajú o parfumoch a šperkoch. Nie všetci chlapci sú fanúšikmi hokeja a futbalu. Dokonca existujú aj takí, ktorí sa boja bicyklovať. Ale takmer všetky deti veria v rozprávky a všetci žijú v očakávaní mágie.

Kvalitný darček pre deti kreatívne hračky
Kreatívne hračky

Keď hľadáte kvalitný darček pre dieťa, pamätajte na to, že šedosť a priemernosť sú nevhodné. Pri výbere darčeka pre dieťa využite jedinečnú príležitosť a skúste sa ponoriť do detského sveta fantázie a kúziel. Sveta, kde sa malé dievčatko môže zmeniť na kúzelnú vílu a z malého nezbedníka sa stáva na okamih víťaz Formule 1 alebo skvelý vedec.

Všímajte si kvalitu

Hračka je pre dieťa najlepší darček. Ak však chcete, aby hračka priniesla dieťaťu radosť, pri výbere si všímajte aj jej kvalitu. Hračky z prírodných materiálov, ako drevo a hlina sú stále považované za najbezpečnejšie.  Naopak, hračky vyrobené modernými technológiami sa môžu stať zdrojom zdravotných komplikácií.

NÁŠ TIP: Hračky a potreby pre deti nakupujte v overených eshopoch ako napríklad ALZA.sk, FEEDO.sk či INSPORTLINE.sk 

Ak chcete skutočne priniesť kvalitný darček pre dieťa, pri kúpe si všímajte predovšetkým kvalitu: spracovania a prevedenia. Pozrite si, kde bola hračka vyrobená, či spĺňa európske normy bezpečného a kvalitného výrobku.

Snažte sa vyhnúť čínskym výrobkom a produktom, ktoré nie sú označené menom a adresou výrobcu. Neinformujú o spôsobe používania hračky, nie sú zabalené v originálnom obale. Nemajú informáciu o vekovej hranici používania hračky.

Zabudnite na praktický darček

Kvalitný darček pre deti tipy

Rodičia zvyčajne chcú pre dieťa dar nielen krásny, ale tiež praktický a najlepšie aj užitočný.  Aj keď dieťa potrebuje nové pero alebo oblečenie, myslite na to, že takýto darček namiesto radosti vyvolá u dieťaťa sklamanie. Dokonca aj fascinujúce puzzle nie sú vždy predmetom detských snov. Darček má urobiť dieťa šťastným.

Nezabudnite, že hra je svet vášho dieťaťa a hračky sú tehly tohto sveta.

Po prečítaní si možno myslíte, že kvalitný darček pre dieťa je nevyhnutne niečo nadprirodzené, dlho očakávané a jedinečné. Ak však vezmete do úvahy vek a záujmy dieťaťa, zameriate sa na jeho vkus, potom dokáže kvalitný darček pre dieťa vybrať pomerne jednoducho a rýchlo. Úprimná radosť v detských očiach stojí určite za to.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku alebo im ho pošlite mailom.

4.7/5 - (4 votes)

3 KOMENTÁRE

  1. u nás momentálne (vek detí 3r a 5r) sú najobľúbenejšou hračkou tehličky pre detičky a aktuálne stávajú bunkre a je to perfektne strávený čas kedy sa nebijú a spolupracujú

Comments are closed.