Vyberte pre dieťa kvalitné a bezpečné hračky do vane

4753

Aj u vás sa kúpanie dieťatka nezaobíde bez kriku a sĺz? Zabavte deti pri kúpaní hračkami do vane. Prečítajte si, ako vybrať kvalitné a bezpečné hračky do vane podľa veku vášho dieťatka.Kúpanie dieťatka patrí ku každodenným rituálom. Mnohé deti si večerné kúpanie vo vani užívajú, ale sú aj detičky, ktoré kúpanie rady nemajú. Večerné umývanie sprevádza krik a mnohokrát aj plač. Zbaviť dieťatko strachu z vody a večerné kúpanie zmeniť na zábavu vám pomôžu hračky do vane. Hračka do vody púta pozornosť dieťatka, rozptýli ho a umývanie dieťatka sa stáva bezproblémovým.

Prečo kupovať deťom hračky do vane?

 • Večerné kúpanie dieťatka nie je len nevyhnutná očista tela. Kúpanie má pozitívny vplyv na fyzické a emocionálne zdravie dieťaťa. Voda pomáha relaxovať, uvoľňuje stuhnuté svalstvo a napätie.
 • Pri hrách vo vode s pestrou a zaujímavou hračkou sa kúpanie batoliat mení na úžasnú zábavu. Dieťatko získava pocit bezpečia a postupne sa zbavuje strachu z vody.
 • Keďže deti v procese hry veľmi rýchlo „ nasávajú“ nové poznatky, pri hraní vo vode objavujú, skúmajú a učia sa.
 • Pri hre vo vode sa u dieťaťa stimulujú duševné procesy, vytvárajú sa logické reťazce a vzťahy medzi príčinami a následkami.
 • Hra s vodou a hračkami do vody sa u detí rozvíja sústredenosť, predstavivosť, jemná motorika, logické myslenie a inteligencia.
Hračky do vane pre najmenších
LITTLE TIKES – Veselé mlynské kolesá

Druhy hračiek do vane

Hračky do vane môže rozdeliť podľa konštrukcie a spôsobu hry na:

 •    gumené hračky do vane;
 •    hračky na prelievanie vody;
 •    magnetky a nálepky do vane;
 •    knižky do vody;
 •    nafukovacie hračky do vody;
 •    naťahovacie hračky do vody;
 •    vodné striekačky a mlyny;
 •    hračky do vane so sieťkou a udicou

Gumené hračky do vody

Gumené hračky do vane patria medzi prvé hračky, s ktorými sa dieťatko vo vode hrá. Sú mäkké, vyrobené najčastejšie z gumy alebo z mäkkých odrôd plastov. Majú jednoduché línie bez ostrých hrán, rohov a pohyblivých častí. Hračky do vody vyrobené z gumy sú vo vnútri duté a udržia sa na vodnej hladine.

Gumové hračky do vane pre najmenších
Ludi Súprava hračiek do vane Morské zvieratká

Medzi gumenými hračkami do vane nájdete rôzne figúrky vodných živočíchov – kačičky, rybky, delfíny, žaby, chobotnice. Ale tiež rôzne loďky, člny a podobne. Takéto hračky do vody sú pre deti zaujímavé od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Zaujímavou novinkou sú hračky do vody, ktoré po kontakte s vodou menia farbu.

Hrou s gumenými hračkami si deti rozvíjajú prvé motorické zručnosti.

Hračky na prelievanie vody

Vedierka, poháriky, krhličky rôznych farieb a veľkostí budú obzvlášť zaujímavé pre deti do jedného roka.

Hračky do vane skladacie poháriky
Fisher Price Skladacia korytnačka do vane

Hračky do vane na prelievanie vody vyberajte z ľahkého, odolného plastu vo veselých farbách. V neskoršom veku môžete hru s pohárikmi doplniť s Yookaido kúzelným kohútikom.

Nálepky a magnetky do vane

Vode odolné nálepky a magnetky môže dieťa opakovane pripevniť a odňať zo stien vane alebo dlaždíc. V ponuke nájdete nálepky s obľúbenými rozprávkovými postavičkami, zvieratkami, písmenkami alebo číslicami. Dieťa sa počas kúpanie zabaví, ale tiež získava nové vedomosti. Učí sa farby, písmenká, zoznamuje sa s matematikou.

Hračky do vane -písmenká Munchkin
MUNCHKIN – Písmená a čísla do vane

Niektoré nálepky menia farbu alebo obraz pri kontakte s vodou, čo je pre dieťa veľmi nezvyčajné a fascinujúce.

Knižky do vody

Knižky do vody sú vyrobené z polyetylénu, silikónu alebo gumy, takže sa pri kontakte s vodou neničia. Nájdete v nich krásne ilustrácie s rôznou tematikou.

Knižka pre deti do vane Smoby Cotoons
Smoby Cotoons kúzelná knižka do vody

K dispozícii sú tiež knižky do vane, ktoré menia farbu po kontakte s vodou farbu. Pôvodné farby získa kniha opäť po vyschnutí.

Okrem kníh pre deti od 1až 2 rokov existujú špeciálne súpravy na kreslenie v kúpeľni.

Hračky do vane farbičky na kreslenie
Teddies Pastelky do vane Krtko

Nafukovacie hračky do vody

Medzi nafukovacie hračky do vane patria nielen všetky druhy loptičiek, zvieratiek, ale aj zariadenia, ktoré umožňujú dieťaťu plávať. Ide o rôzne kruhy a rukávniky, ktoré udržia dieťa nad hladinou vo vani s vodou, ale aj na kúpalisku, v mori či jazierku.

Intex nafukovacie hračky do vane
Intex Nafukovacie zvieratká do vody

Vodné striekačky a mlyny

Fascinujúce hračky, ktoré sa páčia aj starším deťom, fungujú na princípe nalievania vody do otvoru. Voda spúšťa do pohybu rôzne kolieska alebo strieka z hračky von iným otvorom.

Ludi hračky do vane
Ludi Súprava hračiek do kúpeľa

Veľkému záujmu sa tešia fontány a trojrozmerné herné vodné centrá. Majú veľa rotujúcich častí poháňaných prúdom vody: umývačky áut, kúzelný kohútik, ponorka, pirátska loď, striekacia chobotnica a mnoho ďalších.

Hračky do vane Yookidoo fontána
YOOKIDOO Zábavná fontána

Hra rozvíja vizuálnu pamäť, koordináciu a tiež motorické zručnosti dieťaťa.

Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj vodné pištole, ktoré používajú s nadšením staršie deti. Musíte byť však pripravení na to, že celá kúpeľňa po takej hre bude zaplavená vodou.

Pozrite si viac hračiek do vane

Naťahovacie hračky do vane

Tento typ hračiek má mechanický strojček a po jeho natiahnutí sa hračky vo vode pohybujú. Tučniak, žaba, morská panna, ryby, korytnačky, ponorka, chobotnice, rovnako ako pirátska loď, ktorá sa samostatne pohybuje po vode, prinesie dieťaťu veľa zábavy.

Naťahovacia hračka do vody s mechanickým pohonom rozvíja motorické zručnosti dieťaťa.

Munchin plávajúce hračky do vane
MUNCHKIN Plávajúci tučniak – hračka do vody

Hračky do vane so sieťkou a udicou

Veselý rybolov bude vzrušujúcou aktivitou nielen pre deti, ale aj dospelých. Chytanie morských zvieratiek a rybičiek na udicu alebo do sieťky môžete deťom ponúknuť aj počas horúcich letných dní pri hrách v bazéne.

Bino - Chytanie rybičiek - hračky do vane
Bino súprava hračiek do vane s prútom

Hračky do vane pre deti podľa veku

Pri kúpe hračky do vane zohľadnite vek dieťaťa, pre ktoré hračku kupujete. Informáciu, od akého veku môžete dieťatku hračku do vane dať, nájdete na obale či štítku hračky. Pri nákupe cez internet by mal byť odporúčaný vek uvedený v popise produktu.

Kým dieťatko nedokáže vo vode sedieť, hračky pri kúpaní nepotrebuje, pretože:

 • nedokáže na ne sústrediť pozornosť
 • nevie sa s nimi vo vode hrať.

Hračky do vane pre deti od 6 mesiacov

Prvé hračky do vane môžete vášmu dieťatku ponúknuť, keď už dokáže samo pevne sedieť, resp. ho umiestnite do sedátka do vane, ktoré je určené obvykle pre deti, ktoré pri sedení potrebujú ešte malú oporu, čo je cca okolo 5.- 6. mesiaca.

Smoby sedátko pre deti a hračky do vane
Smoby Sedátko do vane Cotoons

Prvé detské hračky do vane sú zvyčajne hračky z mäkkej gumy. Môžu to byť gumené loptičky, zvieratká, lodičky.

Keďže pre dieťatko je hra vo vode novou aktivitou, ukážte mu, ako sa s hračkami vo vane môže hrať.

Interaktívne hračky do vane
CHICCO Bublinkový ostrov do vody

Postupne môžete hru s vodou rozšíriť o vylievanie a prelievanie pomocou pohárikov alebo malej krhličky. Obľúbenými sú v tomto veku aj knižky do vody.

V tomto období sa vyhýbajte hračkám do vody, ktoré obsahujú malé časti.

Hračky do vane pre deti od 1 do 2 rokov

Od jedného roka sa váš výber hračiek do vane pre deti rozširuje. Tu už môžete dať dieťatku nafukovacie a mechanické hračky do vody, ako loďky, ponorky, morské zvieratká a rybky, viacfarebné pyramídy.

Ročné deti sa už rady hrajú vo vani s farebnými nálepkami, ktoré si ukladajú a prekladajú na bokoch vane. Deti tiež fascinujú vodné mlyny, striekajúce fontánky alebo hračky do vane, ktoré menia farbu.

Hračky do vane pre deti od 2 rokov

Deti od 2 rokov zaujímajú už náročnejšie hračky do vody. V tomto veku deti rady lovia rybičky, kreslia si vo vani špeciálnymi fixkami, striekajú s vodnou pištoľou alebo sa hrajú na potápačov či námorníkov.

S hračkami vo vani sa bude hrať dieťaťa, ktoré má mať z hry radosť, preto pri výbere hračky do vane vezmite do úvahy aj želanie a záujmy vášho dieťaťa.

Čo si všímať, keď kupujete dieťaťu hračky do vane?

Pozor, nie každá hračka je vhodná pre hry vo vode. Hračky na kúpanie v kúpeľni sú špeciálne navrhnuté tak, aby boli maximálne odolné voči vlhkosti. I keď v ponuke dnes nájdete rôzne hračky do vane, pri ich výbere by ste sa nemali sústrediť len na ich cenu či vzhľad.

Uvedomte si, že hračku do vody kupujte pre vaše dieťatko, ktoré dáva hračky stále do úst. Preto, pri kúpe hračky do vane by ste mali vašu pozornosť upriamiť na:

Materiál

Hračky do vane pre deti musia byť vyrobené z netoxických materiálov, ktoré sú jemné a pružné. Pri hračkách, ktoré sú vyrobené z lacných a nekvalitných materiálov, sa môžu pod vplyvom vysokých teplôt a vlhkosti uvoľňovať nebezpečné toxické látky. Hračka nesmie výrazne páchnuť.

Zamerajte vašu pozornosť na hračky vyrobené z netoxických a ekologicky šetrných materiálov.

Farby by mali mať jasné, ale nie krikľavé. Výrazné farby môžu spôsobiť alergie alebo nepriaznivo ovplyvniť psychiku dieťaťa. Farby nesmú z hračky púšťať, ani sa olupovať. Bezpečnosť a kvalita materiálu hračiek do vody musí byť potvrdená certifikátom výrobcu.

Skôr, než dáte dieťaťu hračku do vody, otestujte ju. Ponorte hračku do teplej vody. Vo vode ju pootáčajte , poohýbajte, zmačknite, …  Ak hračka nezmenila zvar, nepustila farbu a výrazne nepáchne, môžete ju dať vášmu dieťaťu.

Deťom do 2 rokov nekupujte hračky do vane z pevného plastu.

Bezpečnosť

Ak hračka do vane pozostáva z niekoľkých častí, všetky spoje musí mať pevné, aby ich dieťatko nevedelo odlomiť alebo odhryznúť. Pri výbere hračky do vane pre deti do 3 rokov si všímajte výrobcom odporúčaný vek.

Hračka do vody nesmie mať ostré rohy a hrany, aby sa na nich dieťa pri hre neporanilo. Tiež by mala byť príjemná na dotyk.

Bezpečné a kvalitné hračky do vane

Ak vyberáte zvukovú hračku do vody, jej zvuk  by nemal byť príliš hlasný a ostrý, aby sa dieťa nevydesilo. Hračka na batérie, musí mať elektronický obvod dobre utesnený a chránený pred vniknutím vody.

Vyhnite sa kúpe lacných hračiek, ktoré boli vyrobené v Číne. Síce, za hračky do vane od známych výrobcov zaplatíte o niečo vyššiu sumu, ale tieto hračky prechádzajú prísnymi testami kvality a spĺňajú všetky kritériá bezpečnej hračky.

Hygiena

Dieťa by sa malo hrať len s čistými hračkami, preto hračky do vane by ste mali ľahko vyčistiť. Ak sa počas hry dostane voda do vnútra hračky, mali by ste ju vedieť poľahky vyliať. Voda sa nesmie v hračke hromadiť. Vlhkosť vytvára ideálne podmienky pre tvorenie húb plesní.

Veľkosť a hmotnosť

Hračky do vane pre deti do 3 rokov musia byť primerane veľké a ťažké, aby ich dieťatko vedelo ľahko uchopiť, zdvihnúť, hodiť alebo preniesť. Hračky príliš malých rozmerov sú pre deti do 3 rokov nebezpečné. Dieťa by si ju mohlo dať do úst a prehltnúť.

Prirodzený vzhľad

Snažte sa pre dieťaťa vyberať hračky do vane, ktoré vyzerajú prirodzene. Nekupujte mu príšerky a neexistujúce zvieratká. Majte na pamäti, že dieťa sa počas hry tiež učí.

Feedo.sk: Bannery

Ako čistiť a skladovať hračky do vane?

Keďže v hračkách do vody sa môžu v častiach, kde ostane voda, začať hromadiť huby a plesne, mali by ste ich čisteniu a skladovaniu venovať náležitú pozornosť.

Hračky do vane po každom kúpaní zbavte vody a starostlivo vysušte. Každé 3 – 4 dni by ste ich mali ponoriť  do dezinfekčného roztoku a následne dôkladne opláchnuť pod tečúcou vodou. Ako dezinfekčný prostriedok je vhodný roztok peroxidu, octu alebo sódy bikarbóny. Odstraňujú hlien, dobre sa vyrovnávajú s mikroorganizmami, chránia deti pred stomatitídou, dermatitídou a infekciami.

Ak zrazu zistíte, že hračka očernela , resp. ste z nej vytlačili usadeniny, bez váhania ju zahoďte.

Aby ste zabránili usadzovaniu vody v hračke, môžete otvor utesniť hmotou, pre dieťa s neškodným zložením.  Odporúčame, aby ste hračky do vane používať cca 2 – 3 mesiace a potom ich vymenili.

Organizéry na hračky do vane

Ako bude vaše dieťatko rásť, s veľkou pravdepodobnosťou bude u vás rásť aj počet hračiek do vane. Poriadok v kúpeľni a praktické skladovanie hračiek do vane si zabezpečíte organizérmi na hračky do vane. Box na hračky do kúpeľne vám pomôže udržať hračky bez plesní, pretože má zvyčajne sieťovú štruktúru, takže voda z hračiek vyteká plynulo smerom nadol.

Páči sa vám článok? Zdieľajte ho s vašimi priateľmi na Facebooku.

5/5 - (21 votes)