Ako vybrať pre dieťa najlepšie elektrické autíčko?

6359

Hľadáte pre vaše dieťa výnimočný darček? Darujte mu elektrické autíčko. Aby detskú radosť nič nepokazilo, mali by ste pri výbere elektrického autíčka vziať do úvahy niekoľko dôležitých kritérií.

Moderní výrobcovia ponúkajú širokú škálu detských elektrických vozidiel, ktoré sa líšia dizajnom, veľkosťou ale tiež ďalšími funkciami. Detské elektrické autíčko dáva dieťaťu príležitosť cítiť sa ako skutočný vodič, pretekár formule alebo účastník Rally Dakar.

Čo je elektrické autíčko?

Detský elektrický automobil je plnohodnotné vozidlo, ktoré funguje na batériu. Elektrické autíčko sa dáva do pohybu po stlačení pedála, resp. diaľkového ovládania. Konštrukcia detských elektrických vozidiel je podobná konštrukcii skutočných automobilov. Majú brzdy,  svetlo, spiatočku a dokonca aj prevodovku.

Niektoré modely sú vybavené dokonca rádiovým prijímačom.

Od skutočných áut sa líšia veľkosťou, spôsobom pohonu a samozrejme rýchlosťou, ktorá je nižšia a pre jazdu detí bezpečná.

Elektrické autíčko však pre dieťa nie je len hračka, ale aj spôsob, ako získať nové užitočné zručnosti. Dieťa sa cíti zrelšie a vážnejšie, získava pocit zodpovednosti, vyvíja sa u neho priestorové vnímanie, koordinácia, oboznamuje sa s pravidlami cestnej premávky a zvyšuje sa dôvera vo vlastné schopnosti.

Viac detských elektrických vozidiel

Na trhu sú stovky rôznych elektrických vozidiel pre chlapcov aj dievčatá, a preto by ste ešte pred nákupom mali presne vedieť, čo od elektrického autíčka očakávate, pre aké staré dieťa ho kupujete, aký model chcete a koľko ste ochotný za elektrické autíčko pre dieťa minúť.

Druhy elektrických vozidiel

Rovnako ako v prípade skutočných automobilov, aj detské elektrické autíčka sú rozdelené do niekoľkých kategórií: sedany, džípy, štvorkolky, motocykle, traktory. Odlišujú sa nielen prevedením, ale tiež rozmermi, hmotnosťou, výkonom, rýchlosťou a podmienkami použitia, preto by ste mali ešte pred nákupom vedieť, v akých podmienkach bude dieťa na elektrickom autíčku jazdiť.

Sedany – elektrické autá pre deti

Elektrické autá pre deti typu Sedan sú minikópie moderných vozidiel populárnych značiek, ako BMW, Audi, Mercedes-Benz, Bugatti, Lamborghini. Pri tomto type si môžete vybrať  modely pre chlapcov a dievčatá rôzneho veku.

Elektrické autíčko detské Audi Beneo
Audi Q7 pre deti od 3 do 8 rokov

Dokonca, radosť z jazdy v „ skutočnom“ aute môžete dopriať aj tým najmenším, pretože mnohé elektrické autíčka viete ovládať pomocou diaľkového ovládania. Elektrické autíčko bude robiť radosť malým pretekárom na rovnom povrchu.

Džípy

Štvorkolesové džípy sú elektrické autá pre deti od 5 rokov.  Vyznačujú sa výbornou manévrovateľnosťou, stabilnými kolesami vyrobenými z gumy a silnou batériou. V závislosti od modelu , dokážu vyvinúť dosť slušnú rýchlosť a maximálny výkon týchto detských elektrických vozidiel môže byť až 24 wattov. Sú vhodné na pohyb na nerovnom teréne.

Elektrické autíčko jeep Beneo
BENEO elektrické autíčko RSX 4X4 pre deti od 4 rokov

Elektrické štvorkolky pre deti

Detské elektrické štvorkolky sú ďalšou možnosťou, ako pripraviť dieťaťu obrovské prekvapenie. Elektrické štvorkolky pre deti kombinujú funkcie džípu a motocykla a väčšina výrobcov ich vyrába pre deti od 3 rokov. Štvorkolky pre deti sú podobne ako aj iné detské elektrické vozidlá replikou skutočných terénnych štvorkoliek.

Elektrická štvorkolka pre deti
Hecht Elektrická štvorkolka spider pre deti od 6 rokov
Elektrická štvorkolka Peg Pérego Polaris Outlaw
Štvorkolka Peg Pérego Polaris Outlaw Citrus

Dobrú ponuku elektrických autíčiek a štvorkoliek skladom nájdete napríklad v internetových obchodoch ALZA.sk a TPD.sk .

Elektrické motorky pre deti

Elektrické motorky pre deti sú dvojkolesové alebo trojkolesové vozidlá, ktoré dieťa dáva do pohybu stlačením pedálu. Detské elektrické motorky sa líšia výkonom ako aj dizajnom. V rôznorodej ponuke, v závislosti od veku dieťaťa, nájdete detské verzie známych značiek, ale tiež modely s imitáciou obľúbených kreslených postavičiek. Výber závisí od vašich osobných preferencií. V každom prípade detská elektrická motorka dieťa poteší.

Beneo elektrická motorka pre deti
BENEO elektrická motorka BMW S1000 RR pre deti od 1 do 4 rokov

Hecht BMW detská motorka

Peknú ponuku detských elektrických motoriek najnete na TPD.sk a ALZA.sk.

Elektrické autíčko dvojmiestne

Máte doma viac detí? Ideálnou voľbou pre vás je dvojmiestne elektrické autíčko. Nemusíte mať obavy, že vozidlo nezvládne dvojnásobné zaťaženie. Tieto modely výrobcovia konštruujú so zvýšenými prevádzkovými parametrami. Z technického hľadiska sú všetky elektrické vozidlá pre dve deti vybavené pre bezpečné a pohodlné detské výlety.

Dvojmiestne elektrické autíčko RSX NEW 4X4

Dvojmiestne el. autíčko RSX NEW 4X4

Detail dve sedadlá v elektrickom autíčku
Dvojmiestny detský Ford Ranger Wildtrak 4X4 – detail sedačiek

Elektrické autá pre dve deti majú niekoľko motorov alebo jeden výkonnejší, väčšiu kapacitu batérie alebo batérie dve. Pre jazdu 2 detí naraz je prispôsobená aj konštrukcia a maximálne zaťaženie elektrického auta. Priestranný interiér s ergonomickými sedadlami, každé so samostatným bezpečnostným pásom, poskytuje dostatok pohodlia pre obe deti.

Elektrické autá pre deti podľa veku

Vek dieťaťa, pre ktoré elektrické autíčko, je najdôležitejším kritériom pri vašom výbere predovšetkým z bezpečnostných dôvodov. Detské elektrické vozidlá sa líšia rozmermi, ale aj technickými parametrami.

Elektrické autíčko pre deti od 1 do 5 rokov

Pre deti od 1 do 2 rokov vyberajte modely s jednoduchým ovládaním, pretože u dieťaťa v tomto veku ešte nie je koordinácia a súčinnosť pohybov dokonale rozvinutá. Rýchlosť je pomerne nízka, a to do 2 km / hod. Ideálnym riešením je elektrické autíčko pre deti s diaľkovým ovládaním, pomocou ktorého auto ovládajú rodičia.

Elektrické autá pre deti od 3 do 5 rokov sa už vyrábajú s dvomi alebo štyrmi hnacími kolesami, brzdou a plynovým pedálom. Maximálna rýchlosť je prísne limitovaná. Elektrické autíčko sa môže pohybovať maximálne rýchlosťou 5 – 6 km / hod. Nosnosť elektrických vozidiel určených pre deti do 5 rokov je tiež obmedzená, zvyčajne je maximálne zaťaženie hračky stanovené do 25 – 30 kg. Dobrú ponuku elektrických áut pre deti od 3 do 5 rokov nájdete v internetových obchodoch TPD.sk, ALZA.sk.

Elektrické autá pre deti od 5 do 8 rokov

Pre deti od 5 do 8 rokov si môžete vybrať modely, ktoré sú kópiou značiek BMW, Hummer, Mercedes, Audi, elektrické motorky, jeepy či štvorkolky. Detské elektrické vozidlá v tejto vekovej skupine majú vyššiu nosnosť, ale aj rýchlosť. Dieťa si môže jazdu užívať pri rýchlosti 8 –  km / hod.

Peg Pérego Polaris Ranger 900

Elektrické vozidlá pre deti od 8 do 12 rokov

Elektrické štvorkolky, motorky či jeepy dokážu vyvinúť rýchlosť až 10 – 11 km / hod. a radosť z jazdy sa stáva pre dieťa vzrušujúcou zábavou. Tieto modely elektrických vozidiel majú efektívny bezpečnostný systém, aby bola jazda pre dieťa maximálne bezpečná.

Ako sa zvyšuje výkon, rýchlosť a rozmery detského vozidla, zvyšuje sa aj maximálne zaťaženie. Elektrické vozidlá pre deti od 8 do 12 rokov majú zvyčajne nosnosť až 60 kg.

Autá, motorky a elektrické štvorkolky pre deti od 12 rokov

Pre deti od 12 rokov nájdete takmer skutočné elektrické vozidlá s plynovým pedálom, prevodovkou, svetlami a samozrejme s vyššou nosnosťou (do 120 kg) a rýchlosťou, ktorá môže byť až 30 km / hod.

Na čo myslieť pri kúpe elektrického vozidla pre deti

Samozrejme, najdôležitejšia vec je, že elektrícké autíčko, štvorkolka či motorka sa dieťaťu bude páčiť, ale pri výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko dôležitých kritérií:

Vek dieťaťa

Pri nákupe elektrického vozidla pre dieťa venujte pozornosť vekovej hranici, teda od a do akého veku je vozidlo pre dieťa vyhovujúce. Výrobcovia vždy prispôsobujú veľkosť, výkon a kapacitu batérie ako aj zložitosť riadenia určitej vekovej skupine. Čím vyšší výkon vozidlo pre deti má, tým má väčšiu rýchlosť.

Nekupujte detské elektrické vozidlo pre mladšie deti, ako je odporúčaná veková hranica výrobcu.

Rozmery a nosnosť

Od rozmerov a maximálnej nosnosti závisí celkový výkon, rýchlosť detského elektrického vozidla a komfortné používanie.

Pre najmenšie deti vyberajte elektrické autíčko s diaľkovým ovládaním, pomocou ktorého budete spočiatku ovládať auto vy.

Výkon batérie

Elektrické vozidlá pre deti nájdete s rôznym výkonom batérie, 12V, 24V alebo 36V. Čím vyššie je napätie, tým silnejší je motor elektrického vozidla a vyššia maximálna rýchlosť. Pre deti do 3 rokov stačí 12 voltový model, pre staršie deti sú lepšie vozidlá s 24V alebo 36V batériou.

Pri batériách s vyššou kapacitou elektrické autíčko dosahuje vyššiu rýchlosť a predlžuje sa aj doba používania vozidla. Výkon tiež ovplyvňuje celková hmotnosť elektrického vozidla, jeho zaťaženie, rozmery a rýchlosť.

Napríklad elektrické autíčko so 6V motorom môže dosiahnuť rýchlosť 3 km / h, a preto je vhodnejšie pre malé dieťa. Avšak pri 36V batérii, dokáže elektrické vozidlo ísť rýchlosťou až 20 km / h, a preto bude viac vyhovovať deťom vo veku 10-15 rokov.

O výkone batérie získate informácie na obale, u predajcu a pri nákupe cez internet by mal byť tento údaj uvedený v popise výrobku.

Ak je teda napríklad uvedený typ batérie 6V 4Ah, batéria má napätie 6 voltov a kapacitu 4 ampéry. Čím vyššie sú tieto čísla, tým silnejší je motor, ale aj cena detského elektrického vozidla.

Rýchlosť

Uistite sa, že je maximálna rýchlosť, ktorú dokáže elektrické vozidlo vyvinúť, bude pre vaše dieťa bezpečná.

Kolesá

Elektrické vozidlá pre deti nájdete v ponuke s plastovými aj gumovými kolesami. Pre najmenšie deti, ktoré jazdia pomaly po miestnosti alebo na asfalte postačí model s plastovými kolesami. Vo všetkých ostatných prípadoch dajte prednosť vozidlu s gumovými kolesami.

Elektrické autíčko Beneo-detail
El. autíčko Beneo RSX- detail

Väčšina detských automobilov je určená na jazdu na ideálnom povrchu, v interiéri, na betóne, asfalte, a preto ich nepoužívajte na jazdu na nerovnom povrchu. Elektrické autíčko by sa mohlo vážne poškodiť.

Ak predpokladáte, že dieťa bude jazdiť po piesku, tráve či nerovnom povrchu, potom uprednostnite model s pohonom všetkých kolies.

Detaily

Kupujete elektrické autíčko pre najmenších? Všímajte si každý detail. Dajú sa dvere na ňom otvárať? Viete ho ovládať pomocou diaľkového ovládača? Má bezpečnostné pásy, zrkadlá, svietiace svetlá a zvukové efekty?

Detské elektrické auto Ford Beneo
BENEO Ford Ranger Wildtrak 4X4 BLUE 4 X MOTOR

Majte na pamäti, že deti najviac fascinujú elektrické autá, ktoré vyzerajú ako skutočné automobily.

Názor dieťaťa

Nezabudnite, elektrické autíčko, štvorkolku, motorku kupujte ako darček, ktorý má nielen prekvapiť, ale dieťa najmä potešiť. Preto pri výbere modelu vezmite do úvahy, najmä pri starších deťoch, ich názor a preferencie.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi na Facebooku.

4.9/5 - (9 votes)