Bez ohľadu na to, aké dokonalé moderné plasty sa používajú na výrobu detských hračiek, nikto nemôže so 100% istotou povedať, že neohrozujú zdravie dieťaťa. Mnohí rodičia tak čoraz častejšie uprednostňujú hračky z dreva. Ale sú drevené hračky skutočne lepšie ako tie z plastu? Prečítajte si o výhodách i nevýhodách drevených hračiek a urobte si vlastný názor.
V minulosti mali deti k dispozícii len hračky z prírodných materiálov, ako slama, drevo, vlna, bavlna. V 20. storočí však hračky z dreva a iných prírodných materiálov vytlačili do úzadia farebné plastové hračky a hračky z gumy. Drevené hračky nezanikli a dnes ich popularita opäť rastie. Prečo stále viac rodičov kupuje deťom hračky z dreva? Aké sú ich plusy a mínusy?
Prečo sú hračky z dreva obľúbené?
V posledných rokoch sa záujem o hračky z dreva značne zvýšil, pretože:
Drevo je materiál šetrný k životnému prostrediu. Po skončení životnosti, môžete drevenú hračku prirodzene recyklovať. Ak ju vložíte do pôdy, opäť sa stane súčasťou prírody a nepoškodí životné prostredie.
Drevo je bezpečný materiál. Dieťa môže mať hračku v ústach bez rizika otravy toxickými látkami. Kvalitné hračky z dreva sú vždy dobre vyleštené, majú hladký povrch, čím predchádzate poraneniu dieťa, napr. poškriabaním.
Strom je súčasťou prírody a nasáva energiu zo slnka. Táto energia sa prenáša aj do drevených hračiek. Hmatateľné dojmy, ktoré deti dostanú počas hry s drevenými hračkami, prispievajú k rozvoju jemných motorických zručností, tvorivého myslenia a fantázie.
Drevo má príjemnú vôňu a farbu, ktorá pozitívne ovplyvňuje nervový systém dieťaťa. Na rozdiel od kyslých pachov z farieb plastových hračiek, nelakované hračky z dreva pôsobia na deti upokojujúco.
Drevo je materiál, ktorý nespôsobuje alergie. Pri výbere drevených hračiek venujte pozornosť použitým náterom, ktoré by mali byť ekologické, bez použitia chemikálií.
Drevo je veľmi odolný a pevný materiál. Takéto hračky sa nepolámu, neprasknú, nestratia svoj tvar. Po čase môžu nelakované a nefarbené hračky z dreva stmavnúť.
Drevo je materiál, ktorý má svoju prirodzenú váhu. Vezmite plastovú hračku do jednej ruky a do druhej drevenú. Cítite ten rozdiel v hmotnosti? Hra s drevenými hračky je veľmi dôležitou skúsenosťou v interakcii s reálnym svetom skutočných vecí. Hračky z dreva pomôžu obnoviť zmysel pre realitu aj u starších detí, ktoré trávia veľa času pri počítačových hrách.
Drevo je tradičný materiál. Takmer vo všetkých tradičných kultúrach mali deti hračky z dreva. Nielen preto, že v staroveku neexistovali žiadne iné dostupné materiály, ale ľudia vždy pochopili, že v strome prúdi špeciálna energia, ktorú hračka dokáže prenášať z generácie na generáciu.
Aké plusy a mínusy majú hračky z dreva?
Plusy drevených hračiek
Pre deti sú ekologické a absolútne bezpečné.
Neobsahujú žiadne toxické látky a riziko vzniku alergie je tak minimálne.
Drevené hračky sú živé, teplé a príjemné na dotyk.
Ponechávajú si v sebe vôňu prírody.
Mierne drsný povrch stimuluje hmatové vnemy detí.
Sú pevné a trvanlivé. Drevené hračky sa nepolámu, nerozbijú pri páde.
Majú dlhú životnosť. Mnohokrát sa s nimi hrajú deti aj niekoľko generácií.
V porovnaní s inými materiálmi je hmotnosť drevených hračiek takmer ideálna.
Samozrejme, v porovnaní s plastovými hračky, sú hračky z dreva ťažšie. Dokonale však prezentujú vzťah medzi objemom hračky a jej hmotnosťou, čo umožňuje deťom získať množstvo informácií z reálneho sveta, pochopiť vzťah medzi veľkosťou a hmotnosťou hračky.
Pre hru detí sú bezpečné. Hračky z dreva majú v porovnaní s plastovými hračkami viac zaoblené hrany a rohy.
Drevené hračky sú vždy o niečo reálnejšie ako plastové.
Intuitívne si ich zvolia samotné deti. Samozrejme hrajú sa aj s modernými hračkami z plastu, ale prirodzene dávajú prednosť dreveným hračkám.
Drevené hračky nie sú preťažené funkciami. Prebúdzajú detskú fantáziu a poskytujú široké pole pre rôzne hry.
Vzhľadom na ľahkú prácu s plastom sú plastové hračky vybavené rôznymi funkciami, zvukovými a svetelnými efektmi.Mnohí psychológovia tvrdia, že takéto hračky brzdia dieťa v jeho vývoji. Interaktívne funkcie rozptyľujú pozornosť dieťaťa a následne jeho záujem o hračku sa stráca.
Mínusy drevených hračiek
Ideálna hračka neexistuje a aj hračky z dreva majú svoje mínusy.
V porovnaní s plastovými hračkami sú tvary, farebné prevedenie i detaily drevených hračiek oveľa jednoduchšie.
Hračky z dreva nie sú vodoodolné, a tak sa dieťa s nimi nemôže pohrať pri kúpaní.
Vyššia váha drevených hračiek má jednu nevýhodu, pri hádzaní drevenej hračky je pri zásahu riziko vzniku modrín pomerne vysoké.
V určitom veku, od 3-5 rokov, sa môžu zdať dieťaťu už príliš jednoduché a dieťa bude uprednostňovať moderné interaktívne hračky.
Za hračky z dreva zaplatíte viac ako za plastové hračky, a to najmä ak si vyberiete hračku známej značky. Na 2. strane kvalitné hračky z dreva môžete získať za dobrú cenu od domácich remeselníkov.
Na čo myslieť pri kúpe drevených hračiek?
Bez ohľadu na to, že hračky z dreva sú bezpečné, pri ich kúpe by ste mali zohľadniť :
- Vek dieťaťa, pre ktoré hračky z dreva kupujete.
- Kvalitu opracovania. Drevené hračky pre deti musia byť starostlivo opracované. Ich povrch musí byť úplne hladký a bez trhlín či triesok.
- Hračky z dreva musia byť natreté len vodou riaditeľnou farbou, resp. lakom.
- Farba a lak by mali pevne držať a nemali by sa odlupovať, ani zanechávať farebné stopy na rukách.
- Uistite sa, že necítite žiadny neprirodzený zápach po laku, lepidle. Hračky z dreva musia voňať len ako drevo.
- Najbezpečnejšie sú nefarbené, len vysoko leštené drevené hračky pre deti. Lakované drevené hračky majú hladký povrch so zachovaním štruktúry stromu, ale po čase môže lak popraskať a začať opadávať. Rovnakú nevýhodu majú aj maľované hračky z dreva. Farba môže na nich popukať a odlupovať.
- Skontrolujte označenie – informácie by mali byť jasné, dokonale viditeľné (informácie o výrobcovi, použité farby, laky, vekové ohraničenie, návod na údržbu,…
- Deťom do 1 roka kupujte hračky z dreva bez akéhokoľvek náteru.
- Pre deti mladšie ako 3 roky vyberajte hračky z dreva s maximálnou váhou do 100 g s minimálnou hrúbkou 2 mm.
- Nekupujte dieťaťu drevené hračky natreté tmavými farbami.
Páčil sa vám článok? Pošlite ho priateľom.